Репортаж
На галузь освіти Тернополя буде виділено 2,5 млн грн
Середа, 30 листопада 2016, 07:26
Тернопільські абітурієнти дізналися про умови майбутнього вступу
Вівторок, 29 листопада 2016, 07:19
Цьогоріч майбутні студенти матимуть змогу подати 9 заяв на 4 напрямки. Тому перед тим, як реєструватися на зовнішнє незалежне оцінювання потрібно вивчити детально умови вступу у вищий навчальний заклад.
Заступник директора Тернопільського комунального інституту післядипломної педагогічної освіти Юрій Шайнюк розповів, що вступну кампанію цього року значно змінили. Кількість абітурієнтів цього року обіцяє бути більшою, оскільки нововведенням буде те, що минулорічні результати будуть дійсні і для вступу 2017 року. Хоча, чимало суперечок зараз зосереджено навколо цієї теми, оскільки вважають, що не можна порівнювати результати різних років. Завдання кожного року має свою певну особливість, яка не дає підстав ототожнювати результати.
Також вищі навчальні заклади самі формуватимуть вимоги до вступників. Обовʼязковим у кожному університеті буде сертифікат ЗНО з трьох предметів. Перший - українська мова та література, другий - математика або історія України (може бути біологія в залежності від університету). Тому перед реєстрацією потрібно врахувати всі умови цьогорічного вступу.
Основний перелік вимог до абітурієнтів вищі навчальні заклади повинні сформувати до кінця грудня.
Як живуть тернопільські нардепи і держслужбовці?
Понеділок, 28 листопада 2016, 06:50
Мільйони гривень під подушками і сотні квадратних метрів хоромівПригадуєте Антона Семеновича Шпака – стоматолога із фільму «Іван Васильович міняє професію»? Виявляється, його славнозвісні «три магнітофони, три камери закордонних, три портсигари вітчизняних і три замшеві куртки» - це просто жалюгідні пожитки, порівнюючи із тим, що задекларували народні обранці та чиновники, в тому числі тернопільські.
Та що там Антон Семенович, екс-президент зі своїм золотим батоном та екс-генпрокурор, він же «Юлій Цезар», тихо покурюють в стороні, читаючи декларації своїх наступників.
Їхньому «всьому, нажитому непосильною працею» можуть позаздрити навіть бізнесмени зі списку Форбс.
А дивуватися і справді є чому: мільйони доларів у готівці, десятки квартир і земельних ділянок, розкішні автомобілі, діаманти, ікони, картини, мощі святих та навіть храми і політ у космос – і це ще неповний перелік того добра, яким володіють слуги народу.
Проте є серед них і мало не безхатьки, які не заробили ні на квартиру, ні на землю, ні автомобіль.
Як і у першому, так і у другому випадку зрозуміло, що українцям посадовці показали далеко не все, а велика частина усього багатства ховається «на чорний день» у офшорах або переписана на троюрідних братів двоюрідних тіток.
Проте, якби не зусилля зовнішніх партнерів, то ні за що закон про електронне декларування в Україні не те що не набув би чинності, його навіть не розглядали б, і тернополяни могли б тільки припускати, у якому Пшонка-стайлі купаються можновладці.
Антикорупційна «революція» чи мрії про безвіз?
Впровадження в Україні е-декларування було останньою умовою для отримання безвізового режиму з державами Шенгенської зони. І попри невдоволення деяких політиків вимогою декларувати, окрім своїх, ще й статки членів родини, а також нормою про кримінальне покарання за обман у деклараціях, закон таки прийняли.
Його впровадження експерти називають справжньою антикорупційною революцією, адже тепер кожен українець може дізналися, на скільки чесно живуть обрані ним «слуги народу».
Окрім того, електронне декларування, на думку експертів, повинне стримувати потенційних корупціонерів, а нова система зробити неможливим перебування на державній службі непорядних людей.
Скептики ж вважають, що ті, хто захоче приховати своє майно, зроблять це будь-яким способом.
Якби там не було, кожен тернополянин чи чортківчанин мають право знати про рівень доброчесності свого мера чи полісмена і переконатися, що джерела їхніх доходів - законні, а майно придбано за чесно зароблені кошти.
Тепер, купуючи новий автомобіль, президент чи місцевий депутат, не зможе відбрехатись «підматрацними» заощадженнями: його платоспроможність можна буде перевірити цифрами у декларації.
А вони, якщо Ви ще не бачили, повірте, дивують. Тому, перш, ніж перейти до місцевої тернопільської еліти, ми не могли оминути увагою найбезглуздіші надбання народних депутатів та міністрів.
Самовари, статуї та ікони – безглузді надбання українських політиків
Електронні декларації українських політиків показали , що вони дуже полюбляють розкіш. Проте у деяких випадках задекларовані ними статки не лише дивують, а просто викликають огиду.
Наведемо лише декілька таких прикладів. Ну, зокрема, нас так і мучить запитання навіщо депутату від "Волі народу" Олесю Довгому 11 елітних годинників, 10 статуй і 95 картин XIX-XXI століть?
Тобто поки тернопільська пенсіонерка вирішує, що цього місяця зможе обійтися без масла і м’яса, бо треба купити ліки своєму чоловікові, пан Олесь вибирає 11-ту статую, яка прикрасить його розкішні хороми?
Таке саме запитання до депутата фракції Олега Ляшка Андрія Лозового. Невже колекція вин із 186 пляшок, меблі голландського і англійського виробництва 19 століття,72 ікони, і хрест-енколпіон зі Святими мощами 13 століття зробили Ваше життя повноціннішим?
Що вже казати про заступника голови фракції «Блоку Петра Порошенка» Анатолія Матвієнка, який пішов ще далі і задекларував Храм Успіння Пресвятої Богородиці в селі Бирлівка Вінницької області.
Порівняно із цим, колекція з 170 самоварів IX-XX століть нардепа Дмитра Шенцева і яйця Фаберже народного обранця Геннадія Бобова – просто квіточки. Хоча, якщо подумати, що не кожен тернополянин може собі дозволити щодня їсти омлет із звичайних курячих яєць, то яйця Фаберже виглядають не такими вже квіточками.
Хочемо відзначити і мера Дніпра Бориса Філатова. Він, собі коханому, купив квиток на суборбітальний політ в космос, вартістю не мало не багато 1 400 000 грн. І це в той час, коли на Тернопільщині діти, які отримують Президентські стипендії, ходять пішки десятки кілометрів до навчальних закладів, бо не мають шкільних автобусів. Чи тоді, коли тернополянка мерзне на зупинці і не сідає у маршрутку, а чекає на тролейбус, щоб зекономити 1 гривню.
Хочеться згадати і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який виявився великим любителем дорогих годинників і не тільки. Він, зокрема, задекларував годинники марок Rolex Daytona, Vacheron Constantin, Jaeger LeCoultre, 25 картин, 760 пляшок вина з Франції та Італії, 22 пляшки дорогого вина Chateau Mouton-Rothschild і Chаteau Pеtrus 1945 року, 1982,1986 і 2000 років, набір італійських меблів для робочого кабінету, 2 комплекти італійських меблів для спальні, ще один набір італійських меблів для кабінету - з синіми вставками, набір меблів для вітальні, меблі для бібліотеки, набір меблів «для малої вітальні» та меблі для кухні і 9 мільйонів гривень.
І поки молода сім’я, яка тулиться в тісній орендованій квартирі, бо заробити на свою можна хіба роками, перепрошуємо, підтирань п’ятих точок італійським сеньйорам, пан Аваков декларує ще й 12-кімнатну квартиру, шуби дружини й діаманти.
Хочемо наголосити, що все це «добро» наші люді слуги народу показують не тому, що вони такі чесні, а тому, що, згідно із правилами, має бути задеклароване все майно, вартість якого перевищує 100 мінімальних заробітних плат. Уявили тепер собі масштаб? Тож, рахуючи дні до своєї чергової мінімальної зарплатні, думаємо, Ви неодмінно захочете згадати «незлим тихим словом» того, хто в черговий раз порадить Вам затягнути пояси, брати лопати і йти на городи.
Найбагатший тернопільський нардеп
Ну а тепер можемо заглянути «під матраци» і тернопільських нардепів та посадовців, серед яких чимало багатіїв і тих, хто, за мірками вищеописаних декларантів, таки ледь бідує.
Серед тернопільських нардепів найбільшими статками володіє екс-мер Роман Заставний. Його сім’я задекларувала майже 9, 5 млн. грн., що на 97% більше їхнього річного доходу.
Зокрема, у 2015 році представник «Народного фронту», працюючи у Верховній Раді, заробив 80 268 грн. Окрім того, Заставний отримав 120 тис. грн. авторської винагороди.
В дружини політика – заробітки значно менші: всього неповних 6 тисяч гривень, які вона отримала, працюючи у телекомпанії «Смайл».
Двоє синів колишнього мера Тернополя (20 і 23 роки) не заробили нічого.
Мабуть, після роботи у одному із банків, пан Роман більше довіряє банківським установам, оскільки всі гроші тримає у готівці. А сума, до слова, доволі немаленька: 2 мільйони 850 тисяч гривень і 267 тисяч доларів.
Умови проживання родини нардепа – також нескромні. У їхній власності будинок площею 358 кв. м квадратів у Великих Гаях поблизу Тернополя, і ще одна хатинка на 737 квадратів у Гатному на Київщині. Окрім того, у сім’ї Заставного є дворівнева квартира в Тернополі площею 281,7 кв. м. та невеличкий 38-метровий офіс.
Задекларував слуга народу і чотири земельні ділянки: в Гатному – 2636 квадратів (дві ділянки), у Тернополі - 612 та у Великих Гаях – 1800.
Є у Заставного і автівки преміум класу: у нього – «Land Rover» 2008 року випуску та «Audi Q7» 2013 року - у сина. Також парламентар володіє мотоциклом «Восход» (1988 р. в.).
Родина екс-мера володіє також сімейним бізнесом і має чимало корпоративних прав в ТОВ «Манзаст», «Еко-партнери», «ТерА», «Протекшн-Груп», ПП «Агенція розвитку засобів масової інформації», «Еко-Тернопіль», ТОВ «Ресурс-Лімітед», «ТерА», ТОВ «Перукарня «Чародійка».
$ 110 тис. тримає вдома
Не менш шикарно живе ще один тернопільський народний депутат Тарас Пастух, родина якого у минулому році заробила 3 058 676 гривень. Майже половину доходу екс-учасник АТО отримав від продажу рухомого майна - 1,17 млн. грн.
При цьому заробітна плата обранця із «Самопомочі» становить лише 76 314 грн., натомість його дружина у 2015-му заробила майже 1,3 млн. грн., з яких майже 9 тисяч гривень – за основним місцем роботи у місцевому вузі, а решта суми – дохід від підприємницької діяльності. Так, у дружини обранця є 100% корпоративних прав на ТОВ «Файне місто».
Родина у пана Тараса – велика: він проживає з батьками, дружиною, трьома доньками і сином-студентом. Відповідно нерухомістю політик обзавівся немалою. Зокрема, він має житловий будинок в Тернополі площею 126,4 кв. м, будинок в Бучацькому районі на 47 квадратних метрів. Окрім того, у столиці він орендує частину будинку площею 100 метрів квадратних і там же кімнату в готелі на 40 кв. м.
При цьому, не зважаючи на мільйонні статки, нардеп не відмовився від компенсації витрат за житло у Києві – 154 360 грн. із держбюджету.
Задекларував Пастух і недобудований дачний будинок на 12 квадратних метрів у Петрикові біля Тернополя. Окрім того, у власності парламентаря аж 8 земельних ділянок від 0,03 метрів квадратних до 0, 45 - в Підгородньому, Петрикові, Байківцях, Курівцях, Губині та в Тернополі .
Має нардеп дві автівки: Volkswagen Passat 2013 року випуску, яку, згідно із декларацією, він купив минулого року за 350 тис. гривень, і Toyota Camry (2011 р.в.).
Як і Заставний, Тарас Пастух воліє зберігати все зароблене не у банківських установах, а вдома. Так, у декларації зазначено, що він володіє готівковими коштами у сумі 110 тисяч доларів.
Будинки і земля в Буковелі
Родина іншого народного обранця-багатія з Тернополя Миколи Люшняка минулого року заробила майже 2, 5 млн. гривень, із яких 2,2 млн. грн. – це дохід дружини політика. Вона отримала 1,5 млн. грн. дивідендів, 664 227 грн. доходу від провадження підприємницької діяльності та 45 467 грн. доходу від передачі в оренду майна.
Згідно із декларацією, сім’я нардепа має шикарні апартаменти, зокрема, житловий будинок в с. Поляниця (Буковель) площею 415,4 кв.м. оформлений на парламентаря, і ще три будинки площею 708,8 кв. м., 280,4 кв. м. та 38,3 кв. м. (Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська області) - на його дружину.
Родина посадовця також володіє двома земельними ділянками у Петрикові, трьома у Поляниці та однією у Ямельниці на Львівщині.
Мають і нардеп, і його дружина по автомобілю. У голови сімейства - «Wolkswagen Phaeton» 2013 року, у дружини - «Volkswagen Multivan — T5», 2013року, вартістю 430 600 грн.
Микола Люшняк, як і його колеги, тримає гроші вдома. Готівкою він задекларував 7480 євро, 54 200 доларів та 50 тис. у гривнях. Його дружина має на банківському рахунку 70 тис. грн. а решту коштів зберігає, мабуть, у «панчохах». Це – 15 600 доларів і 100 000 гривень.
Депутат-мільйонер
Має Тернопіль ще одного депутата-мільйонера. Це – «порошенківець» Ігор Побер. Він задекларував більше 2 мільйонів гривень, які до речі, також тримає вдома, мабуть, під матрацом: 750 тисяч гривень належать дружині Дар’ї 50 тисяч доларів – політику.
Якщо вірити декларації, то минулого року колишній спортсмен жив на одну депутатську зарплату, яка складає 79 584 грн., а також отримав відшкодування за депутатську діяльність у сумі 80 559 грн., компенсацію вартості винайму готельного номера - 167 тис. грн. і ще понад та чверть мільйона гривень від відчуження цінних паперів та корпоративних прав.
У власності нардеп має квартиру у столиці площею 11,2 «квадратів», дачу на 299 кв. м. та земельну ділянку (800 кв. м) у Тернополі. У його дружини також є квартира, щоправда, у Тернополі, яка має площу 82 квадратних метра і земельну ділянку на 800 «квадратів», де веде будівництво дачного будиночка.
Автомобіля, згідно із декларацією, нардеп не має. У родині за кермом їздить лише його дружина, яка має Lexus RX 350 2012 року випуску, придбаний минулого року за 420 тисяч гривень.
Окрім того, дружина Побера взяла у 2015 році кредит на суму 600 тисяч гривень.
Допомагають родичі із-за кордону і … теща
Найбільш скоромними виявилися народні депутати Михайло Головко, Олег Барна, а також Тарас Юрик і Володимир Соляр. Останні троє не мають у своїй власності ні квартир, ні будинків. Так, Володимир Соляр заробив минулого року 142, 5 тисячі гривень, має лише 4 гектари землі в Козові на Тернопільщині і 2 автомобілі - «Mitsubishi» 2008 року випуску та «Chevrolet» 2011 р. в.
Нардеп Юрик не задекларував жодного автомобіля. Він також не володіє власним житлом, проте орендує в Тернополі дві квартири площею 73 кв. м. і 52,6 кв. м.
Минулого року політик заробив 79 481 грн. зарплати і отримав 100 тисяч грн. «авторської винагороди». Його дружина, працюючи на місцевому телеканалі, поповнила сімейний бюджет на 17,3 тис. гривень. Не зважаючи на це, у власності депутата знаходиться немало готівки: 864 тис. грн., 7500 доларів та 3200 євро.
Брат тернопільського губернатора нардеп Олег Барна, який неодноразово відзначався у Верховній Раді скандальним витівками, не володіє ніяким житлом і земельними ділянками. І будинок на 77,4 кв. м., і земля площею 6, 5 «сотих», згідно із декларацією, належать його тещі.
Сам політик лише орендує номер в столичному готелі «Україна», за проживання в якому він отримав із держбюджету майже 168 тис. гривень компенсації, і їздить на «Форд сієрра» 1987 року випуску.
За минулий рік він заробив, працюючи у Верховній раді 79 256 грн. і отримав матеріальну допомогу за участь в АТО в розмірі 1250 грн.
Окрім того, нардеп взяв кредит в банку в розмірі майже 33 тисячі гривень. А всі гроші тримає вдома: 75 тисяч у гривнях і 34,5 тисячі у доларах. Дружина також не довіряє банківським установам і ховає вдома майже три тисячі доларів та 2 090 євро, сини мають по 5 і 7 тисяч доларів, теща - 7,5 тисяч доларів.
Якщо Олегові Барні допомагає теща, то нардепу Головкові – родичі із-за кордону. Про це свідчить його декларація. Зокрема, у ній вказано, що минулого року родина політика заробила майже 150 тис. грн., з яких 2 000 доларів отримала дружина парламентаря як переказ з-за закордону.
Порівняно із скромними заробітками, готівки у Головка - немало: 34 тисячі доларів та 95 тисяч гривень.
У його власності також перебуває квартира площею 64 кв. м і автомобіль Honda 2012 року випуску, придбаний за 280 458 грн. Земельних ділянок нардеп немає.
Голова облради - безхатько
Практично «бідно» живе і голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук. Він не заробив ні на житло, ні на автомобіль, ні на землю.
І квартира, площею 87 кв. м., і земельна ділянка в с. Охримівці Збаразького району, площею 1 365 кв. м, і автомобіль «Шкода Октавіа» 2011 року випуску зареєстровані на його дружину Ларису.
Загалом минулого року очільник області отримав дохід у розмірі близько 100 тис. гривень, серед яких 100 грн. – у якості подарунка.
Квартиру записав на дружину
Голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна живе не так скромно. Він минулого року заробив 111 тис. 458 грн., а його дружина – трохи більше 43 тис. гривень.
Губернатор Тернопільщини має у своїй власності земельну ділянку площею 1,17 га у селі Нагірнянка Чорківського району, де він народився, а також два автомобілі - Daewoo Lanos 2005 року випуску та Skoda Super Classik 2007 р.в.
Квартира площею 91,9 кв. м. у Тернополі зареєстрована на його дружину.
Зароблені гроші родина губернатора зберігає на банківських рахунках. Барна задекларував 1 116 грн., 606 євро та 2 156 доларів, а його дружина - 2 486 доларів.
Мер Тернополя — один із «найбідніших»
Судячи з е-декларацій, міський голова Тернополя – один із найбідніших мерів в Україні. Він не задекларував жодного автомобіля, лише житло та земельні ділянки.
Увесь бюджет родини мера, яка складається із дружини та дочки-студентки, поповнює лише голова сімейства. Він заробив минулого року 663 175 гривень, 500 тис. грн. з яких – від продажу свого «залізного коня».
У його власності перебуває квартира в Тернополі площею 61,2 кв. м. та 20% від квартири площею 58, 7 кв.м. Будинок у Байківцях на майже 400 «квадратів» записаний порівну на його дружину та дочку.
Вони також володіють трьома земельними ділянками загальним розміром у 3, 7 «сотих».
Зароблені гроші мер зберігає і вдома - 200 тисяч гривень, і на банківському рахунку – 80 518 грн., 929 доларів і 2 941 євро.
Головний полісмен і прокурор живуть на зарплату
Очільник поліції Тернопільщини Олександр Богомол, якщо вірити декларації, живе не «на широку ногу». Він має чотирьох діток і минулого року отримав лише 132 000 грн. заробітної плати та 25 300 грн. матеріальної допомоги. В його дружини за весь рік – всього 15 153 грн. матеріальної допомоги.
Олександр Богомол також задекларував квартиру, площею 63,3 квадрати, придбану у 1996 році. Йому, щоправда, належить лише четверта частина. Ще одна квартира, площею майже 70 квадратів, записана на дружину і відзначена позначкою «з іншим правом користування».
У її власності також є автомобіль «Део Сенс» 2006 року випуску, вартістю 62 000 грн.
Згідно із оприлюдненої декларації, порівняно із вищою елітою, не розкошує і головний прокурор Тернопільщини В'ячеслав Перч. Він задекларував заробітну плату у розмірі 309 тис. грн.. та пенсію - 75 883 грн. Додаткових джерел надходження він не має.
Очільник прокуратури області також задекларував квартиру, площею 50 «квадратів»,у Чернівцях, земельну ділянку на Київщині, площею 1200 квадратних метрів, та автомобіль «Land Rover» 2012 року випуску, придбаний у 2014 році за 145 тис. грн.
Дружина посадовця володіє будинком, площею 242,7 кв. м, та земельною ділянкою у 1000 квадратних метрів у Чернівецькій області.
Ще одна квартира у Києві, площею 81 кв.м., записана на дружину та сина.
Чи зробимо висновки?
Якщо бути чесними, то, зрозуміло, що кожен із нас прекрасно знав, що українські політики –люди, як мінімум, зовсім не бідні. Але оприлюднені ними декларації виходять за всі рамки. І будьмо знову ж таки чесними, зрозуміло, що це – далеко не вся їхня розкіш, бо ті ж політики - люди, як мінімум, не зовсім чесні.
Дуже шкода, але електронні декларації в черговий раз підтвердили, що, яка б влада не прийшла, і скільки б не мінялися місцями чиновники, їхнє головне завдання – це не служіння народу, а лише власна нажива.
Бо як інакше пояснити те, що вже майже три роки бідні українці допомагають волонтерам одягати і годувати солдат, які щодня ризикують життям на лінії війни, і те, що прожитковий мінімум знаходиться на рівні африканських країн, а у тумбочках державних службовців на дрібні витрати лежить 200-річна пенсія вчительки.
Та що там пенсія! Там лежать мільярди гривень. Ще мільярди гривень вкладені у ексклюзивні вина, діаманти, годинники, картини та ікони, в сотні квадратних метрів квартир і гектарів землі.
А у нас при цьому більшість пенсіонерів не мають можливості нормально харчуватися, а практично вся молодь мріє емігрувати за кордон. Не має нормального ремонту у лікарнях та людського гуртожитку для студентів, не має грошей на дитячі і спортивні майданчики, на шкільні автобуси і нові дороги, не має, де працювати і не має нормальних зарплат. У нас всього немає!
Єдине, що у нас точно є, то це купа багатіїв у владних кріслах, у тумбочках та сейфах яких можна знайти суму, еквіваленту черговому траншу від МВФ.
Тому я дуже сподіваюся, що це буде «протверезним» душем для кожного тернополянина зокрема і кожного українця загалом. Бо простого обурення на кухні і смішних картинок та саркастичних коментарів у соцмережах вже мало. Потрібно зробити висновки, адже зрозуміло одне: золотого дна і навіть країв у нашої еліти немає, і жити так далі не можна.
Почніть хоча б з того, що на наступних виборах не голосуйте за кандидатів із корупційним шлейфом за жодних обставин. Навіть за гроші.
Перший альбом гурту Tik Tu чекає на слухача
Неділя, 27 листопада 2016, 11:33
28 листопада новий, але багатьма уже улюблений гурт Tik Tu оприлюднить на просторах Інтернету своє перше музичне дітище. 2 грудня музиканти представлять дебютний альбом київській публіці. У шанувальників також буде можливість придбати аудіо-диск у музичних крамницях. Детальніше про музичну формацію дізнавалися в учасниці тріо Наталі Багрій.
Наталю, скільки всього композицій у вашому доробку?
На сьогодні близько 20 композицій — це цікава різнопланова клубна чи фестивальна програма на півтори години.
Що стало мотивом створення гурту? Хто став вашим натхненником?
На нашу думку, Tik Tu став повноцінним гуртом (таким, яким він зараз є, у складі тріо) досить спонтанно. Ми і раніш грали у різних інших цікавих проектах. Потім у Наталі та Роми виникло кілька спільних студійних композицій, які захотілося грати наживо. Згодом прийшло розуміння, що необхідний драммер, аби все було непрісним, живим та розвивалося і рухалося у часі. З того моменту до нашого складу долучився Лесик Драчук і ми вперше зіграли спільну програму на фестивалі «Республіка 2015» у Кам’янець-Подільському.
Ваш слухач, хто він?
Та будь-хто. Зараз нікого у власному виборі не стримаєш, але ми знаємо точно, що наша аудиторія формується і досі та будемо раді, якщо цей процес не буде спинятися)
У вашому тріо в процесі творчих пошуків панує одноголосся чи композиції народжуються в суперечках та компромісах?
Компроміс на компромісі, ми би так сказали. Зібралися дорослі дядьки і тьотка, і всі мають різний музичний смак. Як гарно, що нас у складі троє, - завжди вирішує більшість.
Особливість вашого стилю відчутно не лише в музиці, а й у візуальних образах (сценічних костюмах, декораціях, відеороботах). Хто над цим працює і чому це важливо?
У нас немає стиліста, візажиста та художника-перукаря. Швидше ми станемо шукати хорошого віджея, аніж цих всіх персоонажів. У погоні за образами можна втратити не тільки себе, а й основну музичну ідею. Тоді постає питання: з чого все починалося? У нас є кілька спецічних костюмів, що об’єднують нас на сцені, але, повірте, ми не настільки сильно вгрузли у пошуках чогось екстра неординарного.
Нещодавно ви? цитую: «Зіграли на псітрансовому весіллі, дали сольник в Роттердамі». Поділіться враженнями від публіки. Як сприйняли вашу музику європейці?
Ми були готові до всього. Але, направду, все склалося набагато краще, ніж очікувалося. Весілля було дуже цікавим і пречудовим, адже все відбувалося за сценарієм «Аліси в країні див». Гості мали можливість самовиразитися в образі певного казкового героя. Все відбувалося за незвичним як для нас традиційним сценарієм весілля і ми були чудесним сюрпризом для гостей із різних кутків світу, не тільки нідерландців. А у Роттердамі на наш концерт прийшло неочікувано багато людей і ми отримали на виході багато позитивних вібрацій. Чимало людей прийшло на концерт у вишиванках, аби підтримати наше етнічне походження. Загалом, ми дуже задоволені і, швидше за все, на цьому не закінчяться наші концерти у Нідерландах.
Знаючи вашу любов до експериментів зі звучанням не можу не спитати, - чого очікувати від вашого дебютного альбому?
Альбом багатий на образність. Кожен трек — окрема історія, також ви там зустрінете багатоголосся та безліч струнних інструментів, що повноцінно співіснують із живим драмом, електронним бітом та любов’ю до синтезаторів. До запису був залучений також львів’янин Олександр Марусяк, котрий музикує у складі досить цікавого львівського колективу «Гич Оркестр». Ми цілком задоволені альбомом, оскільки наповнили його стилістично різноплановою музикою, що прийдеться до смаку різній аудиторії.
Що таке Shuma (прим. назва альбому)?
Шума — вигадане, не існуюче слово, що для нас має зміст першого шуму, спакованого в повноцінний альбом.
Які композиції увійдуть до плей-листа?
До альбому ввійде 10 композицій, деякі із них уже на слуху: «Маленькі малюсіки», «Твоє Моє» та «Колихана». Направду, матеріалу у нас достатньо багато, але у нас відбувся дуже прискіпливий та критичний відбір, який повинен був вписатися у цифру 10. Для першого альбому цього достатньо. Не багато і не замало.
Також ми не відмовилися від створення аудіо-диску та вирішили потішити поціновувачів можливістю купити собі в колекцію якісний альбом. Колаж на обкладинку диску робила дуже талановита дівчина Grycia Rd, роботи якої нас полонили в соцмережах. Вона моментально відгукнулася на нашу пропозицію і зробила дуже красиве та цікаве оформлення, за що ми страшенно вдячні та задоволені, як слоники, котики і коники.
Спілкувалася Юлія Хім’як
5 мільйонів гривень з міського бюджету буде виділено на перспективні проекти
Субота, 26 листопада 2016, 00:00
Два тижні було відведено для місцевих жителів для того, щоб визначити, на які потреби Тернополя потрібно виділити значну суму коштів. Нещодавно цей проект під назвою «Громадський бюджет» завершився. До вирішення цього питання долучилося близько 5, 5 тисяч тернополян, що становило один з найгірших показників серед інших міст. На думку місцевих жителів першочергово кошти потрібно виділити на створення «Молодіжного центру», «Центру науки», закладу для розвитку дітей з особливостями розвитку та соціального мультиспортивного залу.
Ініціатор проекту «Соціальний мультиспортивний зал» Михайло Онишків розповів, що головна задумка полягає у тому, щоб люди могли займатися не лише традиційним видом спорту, а й інноваціним, наприклад, слек-лайн тощо. Приміщення, для того, щоб розвиток спорту проходив в усіх галузях поки немає.
На меті «Громадського бюджету» також є забезпечення малих проектів. До них відносять облаштування дитячих майданчиків, вуличних тренажерів, мистецький фестиваль «Ї» тощо.
Міський голова Сергій Надал додав, що на малі проекти буде виділено близько 1 мільйона гривень, а на великі до 4 мільйонів гривень. Надану кількість коштів вираховують за допомогою одного відсотка, який надходить від суми надходжень міського бюджету. Тому враховуючи запланований бюджет на 2017 рік сума повинна бути значною. У звʼязку з цим буде змога обрати ще кілька проектів для фінансування. Реалізовувати задумане почнуть з наступного року.
Олена Сабатюк
Незабаром з тролейбусів зникнуть звичні квитки
П'ятниця, 25 листопада 2016, 10:35
З 22 лиcтoпaдa в пiдгoтoвчoмy peжимi працює електронна система оплати проїзду. Поряд зі звичайним одноразовим проїзним квитком пасажир отримує електронний. Останній друкується безпосередньо в салоні громадського транспорту. Уже в грудні КП «Тернопільелектротранс» планує повністю перейти на автоматизований режим.
Тернопільські кондуктори працюють до початку зими із новими приладами – валідаторами, які згодом окрім функції друку квитка будуть використовуватися для перевірки документів на електронних носіях. Плacтикoвi кapтки для пpoїздy y тpoлeйбycaх мoжнa бyдe пpидбaти також з 1 гpyдня y тролейбусному дeпo, a згoдoм - у понад ста пунктах розповсюдження. Термін дії тapифних пакетів, кpiм бeзлiмiтнoгo, що діятиме 30 днiв, складатиме 90 днiв з мoмeнтy пpидбaння чи пoпoвнeння кapтки.
Віталій Васильків – керівник ТОВ «Системний зв'язок»: «Система електронної оплати проїзду на разі в процесі випробування, але уже з 1 грудня кондуктори вийдуть на роботу із валідаторами. Нововведення забезпечить ефективний облік пільгових категорій, дозволить прослідкувати пасажиропотік і, з огляду на це, корегувати графіки руху громадського транспорту для зручності тернополян».
Автоматична система оплати, як зазначають її ідейні розробники, дасть можливість прозорого обліку оплати проїзду, а також сприятиме економії тернополян на витратах за проїзд.
Підготувала Юлія Хім’як
У Тернополі діятиме сучасний молодіжний центр
П'ятниця, 25 листопада 2016, 09:34
Із результатом у 863 голоси проект «Молодіжний центр – відкрита платформа для комунікації, навчання та втілення проектів» перемагає у конкурсі громадських проектів Тернополя ( «Громадський бюджет Тернополя»), займаючи другу позицію у рейтингу. На реалізацію такої ініціативи міська рада Тернополя у майбутньому має виділити один мільйон гривень.
За словами ідейних розробників проекту, схожі центри уже діють по всій Україні. Метою, яку переслідуватиме центр є створення нових якісних можливостей для активної молоді міста Тернополя. Кошторисом проекту передбачені капітальний ремонт приміщення, забезпечення технічним обладнанням (ноутбуки, проектори, екран, принтери), обладнання залу для проведення конференцій, облагородження вуличного простору для відпочинку і навіть велостоянка. Також у планах створення хенд-мейд крамнички та творчої майстерні.
Вероніка Дякович – молодіжний мер Тернополя, член команди-переможця у конкурсі громадських ініціатив Тернополя (проект «Молодіжний центр»):
«Всі проекти проходять атестацію у 2017 році, саме тоді, коли буде формуватися бюджет міської ради Тернополя. Левова частка кошторису проекту припадає власне на ремонт приміщення, тому плануємо відкриття після його закінчення. Маємо надію, що встигнемо завершити всі роботи і закупити обладнання до Дня молоді, коли й хочемо робити відкриття. Діяльність центру буде зорієнтована на молодь, але не виключно, що організовуватимемо заходи і для інших вікових категорій. Це буде ресурсний центр для роботи громадських організацій міста, оскільки багато з них не мають власного приміщення; майданчик для їхньої співпраці; місце для проведення заходів як відкритого, так і закритого типу.»
Молодіжний центр діятиме за адресою: м. Тернопіль, вул. Йосипа Сліпого, 3.
Підготувала Юлія Хім’як
В гіпермаркеті поліцейські охорони затримали чоловіка, який намагався «затоваритися» за фальшиві гроші
Четвер, 24 листопада 2016, 09:40
Поліцейські охорони Управління поліції в Тернопільській області затримали 39-річного мешканця Тернопільщини через підозру у кримінальному правопорушення, пов’язаному зі збутом фальшивих грошей.
Чоловік намагався придбати пляшку для води до велосипеда та крем для взуття, розрахувавшись за них фальшивими 50-ма гривнями. Касир гіпермаркету помітила, що купюра з ознаками підробки та одразу ж покликала на допомогу працівника Управління поліції охорони, який ніс службу по охороні даного об’єкту.
На запитання поліцейського охорони, звідки у нього підроблені купюри, чоловік стверджував, що це не його рук справа і отримав він їх на ринку або ж на АЗС.
Поліцейські охорони затримали власника несправжньої купюри та передали слідчо-оперативній групі ГУНП Тернопільської області для подальшого розгляду обставин та винесення відповідного процесуального рішення.
Найближчим часом ціни на проїзд у громадському транспорті планують збільшити
Середа, 23 листопада 2016, 07:12
Перевізник почали скаржитись, що тих коштів, які зараз поступають від пасажирів - недостатньо. Зараз у місті ціна проїзду становить 3 гривні. У звʼязку з тим, що чималі затрати витрачають на ремонт транспорту та заробітну платню водіям, перевізники пропонують змінити вартість до 4 гривнів.
Директор товариства «Менс-Авто» Андрій Намака повідомив, що це питання постало ще з лютого минулого року, відколи підняли ціни на паливо. Проте, тоді цю проблему вирішили. Зараз вона постала знову, тому що вартість палива збільшили, а це вже критична ситуація. Оскільки на носі зима, довелось купувати нові колеса, акумулятори та інші потрібні речі в борг.
Директор товариства «Мега-Сервіс» Роман Сполович розповів, що для якісного надання цих послуг критично недостатньо обігових грошей. Через це виникає проблема ремонту транспорту, тим паче, що їх вартість досить значна. Купувати дешевші запчастини немає сенсу, оскільки тривалість їхньої ефективності низька. Тому ціни на проїзд потрібно збільшувати примусово. Від цього залежатиме безпека пасажирів.
Підприємство «Тернопільелектротранс» підтримує цю позицію і вважає, що вирішальним чинником є і підняття вартості на електроенергію.
Перевізники ці розрахунки передали на розгляд місцевих депутатів. Якщо комісія підтримає цю думку, то вартість проїзду у громадському транспорті буде близько 4-ох гривнів.
Олена Сабатюк
Науковці у Тернополі привітали Грушевського із ювілеєм
Середа, 23 листопада 2016, 07:06
У вівторок, 22 листопада в Тернополі відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція, приурочена 150-річчю від Дня народження Михайла Грушевського. Захід проходив у стінах ТНПУ ім. В.Гнатюка. На ньому були присутні наукові та педагогічні працівники як з Тернополя, так і з інших міст.
Учасники конференції обговорювали важливі проблеми сучасності, пов’язані з творчою спадщиною та історичним надбанням такої відомої української постаті як М.Грушевський. Учасники конференції ділилися корисним досвідом, розповіли чимало цікавих та маловідомих фактів з життя відомого академіка. Основою дискурсу стала тема «Актуальні питання історії України у ІІІ тисячолітті».
«На даній науковій конференції ми зуміли реалізувати все, що планували. Усі, без виключень, учасники змогли виголосити свої ідеї та міркування, виразити власне бачення того, що було в минулому і того, що слід очікувати від майбутнього. Такі конференції і надалі повинні набирати обертів, залучаючи все більшу кількість учасників. У Тернополі такі заходи проводяться регулярно, зокрема, історичний факультет часто організовує подібне, також ми мали досвід і в міжнародних історичних конференціях. Сподіватимемось, що ця традиція не зникне і ми спільними зусиллями зможемо залучити більшу кількість учасників" - коментує директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти Петровський О.М.
Українська історія надзвичайно багата і, безсумнівно, завжди знайдеться над чим дискутувати. Теми доповідей, презентовані учасниками, були безперечно цікавими та вартими уваги: актуальні питання життя і творчості Грушевського, його історична роль у формуванні України як держави, останні роки політичного діяча. Окрім цього, були представлені й інші теми, які стосувались міста Збаража та його історії, Тернополя та його революційного уряду, а також Харкова та його муніципальної влади, та ін.
Як зазначив голова організації "Нове покоління Тернопільщини" Іван Янюк, вони вперше долучились до такого типу заходу, як наукова конференція: "Ми задоволені результатами і можемо гарантувати, що це не остання така зустріч. Нам приємно, що сьогодні тут були присутні високоповажні люди, такі як професори і доктори наук. Обговорювані питання є достатньо актуальними і на сьогоднішній день, адже українську історію багато людей сприймають в аспекті культурно-просвітницької діяльності або національно-визвольної боротьби. Насправді історичне життя українців цікаве та багатогранне. Тому такий досвід був надзвичайно корисним та захоплюючим."
Організатори конференції мають на меті розширити її масштаби та залучити якомога більше учасників не лише серед науковців, а й студентів, магістрантів та аспірантів-істориків. Бо теорія - це основа знань, тому такі конференції є просто необхідними і це чудесно, що в нашому місті є люди, які вміють організувати такі заходи на високому рівні.
Наталія Шкляр
Під час ліквідації наслідків стихії з Тернополя вивезли 750 вантажівок снігу
Вівторок, 22 листопада 2016, 07:55
750 вантажівок снігу вивезли з Тернополя за період ліквідації наслідків аномальних снігопадів. Як зауважив начальник відділу технагляду Олег Вітик, такої кількості снігу, який випав за один день минулих вихідних, не спостерігали за останніх 15 років. Наприклад у 2012 році в Тернополі місячна норма снігу випала за першу декаду грудня, тоді висота снігового покриву в день сягала не більше 20 см.
«Минулих вихідних всю Західну Україну накрив аномальний снігопад. За добу випала місячна норма снігу. Тернопіль опинився в епіцентрі циклону. Висота снігового покриву в Тернополі сягала 60 см. Для порівняння у сусідньому Львові та Івано-Франківську — від 30 до 40 см. В гідрометеоцентрі нам повідомили, що в Тернополі сніг йшов 17 годин поспіль. Як стверджують метеорологи, така аномалія підпадає під категорію стихійних гідрометеорологічних явищ», - зазначив Олег Вітик.
На даний час комунальні структури міста працюють над посипанням вулиць міста протиожеледною сумішшю.
На замітку пасажирам маршрутних таксі (маршруток) та інших видів громадського транспорту у місті Тернополі
Понеділок, 21 листопада 2016, 08:22
Тернопіль - у сніговому полоні: нерозчищені дороги, кілометрові затори і безліч травмованих
Понеділок, 21 листопада 2016, 07:07
Тернопіль останній тиждень нагадував кадри із американського фільму-катастрофи «Післязавтра»: декілька метрові кучугури снігу, безлюдні вулиці та кілометрові ряди автомобілів, які застрягли у снігових пастках.
І поки одні спостерігали за тим, як Тернопіль «бореться» із зимовою стихією, інші випробували всі її наслідки на собі: ходили пішки на роботу, травмувалися на слизьких дорогах, витягували зі снігових заметів автобуси, тролейбуси і «швидкі», жителі приміських сіл три дні сиділи без світла та тепла, а вагітні жінки ледь народжували у заторах.
За весь цей тиждень мер Тернополя встиг зробити фото із лопатою в руках, відкупитися за свою бездіяльність триденним безкоштовним проїздом у тролейбусах, попросити вибачення у пішоходів та водіїв за незручності і пообіцяти покарати винних. Як виявилося, цього недостатньо, щоб ліквідувати наслідки стихії у місті.
А місцеві жителі бояться лише одного: щоб через невчасно вивезений сніг Тернопіль у найближчі дні не поплив.
«Бум» на лопати
Ранок після снігопаду у Тернополі розпочався не як звично - із кави, а із відкопування своїх автомобілів з-під снігу та розчищання проходів до будинків та гаражів. У соцмережах тернополяни публікували засипані двори і непрохідні тротуари, а також довжелезні затори на дорогах.
Розуміючи, що від комунальних служб допомоги не дочекаєшся, місцеві жителі організовувалися і самостійно розчищали сніг не тільки біля своїх домівок, але і у найбільш важко прохідних місцях у різних мікрорайонах міста.
Відповідно на вагу золота стали лопати, адже відкопуватися потрібно ж було чимось. Як розповів знайомий, що працює в місцевому будівельному супермаркеті, всього за першу добу після снігопаду вони продали більше 2 тисяч лопат.
У заторах – по три години
Проте навіть ті, хто добрався до своїх автомобілів, годинами простоювали у заторах. І якщо по місту хоч якийсь рух відбувався, то на виїзді з Тернополя до смт. Велика Березовиця по вулиці Микулинецькій водії годинами стояли у заторах.
Тернополянин Андрій, який намагався добратися з роботи додому, три години їхав від вулиці Острозького до «Ватри». І якщо на Велику Березовицю автомобілі по трохи просувалися, то до Тернополя виїхати було нереально.
«Багато моїх сусідів і знайомих працюють в Тернополі, тож їм доводилося ночувати у знайомих, або ризикувати не потрапити додому чи на роботу наступного дня», - розповів Андрій.
Після триденного перебування у родичів в Тернополі, додому на «Кемпінг» двічі пробувала повернутися молода мама Уляна.
«Після снігопаду у нас зникло світло і опалення. У мене на руках – місячне маля, тож тримати його у холодній квартирі я не могла. Родич відвіз мене із дитиною у Тернопіль, проте повернутися назад виявилося непростим завданням.
На четвертий день після снігопаду ми пробували близько 12 години прорватися в сторону Березовиці, проте простояли біля «клеверного мосту» більше години і змушені були розвернутися назад. Дізнавшись через соцмережі, що ситуація на тій ділянці зрухалася, ввечері вирішили ще раз поїхати. На щастя, після півгодинного простоювання у заторах, таки добралися додому. Питання тільки одне: чому за 4 дні ніхто не розчистив дороги?», - каже Уляна.
Громадський транспорт брали штурмом
По три десятки людей на кожній зупинці цілий тиждень штурмували поодинокі тролейбуси і маршрутки, які через раз зупинялися і, здавалося, ставали безрозмірними, адже вміщали в себе нереальну кількість людей.
В Інтернеті щодня з’являлися відео та фото із переповненим громадським транспортом і потенційними пасажирами, які сварилися, штовхалися, але будь-що намагалися потрапити у салон.
Так, у тролейбусі №5 було настільки багато людей, що вони вибили скло у вхідних дверях, після чого усім все одно довелося йти пішки.
Окрім того, транспорт часто застрагяв на нерозчищеній дорозі, тож пасажири самостійно витягували із заметів тролейбуси, маршрутки і автомобілі «швидкої допомоги».
Через жахіття на дорогах на вулицях Мазепи та Текстильній дві маршрутки взагалі ледь не перекинулися.
Пішки на навчання, на роботу і в лікарні
Жителі приміських сіл – Байківців, Смиківців, Петриків та Великої Березовиці – через нерозчищені дороги зовсім залишилися без громадського транспорту, тож змушені були ходити пішки на роботу.
40-річний Ігор із Смикавців виходив із дому в 6 ранку, щоб до 9 години добратися на роботу в районі «Комбайнового заводу». І це не літо чи прохолодні весна та осінь, а морозна зима зі слизькими дорогами, і це не відстані у 200 метрів, а десятки кілометрів!
Так само близько двох годин із Березовиці до центра Тернополя цілий тиждень пішки діставалася до робочого місця 30-річна Інна.
Власним ходом на навчання ходили і студенти з БАМу на «Дружбу». Школи у ці дні були напівпусті, адже не всі батьки пускали дітей на не посипані і не розчищені доріжки.
Одинадцятикласник Олександр зі «Східного» масиву пішки йшов до школи №27 у іншому мікрорайоні, а його друзі розповідали, що у деяких класах було всього по 2-3 учні.
Тернополянка Катя забирала свою 7-класницю-дочку після роботи на таксі. Дорога додому зайняла у них дві години.
Через транспортний колапс тернополяни не могли дістатись і медзакладів. Пані Оксана пройшла з сином 9 км, щоб потрапити на прийом до дитячого лікаря.
У дорозі ледь не народжували вагітні жінки. Стоячи у заторах, їм доводилося викликати поліцію, оскільки «швидкі» доїхати також не могли.
Хто винен у сніговому «апокаліпсисі»?
Цілий тиждень Тернопіль не сходить зі сторінок Всеукраїнських видань та з екранів телевізора.
Поки інші обласні центри повертаються у звичне русло, наше місто ніяк не оговтається від хуртовин. Тернополяни в один голос скаржаться на нерозчищені дороги і не розуміють, що робили комунальники цілих сім днів, адже зустріти якийсь тракторець або поодинокого двірника було за щастя.
Через слизькі доріжки в місті в декілька разів зросла кількість постраждалих, а місцеві травмпунки були переповнені. Лікарі навіть самостійно розчищали сніг перед медзакладами, щоб «швидка» змогла доставити людей.
Хто відповідатиме за фізичні травми і сніговий колапс в місті, тернополян цікавить найбільше.
«Є дyжe бaгaтo piзних дyмoк, є питaння, якi пoтpeбyють дocлiджeння. Алe зapaз пoтpiбнo, в пepшy чepгy, зaбeзпeчити пpибиpaння мicтa. І тoдi знaйти хтo в цьoмy винyвaтий: чи цe тeхнiкa, чи цe людcький фaктop, чи цe пiдpядник», – сказав мер Тернополя Сepгiй Нaдaл.
Сніг, як завжди, на голову
Коли б у Тернополі не випав сніг: у грудні, березні чи листопаді, як показує досвід, тернопільські комунальники завжди до нього не готові.
Як виявилося, підприємство «Теркомуналсервіс», яке виграло тендер на 18 млн. грн. на прибирання Тернополя, не приховувало, що не має техніки для розчищення снігу, однак управління ЖКГ і благоустрою Тернопільської міської ради ніяких зауважень з цього приводу не мало.
Так, із опублікованого місцевими журналістами документу, стало зрозуміло, що захищати Тернопіль від зимових хуртовин мали всього 1 навантажувач, 3 трактори, 7 плужно-щіточно-посипочних автомобілів, 1 грейдер, 1 бульдозер і 5 плужно-щіточних тракторів.
Окрім того, під час оперативної наради з’ясувалося, що на початку листопада комунальники прозвітували, що для боротьби зі стихією заготовлено п’ять тисяч метрів кубічних піщано-соляної суміші й підготовлено 17 одиниць техніки. Однак станом на вівторок, 15 листопада, «ТерКомуналСервіс», мав вивести на дороги міста сім одиниць техніки, а вивів лише три.
Тож депутати запропонували виставити підприємству, яке мало розчищати місто, рахунки із медзакладів, де лікуються травмовані тернополяни, а також провести новий тендер і знайти нове підприємство для прибирання міста.
А поки ж синоптики попереджають про потепління, тож, якщо всі кучугури снігу із Тернополя не вивезуть у найближчий час, він ризикує вже, у прямому сенсі слова, плавати.
***
Цьогорічний досвід вкотре показав неспроможність місцевої влади протистояти стихії. У цивілізованих країнах відповідальні за такий провал самі б написали заяви на звільнення, але тільки не у нас.
Тож ніхто й не сумнівається, що вкотре знайдеться цап-відбувайло, на якого скинуть всі проблеми, тернополяни ще декілька днів будуть згадувати цей прикрий інцидент, а згодом все забудеться. До наступної снігової несподіванки.
Хоча хочеться сподіватися, що ця ситуація чогось нас таки навчить.
У Тернополі продовжують прибирати місто після снігової негоди
Неділя, 20 листопада 2016, 12:53
Комунальні структури Тернополя та підрядні організації продовжують очищувати місто після снігової негоди.
Згідно з планом, у ніч з 19 на 20 листопада здійснено посипання ряду вулиць, очищення та вивезення снігу з різних масивів міста.
Виконані наступні роботи:
1. Посипання вулиць на житлових масивах «Дружба», верхній та нижній «Центр», «Сонячний» та «Східний».
2. Очищення від льоду вул. Шептицького, Живова, К.Острозького, Наливайка та інші.
3. Зачистка проїзної частини за грейдером та очищення тротуарів.
4. Навантаження та вивезення снігу та льоду з вулиць мікрорайону «Старий парк» вул. Лисенка, Весела, Монюшка, Зелена, Паркова, Шухевича, С. Качали, Родини Барвінських, Словацького, Камінна, Ю.Опільського.
Впродовж дня 19 листопада здійснювалися роботи з вивозу снігу з транспортної розв’язки вулиць Збаразька-Текстильна-Промислова, розчищення решіток зливової каналізації (вул. Руська - Дамба Тернопільського ставу, Острозького, Дамба), зупинок громадського транспорту пр. Ст. Бандери, пр. Злуки, очищення вулиць вул. Дівоча, Манастирського, Татарська, Глибока, Малишка, Чайковського, проїзної частини вул. Бродівська, очищення тротуарів від снігу та льоду на вул. В. Чорновола, вул. Опільського, вул. Руська, вул. Тарнавського, пр.Злуки.
«Чорна п’ятниця» по-тернопільськи: великі знижки чи великий обман?
Субота, 19 листопада 2016, 08:52
На годиннику – північ, а сім’я з дітьми ночує у наметі перед входом у торговий центр чи мережу популярних магазинів. Побачити таку картину для Тернополя – досить дивно, а ось для американців – це вже норма, якщо завтра - «Чорна п’ятниця» - початок грандіозних передріздвяних розпродажів.
Проте на цьому все не закінчується, а скоріше тільки починається. Далі будуть тиснява, бійки, крики і декілька годинні черги, аж поки омріяний телевізор чи плаття не опиняться у Вашому пакеті.
Наслідуючи американську моду, останні декілька років подібні нічні розпродажі влаштовують і в Тернополі, проте відбуваються вони з однією відмінністю: якщо за кордоном під час таких акцій можна суттєво зекономити, хоч і ризикуючи отримати сінці, у нашому місті, на жаль, в багатьох випадках, так звані «розпродажі» – це звичайне обдурювання.
Чому п’ятниця - «чорна»?
Цього року славнозвісна «чорна п’ятниця» у США відзначатиме півстолітній ювілей. Проводять її в четверту п'ятницю листопада - на наступний день після Дня Подяки, і з цієї дати в Америці розпочинається традиційний Різдвяний сезон розпродажів.
Існують різні версії, чому п’ятницю називають саме чорною, але всі вони так чи інакше підкреслюють масштабність заходу.
Так, за однією із версій, «чорною» п'ятницю назвали через те, що американські продавці ведуть облік витрат ручкою червоного кольору, а доходів - чорною. І зрозуміло, що в перший день розпродажів всі бухгалтерські книги країни були суцільно чорними.
Також, вважають, що таку назву п’ятниця отримала тому, що напередодні розпродажів багато покупців займають черги в магазини з ночі, коли навколо все чорне.
Проте найпопулярнішою є версія, згідно з якою вперше п'ятницю обізвали «чорною» у 1966 році поліцейські Філадельфії, коли спостерігали величезні пробки на дорогах і переповнені людьми тротуари в перший день різдвяних розпродажів після Дня подяки.
Якби там не було, проте «Чорна п’ятниця» - це головний день в році для всіх американських шопоголіків. І хоча він не є офіційним святом, багато працівників у цей день беруть відгул або спеціально йдуть у відпустку, щоб купити подарунки родичам чи закупитися необхідними, на їхню думку, одягом та технікою.
Варто відзначити, що в ці дні у жителів Америки настільки піднесений настрій, що продавці не обмежується однією лише п'ятницею: багато розпродажів продовжуються ще на декілька днів, зокрема, до початку наступного робочого тижня.
Окрім того, у США є ще один день розпродажів – це кіберпонеділок, який настає відразу після Чорної п’ятниці і розпочинає грандіозний розпродаж у онлайн-магазинах. Вважається, що понеділок — це день, коли більшість службовців США повертаються до роботи, і починають робити покупки в Інтернет-мережі зі своїх службових комп'ютерів.
14 днів ночувала під магазином
Пропуск Чорної п'ятниці американці називають восьмим «смертним гріхом», - розповідає тернополянин Антон Балюк, який вже більше року працює в США. Кожна сім’я в цей день може зекономити від кількох сотень доларів до тисяч.
«Перші місяці мого перебування в Америці якраз припали на період розпродажів, і моїй дружині було дуже цікаво поглянути, як Чорна п’ятниця відбувається насправді. Оскільки я тільки влаштувався на роботу, то брати вихідний заради того, щоб поглянути на шопоголіків, мені не дуже хотілося, а ось дружина з друзями, які вже декілька років живуть у США, таки потрапила на ніч розпродажів. Щоправда, наслухавшись розповідей про бійки і навіть смертельні випадки під час подібних акцій, вона скоріше була спостерігачем, ніж учасником, та й прийшла запізно», - розповідає Антон.
У Чорну п'ятницю магазини відкриваються дуже рано - близько 5 години, а деякі найбільші торговельні мережі - навіть опівночі, тож американці займають черги затемна, і вже в 2-3 ночі черги до найбільших торгових центрів можуть розтягнутися на десятки метрів.
Окрім того, першим покупцям пропонують серйозні знижки - до 90%, тому перше правило покупок в «Чорну п'ятницю» говорить: «Не спи - пропустиш кращу знижку!». Тож деякі сім’ї ночують просто у наметах під дверима торгових центрів. Але своєрідний рекорд поставила американка, яка провела перед магазином 14 днів, щоб купити телевізор з величезною знижкою.
Проте навіть не чекання – найгірше, а те, що починається після відкривання магазинів.
«Якщо Ви хочете уявити, як виглядає «Чорна п’ятниця» в Америці, то просто прийдіть під будь-який секонд-хенд у Тернополі в день завозу нового товару. Коли відкриваються двері, в американських магазинах починається те саме. Величезний натовп з неймовірною швидкістю вривається всередину, змітаючи все на своєму на шляху, і атракціон «небаченої щедрості» починається. Для довідки додам, що триває він недовго, і якщо Ви прийдете в магазин в 5-6 ранку, то нічого, окрім спорожнілих полиць і довжелезних черг на касах, Ви не побачите. Таку картину застала моя дружина, коли запізнилася на Чорну п’ятницю», - жартує тернополянин.
Щоправда навіть, якщо Ви запізнитеся, все одно ще можете купити багато продукції зі знижкою впродовж наступних двох днів, адже після продажу акційних товарів, магазини виставляють на розпродаж решту своєї продукції. Окрім того, на відміну від українських реалій, у американському розпродажі беруть участь не тільки уцінені або непопулярні товари, знижки поширюються і на кращу продукцію в асортименті.
«Знаю, що завдяки таким «чорним» п’ятницям, багато середньостатистичних американських сімей непогано економлять. Жінка, яка живе по сусідству, розповідала, що минулого листопада під час розпродажу накупила одягу своїй доньці на рік вперед – і зимового, і демісезонного, і літнього. Щоправда, речі, придбані в цей день, повернути в магазин за будь-якої причини вважається поганим тоном, тому, якщо купуєш «на око», можеш прогадати і даремно витратити кошти. А оскільки відсоток повернення таких покупок невеликий, то це також на руку продавцям», - розповів Антон.
Кривава «чорна п’ятниця»
Під акційну ціну у Чорну п’ятницю потрапляють практично всі категорії товарів: від продуктів харчування і шкарпеток до величезних плазмових панелей. Проте найвигідніше
купувати одяг, іграшки та побутову техніку. Саме на них магазини пропонують покупцям найприємніші знижки – до 60%. До того ж вже традиційно фірми-виробники техніки та побутових товарів приурочують випуск нової лінійки продукції до цього періоду.
Проте така небачена щедрість має і зворотну сторону: ажіотаж настільки великий, що нерідко в гонитві за вподобаним товаром трапляються тисняви і бійки, а люди перетворюються у звірів, готових розтерзати будь-якого, хто зазіхне на їхню омріяну річ.
Трапляються випадки, коли покупці калічать один одного і навіть відкривають стрілянину, намагаючись вирвати один у одного товари за смішною ціною. Тому майже щороку хтось в Америці стає жертвою «Чорної п'ятниці»: отримує фізичні каліцтва або навіть втрачає життя.
Ось тільки декілька жахливих фактів про чорну п'ятницю в Америці.
У 2011 році в штаті Західна Вірджинії 61-річний покупець втратив свідомість, роблячи покупки в супермаркеті Target. Жоден покупець не допоміг чоловікові піднятися і не викликав швидку. Навпаки - одержимі купити побільше, люди переступали через нього, а деякі навіть наступали на чоловіка.
У тому ж магазині сталося ще два інциденти. У натовпі, який поспішалав увійти в магазин, штовхнули вагітну жінку. Та не втримала рівновагу і впала. Покупці просто не звернули на неї уваги, в прямому сенсі затоптавши нещасну. Коли потерпіла опинилася в лікарні, лікарі констатували, що вона втратила дитину.
У 2012 році в магазині Walmart жінка, прикриваючись двома дітьми, розпорошувала перцевий аерозоль, щоб не допустити інших покупців всередину. Їй кортіло якнайшвидше отримати ігрову приставку. Постраждали майже 2 десятки людей.
Постраждав і продавець тієї ж мережі. У його випадку теж не обійшлося без сумного сценарію. Чоловіка збили з ніг шалені покупці. Незважаючи на зріст 195 см і вагу 122 кг, чоловіка затоптали на смерть.
Ще дві смерті в день "чорної п'ятниці" відбулися в Каліфорнії. У магазині товарів для дітей Toys R Us два покупці не поділили іграшку. Кожен хотів придбати її для своєї дитини. Зав'язалася бійка, в ході якої один з чоловіків відкрив стрілянину, в результаті якої обидва чоловіка загинули.
А «Чорна п'ятниця -2015» вразила інцидентом в одному з магазинів США. Люди хапали коробки, розкидані по підлозі. Одна жінка навіть билася з дитиною за цю коробку. У підсумку в інцидент втрутилася матуся малюка.
Рух проти «чорної п’ятниці»
Якщо в Україні нічні розпродажі тільки набувають популярності, то останніми роками в Америці вони втрачають попит. Так, за прогнозами експертів цьогорічна Black Friday не стане найбільшим торговим днем. Замість неї лідером в списку найбільших торгових днів стане п'ятниця 23 грудня, що передує католицькому Різдву.
Окрім того, в США зародився національний рух «Захопи Уолл-Стріт», який закликає американців в «Чорну п'ятницю» або зовсім нічого не купувати, або відвернутися від великих марок і мережевих магазинів і робити свої покупки з розумом в невеликих торгових точках, власниками яких не є корпорації, а скромні приватні підприємці.
Таким чином, вважають активісти руху, американці віддадуть свої гроші не 1% багатіїв, а тим 99% громадян, які власною працею, а не фінансовими махінаціями, заробляють собі на життя.
«Чорна п’ятниця» втрачає позиції ще й через те, що найбільші знижки на електроніку, одяг і дитячі іграшки можна знайти в наступні два тижні після «чорного» розпродажу.
Розпродажі в Тернополі - без бійок і без … знижок
В Тернополі «чорні п’ятниці», зазвичай, відбуваються не тільки у американську «Чорну п’ятницю». Подібні нічні розпродажі в місті влаштовували вже тричі, і проводили їх або перед завозом нової колекції, щоб розпродати стару, або перед святами.
Найбільш масовою була акція напередодні Пасхи два роки. Тоді усі місцеві ЗМІ і соцмережі облетіли фото із торгового центру, який проводив нічний розпродаж. Вже за півгодини до старту «чорної п’ятниці» по-тернопільськи всі бутіки були вщент залюднені, а в годину «Х» люди брали магазини штурмом. Продавці обіцяли менші ціни на 90%, а знижки були навіть у аптечних кіосках.
«Це був скоріше грандіозний ажіотаж, а не грандіозний розпродаж», - пригадує тернопільська студентка Марія. Вона разом із одногрупницями побувала на тернопільській «Чорній п’ятниці», проте, каже, що вітринах магазинів тоді красувалися більші знижки, ніж в середині.
« Я живу неподалік і часто заходжу у магазини одягу, тому приблизно орієнтуюся у цінах на ті товари, які мене цікавлять. Прийти на нічний розпродаж мені було цікаво не тільки, щоб купити за безцінь щось, а переконатися, чи насправді брендові бутіки продаватимуть свою продукцію зі знижками», - розповідає Марія.
Але, як і думала дівчина, ціни під час «чорної п’ятниці» не суттєво відрізнялися від тих, які були напередодні.
«Точно не пригадаю, але обіцяних 70% знижки точно не було. Лише одяг та взуття зі старих колекцій продавали зі знижкою до 50%. На всю іншу продукцію акційна ціна була меншою хіба на 10%-30%, тому залишалася не по кишені багатьом покупцям.
Одним словом, до американських різдвяних розпродажів нашій було ще далеко. Тим паче, що в США найбільші знижки дають на електронну та побутову техніку, а в нас лише на штани, платтячка і кросівки, які можна купити за акційною ціною і в звичайні дні», - розповідає тернополянка.
Не зважаючи на це, бажаючих отримати «халявний» одяг було дуже багато, пригадує дівчина.
«Єдине, що радувало, так це те, що у Тернополі, на відміну від американських реалій, дівчата не виривали один одному волосся, а чоловіки не билися за прикраси чи джинси. Вражали черги і до примірочних, і до кас. Дехто нетерплячий обирав одяг «на око», а чоловіки, не соромлячись, приміряли поміж рядами сорочки і штани», - розповідає Марія. – Але були і такі, хто зробив дуже мудро: наприклад, переді мною в черзі стояла дівчина, яка напередодні прийшла і поміряла речі, які їй подобалися, а у день розпродажу просто взяла ті, що йшли зі знижкою».
Це була одна із найбільш масових «чорних п’ятниць» в Тернополі. Зрідка в місті відбуваються подібні акції, проте вони вже не викликають такого ажіотажу. Можливо, через те, що тернополяни не вірять у обіцяні шалені знижки, а, можливо, тому, що навіть на вже знижені товари їхньої мінімальної зарплати не вистачає. Окрім того, через ріст цін на продукти, комунальні послуги та інші категорії товарів, їм доводиться все більше економити і все частіше одягатися у секонд-хендах.
Якби там не було, місцеві магазини одягу цього року не анонсують масштабних розпродажів у «Чорну п’ятницю». Проте активно до неї готуються Інтернет-магазини. На деяких сайтах, наприклад, вже з’явилися лічильники із відліками часу до старту акції, а потенційні покупці, промоніторивши ситуацію на різних порталах, можуть обрати найвигіднішу для себе покупку.
Проте експерти радять: щоб скористатися реальними знижками під час «Чорної п'ятниці» і «кіберпонеділка», треба заздалегідь, до початку грандіозних акцій, відстежувати вартість вподобаного товару. Тоді Ви не станете жертвою банального обману, а покупка принесе Вам не тільки радість, але і реальну економію.
Травмованим тернополянам повернуть кошти
П'ятниця, 18 листопада 2016, 06:57
Унаслідок великого снігопаду на Тернопільщині виникло чимало проблем. Однієї з основних було те, що дороги та тротуари не розчистили від снігу. Внаслідок цього, як водії, так і пішоходи не мали змоги пересуватися по місті. Чимало людей травмувалися через льод, який влада Тернополя не спішить «дискваліфіковувати».
На днях міські депутати на нараді прийняли рішення, що кошти, які люди витратили, у звʼязку з такими незручностями, потрібно повернути. Для цього з кожної лікарні будуть надіслані списки потерпілих, які потрапили у медичних заклад протягом цих днів.
Проте питання, хто саме має виділити на це гроші досі не вирішили. Чи кошти будуть виділені з бюджету міста, чи за це платитиме винуватець нерозчищених доріг «ТерКомунСервіс» невідомо. Для вирішення цього питання буде створена спеціальна комісія, яка прийме кінцеве рішення.
Також вищезгадана комісія вирішить, хто оплачуватиме безкоштовний проїзд тернополян у громадському транспорті протягом цих днів. Депутати вважають, що оплатити таке «задоволення» має той, хто не виконав своїх обовʼязків, тому цю проблему має вирішувати підрядник.
Олена Сабатюк
Субсидії готові оформити ще кільком десяткам тисяч тернополян
Четвер, 17 листопада 2016, 07:25
На сьогодні питання оформлення субсидії серед місцевих жителів є досить актуальним. У звʼязку зі значним підвищенням вартості за комунальні послуги, влада готова піти на поступки і ще виділити близько 30-40 тисяч місць.
Станом на 11. 11. 2016 р. субсидії оформили 200 912 осіби, а це близько 52,6% всього населення області. У порівнянні з минулим роком, цьогоріч субсидії отримало на 130 000 сімей більше.
Директор департаменту соціального захисту населення Тернопільської області державної адміністрації Вадим Боярський повідомив, що до кінця сезону ще чимало людей повинні оформити необхідні документи. Тому що це чудова змога економії, яка у зимовий період по-особливому потрібна. Всі заяви обовʼязково будуть розглянуті та прийняті рішення. Мешканців Тернополя просять раціонально використовувати теплопостачання та не зловживати послугами, тому що це питання актуальне завжди.
Ті, хто використовують централізоване опалення можуть звернутися у спеціальні служби за відстрочкою оплати. Для цього надається 50% у літній період та 50% в опалювальний сезон.
У Департаменті наголошують на тому, щоб тернополяни подавали документи враховуючи всі деталі та термін подачі.
У Тернополі проведуть цілодобове змагання для студентів
Середа, 16 листопада 2016, 00:00
17 та 18 листопада в Українському домі «Перемога» ГО «Молодіжне об’єднання «Файне Місто» проведе цілодобове змагання для студентів усіх вищих навчальних закладів Тернопільщини та інших областей.
Мета проекту: виявлення, розвиток, вдосконалення інтелектуальних і творчих здібностей молоді; формування інтелектуальної еліти шляхом залучення студентів до участі в тренінгах і різноманітних інтелектуальних іграх, в результаті яких відбуватиметься створення Кодексу учасника Студдоби; популяризація міста Тернополя як студентської столиці з активною молоддю, готовою приймати серйозні та дієві рішення для покращення роботи студентських самоорганізацій.
«Студдоба» - це гарний спосіб драйвово та креативно відсвяткувати Міжнародний день студента. Актуальність даного заходу полягає в організації в місті правильного дозвілля у Міжнародний день студентства та формуванні молодої інтелектуальної еліти.
Програма заходу:
10.00-10.30 Реєстрація + кава
10.30-11.00 Офіційне відкриття
11.30-12.00 Квест-знайомство
12.15-13.15 "Академічна доброчесність" від Тимочко Тараса - координатора проекту сприяння академічної доброчесності в Україні
13.30-14.30 Завдання по "Академічній доброчесності"
14.45-15.45 Обід
16.00-17.00 вільний час
18.30-19.30 історія успіху молодих підприємців від - Гетун Діани - головного редактора глянцевого жyрналу «Джаст Ван»;
Нова проекція вулиці Чорновола у Тернополі
Вівторок, 15 листопада 2016, 07:22
Роботу над проектом почали близько півтора роки тому. Ця вулиця є важливою для міста, тому що гості, які приїжджають на залізничний вокзал відразу її бачать. Саме тому реконструкцію заплановано з весни 2017 року.
Спочатку була запропонована ідея зробити цю вулицю пішохідною. Проте, це неможливо втілити в життя. Тому вулицю обладнають лавками, велосипедною доріжкою та новим кісним освітленням. На прохання ініціаторів з Uri Sobi на тиждень проїзд перекрили і тим самим зробили вулицю пішохідною. Після цього вели довгі спостереження та аналіз результатів, проте було виявлено багато недоліків такого нововведення.
У новому проекті запропоновано зрівняти тротуарну частину дороги з проїзною, тим самим збільшивши територію для пішоходів. Велосипедна доріжка буде зʼєднана із виїздом з вокзалу та ближнім сквером. Відділено її від тротуарної зони буде за допомогою лавок.
Споживчий кошик: скільки тернополяни витрачають грошей на продукти
Понеділок, 14 листопада 2016, 08:12
У рамках справи про перегляд вмісту "споживчого кошика" Кабмін готується затвердити нові набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, від яких залежить встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні.
Відповідно до "споживчого кошика", українцям надається можливість придбання: 1 шафа для одягу (строк служби - 25 років), 1 стілець (15 років), 1 ліжко (25 років), 1 стіл письмовий (25 років), 1 набір для кухні (25 років), 1 дзеркало для ванної кімнати (20 років), 1 телефон (25 років), 2 тарілки (3 роки), 1 ніж (10 років), 2 виделки (10 років), 2 ложки (10 років), 1 холодильник (15 років), 1 пральна машина (14 років), 1 люстра (25 років), 1 радіоприймач (20 років).
Замість масла в переліку наборів продуктів харчування для працездатного населення міститься позиція "маргарин" (2 кг на рік). Також у переліку передбачено не більше ніж 2 кг сала на рік для українця, 8 кг свинини та 9 кг ковбаси",
Що ж до одягу, то уряду пропонується також затвердити для чоловіків норму по 1 костюму, краватці, джемперу, светру, брюках на рік. З білизни: 6 трусів, 2 майки, 1 плавки та 10 шкарпеток - на рік.
"Жінкам: 6 трусів, 2 бюстгальтера, 2 майки, 1 купальник, 2 синтетичних колготок та 1 брюки. В частині засобів гігієни: 2 зубні щітки, 1 одеколон, 1 гребінка, туалетний папір - 12 шт., - все це на рік", - каже Батрин.
З предметів санітарії та ліків, за інформацією юриста, вирізняються такі показники: 1 вата (100 гр.), 2 бинти, 2 жарознижуючі засоби, 7 пластирів, дитячий крем - на 1 рік.
Стосовно перукарських послуг, комісія залишила норму в 4 стрижки на рік.
Батрин зауважив, що про міжміські чи міжнародні поїздки комісія "забула". Вказані виключно приміські перевезення (до 50 км).
Показник відвідування закладів культури - 6 разів на рік, придбання книг - не більше 6. Про це повідомляє юрист, керівник проекту "Відкритий Суд" Станіслав Батрин у листі, що є у розпорядженні Укрінформу.
Юлія Синюгіна – товарознавець.
* В тиждень на продукти ми витрачаємо 1700 грн. Усе приходиться купувати. Доньці у школу необхідно окрім обідів додаткова їжа. Круасани, банан, водичка, цукерочка, а ще бутерброди з сиром.
Тетяна Богушевська – приватний підприємець
* Наша сім'я складається з 3 людей і однієї собаки. Останнім часом у зв'язку із значним підвищенням цін, ми почали ретельніше контролювати вирати та планувати сімейний бюджет більш детально. Щонеділі плануємо орієнтовне меню на тиждень та робимо великі закупи. Загалом виходить 500-600 грн на тиждень( враховуючи форс-мажорні забаганки донечки та їжу для собаки).
Людмила Майор – власниця креативної студії «ІдеЯ»
* Ми витрачаємо приблизно 700-800 грн, всі харчуються переважно вдома. Більшість витрачаємо на м'ясо, печінку, рибу. Ще частина на різні каші, молоко, сири, яйця, хліб. Ну і звичайно фрукти та овочі. Є правило вдома, що вдень кожен має споживати щось молочне (молочну кашу, сир), суп або салат із свіжих овочів, кашу та м'ясну страву або рибну, обов'язково яблука і дочка любить банани та виноград.
Наталія Карчевська – приватний підприємець
* Наша сім'я витрачає орієнтовно 1.000 -1.500г рн. в тиждень. Це при тому, що є домашня курочка та кролик, рибу стараюсь купувати на гуртовні,трішки економніше виходить.
Віталій Лисюк – власник кав'ярні Coffee brand
* Протягом тижня ми витрачаємо не менше 1000 грн. Зараз приходиться шукати місця, де пропонують нижчі ціни, акції (навіть якщо далеко добиратись). Постійно готуємо самі (не дуже довіряємо закладам громадського харчування, тому що їм також приходиться переходити на більш дешеві і менш якісні продукти).
Але на якості продуктів, які купуємо для себе не економимо, частіше купуємо товари привезені із закордону.
Сергій Головайчук – шеф-кухар
* У залежності від мого апетиту! Якщо я у своїй майстерні щось нове хочу приготувати, то може бути і тисячу з гаком, а якщо в звичайній ситуації, то 500-700 грн. Як то зараз модно казати живем по-новому!
Lissa Kvin – дизайнер одягу детально розповіла про те, на що витрачає гроші протягом тижня.
* Я харчуюся як дівчина, яка переважно на роботі і в дорозі. Їм – мало, п'ю багато води! Купую багато овочів та фруктів. Кожного тижня обов'язково зустрічаюся з подружками чи друзями це ще додаткові витрати.
ЩО В КОШИКУ НОВОГО?
Головні зміни торкнулися ліків, їх перелік тепер набагато більший. Значно зросли норми споживання риби: з 2,5 до 9 кг в рік, додані такі звичні речі, як чай – 400 г на рік, лавровий лист, сіль і навіть півкіло кави в зернах. Нові норми і по одязі: замість пальто на 8 років – куртка на 5 років, чоловікам дозволили мати 6 пар трусів на рік (було 5 на 2 роки), жінкам – 2 бюстгальтери на рік (було 2 на 2 роки), а пенсіонери зможуть засмагати не в сімейних трусах, а в плавках. Жінкам офіційно дозволили мати штани, одну пару на 4 роки. Але скорочені до соціальних норм споживання води, газу і світла. Тобто доведеться або менше митися, або економити воду. Більшість позицій – їх в СК близько 250, збереглися. Наприклад, один стілець на 15 років, стіл, шафа, ліжко, люстра на 25 років.
Підготувала Тетяна Шило
Тернополяни, які не мають субсидії, можуть сплачувати рахунки за теплопостачання рівними частинами протягом року
Неділя, 13 листопада 2016, 10:55
Сім’ї, які не підпадають під дію субсидії, мають можливість сплачувати рахунки за теплопостачання рівними частинами протягом року. Про це повідомила заступник управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації Софія Близнюк.
«Уряд надав можливість українським сім’ям, які не підпадають під дію житлової субсидії, сплачувати рахунки за послуги централізованого опалення рівними частинами протягом року. Тобто у споживачів буде можливість в опалювальний період сплачувати лише 50% вартості спожитих послуг, решту - 50% рахунку - доплатити у літній період. Відповідну постанову прийнято 19 жовтня 2016 року», - прокоментувала Софія Близнюк.
Щоб скористатися послугою, варто звернутися із письмовою заявою до виконавця послуги з централізованого опалення про надання розстрочки в оплаті житлово-комунальної послуги з теплопостачання. Починаючи з дати подання заяви щомісяця протягом опалювального періоду підприємство виставлятиме рахунок у вигляді 50% від нарахованої плати за спожиту послугу. Решту суми – неоплачених 50% від нарахованої протягом опалювального періоду плати за житлово-комунальну послугу виставлятиметься споживачу протягом міжопалювального періоду щомісяця рівними частинами, починаючи з травня до вересня включно.
У разі звернення споживача, який не має житлової субсидії, із заявою для отримання розстрочки в оплаті комунальних рахунків на теплопостачання, підприємство у платіжному документі передбачить:
• графу для зазначення оплати 50% від нарахованої плати за житлово-комунальну послугу з централізованого опалення протягом опалювального періоду
• графу розрахованої і розподіленої рівними частинами протягом кожного місяця міжопалювального періоду суми неоплачених 50% від нарахованої плати за житлово-комунальну послугу з централізованого опалення.
Таким чином, споживач матиме змогу бачити суму, яку вже сплатив, і яку потрібно сплатити.
«Розстрочку платежу за опалення можна вважати позитивом для споживачів, адже це дозволить не викладати одразу з кишені чималу суму. Механізм оплати не передбачає жодних комісій, процентів, пені чи інших додаткових витрат. У заяві споживач гарантує здійснювати оплату у зазначений строк та підтверджує відсутність субсидій. Проте необхідно пам’ятати, що розстрочка – це не його відміна, а у споживача є обов'язок оплачувати отримані комунальні послуги, чітко закріплений в ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», - підсумувала Софія Близнюк.
У Тернополі відкриють диспетчерський центр швидкої допомоги
Субота, 12 листопада 2016, 10:51
Диспетчерські центри надання екстреної медичної допомоги не новина для нашої країни. Сьогодні вони вже функціонують у кількох областях. Незабаром такий центр з’явиться і в Тернополі. Передбачається, що він стане єдиною структурою краю, куди надходитимуть виклики жителів області. На виклик виришутиме та машина, яка знаходиться найближче до пункту призначення. Структурі будуть підвладні всі медичні бригади Тернопілля.
З метою підвищення ефективності роботи «швидких» області до кінця 2016 року у Тернополі має розпочати роботу єдиний диспетчерський центр. Cтворення такого центру дозволить максимально зменшити час, який карета швидкої допомоги проводитиме у дорозі до громадянина, якому потрібна медична допомога. На медичних машинах будуть встановлені GPS- навігаторами, а на шляху до пацієнта світлофори перемикатимуться на зелене світло. Тернополяни зможуть бачити, де саме знаходиться викликана «швидка» на інтерактивній карті місцевості.
Також завдяки новому диспечерському центру вдасться ефективно використовувати наявний автопарк і знизити експлуатаційні витрати комунальних підприємств. Карети планують обладнати системою передачі даних у медичні заклади. Таким чином уже в дорозі до медичного закладу можна буде робити обстеження хворого, а дані оперативно надсилати до лікарні.
У 2016 році на спорядження центру з державного фонду регіонального розвитку та обласного бюджету виділено 7624,618 тис грн. Планово центр розпочне свою роботу вже цього року у грудні за адресою вул. Рєпіна, 11.
Підготувала Юлія Хім’як
Про що запитують депутати Тернопільської міськради?
П'ятниця, 11 листопада 2016, 14:33
Про що запитують депутати Тернопільської міськради?За рік роботи тернопільські депутати подали 26 запитів. Не всі народні обранці вміють користуватися цим інструментом та не знають до кого можна з ним звертатися.
Одним із критеріїв ефективності роботи місцевого депутата є його вміння працювати з наданими йому законом інструментами впливу. Інструментами впливу депутата на установу, організацію будь-якої форми власності є депутатський запит.
На відміну від депутатських звернень, які може писати кожен обранець, депутатський запит має значно більшу силу. Його має підтримати на сесії голосуванням більшість депутатів. По суті, це не вимога одного депутата, а вимога усієї Ради.
За рік роботи депутати Тернопільської міської ради підтримали 26 запитів.
Для порівняння, за весь час минулої каденції (2010 - 2015 рр.) депутатами Тернопільської ради було підтримано лише 11 запитів, в той час, коли депутати Львівської міської ради подали 1 575 запитів. Київрада тоді подала майже 900 запитів, але депутати Київради 7 скликання на той момент пропрацювали лише півтора роки. Ось графіка, яка відображає кількісні показники запитів попередньої каденції міськрад по всій Україні.
В багатьох радах є традиція підтримувати всі запити всіх депутів. Це так зване негласне сприяння та взаємодопомога депутатського корпусу. Але тим не менше під час гострих конфліктів часто одні депутати не підтримують інших, незважаючи на текст та значення запиту. Це негативний аспект. Разом з тим, багато запитів не підтримуються правильно, зокрема через те, що вони спрямовані за межі Тернополя, а закон такого робити не дозволяє. Також трапляються абсурдні вимоги в тексті запитів, тобто пропонуються безглузді рішення. Зрозуміло, що рада за такі запити теж не хоче голосувати! - каже Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти.
Відповідно до ЗУ “Про місцеве самоврядування” депутати можуть звернутися із запитом виключно до керівництва міста, підприємств, установ, організацій, розташованих на території міста, проте в ТМР є депутати, які звертаються і до керівництва країни. Так, депутат від ВО “Свобода” Ігор Турський подав два запити, які стосуються допомоги АТОвцям, проте скерував їх не за адресою - звертався до Кабміну, Міноборони та нардепа Пастуха.
Тернопільські депутати подавали запити міському голові щодо оприлюднення публічної інформації, публікування на веб-сайті міськради усіх актів та їх проектів з усіма додатками.
Також народних обранців цікавили питання благоустрою вулиць, транспорту, атракціонів в парках містах, приватизації житлових приміщень в гуртожитках. Піднімалось питання військового кладовища.
Рух ЧЕСНО підготував для депутатів роз’яснення щодо запитів та звернень.
Рух ЧЕСНО продовжує стежити за роботою міської влади у Тернополі та очікує на звіт мера у прямому ефірі. Нагадаємо, Сергій Надал публічно пообіцяв прозвітувати за рік роботи відповідно до стандартів ЧЕСНО.
Новий споживчий кошик неприємно здивував українців
П'ятниця, 11 листопада 2016, 13:55
З новим товарним кошиком про часті покупки можна не хвилюватися. Деякі непродовольчі товари та послуги в ньому й взагалі відсутні, а левова частка витрат припадає на продукти харчування. Товарний кошик урядовці переглянули вперше за останні 15 років, проте й досі чимало його пунктів далекі від української реальності.
Офіційний сайт уряду оприлюднив новий споживчий кошик громадян. До складу кошика включений наборів продуктів харчування, непродовольчі товари та послуги.
«Урядовим рішенням збільшені обсяги споживання деяких продуктів харчування (крупи, м'ясо, фрукти), збільшено кількість окремих товарних позицій в наборах непродовольчих товарів (одяг, взуття) і скорочені терміни їх використання. Переглянуті також набори предметів першої необхідності, санітарії та ліків, ЖКП і послуг зв'язку», − повідомляється на сайті.
Зі списку споживчого кошика, що знаходиться у вільному доступі в мережі Інтернет дізнаємося, що Кабмін справді дещо збільшив норму вживання круп: кожному громадянину України відведено 39 кг житнього та 62 кг пшеничного хліба, а також 4 кг макаронних виробів, 5 кг рису, 2 кг гречки, кілограм пшона та на 100 грамів більше вівсянки, ніж минулого року.
Ситуація з одягом вкрай невтішна. Працездатній особі жіночої статі передбачені шість пар трусів на рік, а непрацюючій ту ж саму кількість доведеться носити два роки. Однієї спідниці й однієї пари зимового взуття має вистачити працездатній жінці на три роки, непрацюючій – на кілька років довше. Одна пара чоловічих штанів розрахована на чотири роки, а краватку (так само як і костюм-двійку та демісезонну куртку) працездатні чоловіки можуть змінювати кожних п’ять років, непрацездатні (краватку) – кожних десять.
Список необхідних товарів викликає чимало запитань. Наприклад, в його переліку немає витрат на послуги користування Інтернетом, не передбачено утримання домашніх улюбленців та ще чимало потрібних речей, як от окуляри для зору або дитячі іграшки.
Підготувала Юлія Хім’як
Про хабарництво у медичних закладах Тернополя скоро можна буде повідомити за допомогою SMS-повідомлення
П'ятниця, 11 листопада 2016, 07:46
Невдовзі у загальне користування буде впроваджена мобільна програма, за допомогою якої кожен мешканець міста зможе поскаржитись на те, що лікарі вимагали кошти задля збагачення власного гаманця. Для цього пацієнтові необхідно відправити повідомлення на номер, який буде відомий згодом. Детальну інформацію кожен зможе прочитати при вході у лікарні, де і будуть написані контактні дані.
Тернополяни неодноразово скаржились на хабарництво у медичних закладах міста. Особливо часто з цією ситуацією стикаються пенсіонери, які у звʼязку із станом здоровʼя змушені відвідувати лікарні ледь не кожного місяця. Проте, не всі мають сміливість повідомити про це відкрито. Саме тому система анонімного SMS-повідомлення дає змогу поскаржитись на неякісні медичні послуги і залишатися невідомим.
Через кілька тижнів у кожному медичному закладі будуть розміщені оголошення, на яких буде чітко вказана потрібна інформація для користування цією послугою. Також пильну увагу буде зосереджено на якості наданих послуг. Якщо ж лікар виконав свою роботу неналежним чином, пацієнт може скористатися QR-кодом або надіслати SMS. Цю інформацію отримає керівництво медичного закладу.
Олена Сабатюк
В палаці культури «Березіль» вчитимуть розробляти візитки
П'ятниця, 11 листопада 2016, 07:28
У медійній лабораторії, що знаходиться в ПК Березіль, відбудеться безкоштовний майстер-клас по розробці візиток. Заняття проводить дизайнер Анастасія Чабан.
Ви дізнаєтесь:
- основні правила створення якісної візитки
- формати візиток
- використання кольору, шрифтів та графічної інформації
- наповнення візитки
- міжнародні тренди у дизайні візиток
- практика створення візитки у програмі Adobe Photoshop.
Приходьте у неділю, 13 листопада, о 16:00, у Medialab (ПК Березіль, 2 пов, 18 каб) та дізнайтесь, як грамотно оформити візитку.
Заняття проходить за підтримки ТОО ВМГО «АТОМ» — молодіжна громадська організація яка працює в напрямку сприяння працевлаштуванні та неформальному навчанні молоді.
Кількість місць: 10.
Запис за тел. 096-467-03-52.
Тарифний «апокаліпсис»
Четвер, 10 листопада 2016, 07:16
«Комуналка» в опалювальний сезон обійдеться тернополянам в 1, 5 мінімальні зарплати! Тернополяни цього року пережили справжній тарифний шок. Так, спочатку в травні уряд скасував пільгову ціна на газ для населення в опалювальний сезон. Потім влітку подорожчала гаряча вода, при чому вдвічі, а за нею – й холодна – майже на чверть. Місяць тому вкотре зросла оплата за електроенергію, тож тернополяни вже сповна встигли відчути на собі дію нових тарифів.
Але і це ще «квіточки». «Ягідки» розпочнуться, коли стартує опалювальний сезон, який вже не за горами, і у платіжках з’явиться нова сума до оплати за тепло, яке, до речі, подорожчало більш, ніж на половину.
У наступному ж році експерти прогнозують українцям чергове зростання тарифів на газ – цього разу на третину.
Таке суттєве здорожчання комунальних послуг зараз хвилює практично кожного тернополянина. Нові космічні тарифи будуть не по кишені не тільки пенсіонерам і тим, хто працює за мінімальну зарплату, але і суттєво вдарять по сімейному бюджеті тих, хто до цього не переймався зростанням «комуналки».
І якщо раніше тернополяни ще якось зводили кінці з кінцями, то сьогодні бояться, що їм просто не буде на що жити.
В той же час влада обіцяє видати мільярдні субсидії і переконує, що нові тарифи є економічно обґрунтованими.
Чому зросли тарифи, скільки тепер доведеться платити за «комуналку» і чи врятують тернополян субсидії, з’ясовувала «Моя газета».
Чому дорожчає «комуналка»?
Астрономічні суми за оплату комунальних послуг в Тернополі обговорюють усюди – вдома, у транспорті, на вулиці, у крамницях, на роботі. Люди вже підраховують, на скільки їм доведеться спустошити свої гаманці в опалювальний сезон і розуміють, що економити на продуктах та одязі доведеться ще більше, а про відпочинок дехто взагалі може забути.
Тернополяни не розуміють, чому влада доводить до зубожіння свій народ, адже за останній рік тарифи на «комуналку» зросли більш, ніж вдвічі, а мінімальна зарплата підвищилася всього на 200 гривень.
Як пояснюють експерти, комунальні послуги в Україні дорожчають через вимогу МВФ. Адже одна із головних вимог фонду для надання фінансової допомоги країні – це приведення тарифів на ЖКГ до економічно обґрунтованого рівня.
У МВФ вважають, що таким чином з часом можна буде відмовитися від дотацій державних монополій і скоротити дефіцит бюджету. Тож виходить, що вимоги МВФ влада виконує за рахунок і так бідуючого населення.
Зважаючи на різке зростання тарифів, невідомо, чи всі зможуть потягнути такі суми за послуги ЖКГ. Ще за старими тарифами жителі Тернопільщини суттєво боргувало за «комуналку». При цьому, за даними управління статистики Тернопільщини, населення області станом на кінець серпня боргує за газ – 5 млн. грн.., за централізоване опалення та гаряче водопостачання 27,6 млн. грн., за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 21,7 млн. грн., за вивезення побутових відходів – 3,4 млн. грн.., за централізоване водопостачання та водовідведення – 0,5 млн. грн.
Що і наскільки подорожчало?
Холодна вода
Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, схвалила проект постанови про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення для ряду підприємств України, зокрема, і для КП «Тернопільводоканал».
Згідно із документом, вартість централізованого водопостачання та водовідведення зросла майже на 25% і тепер для мешканців приватного сектору становить 10,31 грн. за метр кубічний води та стоків (з яких 4,44 грн. – за воду і 6, 20 грн. – за каналізацію), а для мешканців багатоповерхових будинків – 11,14 грн. за метр кубічний води та стоків (4,79 грн. і 6, 69 грн.). До серпня тарифи становили відповідно 8, 26 грн. та 8, 98 грн.
Основною причиною перегляду тарифів є зростання вартості електроенергії. Крім того, як кажуть у «Тернопільводоканалі», старі тарифи, що як базові були прийняті ще в травні 2014 року, були збитковими ще й через цілий ряд інших факторів, зокрема, зростання податків і зборів, а також вартості паливно-мастильних матеріалів, реагентів тощо.
Гаряча вода
Одне із найбільш суттєвих подорожчань, яке вже добряче позначилося на сімейному бюджеті тернополян, це – зростання тарифів на гарячу воду, які вступили в дію з 1 липня. Нові тарифи, до речі, різні у всіх регіонах України і залежать від постачальника послуги та наявності рушникосушки.
На Тернопільщині, зокрема, тариф став на 96% (!) більшим. Зокрема, якщо раніше за 1 кубометр гарячої води (без рукошникосушок) тернополяни платили 34,28 гривень і 37,04 гривень за куб, якщо є рушникосушка, то тепер платити доведиться відповідно 67,11 гривень та 72,74 гривень.
Здорожчання – дуже суттєве, але при цьому тернопільські тарифи є ще не найбільшими в Україні.
Опалення
Та найбільше вдарять по гаманцях тернополян нові тарифи на опалення, яке зросло на 105%! Платити за новими рахунками доведеться у листопаді, адже опалювальний сезон в Україні, зазвичай, розпочинають у жовтні.
Тож тепер, якщо у Вашій оселі немає лічильника на теплову енергію, то замість звичних 14,88 гривень за метр квадратний площі доведеться платити 30,52 гривень за метр квадратний.
Якщо лічильник є, то замість 608,89 гривень за 1 Гкал, Ви заплатите 1249,15 гривень.
Газ
Цього року в Україні була скасована пільгова ціна на газ для населення в опалювальний сезон.
До 1 травня 2016 року обсяг газу до 1200 кубометрів в опалювальний сезон коштував 3600 грн. Обсяг понад 1200 кубометрів, а також спожитий не в опалювальний сезон газ оплачувався за ціною 7188 грн. за 1 тис. кубів.
Тепер, незалежно від сезону і обсягу спожитого газу, населення України платить 6879 грн. за тисячу кубів.
У наступному році, за оцінками голови правління НАК «Нафтогаз» Андрія Коболєва, газ подорожчає втричі або навіть вп’ятеро. За його прогнозами, у 2017 році українці будуть платити за блакитне паливо приблизно 9,3 тис. грн. за 1 тис. куб. м.
Електроенергія
Згідно з підписаним у 2015 році з МВФ меморандуму, Україна зобов'язалася підвищити ціни на електроенергію приблизно в 3,5 рази. Тарифи мали переглядатися п'ять разів. Чотири з них ми вже пройшли.
Чергове подорожчання відбулося 1 вересня.
Так, на сьогодні тариф 1 кВт/год електроенергії коштує 71,4 коп. (при споживанні до 100 кВт/год у місяць), 1,29 грн. (від 101 до 600 кВт) і 1,638 грн. (понад 600 кВт/год).
Останнє обіцяне українцям подорожчання заплановане на 1 березня 2017 року. З цього дня всіх споживачів буде поділено вже не на три, а на дві групи: ті, хто використовує до 100 кВт/год, і більше 100 кВт/год електроенергії на місяць. Тарифи відповідно складуть 90 коп. і 1,68 грн.
Зекономити на оплаті за світло зможуть власники двозонних лічильників, адже вночі електроенергія коштує вдвічі дешевше.
Комуналка «з’їсть» усю зарплату?
Зважаючи на увесь список подорожчання, «комуналка», особливо в опалювальний сезон, може стати не підйомним випробуванням для багатьох тернополян, адже одній сім'ї доведеться заплатити за послуги ЖКГ вдвічі більше, ніж минулого року.
Так, для прикладу, візьмемо двокімнатну квартиру площею 50 м. кв.
Тепер за 3 куби «накрученої» гарячої води і місяць потрібно заплатити 201,33 грн. (раніше було 102, 84 грн.). Три куби холодної води обійдуться в 34,44 грн. (раніше 26, 94 грн.)
У новому опалювальному сезоні тільки за опалення квартири у 50 квадратів доведеться викласти 1526 грн. (раніше 744 гривні).
В середньому одна сім’я старається «накручувати» до 100 кВт/год електроенергії, щоб платити за нижчими тарифами, тож ця позиція це – ще «плюс» 70 грн. до загальної суми.
За використання в середньому 15 кубів газу в місяць доведеться заплатити ще 103 грн.
Послуги ЖЕКу та вивезення сміття – близько 150 грн.
А додавши послуги Інтернету, кабельного телебачення та оплату за домашній телефон – це ще до 200 грн.
Тобто у кінцевому підрахунку сьогодні «комуналка» обійдеться приблизно вдвічі дорожче, ніж торік, а саме 760 гривень (раніше близько 640 грн.) в неопалювальний сезон і майже 2300 грн. в опалювальний (проти 1190 грн. – до підвищення тарифів). А це - більш, ніж 1, 5 мінімальні зарплати!
Тож тернополянам, які згідно із даними Держслужби статистики, отримують найменшу зарплату в Україні, доводиться сподіватися лише на субсидії, адже у деяких оплата за комунальні послуги дорівнює практично місячному заробітку. Проте, як попереджають фахівці, скоро навіть субсидія може тернополянам тільки снитися.
Субсидії не врятують від космічних тарифів?
В уряді очікують, що через зростання тарифів збільшиться кількість тих, хто звертатиметься за субсидіями, особливо з початком опалюваного сезону. Зокрема, за час опалювального сезону 2015/2016 субсидії отримали 5,5 млн. домогосподарств. Цього року, за підрахунками експертів, ця цифра може зрости до 8 млн. заявників.
Тож якщо в минулому році на субсидії з держбюджету було виділено 24 млрд. грн.., цього року – понад 40 млрд., то в наступному році Кабмін хоче виділити близько 80 млрд. грн.
І якщо в уряді заявляють, що населення з низькими доходами суттєво не відчує на собі підвищення тарифів завдяки субсидіям, то експерти попереджають: субсидії всіх не врятують і прикриватись ними владі не варто, адже коштів, щоб забезпечити 80-90 % населення субсидіями у бюджеті просто немає.
На думку фахівців, вже зараз зрозуміло, що державна казна не витримує субсидійного навантаження і цей солодкий «пряник» у людей доведеться забирати. Фундамент для цього вже готується, зокрема, заплановане у майбутньому впровадження обов’язкового декларування доходів громадян.
В результаті жодна зароблена українцями копійка не пройде повз уваги чиновників, бо кінцева мета – саме змусити людей віддавати свої останні заощадження, переконані експерти «Публічного аудиту».
***
Таке значне підвищення комунальних послуг українці сприймають як злочин і геноцид влади проти власного народу, адже нові тарифи суттєво позначаться на рівні життя населення. Так, за даними ООН 90% українських сімей вже опинилися за межею бідності, а це 13,5 млн. домогосподарств!
Найбільше на високі тарифи скаржаться пенсіонери, безробітні і ті, хто працює за «мінімалку». Їм вже зараз доводиться віддавати третину, а то й половину свого місячного доходу, а в опалювальний сезон розраховуватися за новими платіжками стане ще важче.
Соціологи попереджають владу про зростання соціальної напруги серед населення, яке може перерости в масові страйки. Так, в липні профспілкові комітети з різних регіонів України вже провели в столиці попереджувальну акцію протесту проти шокового зростання тарифів.
Такий високий рівень невдоволеності роботою керівництва держави і падіння довіри до влади можуть спровокувати масові бунти, кажуть експерти. Тому владі потрібно вже сьогодні задуматися над цієї проблемою і нарешті почати боротися не з тарифами, а з бідністю.
В Тернополі презентують настільну гру про радянське минуле України «Timeline»
Середа, 09 листопада 2016, 10:17
Запрошуємо журналістів на презентацію настільної гри «Timeline» та публічну дискусію «Ігри з історією», що відбудуться в Тернополі 11 листопада.
Захід розпочнеться о 16.00 в «АртГалереї» (вул. Митрополита Шептицького 4).
Розробники гри розповідають: «Наша команда поставила за мету підвищити інтерес молоді до історії України періоду Радянського Союзу, а також покращити рівень знань фактів про нього і можливе їх переосмислення. Ми сподіваємось, що цей час сприйматиметься не тільки, як чорне чи біле, але буде усвідомлюватись в комплексі, з усіма перемогами та втратами».
Презентація гри є частиною програми відкритих заходів програми «Студії живої історії» що відбуватиметься в Тернополі з 10 по 12 листопада.
Більше про програму: https://www.facebook.com/LiveHistoryWorkshop
Подія на Facebook: https://www.facebook.com/events/1685060875143731/
У центральному парку Тернополя викладуть вишивку
Середа, 09 листопада 2016, 06:34
Нещодавно міські депутати вирішили провести ремонт парку Т. Шевченка, що знаходиться біля памʼятника С. Бандері. Сквер розміщений зразу напроти обласної ради. На ремонтні роботи було виділено близько 3,8 млн. гривень.
Таку значну суму грошей було виділеного 3 листопада виконавчим комітетом міської ради. Роботи у парку поповнили список капітального ремонту та реконструкції обʼєктів шляхово-мостового господарства на 2016 рік.
Головною ідеєю оновлення стало викладення бруківки у формі вишивки. Проте більшість тернополян не схвалили цю затію прояснивши тим, що якщо вхід у центральний парк буде оформлений таким чином, то це буде свідчити про дизайнерський несмак. Тому місцеві жителі запропонували провести опитування серед тернополян, як саме потрібно оформити ще одне місце для відпочинку у Тернополі.
Олена Сабатюк
Про отримання безкоштовних лікарських засобів, а також право на землю спілкувалися із учасниками АТО
Середа, 09 листопада 2016, 06:27
Фахівці Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі — БВПД) Юрій Франків та Олена Шумило провели зустріч із учасниками АТО у Тернопільській обласній комунальній клінічній психоневрологічній лікарні.
Останні просили роз'яснити їм порядок отримання у власність земельної ділянки. Зокрема, чи можуть учасники АТО звернутися із заявою на виділення землі до будь-якого органу місцевого самоврядування, чи лише до органу реєстрації місця проживання.
Працівники Тернопільського місцевого центру пояснили, що, відповідно до Конституції України та Земельного кодексу України, громадяни можуть звертатись із заявою про виділення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва до будь-якого органу місцевого самоврядування, без прив'язки до зареєстрованого місця проживання.
Учасників АТО цікавило питання про безкоштовні лікарські засоби. Співробітники місцевого центру з надання БВПД проінформували, що, відповідно до чинного законодавства України, воїни АТО мають право на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів (ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”). Зважаючи на те, що жодним нормативно-правовим актом не закріплено обмежень для отримання ліків (щодо суми, періодичності тощо) на одну особу, то така особа має право на отримання тієї кількості ліків та з тією частотою, якої вона потребує, але за умови наявності рецепта лікаря.
Юрій Франків та Олена Шумило повідомили присутнім, що при порушенні своїх прав та інтересів вони можуть звернутися до Тернопільського місцевого центру з надання БВПД (м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7) із відповідним зверненням та отримати кваліфіковану юридичну допомогу, або зателефонувавши за номером телефону: (0352) 52-15-20, 068-355-13-63. Усього в області працює три місцеві центри з надання БВПД: Тернопільський місцевий центр, Кременецький місцевий центр, Чортківський місцевий центр та чотирнадцять бюро правової допомоги. Останні є структурними підрозділами місцевих центрів з надання БВПД.
За єдиним номером системи безоплатної правової допомоги в Україні 0 800 213 103 можна уточнити контакти центрів та бюро по всій території держави.
Живемо чи виживаємо?
Вівторок, 08 листопада 2016, 07:44
Як тернополянам прожити на 48 гривень у день? Тернополяни, уявіть собі таку картину: щодня Вам потрібно обмежувати свій раціон 169-ма грамами хліба, сімома грамами рису і з'їдати тільки половину яйця, одну картоплину і 25 г ковбаси. При цьому кави і чаю у Вашому раціоні немає.
Окрім того, Ви носите старе, брудне і єдине пальто, яке купували ще 7 років тому або засмальцьовану п’ятирічну краватку.
Уявили? Неприємна картина, правда ж? Тим не менше, саме так, на думку влади, повинен харчуватися і одягатися кожен пересічний тернополянин, оскільки саме такі соціальні стандарти закладені в офіційний споживчий кошик, який не переглядався вже більше 16 років (!).
І якщо Ви раптом подумаєте, що урядовці нарешті повернулися до людей обличчям і вирішили підвищити соціальні стандарти маленьких українців, то, на жаль, ви глибоко помиляєтесь. Бо той «оновлений» споживчий кошик, який влада обіцяє затвердити вже найближчим часом, ще вкрай далекий від реалій життя.
Так, за новими соціальними стандартами Вам нарешті дозволять купувати чай, каву і солодощі, а також трохи більше ліків, проте натомість уріжуть норми споживання газу, світла і води. І, звісно, ніякого Вам мобільного телефону, Інтернету чи закордонних поїздок.
То ж як виглядає гідне життя народу в очах української влади і що нового буде у споживчому кошику, з’ясовувала «Моя газета».
Живемо за нормами 15-річної давності
Перш, ніж заглядати в середину кошика, розберемося із самим поняттям.
У багатьох розвинених країнах світу рівень життя громадян давно визначається вартістю їхнього споживчого кошика, тобто тим, без чого людина, в принципі, обійтися не може. Іншими словами, це - набір товарів і послуг, необхідних для задоволення наших першочергових потреб в середньому за рік.
Зазвичай, у споживчий кошик «кладуть» ті речі, які вважаються необхідними для того, щоб людина була ситою і здоровою. В цивілізованих країнах до нього входять медичні послуги, необхідні для лікування та підтримки здоров'я, проїзд у громадському транспорті, освіта, задоволення культурних потреб, подорожі, всілякі послуги, непродовольчі товари тощо.
Важливо також і те, що за вартістю споживчого кошику визначається прожитковий мінімум, і як наслідок – мінімальна зарплата і пенсія.
Ціна споживчого кошика залежить від рівня роздрібних цін на товари і тарифів на платні послуги (наприклад, комунальні платежі). Ця практика відома у всьому цивілізованому світі. З кожного виду потреб до розрахунку включають придбання відносно дешевих товарів, як правило, за державними фіксованими цінами. Якщо, наприклад, на ринку даний продукт або послуга продається за більш низькими цінами, за основу береться найнижчий рівень.
Формуванням споживчого кошика в Україні займається Кабінет Міністрів . На сьогоднішній день у ньому налічується 296 товарів і послуг.
За законом споживчі набори мають оновлюватися не рідше одного разу на п’ять років, проте до сьогодні українці живуть за нормами кошика, який був встановлений постановою Кабміну ще від 2000 року (!), тому й не дивно, що його наповнення за 15 років по багатьох позиціях перестало відповідати сучасним потребам людей.
Востаннє про перегляд споживчого кошика влада говорила ще у далекому 2010 році і навіть пробувала вносити якісь зміни, проте віз, як-то кажуть, досі там.
Цього року лише після позову активістів до уряду із вимогою провести ревізію складових прожиткового мінімуму і встановити його на достатньому рівні, Кабмін нарешті зарухався і разом з Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, МОЗом та Мінфіном розробили новий споживчий кошик. Затвердити його обіцяють до кінця до року. Проте оновленим назвати його важко, адже він досі не відповідає європейським стандартам і не враховує багатьох реалій життя.
«Дієта» для тернополян від уряду
Споживчий кошик українця включає мінімальний набір продуктів, одягу, предметів побуту та відпочинку для трьох груп населення – дітей, працездатних та непрацездатних осіб.
Тож почнемо з продуктового кошику. Заглянувши у нього, розумієш, що влада вже 15 років тримає українців на суворій дієті, якщо взагалі не на примусовому голодуванні, при цьому явно не лікувальному.
Так, виходячи з принципу «все найкраще – дітям», найбільш розмаїте меню урядовці розробили для дітей. У їхній річний раціон навіть включили чай (73-100 г на рік у залежності від віку дитини), какао (365 г на рік), фруктові соки (45-54 л річно), сіль, дріжджі, спеції і мед.
До рекомендованого урядом мінімального раціону для дорослих ці продукти сьогодні не входять, тому вони мають вдовольнятися лише водою з-під крану.
У новому проекті споживчого кошику дорослим нарешті дозволили пити чай і каву в зернах – 400 і 500 грам у рік відповідно. Проте меду і соків повнолітнім українцям у майбутні 5 років (коли кошик знову мали б переглянути) так і не бачити.
Окрім того, дорослим збільшили споживання риби – з 2, 5 кг у рік до 9,5 кг, яловичини – з 14 кг до 15 кг і птиці – з 14 кг до 16 кг.
Також, готуючи страви, Ви нарешті зможете використовувати сіль і лавровий лист, які вперше додали до продуктового набору працездатного населення.
Інших позицій їстівного кошика зміни не торкнулися.
Так, із продуктів найпершої потреби на рік урядовці пропонують повнолітнім 62 кг білого хліба (169,8 г на день), 95 кг картоплі (260 г на день), 9кг ковбаси (24 г на день), 2 кг сала (5,5 г на день).
Рису – 2,3 кг, гречки – 2 кг, 60 л молока і 187, 5 штук яєць. А також 25 кг помідорів і огірків разом (68 г на день), 60 кг фруктів і ягід (164 г на день, півтора яблука). Підсолодити життя можна кондитерськими виробами на 13 кг у рік.
Проте найбільш обділеними виявилися непрацездатні люди. З їхнього раціону виключили твердий сир, 3,5 кг якого може спожити за рік працездатна особа. Натомість їм запропонували 1, 8 кг плавлених сирків.
Цю категорію також обмежили маслом, дозволивши лише 1, 5 кг у рік маргарину. У їхньому раціоні немає обезжиреного молока, зменшено споживання м’яса, риби, овочів та фруктів, зате запропонували більше картоплі.
Серед напоїв у продуктовому кошику непрацездатних осіб – 0, 4 кг чаю, 0,3 кг какао і лише 60 г натуральної кави у рік (!).
Саме такий убогий раціон, на думку влади, дозволить українцям повноцінно харчуватися і бути повними сил та енергії.
Один костюм – на 5 років, сукня – на 3, 5 роки
Ну що ж, з їжею розібралися. Тепер можна поглянути і на перелік предметів мінімального гардеробу, який закладений у споживчому кошику. Відразу попереджаємо: на нього без сліз взагалі дивитися не можна.
Так, мабуть, чиновники вважають, що людині, заробітки якої рівняються з прожитковим мінімумом, у пристойних місцях показуватись негоже, бо як інакше пояснити, що одне зимове пальто працездатній жінці доведеться носити 7 років, зимові чоботи – 3 роки, одну сукню – 3,5 роки, а спідницю – 4 роки.
Не менш працездатний чоловік має право раз на 3 роки придбати собі куртку, зимове взуття, джинси і светр. Костюм треба носити 5 років, як і краватки та плавки. Проте і це «радує», бо раніше плавки і краватку можна було купувати лише раз у 10 років (!).
Окрім того, урядовці вважають на один рік чоловікам вистачить 4 штуки трусів і 10 пар шкарпеток. Для жінок шкарпетки взагалі непередбачено, їм натомість треба носити 6 пар колгот у рік, 2 бюстгальтери і 6 трусів.
Цікаво, що цього року вперше у проект нового кошика для жінок внесли штани (1 на 4 роки) і натоміть забрали рейтузи, а також додали майки – 2 штуки на 4 роки.
Чоловікам додали бритву (1 на 3 роки) і леза (1 упаковка на 2 роки), прибравши з кошика електробритву.
При цьому деякі позиції із дорослого гардеробу не зменшили, а навпаки – збільшили. Так, тепер жінкам треба носити літні туфлі не 1, 5 роки, а 2.
Ще менше із гардеробом пощастило непрацездатним людям. Їм укладачі мінімального гардеробу відмовили в праві мати спортивне взуття, штани для жінок, а решта одягу має прослужити довше, ніж у працездатних осіб.
Проте у їхньому кошику нарешті з’явилися купальники і плавки, які розраховані на 7 і 10 років носіння відповідно. Потішили їх в уряді, так потішили.
Дитячий гардероб виглядає не менш кумедно, ніж дорослий. Дітям, звісно, одяг чиновники дозволили зношувати швидше. Наприклад, новий дитячий зимовий одяг можна купувати щодва роки, краще за все на кілька розмірів більший, бо за цей час дитина встигає неабияк вирости.
Вперше у кошику для хлопчиків включили джинси (2 пари на 1, 5 року), а для дівчаток нарешті додали бюстгальтер (2 - на 1 рік).
Натомість пелюшки і памперси до дитячого споживчого кошика покласти забули. А й справді, краще з перших місяців життя привчати дитину до горщика. Тут виникає питання: невже в урядовців своїх дітей немає, що вони так знущаються з інших?
Хворіти заборонено
Є у споживчому кошику і пропонований набір ліків, проте він ясно дає зрозуміти, що хворіти громадянам України не дозволяється, навіть суворо забороняється, адже коштів на медикаменти передбачено мінімум.
При цьому замість того, щоб поповнити медичну корзину, вже наявні позиції були зменшені наполовину.
Так, на середньостатистичну сім'ю на рік передбачено всього 1 упаковка вати вагою 100 грам, 2 упаковки десятиметрового бинту, 3 банки дезінфекційних засобів (йоду, зеленки або перекису водню), 10 штук гірчичників та 1 тюбик дитячого крему.
Мабуть, влада вирішила, що українці – дуже здорова нація, бо за новими нормами замість 50 таблеток судинорозширювальних засобів (валідол, валеріана) тепер можна у рік купувати 30, замість 50 таблеток боле- та жарознижуючих (анальгін, аспірин) – лише 20.
Щоправда, у новий кошик урядовці вперше додали термометр (1 на 1, 5 роки), тож нарешті можна буде зміряти температуру, і 7 штук бактерицидного пластиру на 1 рік.
Що ж, з таким набором ліків дійсно особливо не похворіє, адже противірусних препаратів, антибіотиків, спазмолітиків (наприклад, но-шпи), антигістамінних (від алергії) у переліку немає.
Окрім того, пропонований мінімальний набір складається із найбільш дешевих лікарських препаратів. Напевно, для того, щоб середньостатистичний українець не лікував свої хвороби, а просто заглушав біль за допомогою анальгетиків.
1 рулон туалетного паперу в місяць і ніякого дезодоранту
Асортимент предметів гігієни також не дивує своїм різноманіттям. Так, у мінімальному наборі на одну середньостатистичну сім’ю зменшили втричі норми мила та шампуню. Зокрема, тепер буде дозволено у рік використовувати не більше 14 штук туалетного мила, 11 штук господарського мила і 1 півлітрову банку шампуню. І це на сім’ю!
Щороку, на думку урядовців, сім’ї має вистачати 6 (по 75 г) тюбиків зубної пасти, а 2 зубні щітки треба використовувати цілий рік, тобто про те, що їх потрібно змінювати кожні три місяці, варто забути.
Доглядати за собою можна тільки наполовину, адже у кошику немає ні дезодоранту, ні туалетної води, ні антиперспіранту… Напевне, має вистачити 1 банки одеколону на рік на всю середньостатистичну сім'ю. Що вже говорити про косметику для прекрасної половини.
Ну і лише сміх може викликати норма використання туалетного паперу для сім’ї: а це – не більше 1 рулона в місяць.
До того ж у новому кошику скорочені норми споживання електроенергії, води та газу. Тобто людині доведеться сидіти немитою в холодній кімнаті у темряві і тоді реально можна вкластися в норми, які пропонує уряд.
Рушником треба користуватися 6 років
Не менш «цікаві» норми у кошику на промтовари, які також не змінювалися з 2000 року. Проте, навіть переглянувши новий проект, складається враження, що ці цифри урядовці брали «зі стелі».
Так, одну ковдру можна купувати раз у 10 років, подушку – раз у 15 років. Простирадла і наволочки мають використовуватися 2 роки, перш, ніж купувати їм заміну.
Щодо рушника, то ним доведеться користуватися шість років, якщо, звісно, він зможе стільки прослужити.
А носові хустинки у кількості трьох штук Вам передбачені на 1 рік.
Без Інтернету та мобільних телефонів
Мінімальний споживчий кошик не обмежується лише одягом, їжею і предметами гігієни та ліками. Урядовці подбали і про меблі, побутову техніку та посуд. Ну подбали – це надто голосно сказано.
Так, одна особа може купити собі раз у п’ять років по ложці та виделці і раз у 10 років – ножа. Окрім того, можна собі дозволити 1 стілець на 15 років і ліжко – одне на 25 років.
А ціла сім’я може раз в 25 років змінити меблі на кухні, шафу для одягу, письмовий стіл і люстру. Окрім того, пральну машинку можна купити лише після 14 років її служби, а холодильник (однокамерний) – після 15 років. Раз у 4, 5 роки можна купити сковороду і 2 каструлі.
Пилососу у кошику немає, як і віника, тому смітити середньостатистичній сім’ї не можна.
У новому кошику зате з’явився LED телевізор із діагоналлю 38 см і антеною. Він передбачений один на років.
До того ж вперше у споживчі норми додали стаціонарний телефон (!), яким сьогодні вже мало хто користується. Він у кошику – 1 на 20 років.
Про мобільний зв'язок «на верху», звісно, ніхто не чув, тому він для українців непередбачений. Як і непередбачені комп’ютерна техніка і послуги Інтернету, проте у кошику досі є радіоприймач.
6 книг – на рік
Навіть найбідніший українець має право на те, щоб підтримувати зв’язок з зовнішнім світом. Так, 524 рази на рік він може проїхатися на міському транспорті (треба так розуміти, що на роботу і додому). Їхати за місто, а тим більше за кордон українцям – зась.
Раз в місяць середньостатистична сім’я може написати листа своїм родичам чи знайомим, раз в тиждень купити газету, а ще 25 хвилин у місяць присвятити телефонним розмовам (звісно, телефон – стаціонарний).
Окрім того, раз у 2 місяці можна зробити культурну вилазку до театру, кіно, музею, зоопарку, цирку чи філармонії. Або ж, якщо жодна з цих розваг родину не тішить, можна купити одну книжку на 2 місяці і читати її цілою сім’єю.
У мінімумі, який Кабмін вважає достатнім для середньостатистичного українця, є перукарські послуги – 1 раз на квартал. Митися в лазні люди можуть собі дозволити раз на рік, звичайно, якщо на це є вільні кошти.
На такий мінімум не проживеш
На думку чиновників, у склад нового споживчого кошика включено все, щоб українець жив нормально і відчував себе комфортно: не голодував, стежив за зовнішнім виглядом, більш-менш пристойно одягався і навіть долучався до прекрасного.
Таке «шикування», тобто вартість споживчого, за підрахунками Мінсоцполітики, становить 3018 гривень. При цьому мінімальна зарплата в Україні на кінець цього року становитиме трохи більше 1500 гривень, тож навіть школяр розуміє, що цієї суми катастрофічно мало для того, щоб задовольнити елементарні потреби людини.
На думку експертів Українського аналітичного центру, реальний прожитковий мінімум має становити в Україні 400 доларів, тобто у 8 разів більше, ніж він є зараз. Цієї суми вистачило б на скромне життя: недорогі продукти, нечасту заміну побутової техніки й одягу, а також бюджетні подорожі, - кажуть економісти.
Вони зауважують, що затверджений проект нового кошику мало чим відрізняється від чинного, адже у ньому не врахували витрати на памперси для дітей, мобільний зв'язок, поїздки, крім приміських до 50 км, більше коштів на розваги.
При цьому експерти переконані, що влада не має наміру суттєво змінювати споживчий кошик, адже його довелося б робити дорожчим, і відповідно збільшувати соціальні стандарти – підвищувати мінімальні зарплати, пенсії і стипендії, а у держбюджеті, як завжди, на це коштів не вистачає.
Проте держава не повинна виправдовуватися, що у неї немає грошей, як вона це робить, починаючи з 1991 року, а шукати кошти, щоб забезпечити своїм громадянам гідний прожитковий мінімум, як це роблять у цивілізованих країнах.
А як за закордоном?
На відміну від нашої влади, у країнах заходу про населення дбають набагато краще.
Скажімо, в Англії у споживчий кошик закладено шампанське та пиво, а ще МР3-плеєр з музичними записами. Крім того, акустична гітара і великий перелік товарів для дому, включаючи дверні ручки та витрати на садівника.
Кошик США передбачає витрати на дітей, на освіту, мобільний та комп'ютерний зв'язок, на тютюнові та алкогольні вироби.
А французи заклали у свій споживчий кошик навіть витрати на купування лаків для волосся, гелів для душу та інших численних косметичних засобів, без яких сучасне життя неможливе. Крім цього, передбачені кошти на няню для дитини, апарати для виправлення зубів, оренду автомобілів, проїзд на таксі, а також їжу для котів та собак.
Загальноєвропейські стандарти вимагають включати до споживчого кошика послуги соціальної сфери – щомісячну вартість дитячих ясел, амбулаторний догляд за хворими, утримання у будинках престарілих, доставку продуктів харчування додому. Включають до кошика і відвідування футбольних матчів, абонементи в басейн, на теніс, до спортзалу.
Виходить, чим повніше кошик відображає вимоги часу, тим багатша країна. Лише українці не відчувають цієї динаміки, живучи за стандартами минулого століття.
Живемо чи виживаємо?
На Заході люди не бояться думати про майбутнє, де вони більш заможні, ніж сьогодні. Для них світ весь час змінюється і удосконалюється, як і норми споживчого кошика.
Українці ж у кращому випадку стоять на одному місці. Адже наш споживчий кошик, у прямому розумінні слова, – порожній. Його норми не враховують багатьох реалій, а набір пропонованих продуктів, товарів і послуг, які нам диктують можновладці, можна назвати не інакше як нав’язування злиднів.
На практиці це може підтвердити кожен українець, який спробує щось купити на 48 гривень. Саме на цю «астрономічну суму» може собі дозволити щоденно «шикувати» кожен тернополянин із мінімальною зарплатою, про якого уряд дбає і вдень, і вночі.
При цьому скаржитися на те, що немає що їсти чи за що оплатити «комуналку», тернополянину не годиться, адже уряд працює і покращує його життя. Та в реальному житті на ці 48 гривень багато українців вимушені просто виживати і постійно економити, економити і ще раз економити.
Тому закономірно виникає питання: чому ті, хто складає цей споживчий кошик, і ті, які потім його затверджують, самі не спробують, заради експерименту, прожити таким чином? Певно, що вже за тиждень їм захочеться назад до теплих кабінетів, дорогих костюмів, повноцінного харчування та, звісно, до чималої заробітної плати, яку, до слова, виплачують щомісяця і вчасно.
І на останок: відомий у світі борець із бідністю, лауреат Нобелівської премії миру, професор економіки Мухаммад Юнус говорив, що бідняк – це людина, яку штучно позбавляють життєвих ресурсів і не дають реалізувати свій потенціал.
Сказав наче про українців. Тож нам залишається лише сподіватись, що те «життя по-новому» таки колись настане.
Скоро у багатоповерхівках Тернополя встановлять лічильники тепла
Вівторок, 08 листопада 2016, 06:44
Цього року міські чиновники вирішили обʼєднати спільними лічильниками тепла багатоповерхівки Тернополя. Для покупки та встановлення техніки виділили около 4 млн. гривень з міського бюджету.
Міський голова Сергій Надал розповів, що головною метою таких робіт є єдина система лічильників для всіх будинків. За кошти, які вже виділено, лічильники будуть встановленні лише в деяких будинках, які не фінансують програми зі Світового банку та ЄБРР. Зараз триває процес оформлення всієї документації та проектні роботи і вже з початку листопада розпочнуть ремонт.
Завдяки такій системі жителі багатоповерхівок оплачуватимуть лише за фактично спожите тепло, а фінансові затрати на ремонтні роботи відтепер нестиме «Тернопільміськтеплокомуненерго».
Після того, як завершаться роботи, за теплопостачання платитимуть і ті жителі, які використовують індивідуальне опалення. На відмінну від інших мешканців будинку вони оплачуватимуть за тепло в підʼїзді, підвалах та на горищі.
Роботи займуть чимало часу. Завершення проекту передбачається на кінець наступного року, тому що обсяг чималий. Протягом опалювального сезону міський голова планує завершити ремонт у тих будинках, лічильники для яких були придбані за кошти з міського бюджету.
Олена Сабатюк
Ризик для неприбуткових
Понеділок, 07 листопада 2016, 10:02
У Тернопільській ОДПІ інформують: якщо неприбуткова організація виплачує будь який дохід (прибуток) засновнику (учаснику), працівникові або члену такої організації на підставі цивільно – правового договору, то це вважається використанням доходу для вигоди такого учасника, тобто не за цільовим призначенням.
В такому разі подається Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, а така організація підлягає виключенню податковою інспекцією із реєстру неприбуткових.
Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ
Тернополян не беруть на роботу через дітей, вікові і гендерні стереотипи та навіть довжину ніг
Понеділок, 07 листопада 2016, 08:18
Якщо Ви 45-річна жінка, не модельної зовнішності, та ще й вагітна, то шукати роботу в Тернополі Вам видасться набагато важчим, ніж здійснити 12 подвигів Геракла.
І не думайте: ми не перебільшуємо із саме такими даними у Вашому потенційному резюме, бо, якби іронічно це не звучало, але у більшості випадків тернопільські роботодавці шукають молодих та красивих дівчат та хлопців, але бажано із 15-річним стажем роботи, і краще, якщо без дітей та сім’ї.
Це підтверджують більшість із тих, хто змушений знову і знову проходити численні співбесіди, зустрічаючись при цьому із гендерним, віковими та іншими стереотипвми.
Ви можете мати не той рівень освіти або бути занадто мудрим для тієї чи іншої роботи. Можете злякати роботодавця своїм рівнем кваліфікації або прагненням працювати за його пропоновану мізерну зарплату. Та ще й не вистачало, щоб Ви, боронь Боже, не сподобалися його дружині чи домашньому улюбленцеві.
І це не звучало би так смішно, якби не було так сумно, адже такі і ще більш дивні та безглузді відмови у прийнятті на роботу отримують тернополяни від потенційних босів.
Зважаючи на це, здається, що знайти роботу на Марсі реальніше, ніж в Тернополі. Так це чи ні, з’ясовували наші журналісти.
Мої роки – моє багатство?
Перечитуючи оголошення в газетах та на Інтернет-ресурсах, складається враження, що в Тернополі живуть лише дівчата та хлопці модельної зовнішності, яким щонайбільше 35 років, які знають мінімум дві іноземні мови, встигли попрацювати у багатьох компаніях, набратися досвіду за кордоном і після цього готові працювати і вдень, і вночі (і так 365 днів у рік), забуваючи про відпочинок і сон, та ще й при цьому їх влаштує зарплата у максимум 3000 гривень.
Цікаво, що згідно із Трудовим кодексом, в Україні роботодавцям не можна вказувати в текстах оголошень характеристики, які не стосуються фахових якостей кандидата. Утім, на практиці все виходить зовсім по-іншому.
Щоб переконатись у цьому, достатньо переглянути вакансії на популярних сайтах із пошуку роботи. На деяких із них, всупереч закону, роботодавцям пропонують визначити бажану стать працівника: відповідна категорія міститься у стандартній формі для заповнення.
Нерідко, розміщуючи вакансію, вони обирають стать із власної ініціативи. Приміром, одна з великих фінансових компаній шукає «HR-директора, чоловіка до 35 років», іншій фірмі потрібен «менеджер із продажу, чоловік з активною життєвою позицією» або «дівчина до 28 років, приємної зовнішності» тощо.
Тож, у переважній більшості виходить, що чим старшим стає працівник, тим менше він потрібен роботодавцеві. І якщо на Заході 45-50 років – це розквіт кар'єри, то у нас – це вже глибока пенсія. Бо перед досвідченими і відповідальними фахівцями роботодавці віддають перевагу молодим і легкокерованим.
В Тернополі, наприклад, деякі роботодавці навіть прибиральниць, старших за 45 років не хочуть брати на роботу.
Так, 51-річна пані Марія, із середньою спеціальною освітою та десятками років стажу продавцем, після втрати роботи, декілька місяців нікуди не могла влаштуватися. Продавцем її брати вже не хотіли, оскільки роботодавцеві потрібні були молоді і красиві дівчата, щоб залучати клієнтів.
Жінка шукала хоча б підзаробіток, проте навіть на розклеювання оголошень за пару сотень гривень у місяць її брати відмовлятися, мовляв, потрібні молоді та енергійні люди.
«Ще я проходила «кастинг» на прибиральницю у приватну компанію, проте знову ж таки була не надто «молодою» для керівництва. Тож від я відчаю готова була йти на будь-яку роботу. І якось побачила оголошення, що в магазин ритуальних послуг потрібен продавець. Подумала, що туди явно ніхто з молодих не піде і клієнтів залучати не треба. Але не тут-то було. Мені сказали: «Було б вам хоча б 45», - пригадує свої поневіряння тернополянка Марія.
Головне – цифри у паспорті
Із «віковим цензом» під час пошуку роботи зіткнулася і колишня вчителька англійської мови Оксана Василівна. Жінці – 40 років, проте виглядає вона не гірше за Ані Лорак, постійно слідкує за собою і при цьому досить сучасна у своїх поглядах, із хорошим почуттям гумору та легко знаходить спільну мову із молоддю.
Потрапивши під скорочення, пані Оксана вже рік не може знайти роботу, оскільки всюди чує відмови через свій вік.
«Щотижня я відправляла десятки резюме і не отримувала відповіді. Було дивно, адже у мене 15 років англійської за плечима, престижна освіта і приємна зовнішність. Тож одного разу я вирішила сама зателефонувати і поцікавитися, чому я не підійшла. Мені прямим текстом сказали, що шукають молодшого працівника.
Я була і здивована, і розбита. Невже мій вік стане на перешкоді у пошуках хоча б якоїсь роботи? Якби причина була у вазі, я б, можливо, схудла, якби у кольорі волосся – перефарбувалася, у невідповідному гардеробі – змінила б, але ж я не можу повернутися у минуле, коли була молодшою, і там знайти собі роботу до того, як була звільнена», - скаржиться Оксана Василівна.
Але жінка вирішила не опускати рук. Вона просто перестала надсилати резюме, а відразу телефонувала за цікавими вакансіями з тією мето, щоб їй призначили «живу» співбесіду і оцінили її справжню, а не «паперову» версію із резюме.
«Проте я дуже помилялася, коли думала, що це спрацює. По критеріям на посади помічників керівника чи офіс-менеджерів із хорошою зарплатнею, яким потрібні були претенденти із високим знанням англійської, я знову не підходила через свій вік.
Потенційні роботодавці сумнівалися, що я впишуся в корпоративну культуру фірми і були переконані, що я просто не буду мати про що поговорити із молодим колективом», - розповіла тернополянка.
Звісно, вона не заперечує той факт, що могла давно працевлаштуватися на якусь малооплачувану роботу на неповну ставку, проте відмовлялася, адже, за її підрахунками, потенційної зарплатні вистачило б лише на проїзд громадським транспортом і обіди.
Із віковою дискримінацією зустрічаються і чоловіки. Будь-який кандидат після 40 років перебуває в групі ризику. А після 50-ти чоловіків беруть хіба у сторожі чи охоронці, та й то не завжди.
Бути надто молодою
Як показує практика, нерідко в групі «вікового ризику» опиняються не тільки жінки за 40, а й дівчата до 25 років, навіть із чималим досвідом роботи.
«Я працювала в серйозній фармацевтичній компанії, – розповідає Марія, цьогорічна випускниця вишу. – Нещодавно вирішила змінити роботу. Досвід на попередній посаді здобула чималий. Для вакансій, на які претендувала, це навіть більше, ніж потрібно! Але на співбесідах постійно чую: «Так, досвід роботи у вас великий. Але ми бачимо на цій посаді старшого кандидата, скажімо, від 25 років».
Описані випадки – непоодинокі. На ринку праці Тернополя, та й усієї України, це - вже тенденція. Згідно з опитуванням, в 34% компаній існують вікові обмеження.
І якщо закордоном Вам би відмовили в прийомі на роботу, посилаючись тільки на вік, то такого роботодавця вже давно притягнули б до відповідальності. У нас же ставлення до законів - своєрідне, і відсудити моральну шкоду українцям практично неможливо.
Вагітніти заборонено
Ще одним типовим різновидом дискримінації тернополянок на роботі є упередження щодо їхнього сімейного стану і наявності дітей.
Тож, якщо Ви молода, не важливо одружена чи ні, але бездітна дівчина, то під час співбесіди роботодавець може вже уявляти Вас вагітною і навіть чути, як Ви домовляєтеся про декретну відпустку.
Не менше «пощастило» і молодими мамам, яких нерідко ігнорують роботодавці, адже не наважуються відверто сказати, що саме дитина є причиною «невідповідності» жінки бажаній посаді.
25-річна Юлія не могла знайти роботу майже півроку, їй відмовляли на численних співбесідах без жодних адекватних пояснень. «Навіть коли я підходила за всіма параметрами», – підкреслює вона.
Зрештою молода мама знайшла малооплачувану роботу на дому. «Роботодавці, напевно, вважають, що жінка використовуватиме дитину як виправдання, постійно ухиляючись від власних обов’язків, а також часто братиме лікарняні чи вихідні через хворобу маляти».
Але і це - ще не межа. Як розповів знайомий юрист, є навіть такі роботодавці, які пропонують прописати в контракті пункт, що зобов’язує жінку не народжувати, доки вона працює на їхній фірмі, інакше їй загрожуватимуть штрафні санкції.
Хоч це і поодинокі випадки, але такі вимоги – незаконні, як і звільнення через вагітність, тож у разі виникнення схожих інцидентів треба звертатися до суду.
Цікаво, що чоловіків, які очікують на поповнення в родині, на роботу навпаки беруть дуже охоче, адже, за статистикою, такі працюють на 30–40% більше, щоб заробити на пологи і потреби немовляти.
Чим довші ноги, тим краще
Має місце в Тернополі й дискримінація за зовнішністю. Деякі роботодавці віддають перевагу лише гарним пані.
«В одного із наших клієнтів були прописані вимоги до кандидаток на вакансії: довгі ноги, розкішне волосся, хороша фігура… І навіть якщо жінка – суперфахівець, але низького зросту чи з не дуже привабливим, на думку роботодавця, личком, – намагалася влаштуватися на роботу, то у неї це не виходило», – розповіли в одній із кадрових агенцій.
Потяг керівників до краси не завжди є безневинним бажанням помилуватися підлеглими. Такі вимоги часто тісно пов’язані з проблемою сексуальних домагань до жінок на роботі.
Як свідчать оприлюднені Гельсінською федерацією соціологічні дослідження, жертвами сексуальних домагань в Україні стають приблизно 50% представниць жіночої статі. Правових заходів із цього приводу в нас вживати «не прийнято: домагання українки воліють просто перемовчати, як і будь-які інші несправедливі дії роботодавців.
Краса - це страшна сила
Проте, навіть якщо Ви, як і героїня із однойменного фільму, « найчарівніша і найпривабливіша», це ще не означає, що Вас візьмуть на роботу.
У тому, що краса може стати перешкодою у пошуку роботи, переконалася 28-річна тернополянка Оля. Дівчина намагалася отримати місце у відділі продажів однієї невеликої фірми. Там працювала її знайома, яка і порадила спробувати свої сили та надіслати резюме.
Та незважаючи, на досвід роботи, відповідну освіту та приємну зовнішність, вдалу попередню співбесіду по телефону, вдруге їй ніхто не перетелефонував і відповідно роботу вона не отримала.
Як потім Олі розповіла все та ж знайома, причиною стало те, що кандидатка була … занадто гарною.
«Виявилося, що менеджер по персоналу тієї фірми – дружина того самого керівника відділу продажів. Тож під час пошуку відповідної кандидатури вона керувалася власними критеріями. Так, за обідом вона чітко і зрозуміло пояснила моїй знайомій, чому я не підійшла. «Твоя Оля - не просто симпатична, вона - красуня, яких мало! А я ж не божевільна, щоб Максимові у відділ таке «диво» садити, щоб він на неї щодня по вісім годин милувався», - прямим тестом сказала менеджер, а я залишилася без роботи через банальну жіночу ревність», - констатує Оля.
Розуму забагато … буває?
Ще одна причина, через яку Вас можуть не взяти на роботу у Тернополі – це занадто високий інтелект. Так-так. Не дивуйтеся, такі випадки також мають місце у нашому місці.
52-річна Софія все життя пропрацювала редактором у видавництві, потрапила під немилість свого начальника і була звільнена за декілька років до пенсії. Розуміючи, що її, «передпенсійну» пані, братимуть на роботу неохоче, та й вакансій за її спеціальністю не було, жінка вирішила пошукати хоча б під заробіток, щоб приносити додому якісь гроші.
І їй пощастило. Так вона думала спочатку. Поруч із її будинком, на підприємство потрібен був охоронець.
«Хоч і невеликий, але стабільний заробіток, позмінна робота, тож часу багато займати не буде. І вдома встигатиму допомагати, та й внука доглянути зможу», - вже малювала картини свого майбутнього пані Софія.
Але, прийшовши на співбесіду, жінка її із тріском провалила.
«Як сказав начальник, мій інтелект заважатиме мені стояти на посту, а їм потрібні, цитую, «грубі й тупі люди», а мені це не під силу», - розповідає тернополянка.
Людей із великим досвідом керівники часто просто бояться брати на роботу. Це підтверджує інспектор з кадрів однієї із будівельних компаній. Там шукали економіста у фінансовий відділ.
«Було проведено чимало співбесід, частина претендентів вирушила на бесіду з керівником відділу. Серед них був хлопець, який підходив по всіх критеріях: з вищою економічною освітою, вільною англійською (стажувався за кордоном), досвідом роботи і т.д. При цьому - доброзичливий і спокійний.
Тож наш колектив зрадів: нарешті знайшли ідеального кандидата! Але керівник його кандидатуру «забракував», а на вакантне місце взяли студента ВНЗ, без усякого досвіду!
Пізніше у розмові з керівником одного із відділів, він розповів, чому не взяв того «ідеального» кандидата: «такий співробітник - як бомба сповільненої дії. Він знає роботу краще за мене, тому не здивувався, якби через рік-другий зайняв моє місце. Я краще візьму хлопця, в очах якого буду професіоналом високого класу».
Жінкам платять менше
Одним із поширених типів дискримінації, які мають місце не тільки в Тернополі, але і за кордоном – це різниця у винагороді, яку чоловіки та жінки отримують за ту саму роботу.
«В усіх галузях виробництва, навіть тих, де домінує зайнятість жінок, зарплати прекрасної половини за виконання однакової або схожої роботи набагато менші, ніж чоловічі, й становлять у середньому 70% від них», – описують українські реалії дослідники компанії Human Rights Watch.
Навіть на керівних посадах доходи жінок мають нижчий поріг, ніж у чоловіків. Хоча піднятися вгору тернополянкам з кожним роком дедалі легше, стереотипи щодо оплати праці не зникають, кажуть спеціалісти.
Наприклад, за штатним розкладом керівник відділу має отримувати 5 тис. грн. на місяць. Неважливо, хто одержить ці гроші – Іра чи Іван, але жінці можуть запропонувати менше, оптимізувавши таким чином бюджет, мовляв, у неї є чоловік, який може її забезпечувати.
Як свідчить дослідження Rabota.ua, поміж керівників середньої ланки в Україні дохід близько 6 тис. грн. на місяць мають 46% чоловіків і лише 29% жінок, понад 20 тис. грн. – відповідно 14% і 5%.
Нерівність у доходах демонструють і відповіді топ-менеджерів на запитання про їхню зарплату. Велика кількість жінок-керівників (35%) одержують 8–12 тис. грн. на місяць, тоді як 27% чоловіків на таких самих посадах – понад 25 тис. грн.
Тернопільщина б’є рекорди по безробіттю
Попри усі стереотипи та дискримінацію, роботу в Тернополі важко знайти ще й через високий рівень безробіття, при чому щороку воно все більше «молодшає».
Так, згідно даних держслужби статистики, найвищий рівень безробіття в Україні, зокрема і на Тернопільщині, серед молодих людей віком до 35 років, при чому з вищою освітою. У цій категорії – майже 40% безробітних.
Як пояснюють експерти, з одного боку, молодь має більші шанси для працевлаштування за віковим критерієм, а з іншого – з відсутністю трудового досвіду ці шанси критично зменшуються. Тому й виходить замкнуте коло.
Загалом в Україні на сьогодні налічується близько 1 мільйона 800 тисяч безробітних. Проте експерти кажуть, що неофіційна цифра взагалі досягає 10 мільйонів. І це не враховуючи сотні тисяч українців на заробітках закордоном.
Тернопільщина ж із року в рік займає одне з перших місць в Україні за рівнем безробіття. Сьогодні він становить 12, 9%, і це - один із найвищих показників в країні. За офіційними даними, на 1 жовтня у базових центрах зайнятості Тернопільської області було зареєстровано 9, 4 тис. безробітних, і на одне місце в середньому претендують 8 осіб. Проте, зрозуміло, що ці дані далекі від реальності.
У цьому переконалася і 24-річна тернополянка Мар’яна, яка намагалася отримати роботу адміністратора у дитячому центрі. Прийшовши на співбесіду, дівчина дізналася, що на цю посаду претендує аж 80 осіб.
Україну чекає нова хвиля звільнень
Не зважаючи на і так непросту ситуацію із низьким рівнем зайнятості населення, експерти прогнозують нову хвилю звільнень в Україні.
Найбільше шансів втратити роботу мають фахівці, що працюють у державному секторі: лікарі, вчителі, чиновники, працівники держпідприємств — їх частка від загальної кількості «щасливчиків» складає 60%.
Вже зараз, за офіційними даними Державної служби зайнятості, майже 122 тисячі українців перебувають у неоплачуваних відпустках, а 430,6 тисячі переведені на неповний робочий день із відповідним скороченням зарплат. І держава, на жаль, як і раніше, не стимулює створення нових робочих місць.
***
У європейських країнах рівень безробіття понад 10% вважається дуже високим показником, і, як правило, викликає побоювання експертів, які при таких цифрах вже починають хвилюватися про стан економіки.
В Україні ж чиновники лише звітують про зменшення безробіття на одну тисячну відсотка і вважають це подвигом, достойним ледь не Ордена Ярослава Мудрого.
І поки посадовці у своїх теплих кабінетах готують нові звіти, тернополяни продовжують виїжджати у інші країни у пошуках хоч якогось заробітку. Так, за неофіційними даними, вже понад чверть населення нашої області перебуває за кордоном. Окрім того, Тернопільщина є лідером із подачі заявок на «Зелену карту»: від жителів нашої області надходять 40% від усіх анкет Західного регіону.
Ну а ті тернополяни, що залишаються вдома, гарячково тримаються своїх робіт, переважно із мінімальними заробітками, не маючи ніякої впевненості у майбутньому. Бо за 2 роки правління команди нового Президента, ніякого «життя по-новому» для себе тернополяни не побачили. Змінилося тільки те, що вартість продуктів збільшилася, комунальні тарифи зросли, безробітних стало більше, а усміхнених людей на вулицях все менше і менше.
У 2017 році заробітня платня зросте вдвічі
Неділя, 06 листопада 2016, 19:19
З першого дня прийдешнього 2017 року мінімальні зарплати українців можуть зрости вдвічі. Вперше за роки незалежності мінімальна заробітня плата дорівнюватиме прожитковому мінімуму працездатних громадян.
Уряд України ініціює підвищення мінімальної зарплатні з 1600 до 3200 грн. Такими діями мають на меті вивести з тіні «зарплату у конвертах». Підвищення мінімальної заробітної плати стосується всіх без виключення працюючих в Україні громадян. Для платників податку 1 і 2 груп це означає збільшення податку, адже розмір ставки єдиного податку прив’язаний до мінімальної зарплати. Таким чином, державна казна отримає нові грошові надходження.
Прес-служба уряду повідомляє, що зростання мінімальної заробітної плати не вплине на розмір субсидії, призначеної в опалювальному сезоні 2016-2017 років.
«Підвищення мінімальної заробітної плати до 3,2 тис. грн є лише першим кроком», - говорить голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров, повідомляє прес-служба ДФС. Наступного року мінімальна зарплата має зрости спочатку до 5 тис. грн, а потім – до 7,5 тис. грн. Чи вдасться урядовцям при цьому забезпечити стабільність економіки та добробут громадян, дізнаємося у разі схвалення урядової ініціативи Верховною Радою.
Підготувала Юлія Хім’як
Суперечка між студентками завершилася грабежем
Субота, 05 листопада 2016, 00:00
Про викрадення мобільного телефону у неповнолітньої доньки в Кременецький відділ поліції заявив місцевий житель. Злочин трапився 2 листопада близько 17:00.
Справою зайнялися правоохоронці. За словами начальника Кременецького відділу поліції Володимира Галевича, вони з’ясували, що грабіж трапився під час сварки.
Між двома дівчатами – 1998 та 2000 років народження виник словесний конфлікт в результаті якого старша вирвала з рук молодшої мобільний телефон марки “ПРЕСТІЖІО-3505″ та пішла.
Даний факт зареєстрований в журналі єдиного обліку про скоєні злочини та правопорушення.
За жовтневе теплопостачання у Тернополі змінять ціну
П'ятниця, 04 листопада 2016, 09:23
Оскільки у жовтні температура повітря була помірно високою, то оплата за тепло у домі зменшиться. Проте цей факт буде неприємним для тих, хто отримує субсидію.
За теплопостачання тернополянам у жовтні доведеться заплатити по 19, 813 гривень за квадратний метр. В управлінні ЖКГ Тернопільської міської ради повідомили, що ця ціна є на 35% менша від стандартного тарифу 30, 52 г, що гривні за квадратний метр опалюваної площі. Тому фінансові витрати на комунальні послуги будуть зменшені.
У зв’язку з тим, що середньодобова температура у жовтні була близько 5⁰ С тепла, ціна оплати була значно зменшена від того тарифу, який був стандартизований Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Оскільки оплата зменшилась, майже в два рази, свій результат це може показати у наступному місяці. Якщо температура різко зміниться, кошти у гаманцях тернополян теж зазнають значних змін.
Олена Сабатюк
Школярів навчатимуть основам сімейних цінностей
П'ятниця, 04 листопада 2016, 08:47
Мiнicтepcтво ocвiти i нayки Укpaїни планує ввести у навчальний процес новий предмет про формування сімейних цінностей. У переліку рекомендованої літератури посібник «Сімейні цінності для учнів 8-9 класів», зміст якого знайшов резонанс в українському суспільстві.
Навчати дітей, як правильно створювати сім’ю планують почати уже з наступного року. Виклaдaти предмет зможе будь-який пeдaгoг, не залежно від cпeцiaлiзaцiї. Програма курсу для старших класів розрахована відповідно на 9, 17, 35 і 70 навчальних годин. Ідея нововведення полягає у тому, щоб донести до школярів правильну картину того, якою має бути родина, як підготуватися до сімейного, як краще розуміти іншу людину, що буде поруч впродовж багатьох років.
Втім, поява у мережі Інтернет підручника з нової дисципліни викликала гостру критику і звинувачення у сексизмі та пропаганді нерівності. Інтернет-видання публікують уривки із книги, зміст яких дискримінує жінок. Так, роль останньої зводитися до того, щоб подобатися чоловікові, бути його опорою і беззаперечно коритися його волі. Автори підручника наголошують, що в дівчаток потрібно виховувати почуття жіночності, а у хлопчиків – бажання бути справжнім чоловіком.
Міністр освіти і науки Лілія Гриневич доручила фахівцям перевірити навчальну програму курсу «Сімейні цінності» на предмет науковості та недискримінації.
Підготувла Юлія Хім’як
Тернополян безкоштовно консультує "Бюро правової допомоги"
Четвер, 03 листопада 2016, 13:01
Бюро правової допомоги – всеукраїнська мережа точок доступу до безоплатної правової допомоги, активного поширення правової інформації та доступу до правових консультацій на рівні територіальних громад.
Кожен, хто звернеться до бюро за юридичною консультацією – її отримає, як і матиме доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції. Крім того, клієнти матимуть змогу через бюро отримати доступ й до адвокатських послуг – якщо це буде необхідно та у випадку належності до визначених законом категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу; а також фахівці бюро представлятимуть інтереси таких осіб у суді за окремими видами спорів.
Основними завданнями бюро правової допомоги є:
- правопросвітництво у територіальних громадах;
- надання безоплатної первинної правової допомоги – правової інформації та консультацій;
- забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги (представництво інтересів в суді) вразливих категорій громадян;
- забезпечення доступу до електронних сервісів Міністерства юстиції.
Контактні дані місцевих центрів та бюро правової допомоги у Тернопільській області:
Назва |
Адреса |
Контактний телефон |
Електронна пошта |
Тернопільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
|||
Тернопільський місцевий центр з НБВПД |
м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7 |
(0352) 52-15-20 |
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Бережанське бюро правової допомоги |
м. Бережани, вул. Банкова, 6 |
(03548) 2-39-99 |
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Козівське бюро правової допомоги |
смт. Козова, вул. Дорошенка, 3 |
(03547) 2-22-24 |
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Підволочиське бюро правової допомоги |
смт. Підволочиськ, вул. Данила Галицького, 80 |
(03543) 2-10-19 |
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Підгаєцьке бюро правової допомоги: | м. Підгайці, вул. Шевченка, 2А | (03542) 2-14-62 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Теребовлянське бюро правової допомоги | м. Теребовля, вул. Князя Василька, 150 | (03551) 2-10-02 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Кременецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | |||
Кременецький місцевий центр з НБВПД | м. Кременець, вул. Шевченка, 59А | (03546) 2-52-33 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Збаразьке бюро правової допомоги | м. Збараж, вул. Шолом-Алейхема, 19 | (03550) 2-20-42 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Зборівське бюро правової допомоги | м. Зборів, вул. Богдана Хмельницького, 47 | (03540) 2-21-70 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Лановецьке бюро правової допомоги | м. Ланівці, вул. Незалежності, 20А | (03549) 2-24-59 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Шумське бюро правової допомоги | м. Шумськ, вул. Шевченка, 3 | (03558) 2-24-45 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Чортківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | |||
Чортківський місцевий центр з НБВПД | м. Чортків, вул. Шевченка, 54 | (03552) 2-09-50 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Борщівське бюро правової допомоги | м. Борщів, вул.Шевченка, 20А | (03541) 2-28-80 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Бучацьке бюро правової допомоги | м. Бучач, вул.Майдан Волі, 1 | (03544) 2-11-26 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Гусятинське бюро правової допомоги | смт. Гусятин, вул. Суходільська,7 | (03557) 2-18-19 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Заліщицьке бюро правової допомоги | м. Заліщики, вул. Степана Бандери, 38 | (03554) 2-21-33 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Монастириське бюро правової допомоги | м. Монастириська, вул. Шевченка, 12А | (03555) 2-12-72 | Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Зробили ще одну дорогу до культурного храму Тернополя
Четвер, 03 листопада 2016, 06:43
Для людей з обмеженими можливостями сконструювали спеціальний пандус, який дає змогу безперешкодно відвідати драматичний театр міста. Ця ідея вже давно обговорювалась, проте не було коштів для її реалізації. Проте завдяки небайдужим людям була надана фінансова підтримка, яка втілила задум в реальність.
Такою новиною поділився Олександр Башта на своїй сторінці у соцмережі:
«Сьогодні наш Тернопільській драматичний театр нарешті був обладнаний пандусом, по якому людям з інвалідністю буле простіше потрапляти до храму культури.
Особисто не міг бути присутнім на монтажі, через підготовку до сесії обл. ради, але вже вечором випробував - пандус гарний та зручний, через великий перепад висот ми зробили трішки більший кут нахилу, але це можна подолати. Нарешті ми це втілили в життя.
Щиро дякую Василю Лило, Ігорю Гуді, Володі Бліхарю та Ярославу Ковальчуку за фінансову підтримку та виконання робіт».
Тому відтепер всі бажаючі зможуть з легкістю відвідати події, які відбуватимуться в Тернопільському драматичному театрі.
У Тернопіль завезли протигрипозну вакцину
Середа, 02 листопада 2016, 09:01
Кожен бажаючий відтепер має змогу зробити протигрипозну вакцину у поліклініці за місцем проживання. Завезений препарат від корейського виробника.
Завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» Марія Павельєва розповіла, що ліки можна замовити і у кожній аптеці міста. Після відправлення замовлення через кілька днів вакцина буде вже в аптеці. Щодо препарату «Ваксігрип», то на території України її ще поки немає. Проте найближчим часом обіцяють, що препарат буде завезений.
Ціна однієї вакцини вартуватиме близько 200 гривень. Ліки можна приймати дітям від 6 місяців та дорослим. Препарат дієвий проти усіх штамів, які повинні бути в повітрі на період цього сезону.
Вакцина повинна бути доставлена до медичних закладів при температурі +2 - + 8 градусів. Повинно пройти близько 2-ох годин з моменту доставки і до прийому пацієнтом цього препарату. Той у свою чергу перед щепленням зобовʼязаний пройти медичне обстеження на виявлення алергічних речовин та загального стану здоровʼя. Після прийняття вакцини лікар повинен спостерігати за пацієнтом півтори години, щоб переконатись, що жодних побічних ефектів не виникло. Якщо це трапилось пізніше, людина, якій вкололи ці ліки, повинна негайно звернутися до медичного закладу. Оскільки можливі реакцій, які передбачено виробником препарату.
Вакцина протипоказана тим, у кого алергія на яєчний білок. Людям з хронічними захворюваннями, хто входить до групи ризику захворіти грипом можна робити щеплення. Тому що після вакцинації організм захищений до 95% на термін близько 6 місяців.
Олена Сабатюк
У Зборівській гімназії учням розповіли, як не стати жертвами торгівлі людьми
Середа, 02 листопада 2016, 08:59
У рамках Європейського Дня боротьби з торгівлею людьми, що відзначався 18 жовтня в багатьох країнах, керівник Зборівського бюро правової допомоги Світлана Нужда провела урок правових знань для учнів 10-11-их класів Зборівської державної української гімназії ім. Романа Завадовича на тему: «Протидія торгівлі людьми: що це таке і як цього уникнути?».
Важко повірити, що торгівля людьми існує в сучасному світі та є загрозою для українців. Проте, за оцінками Міжнародної організації з міграції, близько 160 тисяч українцівпостраждали від торгівлі людьми з 1991 року. Постраждалі живуть серед нас, залишаючись непоміченими та навіть не сподіваються на допомогу.
Під час уроку Світлана Нужда проінформувала учнів про види торгівлі людьми, а саме: що таке примусова праця, під час якої жертви змушені працювати проти власної волі, під погрозою застосування насильства або інших форм тиску. Розповідала вона й про те, що у випадку примусової праці свобода людей обмежується, а на їх власність здійснюється посягання.
Учні ознайомились із положеннями Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї. Протокол є міжнародною збіркою дипломатичних норм, одним із протоколів, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності, прийняту резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 15 листопада 2000 року. Працівник бюро також роз'яснила учням норми Закону України «Про протидію торгівлі людьми» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми».
Окрім ознайомлення учнів із теоретичним матеріалом, Світлана Нужда продемонструвала слухачам соціальні ролики та рекламні матеріали, які наочно висвітлили процес залучення громадян до нелегальної праці.
Наостанок керівник Зборівського бюро правової допомоги дала учням короткі поради, яких варто дотримуватись для того, щоб не потрапити до ситуації, у якій людина буде виступати «живим товаром». Як-от, переговорів наодинці з агентом не вести, завжди просити невідому особу, яка вас перепиняє, показати свої документи (ліцензію фірми), натомість, свої документи в чужі руки не віддавати, а, перш ніж укладати трудовий контракт, ретельно вичитати всі його умови. “На випадок втрати своїх документів завжди потрібно мати при собі їх копії ”, – наголосила Світлана Нужда.
Очільник бюро правової допомоги не забула й розповсюдити серед слухачів аудиторії підготовлені працівниками бюро інформаційні буклети на тему протидії торгівлі людьми.
За правовими консультаціями жителі Зборівського району можуть звертатися до бюро правової допомоги за адресою: м. Зборів, вул. Богдана Хмельницького, 47, тел.: (03540) 2-21-70.
Також в області працює три місцеві центри з надання БВПД та чотирнадцять бюро правової допомоги. Їх контакти можна переглянути тут:
Тернопільський місцевий центр;
За єдиним номером системи безоплатної правової допомоги в Україні 0 800 213 103 можна уточнити контакти центрів та бюро по всій території держави. А так само дізнатися про те, які є види безоплатної правової допомоги, гарантованої державою, та як її можна отримати.
Адвокату можна, нотаріусу – ні
Середа, 02 листопада 2016, 08:54
В управлінні обслуговування платників Тернопільської ОДПІ дали роз’яснення, стосовно правомірності здійснення торговельної діяльності особою, яка зареєстрована як адвокат.
Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Законом можуть бути встановлені обмеження на заняття підприємницькою діяльністю.
Підпунктом 4 пункту 6.7 розділу VI Порядку обліку платників податків і зборів визначено, що якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому ще й здійснює незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується в податковій інспекції як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
У такому разі, така фізична особа зобов’язана подати, особисто чи надіслати рекомендованим листом з описом вкладення, до податкової інспекції за місцем свого постійного проживання заяву за ф. № 5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію документа, що підтверджує право на провадження незалежної професійної діяльності (свідоцтва про реєстрацію, дозволу, сертифіката тощо).
Тобто, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, можуть зареєструватись підприємцем за відсутності обмежень на заняття підприємницькою діяльністю, які встановлені законом.
Слід зазначити, що Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» - не заборонено займатись адвокатською діяльністю фізичній особі, яка зареєстрована як підприємець.
Однак, нотаріус такою діяльністю займатись не може. Це прописано у статті 3 Закону України «Про нотаріат».
Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ
Міська рада реагуватиме на неналежне прибирання Тернополя в осінньо-зимовий період
Вівторок, 01 листопада 2016, 08:06
Згідно з Правилами благоустрою Тернополя прибирання прилеглих територій повинні здійснювати суб’єкти господарювання, а за неналежне виконання цього обов’язку передбачено штрафні санкції у розмірі 850 – 1360 грн.
Як повідомляють в управлінні муніципальної поліції, прибирання міських територій повинне здійснюють два рази на добу, зокрема ранкове - до 8.00 год. та денне – з 14.00год. та у міру потреби (снігопад, ожеледиця, святкові дні, тощо).
Підприємства торгівлі, побутового обслуговування, ринки, власники кіосків та інших об’єктів дрібнороздрібної торгівлі, автозаправні станції тощо зобов’язані прибирати прилеглу територію по периметру споруд (кіоски, намети, лотки тощо) на віддалі 15м.
З метою забезпечення належного санітарного стану, працівники управління муніципальної поліції Тернопільської міської ради проводять щоденні обстеження території міста на предмет дотримання Правил благоустрою м. Тернополя.
У разі порушення вимог вищезазначених Правил, винних осіб буде притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Даною статтею передбачено, що порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягне за собою накладення штрафу на громадян у сумі 340 грн. – 1360 грн. і на посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності - 850 грн. – 1700 грн.
При виявленні територій, не прибраних належним чином, тернополяни можуть звертатись на гарячу лінію Тернопільської міської ради за тел. 15-80 або в управління муніципальної поліції за тел. тел. 40-41-67, 40-41-68.
Електронні підручники на зміну паперовим
Понеділок, 31 жовтня 2016, 09:14
Уже з наступного року українські школярі матимуть змогу обирати між звичним підручником і його електронним відповідником. У Міністерстві освіти і науки України повідомляють, що в 2017 році при закупівлі підручників наполягатимуть на виданні їхньої електронної версії.
Розвантажити дитячі спини – таку мету у буквальному розумінні ставлять перед собою у Міносвіті. Замість важких наплічників, наповнених друкованими книгами, лише один електронний гаджет. Міністерство розпочало перемовини із видавцями. У майбутніх контрактах із видавцями зазначатимуть вимогу щодо електронної версії. Батьків заспокоюють: отримати електронні підручники можна буде безкоштовно з мережі Інтернет. Паперова книга теж залишиться на шкільних партах.
Зауважимо, що прочитати книгу в електронному форматі можна лише за допомогою електронного пристрою. Такі пристрої для сучасного школяра не новинка. Багато учнів використовують телефони великих діагоналей, електронні книги та планшети як альтернативу паперовим книжкам через мобільність та зручність.
Позиція вчителів щодо нововведення неоднозначна. Багато ставляться до нього неприхильно і цьому є логічне пояснення. Електронні підручники відрізняються від класичних, тому дітям буде непросто працювати гуртом із класом. З чисто практичної сторони, такі пристрої доволі тендітні у порівнянні із паперовим підручником. Якщо звичайна книжка за своє життя може впасти зі столу десятки разів і це їй не зашкодить, то життя електронної може закінчитися після одного такого падіння. Ще один негатив – згубний вплив на дитячий зір.
Все ж, ідея розвантажити спини школярів має і хороші сторони. Усі добре пам’ятаємо, яку важку ношу, в буквальному розумінні, щодня носить школяр. Сподіваємося, до впровадження нововведення відомство проаналізує всі недоліки і мінімізує їх.
Підготувала Юлія Хім’як
Державна програма часткової компенсації утеплення помешкань знову діє
Неділя, 30 жовтня 2016, 06:09
6 жовтня згідно рішення уряду продовжено дію Урядової програми з енергоефективності, згідно якої держава частково відшкодовує українцям витрати на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання.
У липні 2016 року Урядом було прийнято рішення про спрямування додаткових 100 мільйонів гривень на допомогу українцям в утепленні житла. Нещодавно державні банки відновили видачу фізичним особам так званих «теплих» кредитів. У тому числі і тернополяни, котрі візьмуть участь у програмі кредитування, щоб утеплити власне житло, замінити вікна на енергоощадні, встановити вузли обліку, модернізувати освітлення тощо, отримають від держави безповоротну фінансову допомогу у розмірі 35% від суми залучених кредитних коштів. Слід зазначити, що ця сума не повинна перевищувати 12 тисяч гривень. Компенсація також доступна і тим особам, котрі здійснюють оплату житлово-комунальних послуг згідно субсидій.
ОСББ та ЖБК відшкодовуватимуть 40% від витрат на утеплення будівлі, як і було раніше. Якщо до складу ОСББ входять сім’ї, що отримують субсидії, то сума відшкодування коливатиметься від 40 до 70%.
В правлінні ЖКГ Тернопільської ОДА стверджують, що затримок у відшкодовуванні коштів немає. «Теплі» кредити зараз користуються популярністю серед мешканців тернопільського краю.
Адвокат з Тернопільщини допомогла відновити у суді право внутрішньо переміщеної особи на виплату адресної грошової допомоги
Субота, 29 жовтня 2016, 13:48
На даний час і надалі залишається актуальним питання щодо припинення чи відміни виплат внутрішньо переміщеним особам органами соціального захисту населення.
Так, до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся громадянин М. — інвалід ІІ групи, житель одного із сіл району, для надання йому правової допомоги, а саме: складання процесуальних документів та представництва інтересів у суді у зв’язку з відмовою в призначенні та нарахуванні адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі. Неодноразово звертаючись до управління соціального захисту населення за місцем фактичного проживання, призначення допомоги пан М. так і не отримав, що позбавило його єдиного джерела для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг.
Працівники місцевого центру здійснили виїзд по місцю проживання особи з обмеженими фізичними можливостями, прийняли звернення та видали доручення від 6 травня 2016 року № 94 адвокату Мар’яні Суп для представлення інтересів клієнта у суді.
На підставі зібраної та проаналізованої інформації адвокат підготувала адміністративний позов до суду.
Згідно із Порядком надання щомісячної адресної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
На даний час грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім’ї у таких розмірах:
- для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти)
- 884 гривні на одну особу (члена сім’ї);
- для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;- для працездатних осіб
- 442 гривні на одну особу (члена сім’ї).
Загальна сума допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати 2 400 гривень.
Якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім’ї або інформацією компетентного органу.
Порядок також містить вичерпний перелік підстав припинення виплати грошової допомоги, якими є:
- подання уповноваженим представником сім’ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
- надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім’ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
- зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
- виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Зміна місця проживання особи, яка перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, не є підставою для припинення виплати щомісячної адресної допомоги.
Всупереч порядку,. відповідач не розглянув заяву внутрішньо переміщеної особи та не призначив адресну допомогу, чим порушив право на отримання соціальних виплат клієнта.
Завдячуючи професійній роботі адвоката Мар’яни Суп, постановою суду від 05 серпня 2016 року дії управління соціального захисту населення щодо не призначення та не нарахування адресної правової допомоги громадянину М. визнано протиправними.
Нагадуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги громадяни можуть звернутися до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Чортків, вул. Шевченка, 54, тел. (03552) 2-09-50 та відділів центру за адресами:
Борщівське бюро правової допомоги — м. Борщів, вул. Шевченка, 20а, тел. (03541) 2-28-80;
Бучацьке бюро правової допомоги — м. Бучач, майдан Волі, 1, тел. (03544) 2-11-26;
Гусятинське бюро правової допомоги — смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7, (03557) 2-18-19;
Заліщицьке бюро правової допомоги — м. Заліщики, вул. Ст. Бандери, 38, тел. (03554) 2-21-33;
Монастириське бюро правової допомоги — м. Монастириська, вул. Шевченка, 12А, тел. (03555) 2-12-72.
Тернопільські студенти проти корупції
П'ятниця, 28 жовтня 2016, 06:57
З березня 2015 року в місті діє «Студентське антикорупційне агентство», головна мета якого - захистити студентів від корупційних схем та боротися за їхні права. На сьогодні координатором проекту є студентка ТНПУ Тетяна Сендецька, яка розповіла, що Тернопіль є одним з головних студентських міст України, а з корупцією тут можна зустрітися чи не в кожному ВНЗ. Саме тому робота агентства направлена на подолання цієї проблеми.
Нещодавно у місті був проведений антикорупційний семінар, у якому взяло участь понад 20 студентів. У процесі обговорення були вирішенні питання як потрібно боротися з хабарництвом та утворення і запобігання корупційних схем, як в навчальних закладах, так і в гуртожитках. Для цього створили Тернопільське територіальне утворення.
Окрім цього представники агентства були долучені до проекту «Про молодь», який тривав протягом двох днів. Подію було ініційовано Міністерством молоді та спорту за підтримки ЮНІСЕФ. Було розглянуто статті закону, які безпосередньо регулюють дії молоді. Головним досягненням було створення Національної агенції підтримки ініціатив молоді. Координато агентства Тетяна Сендецька поділилась своїми враженнями на сторінці у соцмережі:
«Протягом двох днів було представлено оновлений текст законопроекту та організовано дискусії по деяких статтях закону, зокрема в частині створення правових механізмів участі молоді, зменшення віку молоді, діяльності громадських організацій, що працюють з молоддю, створення Національної агенції підтримки ініціатив молоді та інших важливих для молоді питань.
Загалом, багато роботи зроблено, але ще більше її попереду, адже втілювати закон у життя будемо ми і доля молодіжної політики в Україні у наших руках».
У процесі цих подій учасники організації були приєднані до Відокремленого Підрозділу Національної Молодіжної Ради України.
Ті, хто має бажання поповнити лави боротьби з хабарництвом має змогу заповнити анкету на сайті https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd-PR024EWnsjHWB9gXX4NXPI2l0t0qh4jmmjCtYfmJ8XhFUQ/viewform?c=0&w=1 . Заяви прийматимуть до 31 жовтня.
Олена Сабатюк
До уваги платників податку на прибуток!
Четвер, 27 жовтня 2016, 07:08
Оновлена форма Декларації з податку на прибуток підприємств для «квартальних» платників уже доступна в електронному форматі. Вона має ідентифікатор форми «J0100115».
В оновленому рядку 26 Декларації за три квартали 2016 року потрібно вказати суму разового внеску в розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого за три квартали 2016 року.
Детальніше з даного питання можна проконсультуватись у Центрі обслуговування платників за адресою: вул. Білецька, 1 та за телефоном: 43-46-21, 43-46-10.
Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ
Скоро тернополяни зможуть гуляти підземеллями катедри
Четвер, 27 жовтня 2016, 06:24
Доцільність такої ідеї обдумували протягом довгого часу. На разі у храмі розповіли, що туристичні маршрути будуть відкриті найближчим часом. Зараз екскурсоводи та історики обдумують над маршрутом та готують музейні експозиції.
Отець Орест Павлінський розповів, що на сьогодні рішення про відкриття підземелля вже затверджено. Оскільки підвали відкритті, то є змога показати це місцевим жителям та туристам. Тому зараз детально працюють над облаштуванням та безпечним перебуванням людей у цьому приміщенні.
Поки що у храмі не можуть чітко визначити обсяг експонатів, оскільки ще до кінця не продумано, який вигляд підземелля повинні мати в результаті. Звісно, в катедрі пропонують втілити історію церкви, але до цього, ще є пропозиція висвітлити і історію Тернополя.
Окрім підземелля планують реставрувати вверх храму та оглядовий майданчик. Церкву вкриють міддю та відновлять давню форму веж. Для того, що виконати ці роботи необхідно затвердити кошторис на майбутні роботи. Тому якщо за зимовий період документи будуть оформленні, то вже з весни розпочнуть реставрацію.
Олена Сабатюк
Злочинця з багаторічним стажем затримали поліцейські охорони
Середа, 26 жовтня 2016, 08:07
Завдяки оперативній роботі групи реагування Управління поліцїї охорони, «на гарячому» було затримано злочинця з багаторічним стажем перебування в місцях позбавлення волі.
Чотири дні проведених на волі, вистачило для зловмисника, аби зрозуміти, що за гратами він почуває себе комфортніше – саме це 49-річний злочинець розповів поліцейським охорони під час затримання.
Працівники Управління поліції охорони встановили, що затриманий неодноразово судимий, в місцях позбавлення волі провів більше двадцяти років. Як жити поза межами в’язниці він не знав, тому повернувся на злочинний шлях. Дочекавшись вечора, як тільки магазини завершили свою роботу, злодій попрямував до продуктового магазину з наміром пограбування. Проникши до магазину та пошкодивши обшивку магазину і вхідні двері - одразу ж спрацювала тривожна сигналізація поліції охорони.
Магазин перебував в зоні дислокації поліцейських охорони, тому правоохоронці опинилися на місці події за лічені хвилини та затримали злочинця «на гарячому».
Затриманий знову опиниться на лаві підсудних. Дії зловмисника підпадають під ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України – крадіжка, покаранням за такий злочин може бути позбавленням волі терміном до шести років.
У Тернополі в медичних закладах встановлять відеокамери
Вівторок, 25 жовтня 2016, 06:56
Нещодавно місцеві депутати підтримати пропозицію встановити відеонагляд у місцевих лікарнях. Фінансування на такий задум відбуватиметься з бюджету міста. Таке нововведення вважають необхідною умовою для якісного лікування та відповідального ставлення лікарів до пацієнтів. Ініціатор цієї ідеї Андрій Шкула на своїй сторінці у соцмережі детально розповів про умови встановлення відеокамер:
«В лікарнях будуть КАМЕРИ, Радий бути причетним до якісних змін в місті. Депутати, нагадаю, підтримали мій запит щодо встановлення камер відеоспостереження в приймально-діагностичних відділеннях медзакладів міста.
Бюджетна комісія знайшла можливість профінансувати. То ж якісним камерам, які стежитимуть за якістю послуг, захищатимуть пацієнтів та медиків бути!!! Одразу скажу: ніяких конфіденційних речей камери не порушують - запис, по задуму, відбувається на закритий сервер. Доступ, в разі потреби, отримають правоохоронці, профільні чиновники ТМР, депутати. Причин такої ініціативи, з мого боку, декілька. Всі вони пов’язані зхі смертю тернополян чи то в медзакладах чи то за його межами. Приміром: чи правильно надавали допомогу чи вірно здійснювали діагностику/огляд, сам пішов пацієнт з лікарні чи його змусили, відмовили людині чи вона сама відмовилась, порушували лікарі/пацієнти закон і правила чи не порушували. Все це зможемо аналізувати. Крім того камери, впевнений, дисциплінують. Дякую депутатському корпусу за підтримку!!!»
Багатьох тернополян така затія обурила, тому що, на думку жителів міста, обладнання і фасад медичних закладів першочергово повинен фінансуватися, а камери можна встановити згодом. Також це є некоректним по відношенню до пацієнтів. Меншість це рішення підтримало.
Олена Сабатюк
У тернопільському клубі бізнес-подій гімназисти відкривали ″Фірму Майбутнього″
Понеділок, 24 жовтня 2016, 11:46
У Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбулось чергове засідання «Клубу бізнес-подій», що діє при центрі підтримки підприємницьких ініціатив. Цього разу вперше учасниками засідання були учні - десятикласники Тернопільської класичної гімназії.
Тема зустрічі: «Презентація Пункту європейської інформації. Професії майбутнього».
На засідання була запрошена куратор Пункту європейської інформації, завідувач відділу читального залу Тернопільської обласної бібліотеки для молоді Олена Кіз’якова. Вона розповіла про можливості навчання за кордоном, грандові програми навчання та способи перевірки рейтингу навчального закладу, поділилась корисними WEB-ресурсами для пошуку інформації на сайтах науково-дослідних установ, інститутів громадянського суспільства та медіа, поінформувала про діяльність Європейського Союзу та його цінності.
У другій частині засідання фахівець з профорієнтації МРЦЗ Аліна Грицаєнко запропонувала гімназистам інтерактивну гру ″Фірма майбутнього″. Десятикласники визначали напрямок діяльності фірми, придумували назву, визначали хто і ким буде працювати, що буде робити. Надалі кожна команда презентувала свою фірму, пропонувала послуги та розповідала про перспективи розвитку бізнесу.
Також учні із задоволенням прийняли пропозицію написати запитання до роботодавців, які завітають на наступне засідання Клубу, що відбудеться 27 жовтня, а відповіді із найцікавішими запитаннями будуть розміщені на Фейсбук-сторінці Тернопільського МРЦЗ.
У Тернополі по 10 000 гривень отримають військові-контрактники, інваліди війни та діти загиблих учасників АТО
Неділя, 23 жовтня 2016, 14:17
На черговій сесії Тернопільської міської ради пропонується внести зміни до «Програми турбота на 2016-2018 року», яка передбачає соціальну підтримку різних верств населення. Як розповідає міський голова Сергій Надал, зміни стосуються виділення одноразової грошової допомоги у розмірі 10 000 гривень деяким категоріям населення.
«Гроші ми виділимо тернополянам, які уклали контракт на військову службу, а також учасникам бойових дій, які отримали статус інваліда війни під час АТО чи Революції Гідності, - розповідає Сергій Надал. - Також до Дня святого Миколая неповнолітнім дітям загиблих учасників АТО з Тернополя буде виділено таку ж суму коштів».
Для отримання коштів цим категоріям тернополян, або їх представникам, необхідно звернутися з відповідними документами та заявою у міську раду
Вакантні посади та вільні робочі місця уТернопополі
Субота, 22 жовтня 2016, 16:29
Станом на 01 жовтня 2016 року 432 підприємства міста подали інформацію до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості про наявність 1068 вільних робочих місць та вакантних посад ( на 01.10.2015 р. – 951 вакансія), у тому числі потреба для заміщення на посади службовців – 295 місць, для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями – 28 місць.
Всього за січень – вересень 2016 року Тернопільський міськрайонний центр зайнятості отримав від 1458 підприємств інформацію про наявність 9012 вільних робочих місць та вакантних посад. Для покращення ситуації на ринку праці та розширення спектру послуг, що надається службою зайнятості роботодавцям, за січень – вересень 2016 року проведені 28 міні-ярмарків вакансій щодо сприяння роботодавцю в укомплектуванні заявлених вакансій, 9 презентацій роботодавця, 3 профорієнтаційних масових заходи «День відкритих дверей на виробництві»: ТзОВ «Тервікнопласт», в яких взяли участь 10 чол., магазин «Фокстрот» ( ТЦ «Орнава») – 23 особи та ФОП Краєвський А.В. ( італійська хімчистка «Perfetto») – 10 чол., 4 семінари з соціальними партнерами на теми: «Служба зайнятості відкрита для всіх і для кожного», «Роботодавець – надійний партнер служби зайнятості у питанні працевлаштування безробітних», «Молодь на ринку праці» та «Служба зайнятості відкрита для всіх і для кожного».
Облікові справи мають термін зберігання
П'ятниця, 21 жовтня 2016, 00:00
В управлінні обслуговування платників Тернопільської ОДПІ пояснили, скільки часу зберігаються справи платників податків. Фахівці зазначили, що Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5 затверджено Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів (далі – Перелік).
Відповідно до статті 291 р. І Переліку облікові справи платників податків і зборів (обов’язкових платежів) зберігаються протягом 5 років після припинення діяльності таких суб’єктів господарювання.
Особові рахунки платників податків і зборів (обов’язкових платежів) зберігаються протягом 5 років. Це передбачено статтею 292 вказаного Переліку.
Однак, слід зазначити, що обчислення строків зберігання документів проводиться з 1 січня року, який іде за роком завершення їх діловодством.
Наприклад, обчислення строку зберігання справ, завершених діловодством у 2014 році, починається з 1 січня 2015 року.
Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ
Тернопільська дітвора змагатиметься за «Кубок Східного»
Четвер, 20 жовтня 2016, 04:30
Шанувальникам дворового футболу!
20 жовтня 2016 року о 16:00 год. на універсальному спортивному майданчику по вул. Д. Галицького,26 відбудеться турнір з дворового футболу «Кубок Східного» серед дітей 2004-05 р. н.
Склад команди: 6 чол. (5 в полі +1 запасний)
Заявки подавати за тел. 0963608756
Організатор: Тернопільський міський центр фізичного здоров’я населення.
Чекаємо команди юних футболістів і нехай переможуть найсильніші!!!
Оновлено довідники податкових пільг
Середа, 19 жовтня 2016, 08:19
Тернопільська ОДПІ повідомляє, що ДФС затвердила нові Довідники податкових пільг №80/1, що є втратами доходів бюджету та інших податкових пільг №80/2 станом на 01.10.2016 р.
У довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку з вироблених в Україні та імпортованих підакцизних товарів (продукції), місцевих податків та зборів, державного мита, оподаткування неприбуткових установ і організацій, а також початок та кінець дії пільг.
Детальніше – у Центрі обслуговування платників за адресою: вул. Білецька, 1 та за телефоном: 43-46-10.
Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ
Впровадження програм громад на створення нових робочих місць, в тому числі на розвиток малого та середнього бізнесу
Середа, 19 жовтня 2016, 06:50
За ініціативи Тернопільського міськрайонного центру зайнятості відбувся семінар на тему: «Впровадження програм громад на створення нових робочих місць, в тому числі на розвиток малого та середнього бізнесу» за участю представників територіальних громад Тернопільського району.
Відкрив захід директор міськрайонного центру зайнятості Анатолій Васильович Куриляк, який ознайомив із ситуацією на ринку праці міста та району, розповів про те, що державна служба зайнятості запроваджує сучасні ефективні технології надання соціальних послуг, забезпечувує розширення їх змісту, а також гнучкість управлінських та організаційних підходів щодо сприяння зайнятості населення.
Він наголосив, що з метою розширення перспектив зайнятості населення необхідно залучати ресурси місцевих громад на створення нових робочих місць та розвиток підприємницької ініціативи, звернув увагу на грантові еко-стартапи.
Продовжив виступ заступник директора міськрайонного центру зайнятості Ігор Кондира, який розповів присутнім про надання компенсації роботодавцям витрат в розмірі єдиного соціального внеску у випадку створення нових робочих місць, про консультування осіб з питань організації та провадження підприємницької діяльності, про залучення коштів місцевих бюджетів для фінансування громадських та інших робіт тимчасового характеру за участю безробітних громадян, про послуги з організації професійного навчання, підготовки та перепідготовки кадрів на замовлення роботодавців.
«У нашому регіоні є чимало позитивних прикладів розвитку виробництва та створення нових робочих місць. З початку року 89 роботодавців за направленнями центру зайнятості працевлаштували на новостворені робочі місця 148 громадян, з них 39 осіб, які потребують додаткових гарантій зайнятості, отримують компенсацію витрат в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», - зазначила начальник відділу взаємодії з роботодавцями МРЦЗ Лариса Дмитренко. Також вона розповіла про організацію та проведення громадських та інших робіт тимчасового характеру, про упередження порушень трудового законодавства та легалізацію виплати заробітної плати, роз’яснила зміст нових соціальних послуг, які надає роботодавцям центр зайнятості.
Всі учасники семінару взяли активну участь в обговоренні порушених питань. Підсумовуючи засідання всі присутні висловили побажання надалі тісно співпрацювати із службою зайнятості щодо створення нових робочих місць, здійснювати обмін інформацією про можливості виділення коштів з місцевих бюджетів на їх реалізацію згаданих програм, інформувати про це безробітних, які зацікавилися можливістю організації підприємницької діяльності.
Теплопостачання у будинках Тернополя зазнає змін
Середа, 19 жовтня 2016, 06:20
Система за якою раніше працювали комунальники вже застаріла та не вигідна як для підприємства, так і для жителів будинків. Відтепер теплопостачання буде відбуватися за новими стандартами, а саме - у будинках будуть встановленні індивідуальні теплові пункти, які буду постачати тепло.
Начальник виробничо-технічного відділу КП теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Віталій Грубенюк розповів, що система, за якою працювали весь попередній час вже втратила свою якість, оскільки була зпроектована ще у 70-х роках. Це тягне за собою низку фінансових витрат і опалювати цілодобового стає невигідно. Якщо в оплату за цю послугу включити всі затрати, то жителі будинків будуть не в змозі виплатити цю суму, оскільки вона буде значною.
Нові теплові пункти є більш комфортними, тому що вода нагріватиметься зразу в будинку. Жителі Тернополя зможуть самі регулювати теплопостачання та його витрати. Таку модернізацію планують встановити найближчим часом і роботи розпочнуть після Нового року. Для того, щоб фінансування та можливості реалізації такого проекту прискорити, вже оголошено тендер, де зазначено адрес перших робіт.
Індивідуальні пункти опалення будуть встановленні у кожному будинку, де є підвал. Якщо така умова відсутня, тоді буде встановлено тепловий лічильник.
Олена Сабатюк
Тернопільська обласна рада: чому депутати порушують закон та ігнорують виборців
Вівторок, 18 жовтня 2016, 06:38
60 депутатів Тернопільської облради порушили закон. Вони не оприлюднили інформації про свої громадські приймальні. Депутати із фракції “Громадянська позиція” єдині, хто не ігнорує своїх виборців. Жоден із депутатів ВО “Свобода” не веде прийому громадян.
Відповідно до п. 5, ст. 10 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, депутат зобов’язаний визначити й оприлюднити дні, години та місце прийому виборців та вести регулярний (не рідше одного разу на місяць) прийом громадян та розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Проте на сайті Тернопільської обласної ради в розділі "Громадські приймальні депутатів" оприлюднено інформацію про приймальні лише чотирьох депутатів, представників фракції Тернопільської обласної організації політичної партії "Громадянська позиція".
Рух ЧЕСНО подав інформаційний запит в обласну раду з проханням надати інформацію про громадські приймальні, проте у відповіді вказані контакти приймалень лише 23 із 64 депутатів. Дивно, що всі 13 депутатів із фракції ВО “Свобода” проігнорували права виборців, адже депутат обласної ради зобов’язаний вести регулярний особистий прийом громадян. Інформація про дні, години та місце прийому повинна бути публічною. Ті депутати, які не ведуть прийому виборців, порушують закон.
Питання приймалень депутатів обласної ради воно дуже складне. По-перше, не всі депутати обрані з округів, тобто в обласній раді є округи які не мають свого представника-депутата. Наприклад, я відповідаю за 2 округи, скажіть, як я там зроблю приймальню і де, та хто мене з цим підтримає? Тому ми прийняли таке рішення дати свої публічні координати: телефон, електронну пошту. Також у нас є депутатська кімната в обл раді, де ми можемо призначити час з людиною, яка хоче зустрітись і поговорити, - коментує депутат від фракції ВО “Свобода” Олександр Башта.
Башта додає:
Ви розумієте, є одна нісенітниця: вимагають від людини роботи, за яку не платять. Коли людина стає депутатом, вона мусить мати якісь фінансові можливості для своєї роботи. А на громадських засадах я можу сказати: “Ну вибачте, я не зміг”, як в анекдоті, звичайно я цього не скажу, але питання депутатських приймалень як приміщень воно поки що висить у повітрі і не буде вирішено. Депутат не може створити кімнату, бо це гроші. Навіть, якщо він домовиться десь, скажемо, у сільському клубі, треба час призначити, донести до виборця, щоб він це знав. А як до нього донести?
Координаторка регіональної мережі руху ЧЕСНО Ірина Федорів наголошує, що питання з приймальнями - одне з найлегших, які протягом року мали б вирішити депутати.
На це не потрібні гроші. Треба просто домовитися за приміщення комунальних установ, селищних, районних, міських рад, щоб у певні години хоча б раз на місяць давали можливість депутатам приймати виборців. Якщо за рік депутати не вирішили таке просте питання за наявності комунального ресурсу, яким чином вони збираються вирішувати більш серйозні питання, які вимагають, наприклад, залучення інвестицій?
Зазначимо, що тернополянам з депутатами міської ради комунікувати значно простіше, адже на сайті ради є інформація про всі громадські приймальні, номери телефонів і електронні пошти обранців. З 42 депутатів практично всі регулярно ведуть прийом.
Нагадуємо, Громадський рух ЧЕСНО допомагає виборцям знайти своїх депутатів. Саме для цього було створено онлайн-карту, на якій нанесено адреси депутатських приймалень та графік їхньої роботи. Контакти депутатів місцевих рад Тернополя можна знайти на сайті ЧЕСНО.
Козацьке свято на бульварі С. Петлюри
Понеділок, 17 жовтня 2016, 07:40
14 жовтня на бульварі С.Петлюри відбулось фізкультурно-патріотичне свято “Козацька звитяга” з нагоди великого релігійного свята Покрови Пречистої Богородиці і Дня захисника України. Організували козацькі забави для мешканців мікрорайону “Сонячний” працівники Тернопільського міського центру фізичного здоров'я населення.
Розпочалась програма з яскравого та майстерного показового виступу вихованців Тернопільського осередку Міжнародної Федерації Бойового Гопака, адже справжні козаки були майстерними не тільки в бою, а й у танці.
Згодом усі бажаючи теж могли вивчити кілька танцювальних елементів запального українського національного гопака.
Також глядачі могли познайомитись із славним силачем Тернопільщини, рекордсменом книги рекордів України, Василем Шевчуком, який віджався від підлоги на двох пальцях 62 рази. Спортсмен провів майстер-клас та продемонстрував, під рахунок дітлахів, свої вміння.
Програма була розрахована таким чином, що усі діти та дорослі могли прийняти участь у забавах: малеча - у конкурсі малюнку на асвальті “ Ми славні козачата”, старші - у майстер-класі по виготовленню сувенірного “Козачка” з паперу та у “Козацькому поході”, дорослі та юнаки — у змаганні “Силі та міць”.
Як і у будь яких змаганнях, у “Козацькій звитязі” була судівська колегія, козацька старшина: старший отаман Українського реєстрового козацтва, старший капелан — В'ячеслав Кізілов, Рекордсмен Книги рекордів України — Василь Шевчук та Андрій Балабух.
Після спортивних та творчих випробувань молодших учасників козацьких забав нагородили подарунками від партнера ТМ “Ласунка”, а переможців змагань “Міць та сила”- від мрежі магазинів “Спортландія”.
Кульмінацією патріотичного свята стала урочиста посвята у козаки. Тож Українське реєстрове козацтво поповнилось новобранцями, що у майбутньому стануть гідними захисниками Батьківщини.
Презентація Центру громадського контролю «ДІЙ!» у Тернополі
Неділя, 16 жовтня 2016, 14:20
17 жовтня 2016 року об 11:00 презентація Центру громадського контролю «ДІЙ!» у Тернополі
17 жовтня об 11:00 у готелі «Тернопіль» (конференц-зал № 3) відбудеться презентація Центру громадського контролю «Дій!» у Тернополі. Активісти розкажуть про розбудову в Україні мережі моніторингових центрів, яка опікуватиметься питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади та доброчесністю місцевих осередків політичних партій.
Дізнайтеся про перші досягнення центру «ДІЙ!» у сфері охорони здоров’я – включення пунктів про обов’язкове звітування за використання благодійних внесків громадян у договори між благодійними фондами та лікувальними закладами міста, плани щодо подальшої роботи та можливість посприяти розвитку моніторингової діяльності у місті.
У рамках презентації координатор Центру громадського контролю «Дій!» у Тернополі Василь Томчишин підпише із міським головою Сергієм Надалом меморандум про співпрацю, метою якого є об’єднання зусиль для формування суспільно відповідальної влади, недопущення корупційних діянь та зловживання своїм становищем посадовими особами, формування конструктивного соціального діалогу між владою та громадським сектором.
У презентації візьмуть участь:
- Василь Томчишин – координатор Центру громадського контролю «Дій!» у Тернополі;
- Володимир Шевченко – юрист Центру громадського контролю «Дій!» у Тернополі;
- Максим Макар – помічник юриста Центру громадського контролю «Дій!» у Тернополі;
- Марія Іщенко – журналіст Центру громадського контролю «Дій!» у Тернополі;
- Сергій Надал – міський голова Тернополя;
- Ростислав Левчук – начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради;
- Анна Мєдвєдєва – менеджерка проекту Мережі центрів громадського контролю «ДІЙ!»;
- Олександр Дмітрієв – менеджер проекту Мережі центрів громадського контролю «ДІЙ!»;
- Юлія Решітько – менеджерка з комунікацій Мережі центрів громадського контролю «ДІЙ!»;
- Олександр Ябчанка – менеджер групи Реанімаційного пакету реформ “Медична реформа”.
Пpи cпpиятливих пoгoдних yмoвaх peмoнт дaмби зaвepшaть нacтyпнoгo тижня
Субота, 15 жовтня 2016, 18:33
Пpи cпpиятливих пoгoдних yмoвaх peмoнт дaмби зaвepшaть нacтyпнoгo тижня. Пoпepeдньo плaнyвaлocя, щo вci poбoти бyдyть зaвepшeнi впpoдoвж цьoгo тижня, втiм, acфaльтyвaнню зaвaдилa пoгoдa, зaзнaчив Андpiй Дpoздoвcький, зacтyпник нaчaльникa yпpaвлiння житлoвo-кoмyнaльнoгo гocпoдapcтвa, блaгoycтpoю тa eкoлoгiї ТМР.
– Нa дaмбi ми зaвepшyємo poбoти пo кaпiтaльнoмy peмoнтy гiдpoтeхнiчних cпopyд. Тaкoж нa зaвepшaльнiй cтaдiї peмoнт тpoтyapy i пiдгoтoвлeнe дopoжнє пoкpиття дo yклaдки нижньoгo шapy acфaльтy. Пicля здiйcнeння цих poбiт бyдe вiднoвлeнo pyх пo вciй шиpинi мocтy, – -зaзнaчив Андpiй Дpoздoвcький.
Дo cлoвa, пpи видiлeння кoштiв з бюджeтy плaнyєтьcя пpoдoвжити poбoти з peкoнcтpyкцiї мocтa y 2017 poцi.
Упpaвлiння житлoвo-кoмyнaльнoгo гocпoдapcтвa, блaгoycтpoю тa eкoлoгiї ТМР
15 жовтня у Тернополі стартує проект “Runday”
П'ятниця, 14 жовтня 2016, 11:40
15 жовтня у Тернополі стартує проект “Runday”. Це любительський пробіг п’ятикілометрової дистанції з фіксацією часу. Головна ідея проекту – залучати людей бігати щотижня для підтримання здорового способу життя та поряд цим спілкуватись, знайомитись та гарно проводити час. Учасників не обмежують щодо віку або спортивної форми.
Участь у забігах безкоштовна, але спочатку просять пройти реєстрацію на сайті runday.org. для отримання QR-коду по якому буде визначатись час кожного учасника.
Розпочнеться забіг о дев’ятій годині ранку на набережній Тернопільського ставу біля пристані.
Місце зустрічі учасників – площа між центральним причалом на набережній та фонтаном "Каскад" на сходах.
Збірна 08.30 год. знайомство, спілкування, розминка і старт забігу о 09.00 год.
На створення runday в Україні надихнула британська ініціатива parkrun. Для них все почалося іще восени 2004 року, коли 13 бігунів зібрались разом в Буші парку, Теддінгтон, Великобританія. З того часу purkpun переріс у міжнародну родину близько двох мільйонів зареєстрованих учасників і волонтерів. Суть проекту у проведенні щотижневих 5-кілометрових забігів із фіксацією часу та публікацією на сайті. На сьогодні регулярні пробіги відбуваються у 897 парках по всьому світу.
Перший забіг проекту Runday відбувся в Києві 30.07.2016 року. 20.08.2016 року такі забіги почали організовувати у Львові. І Тернопіль буде третім містом, де проект стартує 15.10.2016 року.
Організовують забіги волонтери, тобто безкоштовно для власного задоволення. Учасники чергуються хто допомагає організовувати, а хто біжить.
Сторінка 91 з 117
«ПочатокПопередня919293949596979899100НаступнаКінець»