images/stories/logosait_new.jpg

 

У Тернополі запрацював надсучасний томограф за півмільйона доларів

Виявити найменші зміни органів і тканин з максимальною точністю тепер можна у Тернопільській університетській лікарні. Днями тут запрацював новий 64 -зрізовий комп’ютерний томограф 4-го покоління. Щоправда, кабінет комп’ютерної томографії є приватною структурою. Однак соціальний пакет дозволить пройти діагностику деяким категоріям населення безкоштовно або з великою знижкою. Для решти пацієнтів вартість обстеження становитиме від 450 до 1500 грн.

Хто обстежиться безкоштовно?

Похизуватись наявністю комп’ютерного томографа може не один лікувальний заклад Тернопільщини. Втім апарат такого рівня є лише у кількох обласниї центрах країни. Можливості 64-зрізового комп’ютерного томографа 4-го покоління унікальні. Всього за декілька секунд апарат сканування здатний виявити найменші новоутворення, патологію органів та тканин.

– Завдяки цьому апарату можна побачити усі деталі організму, а також провести обстеження голови, спинного мозку, судин, легенів та інших органів. У перспективі завдяки томографу медики зможуть обстежувати судини серця, тобто проводити коронарографію, яка передбачає введення контрастної речовини у судини серця. У світовій медичній практиці коронарографію призначають при перших симптомах кардіологічних захворювань. Після цього при необхідності проводиться оперативне втручання з відновлення прохідності цієї судини. Від медикаментозних методів світ давно відмовився. Протипоказаннями для обстеження є вагітність, адже комп’ютерна томографія є рентгенівським методом опромінення. Втім в апараті максимально зменшена доза опромінення. Після обстеження комп’ютер обчислює, яку дозу опромінення отримала людина. Часто вона дорівнює дозі, яку отримала людина після обстеження рентгенівським апаратом. Зображення можна бачити у 3D- та 4D-реконструкціях, – розповідає лікар-радіолог, керівник кабінету комп’ютерної томографії Володимир Беський.

Уже рік обладнання цієї фірми знаходиться у міській лікарні №1. Саме туди на специфічні методи діагностики їздили пацієнти найбільш професійного медичного закладу області. На жаль, не кожен пацієнт транспортабельний. Деякі пацієнти після діагностики потребують негайного оперативного втручання. Вартість томографа майже півмільйона доларів. У бюджеті таких грошей звісно немає. В результаті обласна рада оголосила конкурс щодо встановлення в університетській лікарні приватного комп’ютерного томографа.

Хоча 64-зрізовий томограф значно потужніший за своїх попередників, вартість обстеження така ж, як і в міській лікарні №1, – від 450 до 1500 гривень.

На унікальному діагностичному обладнанні окремі тернополяни зможуть обстежитися безкоштовно. У соціальному пакеті зазначено, які саме категорії населення можуть сподіватися на знижку. Наприклад, медичні працівники матимуть 10-20-відсоткову знижку. Діти до одного року, діти-сироти і напівсироти проходитимуть обстеження безкоштовно. Діти від одного року та інваліди отримають знижку від 20 до 50%. Також менше коштуватимуть повторні обстеження. Наприклад, для онкохворих, яким така діагностика потрібна під час лікування неодноразово. Інші деталі соціального пакета зазначені в договорах та документах.

Старий томограф потрапив під списання.

– Нашою головною умовою було встановлення саме 64-зрізового комп’ютерного томографа, – розповідає головний лікар університетської лікарні Мирослав Гірняк. – На рівні університетської лікарні концентрується найбільше пацієнтів, які потребують специфічної діагностики. Віддаючи приміщення приватній структурі, хотілось би, щоб обладнання відповідало потребам населення. До цього часу в лікарні працював комп’ютерний томограф, придбаний за бюджетні кошти понад 10 років тому. Він повністю вичерпав свій ресурс. Апарат не підлягає ремонту, тому списаний.

Напередодні університетська лікарня отримала по державній програмі ультразвуковий апарат експертного класу українського виробництва. Таким поставкам у лікувальному закладі особливо раді, тому що апарат придбаний за державні кошти і не носитиме комерційної складової. У час, коли світова медицина працює на обладнанні 5-го покоління, лікувальні заклади області працюють з апаратурою 1-го та 2-го покоління, зрідка – 3-го і 4-го. Наприклад, з апаратури четвертого покоління в університетській лікарні лише ендоскопічне обладнання, ультразвукова діагностика, лабораторна діагностика.

Пухлини мозку діагностуватимуть на ранніх стадіях

Найбільший відсоток пацієнтів, які потребують діагностики на комп’ютерному томографі, належить до сфери нейрохірургії. Також цей метод діагностики вкрай необхідний у кардіології, ортопедії, травматології.

– Комп’ютерний томограф дасть змогу не тільки діагностувати черепно-мозкову травму, яка є однією з найпоширеніших патологій в області та в Україні в цілому, – розповідає завідувач нейрохірургічним відділенням університетської лікарні, головний позаштатний нейрохірург Ігор Загрійчук. – Апарат дозволить діагностувати пухлини головного мозку, патології хребта, зокрема міжхребцевих дисків тощо. Раніше у відділенні працював комп’ютерний томограф, але він давно вичерпав свій ресурс. У Європі такий апарат працює не більше п’яти років. Після цього вважається, що результати його дослідження не є точними. Так і попередній томограф не давав точних даних, тому потребував термінової заміни. Нейрохірургічне відділення не може працювати без комп’ютерного томографа. Його наявність та цілодобовий режим роботи є однією з обов’язкових умов функціонування нейрохірургічного відділення. Зображення 64-зрізового комп’ютерного томографа прирівнюється до зображення, яке дає магнітно-резонансна томографія. Він дозволяє виявити новоутворення на перших стадіях їх виникнення. Завдяки апарату можна проводити реконструкцію кісток. Це унікальний метод обстеження, який має широкий спектр не тільки у нейрохірургії. Важливо розуміти, що деякі патології симптоматично не мають жодних проявів, водночас захворювання може прогресувати.

На жаль, навіть із сучасними методами діагностики та лікування медики безсилі, коли пацієнти зневажливо ставляться до власного здоров’я. Лікарні не втомлюються повторювати, що хворобу легше попередити, аніж лікувати. Ми зберігаємо життя, але не повертаємо здоров’я, каже Мирослав Гірняк.

Номер один

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер