images/stories/logosait.jpg

 

Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області закликає дотримуватись безпеки навчальних приміщень

Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області закликає дотримуватись безпеки навчальних приміщень

https://rozvytok-osvity.te.ua/
У кабінетах, які використовують електричне обладнання, — кабінетах хімії, фізики, інформатики тощо — електротехнічне обладнання має відповідати вимогам електробезпеки, передбаченим Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 №4, іншими чинними нормативними документами.
Кабінет (лабораторія) хімії
Як зробити безпечним кабінет хімії, визначають Правила безпеки під час проведення навчально-виховного процесу в кабінетах (лабо­раторіях) фізики та хімії загальноосвітніх навчальних закладів, затвер­джені наказом МНС від 16.07.2012 № 992 (далі — Правила).
Як зберігати хімічні реактиви
Реактиви 7-ї групи потрібно зберігати окремо у сейфі. Ключі від нього мають бути в директора закладу освіти й завідувача кабінету. На внутрішньому боці дверцят сейфа має бути затверджений наказом директора опис хімреактивів із вказівкою дозволених для зберігання максимальних мас й обсягів.
Реактиви 2—6 груп зберігають у лаборантській у шафах, що замикаються. Ключі від них зберігає вчитель хімії. У всіх шафах має бути опис реактивів. Тара з реактивом має містити етикетку з назвою реактиву та його хімічною формулою.
Якщо реактив має вогненебезпечні, отруйні та вибухонебезпечні властивості, на тарі повинна бути додаткова (нижче основної) етикетка з написом: «Вогненебезпечно» (червона), «Отрута» (жовта),
«Вибухонебезпечно» (блакитна), «Берегти від води» (зелена).
У кабінеті можна розміщувати реактиви 8-ї групи зберігання і роз­чини, призначені для практичних робіт.
Посуд із легкозаймистими й горючими рідинами (реактиви 4-ї гру­пи) необхідно розміщувати в переносному металевому ящику з верх­нім розташуванням кришки. У ній має бути 6 отворів, діаметром 10 мм. Ящик має містити збоку металеві ручки, пофарбовані світлою фарбою. А на його кришку наносять знак безпеки «Вогненебезпечно». На дно ящика слід насипати пісок, шаром не менше ніж 5 см, або укласти арку­шевий азбест, шаром 1 см
Яке обладнання влаштувати
Витяжну шафу потрібно обладнати ефективною витяжною венти­ляцією й усередині облицювати хімічно стійким покриттям, яке легко миється. Робоча поверхня шафи має містити бортик, який запобігає роз­тіканню випадково розлитого розчину кислоти або лугу.
Чим оснаститти
Устаткування одного з водопровідних кранів слід обладнати знімним шлангом з насадкою для змивання зі шкіри їдких хімічних ре­човин, іншого крана — гумовою трубкою з насадкою для промивання очей.
У приміщенні потрібно розмістити скляну посудину, що закрива­ється, місткістю не менше ніж 3 л для збору відпрацьованих розчинів, які зливають у каналізацію тільки після нейтралізації.
У кабінеті (лабораторії) мають бути:
два вогнегасники;
ящик місткістю 50 л з піском не менше ніж 2 кг;
совок;
дві накидки з вогнезахисноїтканини.
Учителя (викладача) і лаборанта потрібно забезпечити халатом ба­вовняним, фартухом з хімічно стійкого матеріалу, повністю закритими захисними окулярами й гумовими рукавичками.
Кабінет фізики
У кабінеті фізики слід керуватися тим самим нормативним документом, що й у кабінеті хімії — Правилами. Які ж у них вимоги до безпечності цього кабінету?
Обладнання кабінету фізики необхідно вмикати послідовно від спільного вимикача до вимикачів кіл, що розгалужуються. Вимикати обладнання потрібно у зворотному порядку.
Величина напруги, що подається на робочі столи учнів, — понад 42 В змінного й не більше ніж 110В постійного струму.
Корпуси електрощитів потрібно заземлити. Електрощит керування оснащують кнопкою (рубильником) аварійного вимикання.
Електровимірювальні прилади, органи керування мають бути справними.
Чим оснастити
У кабінеті слід розмістити вогнегасник, ящик з піском, укомплектований совком, накидку з вогнезахисної тканини. А також:
діелектричні рукавички, які випробовують раз на шість мі-
сяців;
інструмент з ізольованими ручками, що випробовують
раз на рік;
покажчик напруги, що випробовують раз на рік;
діелектричний гумовий килимок, який щорічно оглядають.
Не забувайте про аптечки. їх слід укомплектувати необхідними для надання домедичної допомоги медичними й перев’язувальними матеріалами. Поруч з аптечкою має бути написаний номер телефону найближчого лікувально-профілактичного закладу, а також інструкція з надання домедичної допомоги.
Кабінет біології
Вимоги безпеки під час робіт у кабінеті біології визначають Пра­вила безпеки під час проведення навчання з біології в загальноосвітніх навчальних закладах, затверджені наказом МОН від 15.11.2010 № 1085
Для демонстраційних дослідів слід використовувати електронагрівальні прилади закритого типу.
Скляний посуд, колючі та різальні інструменти необхідно зберігати в шафах, які замикають на замки, із глухими дверними стулками без скла.
У кабінеті біології заборонено зберігати:
вибухо- й вогненебезпечні речовини;
речовини, які в безпосередній близькості одна від одної можуть впливати одна на одну та спричиняти внаслідок хімічної взаємодії пожежу або вибух, — наприклад, азотна кислота й будь-яка
органічна речовина;
хімічні речовини в тарі, що не має напису з назвою речовини.
Якщо такі речовини виявлять, їх необхідно вилучити.
Етиловий спирт зберігають у лаборантській. Він має містити на етикетці напис «Вогненебезпечно», зроблений червоним кольором.
У кабінеті мають бути:
вогнегасник;
ящик з піском, укомплектований совком;
накидка з вогнезахисноїтканини.
Кабінет інформатики
Вимоги безпеки та захисту здоров’я учасників освітнього процесу під час роботи, пов’язаної з використанням екранних пристроїв незалежно від їхнього типу та моделі, встановлюють Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями, затверджені наказом Мінсоцполітики від 14.02.2018 № 207.
Що ж вони «вимагають»?
Не можна одночасно працювати за одним комп’ютером двом і більше учням незалежно від їхнього віку.
Заборонено використовувати пристрої бездротового зв’язку без потреби. Електромагнітне випромінювання не має перевищувати гранично допустимих рівнів, установлених вимогами санітарного законодавства.
Кабінет слід обладнати системою управління електроживленням комп’ютерного обладнання, яка забезпечує його увімкнення/вимкнення на робочих місцях учнів і педагога.
Обов’язково мають бути засоби аварійного відключення живлення.
Кабінет інформатики потрібно обладнати окремою трипровідною системою електроживлення 220 В, 50 Гц: фазний провідник, нульовий робочий провідник, нульовий захисний провідник. Основну систему
електроживлення використовують тільки для підключення ПК.
Під час навчальних занять у кабінетах заборонено використовувати електричні подовжувачі та розгалужувачі. Електричні розетки мають бути жорстко закріпленими на стіні з незаймистого матеріалу.
Заборонено заряджати акумуляторні батареї планшетних ПК без дозволу завідувача кабінету. Якщо у планшета розрядилася акумуляторна батарея під час навчальних занять, його можна використовувати підключеним до електроживлення. Умова: дотримання електробезпеки та відсутність технічної несправності чи пошкодження батареї.

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер