images/stories/logosait.jpg

 

Волонтерська експедиція проекту «WOŁYŃ 2019. RеAkcja» працювала на Вишнівеччині

01

Така акція покликана поєднати український і польський народи у переосмисленому гідному ставленні до спільних сторінок історії. До того ж, цей крок має освітній, туристичний і релігійний характер, наголосили іноземці.

Протягом року поляки у Любліні збирають кошти для того, щоб забезпечити всі витрати на поїздку волонтерської групи в Україну для впорядкування кладовищ і місць пам’яті на колишніх Східних Кресах.

«Це грантові кошти, меценатські і церковні, – каже координатор проекту «WOŁYŃ 2019. RеAkcja» і керівник люблінського «Środowiskowego Hufca Pracy» Яцек Бурий. – Підтримують нас різні фундації, а також Генеральне консульство Республіки Польщі в Луцьку в особі консула Пьотра Матусяка».

Загалом зголосилося понад 150 осіб із Польщі, Франції, Великобританії, Канади та Німеччини. Вік волонтерів – дуже різний, адже наймолодшому – 9 років, а найстаршому – 87. До речі, найбільша стаття видатків волонтерської групи – 30 тисяч злотих - йдуть на оренду автобуса і допоміжного автотранспорту, а також – пальне.

Волонтери розповіли, що вже протягом двох тижнів працювали на 40-ка кладовищах і в місцях пам’яті про поляків на Волині: у Кременці, Луцьку, Острозі, Вишнівці, Дубно, Берестечку і Шумську. До іноземців всюди активно долучалася українська молодь.

«Приїздили активісти з Тернополя, Луцька, Львова та інших міст і сіл, – розповідає Яцек Бурий. – Серед волонтерів є ті, хто дійсно захоплюється історією. Однак є й такі, які просто хочуть пережити пригоду, корисно провести вільний час. Тут – і учні, і студенти, і навіть пенсіонери».

Учасники добровольчого загону праці «Ochotniczych Hufców Pracy» проживали у приміщенні спортзалу Старовишнівецької школи, харчувалися переважно польськими консервованими продуктами (м’ясо, риба, паштети, джеми, шоколад), а також купували фрукти й овочі у місцевих магазинах.

«У школі працювала кухня, тому готували для гостей і гарячі страви, – каже Ілона Миндзар. – Кожен робочий день у них розпочинався молитвою і кропленням свяченою водою. Це здійснював духівник – отець Каміль Заборек».

Впорядкування кладовища вимагало уважності, напружених зусиль і якісного технічного оснащення. Без цього неможливо було б вирізати чагарники, траву, очистити від бруду і моху кам’яні надгробні плити. Основна робота кипіла на одному із давніх польських кладовищ, так званому міщанському, що тепер розташоване при центральній автодорозі у с. Старий Вишнівець.  «Ми всі – як поляки, так і українці – повинні пам’ятати про цей цвинтар і те, що всі сакральні місця потрібно шанувати, – наголошує Яцек Бурий. – Тоді житимемо мирно, так, як омріяно нами і прописано у Божих Заповідях. І, пам’ятаючи помилки, будемо творити історію не кров’ю і прокляттями, а мудрістю і добром».

Він принагідно подякував усім жителям Вишнівецької ОТГ за привітність, гостинність, толерантність, доброзичливість.

«Вірю, що таке дружнє спілкування розквітатиме в серцях і українських, і польських, – додає чоловік, вручаючи сувеніри на згадку про ці дні. – Польща постійно виступає за те, щоб Україна якнайшвидше була в європейській родині. Також запрошую всіх охочих для впорядкування українських цвинтарів у Польщі!»

Після завершення роботи на кладовищах поляки запалили там свічки пам’яті і прочитали поминальну молитву за всіма спочилими.

Довідка. На території громади розташовані два місця поховання вірян, що входили до римо-католицької парафії, костел св. Станіслава (1757 р.) і костел монастиря Босих Кармелітів.

Костел св. Станіслава наразі стоїть пусткою. На даху вже ростуть дерева, що своїм корінням зруйнували склепіння, тож воно тепер обвалюється. Штукатурка із зовнішніх і внутрішніх стін давно облетіла. На тильній стіні храму, вгорі арочної ніші збереглося майстерно виконане дерев’яне розп’яття Христа. У самому храмі доживають віку розписи на стінах, арочні галереї і колони, на які опирається перекриття. Збереглися сходи у стіні, що ведуть на хори. Крипти засипані сміттям і землею. Поблизу храму розміщена зруйнована вибухом дзвіниця. На ній – безлика, зруйнована часом скульптура святого.

http://vyshnivetska-gromada.gov.ua/

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер