images/stories/logosait.jpg

 

До дня народження Івана Мазепи

0

Іван Мазе́па (Коледи́нський) народився 20 березня (2 квітня) 1639 року або, за іншими даними, 29 серпня (11 вересня).

Іван Мазепа — колоритна постать в українській історії. Вже скільки століть бодай незначна згадка його імені спонукає до найширшого спектру емоцій та думок. Вороги продовжують бачити в ньому зрадника й небезпечного політика, прихильники — мудрого керівника держави, що дбав про процвітання та розвиток рідної землі.

Свого часу постаттю цього великого українця зацікавився й письменник Богдан Лепкий, зазначають працівники обласного комунального музею Богдана Лепкого у Бережанах.

Довго виношував задум відтворити образ І. Мазепи у власних творах. І щоб реалізувати його пильно вивчав епоху Козаччини. Добрі плоди дала співпраця з українським істориком В’ячеславом Липинським. Як стверджує лепкознавець Надія Білик, саме «знахідки Липинського в архівах та музеях Кракова, Варшави, Львова, Києва, а згодом і його історичні праці стали одним із перших джерел до вивчення епохи гетьмана І. Мазепи. Відтоді у книгозбірні митця почесне місце зайняли «Історія Русів», праці М. Грушевського, П. Куліша, Д. Бантиш-Каменського, М. Костомарова, І. Срезнєвського, студії польських, німецьких, французьких істориків».

Підсумком титанічної багаторічної праці Богдана Лепкого стала епопея «Мазепа» («Мотря» (1926), «Не вбивай» (1926), «Батурин»(1927), «Полтава» (1928-29), «З-під Полтави до Бендер» (1955)). У цьому творі письменник відійшов від звичного для європейської літератури зображення Мазепи як романтичного героя-коханця й вперше в нашому письменстві від XVII ст. створив образ Івана Мазепи — гетьмана, визначного українського державного діяча, досвідченого політика і дипломата, мецената церкви, освіти, науки і культури. А, перш за все, на думку Ф. Погребенника, показав Мазепу як вождя української нації, що бореться за її незалежність, й цим зумів зламати багатовіковий стереотип леліяний проросійськими істориками гетьмана-зрадника, запроданця.

Своїм твором Богдан Лепкий як жоден інший український письменник вплинув на формування національної свідомості українського народу. У епопеї «Мазепа» Б.  Лепкий став одним з ідеологів українства, названого ворогами «мазепинство». З цього «мазепинства» і «мазепинців» виросло інше — «бандерівці». І одних і других бояться до сьогодні фальсифікатори нашої історії та загарбники, яким не дає спокою наша земля. Устами гетьмана митець проголосив у творі кредо українського патріота, що не втрачає своєї актуальності і в наш час: «Жити не для себе, а для України».

http://www.lepkiy.te.ua/index.php/uk/

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер