images/stories/logosait.jpg

 

Чи можна "почистити" судини? Пояснює Супрун

Чи це можливо  "почистити судини"?

"Різноманітні настоянки, часник, біологічно-активні добавки та процедури в санаторії, що обіцяють "чистку судин від атеросклеротичних бляшок", мабуть, періодично вам трапляються в контексті реклами чи "порад".

А тим часом фантазія змальовує щось на кшталт засобу для чистки труб. Залив, пошипіло  і зробилося добре.

Насправді, зупинка атеросклерозу чи певне покращення стану судин до стану "як було" є результатом постійної роботи, а не одноразових засобів",  йдеться на офіційній сторінці у Facebook колишньої очільниці МОЗ Уляни Супрун.

Зупинка атеросклерозу чи певне покращення стану судин до стану "як було" є результатом постійної роботи, а не одноразових засобів. Фото: Giovanni_Cancemi/Depositphotos

Щоб покращити стан судин потрібні зміни в раціоні, регулярні фізичні вправи, відмова від куріння, контроль тиску, і, можливо, прийом статинів (ліків для контролю рівня холестерину).

Хоча завдяки успіхам хірургії та нанотехнологій стає реальним буквально "почистити судини", але, все ж таки, не всі.

Що таке атеросклероз?

 

Атеросклероз  це хронічна метаболічна хвороба, пов’язана із порушенням транспорту жирів і змінами стану судин.

Атеросклерозу сприяє низка чинників: раціон, індекс маси тіла, інші хвороби, як-от діабет, куріння, рівень фізичної активності та спадковість.

Тому "не можна так взяти й почистити судини".

Далеко не всі випадки атеросклерозу та хвороб серця зумовлені високим холестерином.

Буває достатньо пошкоджених курінням судин.

Атеросклероз прогресує так.

Переносники холестерину в крові  ліпопротеїни низької щільності  пошкоджуються вільними радикалами, наприклад, при курінні.

Пошкоджуються і стінки судин  вони стають "липкими", тобто придатними до прикріплення до їхньої поверхні. Але це безлад, тому макрофаги прагнуть прибрати ліпопротеїни, клітини неспецифічного імунітету.

Макрофаги так стають "пінистими клітинами", наповненими жирами, і нікуди уже не діваються.

Так починає наростати, немов сніговий ком, атеросклеротичне ядро.

Туди проникають інші імунні клітини, розвивається запалення, йде подальше пошкодження вільними радикалами, а просвіт судини тим часом зменшується.

Кровоток крізь судину ускладнюється. Якщо це артерія, то певна ділянка тіла не буде отримувати достатньо кисню.

Як наслідок, розвивається ішемічна хвороба серця чи хвороба периферійних судин (болять ноги).

Атеросклеротична бляшка може навіть покритися фіброзною тканиною і нагадувати таку собі "моцарелу у фритюрі".

Подальший розвиток подій  це тромбоз, розрив судини, інфаркт чи інсульт.

Наша задача  вчасно осягнути проблему і спинити її, а якщо вдасться  ще повернути як було.

 

Як зрозуміти, чи є проблема?

Головна проблема полягає в тому, що люди дізнаються про атеросклероз уже на пізніх стадіях "моцарели у фритюрі", коли судини істотно звужуються, кровотік відчутно погіршується, і починаються суттєві проблеми із серцем чи ногами.

Та профілактика краща за лікування.

▪️ Запитайте себе, чи ваш раціон і спосіб життя сприяє розвитку атеросклерозу? Мало руху, багато солодкого і поганого-жирного (маргарини, смажене м’ясо і картопля) і куріння сприяють атеросклерозу.

▪️ Подумайте, чи хворіли ваші родичі на серцево-судинні хвороби? Коли це в них почалося? А який спосіб життя вони при цьому вели?

▪️ Далі здайте аналіз на рівень холестерину та співвідношення ліпопротеїнів, а також глюкози крові натщесерце. Це варто робити регулярно. Втім, якщо у вас здоровий індекс маси тіла (до 24.9) і в нормі рівень глюкози, то до 45 років аналіз на холестерин можна не здавати. Якщо ж ви збагнули, що і спосіб життя не в порядку, та/чи сімейний анамнез, то краще здайте аналіз не чекаючи на 45.

▪️ Сімейний лікар може перевірити стан ваших периферійних судин, пульс, прослухати їх за допомогою стетоскопу. Про атеросклероз свідчить перепад тиску між передпліччям та ліктем. Складніші обстеження  це УЗД судин чи кардіологічний стрес-тест.

 

Що роботи, якщо поставили діагноз "атеросклероз"

Без паніки! На 80% розвиток атеросклерозу залежить від способу життя.

Перше  це зміна раціону.

Починають із неї, і якщо ефекту замало, то прописують ліки.

Проте, на жаль, (чи на щастя) не можна харчуватися пампухами й смаженою картоплею, і сподіватися на здоров’я серця і судин.

Бо обмін речовин  річ комплексна. У раціоні мають бути жирна риба, горіхи, зелень, насіння, каші, печена чи варена в мундирі картопля, нежирне м’ясо, бобові, і ягоди та овочі, багато ягід та овочів, а також спеції.

Раціон

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер