images/stories/logosait.jpg

 

«Андрей Шептицький — Праведник світу»

0

Книжкова виставка під такою назвою діє  у Тернопільській обласній універсальній бібліотеці. На ній представлено твори митрополита та видання, присвяченні  його життю та діяльності  з фонду обласної книгозбірні. Функціонуватиме виставка до 1 серпня.

Вичерпну  інформацію про  видання, присвяченні Велету Духу -  Андрею Шептицькому  можна отримати також з одноіменної віртуальної виставки, яка розміщена на веб-сайті бібліотеки та Зведенного  каталогу публічних бібліотек.

Андрей Шептицький походив з однієї з найбільш знаних у Львові родин – графів Шептицьких Родина Шептицьких — це одна з найдавніших українських боярських родин, яка дала нашій країні багато відомих імен у розвитку греко-католицької та польської римо-католицької Церков. У Андрея Шептицького була юридична освіта, відтак батьки бачили саме у цьому велике майбутнє сина. Втім, сам майбутній Митрополит серйозно роздумував про чернецтво і через це вирушив у Рим до Папи Лева ХІІ. У родини Шептицьких було багато зв’язків за кордоном, особливо у римо-католицькому середовищі, тому зустріч з Папою не була проблемою для Андрея. Саме Папі Римському Шептицький розповів про своє бажання йти у монастир Василіянського Чину. Папа у той час мав грандіозні плани щодо УГКЦ і тому благословив рішення Шептицького піти у монастир.

Митрополит був відомий не лише за свій вклад у розвиток греко-католицької церкви в Україні, а й завдяки своїй меценатській роботі. Шептицький пережив дві Світові війни, міжвоєнний період, ув’язнення російською владою, та не полишав свій народ і допомагав йому підійматися на ноги після чергового падіння. Андрей Шептицькй заснував Львівську греко-католицьку богословську академію, Богословське наукове товариство, український католицький інститут. У 1905 році засновує Український національний музей, обстоює ідею Українського університету у Львові. Шептицький підтримував діяльність приватних шкіл, товариства «Просвіта», «Рідна школа», НТШ, об’єднання «Луг», «Пласт» тощо. Роль глави УГКЦ у духовному, фізичному та соціальному житті українського народу важко переоцінити: він відкривав садочки і школи, допомагав молодим художникам, у соборі Св. Юра організував Народну школу ім. Грінченка для бідних дітей, повіддавав усі свої землі для створення там шкіл, заснував Народну лічницю, де могли безоплатно лікуватися бідні. До кінця свого життя Митрополит допомагав кожній людині, що просила його допомоги, як духовно, так і матеріально.

Глава УГКЦ дуже добре розбирався у мистецтві, зокрема в іконописі. Це було зумовлено, мабуть, і тим, що і він сам мав талант до малювання. Малювати ікони Шептицького та його братів учила мати. Коли у 1901 році владика оселився у митрополичих палатах на Святоюрській горі, він почав збирати колекцію рідкісних ікон, які згодом стали неабиякою мистецькою та християнською спадщиною українців. Митрополит намагався збирати давні українські ікони, книжки, також до його колекції потрапили і рідкісні європейські творіння. Усі ці духовні скарби він переніс у Національний музей. Одна з найбільш цінних ікон, що викупив Андрей Шептицький – це Богородчанський іконостас, який владика повернув Україні з Варшави. Митрополит створював художні школи, виділяв митцям стипендії на навчання у Європі, купляв їхні твори на аукціонах. Таким чином Митрополит підтримував мистецтво, сприяв духовному розвитку молодого покоління та поновлював свою колекцію новими іконами. Був завзятим книголюбом Митрополит Шептицький був справжнім мисливцем за інкунабулами, пам’ятками українського письменства та культури. Також він привозив з Європи цікаві екземпляри книг, які збирав у своїй колекції. Спеціально для своїх пергаментних скарбів, владика замовляв книжкові полиці з Італії. Національний музей у Львові отримав неймовірну літературну спадщину від Андрея Шептицького — понад 3 тисячі книг, хоча його колекція нараховувала не менше 20 тисяч. На жаль, у радянські часи після смерті владики більшість книг з його колекції спалили.

У рідному Тернополі є пам’ятник Андрею Шептицькому у сквері імені А. Шептицького по вул. Січових Стрільців, на вулиці Академіка О. Брюкнера на стіні будинку є його портрет. Мурал створив ще восени 2015 року одеський художник у межах мистецького фестивалю «АрТер-Візія».

Сьогодні, 29 липня, виповнюється 155 років від дня народження Андрея Шептицького (1865–1944).

http://library.te.ua/

 

«Андрей Шептицький  — Праведник світу»


Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер