images/stories/logosait.jpg

 

Нещодавно колектив музею Юліуша Словацького здійснив наукову експедицію до віддаленого на 35 км від Львова села Убині

http://mjsk.te.ua/

01

Ця, нічим не примітна, місцина тісно пов’язана із родиною Юліуша Словацького, саме тут він, уже смертельно хворий, прагнув оселитися, щоб насолоджуватися спокоєм в тіні розлогих лип.
На початку 19 ст. маєток Убині належав подружжю Кшиштофовичів. Пані Кшиштофович – рідна сестра «коханої бабуті» поета.
Революційно-патріотичні, антицарські твори ЮліушаСловацького назавжди закрили йому дорогу додому, до Кременця. Однак, усе частіше у нього з ’являлося бажання оселитися у австрійській Галичині. Та що більше поет підупадав на здоров’ї, тим сильнішою ставало його прагнення осісти на цьому клаптику галицької землі, тим паче, що там все більше часу проводила його мати. Під час їх єдиної зустрічі у Вроцлаві після 18 років розлуки, вона, мабуть, багато хорошого нарозповідала про магічні Убині, бо поет став уявляти їх, як «край якийсь, сонцем золотий, та липами темними накритий». Вбачаючи свій порятунок у затінку убинських лип, важко хворий поет все будує плани приїзду, ба, навіть, хочевідмовитися від паризької квартири, щоб назавжди там оселитися.
На жаль, це були лиш нездійсненні мрії. Поет тихо згас, а мати зібрала з його паризького помешкання все, що могло нагадувати їй про сина і привезла його рукописи та пам’ятки до тих-таки Убинь. Частина з них згодом потрапила до архівів та музеїв Львова та Варшави, а частина – просто зникла.
Нині Убині  - село Кам’янко-Буського району Львівської області із населенням 354 осіб. Багато, багато змінилося тут. Посеред села – прегарна дерев’яна церква Косми і Дем’яна. Неподалік і цвинтар. Пам’ятник Янушевським, на щастя, ще зберігся. Він – перший зліва. Напівзатерті літери, сповіщають, що тут спочивають Теофіль і Герсилія Янушевські. Сюди ж перенесено прах давніх власників Убинь – Кшиштофовичів та Станіслава Янушевського, двоюрідного брата Юліуша Словацького.
Працівники музею Юліуша Словацького впорядкували могилу родичів поета, та, та подалися до Львова, де їх чекало ознайомлення із історичними пам’ятками міста Лева.

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер