images/stories/logosait_new.jpg

 

Верховний Суд Британії виніс рішення на користь України у справі "боргу Януковича"

 
GETTY IMAGES

Верховний Суд Британії виніс рішення на користь України у справі про "борг Януковича" на 3 млрд доларів.

Про це йдеться у рішенні Верховного Суду Британії, Міністерство фінансів України.

Верховний Суд вирішив, що справу потрібно направити на судовий розгляд за повною процедурою у відкритому засіданні. Справа стосується єврооблігацій на суму 3 млрд доларів, які було випущено у грудні 2013 році внаслідок примусу, здійснюваного Росією.

Росія, натомість, намагалась переконати англійський суд застосувавши скорочену процедуру і тим самим уникаючи детального дослідження англійським судом своїх дій.

"Але, у кінцевому підсумку, Верховний Суд відхилив прохання росії та справедливо визнав те, що аргументи лінії захисту України щодо примусу є спроможними та мають бути належним чином вивчені із дослідженням всіх доказів", – заявили у Мінфіні.

Судді вирішили, що Україні має бути дозволено захищати позов у частині примусу, але лише в тій мірі, в якій він ґрунтується на примусі внаслідк передбачуваної загрози застосування сили з боку Росії.

Україна стверджує, що внаслідок погроз, здійснюваних Росією до випуску єврооблігацій, та актів як економічної, так і військової агресії з боку Росії, Україну було позбавлено права вибору та внаслідок примусу, здійснюваного Росією, Україна зрештою уклала угоди щодо випуску єврооблігацій.

Верховний Суд на цьому етапі не здійснював розгляд фактів незаконної війни РФ проти України, оскільки апеляційний розгляд "відбувався до повномасштабного вторгнення РФ до України у лютому 2022 року", але суддя Верховного Суду зазначив, що подальшу поведінку РФ неможливо ігнорувати.

"Верховний Суд зазначив, що Україна досягне успіху у даній справі, якщо не буде доведено зворотного, що тиск росії не відіграв жодної ролі в рішенні України про випуск єврооблігацій", – наголосили у Мінфіні.

Заперечення України про те, що облігації були випущені з порушенням українського законодавства, зокрема в обхід бюджетних обмежень встановленої стелі державного боргу, були відкинуті.

Тепер Україна зможе захищати вимогу про виплату сум за облігаціями в судовому процесі у Високому суді Лондона. Таким чином справа повертається у першу інстанцію, але лише щодо аргументів України про примус до позики.

Це означає, що до фінального рішення суду Україна не повинна сплачувати виплати за боргом.

Президент Володимир Зеленський також привітав рішення британського суду.

Позиція України полягала у тому, що випуск облігацій повинен бути визнаний недійсним через примус, або ж судове провадження має бути зупинене, якщо англійський суд вважатиме, що не має можливості розглянути аргументи лінії захисту України.

Останню свою позицію англійський апеляційний суд заявив у своєму рішенні 2018 року. А саме задовольнив апеляцію України на вердикт Високого суду Лондона, який зобов'язав Україну погасити єврооблігації на 3 млрд доларів і виплатити відсотки.

Нагадуємо:

У грудні 2013 року президент Росії Володимир Путін і тодішній президент України Віктор Янукович домовилися про виділення кредиту в сумі 15 млрд доларів через розміщення українських цінних паперів.

Облігації на 3 млрд доларів були розміщені на Ірландській фондовій біржі 20 грудня 2013 року і викуплені Росією.

Згодом, у 2015 році, Україна домовлялася про реструктуризацію цих євробондів, але від Росії згоди щодо реструктуризації єврооблігацій на 3 млрд доларів Україна не отримала. Термін їхнього погашення – 20 грудня 2015 року. У грудні 2015 року Кабінет міністрів ввів мораторій на виплату 3 млрд доларів за єврооблігаціями.

У лютому 2016 року Росія подала позов проти України до Високого суду Лондона щодо стягнення боргу, а у травні Україна подала документи для свого захисту в рамках цього судового процесу.

У своїх запереченнях українська сторона вказала, що угода про запозичення, укладена в грудні 2013 року, є недійсною, і не підлягає примусовому виконанню після низки причин.

Серед них: порушення внутрішнього законодавства і встановлених українськими нормативними актами процедур під час випуску єврооблігацій, а також тиск з боку РФ протягом всього 2013 року з метою не допустити укладення Україною Угоди про асоціацію з ЄС.

В запереченні також наводяться докази військового вторгнення Росії на територію Автономної Республіки Крим та подальшої незаконної анексії півострова.

Окремо перераховані дії РФ, спрямовані на дестабілізацію ситуації на сході України, факти підтримки в цьому регіоні сепаратистських осіб і військових дій.

ДАНА ГОРДІЙЧУКЯРОСЛАВ ВІНОКУРОВ

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер