images/stories/logosait.jpg

 

«Визвольні змагання 1940-1950 років у поштових марках та листівках»

«Визвольні змагання 1940-1950 років у поштових марках та листівках»

0

Виставка під такою назвою діє у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. На виставці представлена велика кількість поштових листівок повстанської тематики. Особливу цінність із цієї серії мають листівки, видані в часі боротьби Збройного підпілля ОУН-УПА на Західноукраїнських землях.

Так, цікавою є листівка «З Різдвом Христовим!», на лицевій стороні якої зображені повстанці, що колядують, а на звороті написи : «Різдво в Україні. 1952 р. Наліпляючи українську поштову марку допомагаєш Воюючій Україні!». Подарував листівку для музею відомий журналіст нашого краю Василь Тракало.

Цього ж 1952 року видана ще одна унікальна листівка «Звернення Української молоді в Еміграції». Особливістю її є те, що вона ілюстрована відомим повстанським митцем Нілом Хасевичем. На ній подані дереворити з його альбому «Графіка в бункерах УПА». На розгортці листівки поміщений фрагмент «Звернення Воюючої України до всієї Української Еміграції» з закликом боротися за визволення свого народу і пропагувати цю боротьбу в країнах поселення. Видана листівка у Канаді. Надійшла вона до музею з архівом відомого діяча української діаспори Михайла Кучера, уродженця с. Великі Чорнокінці на Чортківщині, ветерана дивізії «Галичина».

Цікавим зразком марок Підпільної пошти, представлених на виставці, є блок під назвою «Українська Повстанська Армія 1942-1967», виданий до 25-ліття створення УПА у 1967 р. На них зображені повстанці у різних бойових ситуаціях. Автором малюнків, поміщених на марках, є Мирон Білинський. У блоці подано 12 марок номіналом від 5 до 100 шагів.

1

Особливими з мистецького погляду є марки під назвою «Великому борцеві за волю України 1950-1975», присвячені 25-ій річниці загибелі Головного командира УПА Тараса Чупринки (Романа Шухевича). На них зображено погруддя Тараса Чупринки з орлом на плечі. У блоці 18 марок. Видані вони у 1975 р. Подарував ці марки музею співорганізатор Підпільної пошти України, провідний діяч ОУН, вояк УПА Степан Голяш, уродженець с. Бишки на Козівщині, який проживав у м. Чикаго (США).

На виставці представлена тільки дещиця з направду унікальних музейних колекцій, що дають ключ до розгадки історичного феномену Українського Руху Опору та Української Повстанської Армії.

Діятиме екпозиція до 27 жовтня.

http://tokm.com.ua/

 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер