images/stories/logosait.jpg

 

Сплата громадянами податку на нерухомість, земельного та транспортного податків

Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області заступник начальника Головного управління ДПС у Тернопільській області Петро Якимчук під час сеансу «гаряча лінія» поспілкувався із додзвонювачами що сплати громадянами податку на нерухомість, земельного та транспортного податків.

Найцікавіші запитання та відповіді на них надаємо увазі читачів.

Питання 1. За які роки мають право податкові органи обчислити суму податку на нерухоме майно? Мені, фізичній особі, цьогоріч нарахували за 2017 і 2018 роки.

Відповідь: Нормами Податкового кодексу України встановлений обов’язок нарахування контролюючими органами сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за попередній (попередні) податкові (звітні) періоди. Податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України. Тобто у 2019 році можна нараховувати за 2016-2018 роки.

 

Питання 2. Чи звільняється фізична особа від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо податкове повідомлення-рішення не вручене в термін?

Відповідь: Ні, не звільняються. Але якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 Податкового кодексу України до 01 липня, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком), фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання.

 

Питання 3. Як буде нараховано транспортний податок, якщо місяць, в якому придбано транспортний засіб, не співпадає з місяцем, в якому його зареєстровано?

Відповідь: За транспортні засоби, придбані протягом року, транспортний податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт – проведено реєстрацію транспортного засобу.

Якщо місяць, в якому придбано транспортний засіб і місяць, в якому проведено процедуру його державної реєстрації, є різними, то сплачуватись транспортний податок повинен з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

 

Питання 4. Несвоєчасно сплачено щорічну суму транспортного податку. Якої відповідальності не уникнути власнику авто?

Відповідь: Якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених Податковим кодексом, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, – у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Крім того, буде нарахована й пеня.

 

Питання 5. Ситуація, елітне авто викрали. Чи законодавством передбачено звільнення від транспортного податку?

Відповідь: При незаконному заволодінні третьою особою легкового автомобіля, який є об'єктом оподаткування, транспортний податок не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджено відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.

Зазначу, при поверненні легкового автомобіля його власнику податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов'язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.

 

Питання 6. Подружжя виховує трьох дітей віком до 18 років. Чи є право на пільгу щодо сплати земельного податку для ведення особистого селянського господарства (2 гектари)?

Відповідь: Якщо подружжя виховує трьох і більше дітей віком до 18 років, то кожен із батьків має право на пільгу щодо сплати земельного податку за земельні ділянки, що належать йому на правах приватної власності.

Водночас якщо подружжя володіє земельною ділянкою на праві спільної часткової власності, то платником земельного податку за земельну ділянку пропорційно своїй частці є кожен з батьків, і відповідно право на пільги щодо сплати земельного податку має кожен з них.

Якщо таке подружжя володіє земельною ділянкою на праві спільної сумісної власності і поділ земельної ділянки не проводився, то платником земельного податку за таку ділянку є один з батьків, який і може скористатись пільгою щодо сплати земельного податку.

Фізична особа для отримання пільги щодо сплати земельного податку має подати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 травня поточного року письмову заяву довільної форми про надання пільги та документ, що посвідчує її право на пільгу (посвідчення батьків багатодітної сім’ї (які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років).

Питання 7. Чи обов’язково щороку подавати до податкового органу заяву про застосування пільги зі сплати земельного податку та документи для підтвердження права на таку пільгу?

Відповідь: Щорічне подання заяви на застосування пільги зі сплати земельного податку не передбачено.

Питання 8. Хто платить земельний податок за земельні ділянки, що є у власності малолітніх дітей?

Відповідь: Земельний податок за земельні ділянки, що знаходяться у власності малолітніх та неповнолітніх дітей, нараховується на загальних підставах, і сплачується батьками, опікунами або самими малолітніми та неповнолітніми дітьми за допомогою батьків чи піклувальників.

 

 

Сектор комунікацій

Головного управління ДПС у Тернопільській області

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер