images/stories/logosait_new.jpg

 

Тернопіль - у сніговому полоні: нерозчищені дороги, кілометрові затори і безліч травмованих

Тернопіль останній тиждень нагадував кадри із американського фільму-катастрофи «Післязавтра»: декілька метрові кучугури снігу, безлюдні вулиці та кілометрові ряди автомобілів, які застрягли у снігових пастках.

І поки одні спостерігали за тим, як Тернопіль «бореться» із зимовою стихією, інші випробували всі її наслідки на собі: ходили пішки на роботу, травмувалися на слизьких дорогах, витягували зі снігових заметів автобуси, тролейбуси і «швидкі», жителі приміських сіл три дні сиділи без світла та тепла, а вагітні жінки ледь народжували у заторах.

За весь цей тиждень мер Тернополя встиг зробити фото із лопатою в руках, відкупитися за свою бездіяльність триденним безкоштовним проїздом у тролейбусах, попросити вибачення у пішоходів та водіїв за незручності і пообіцяти покарати винних. Як виявилося, цього недостатньо, щоб ліквідувати наслідки стихії у місті.

А місцеві жителі бояться лише одного: щоб через невчасно вивезений сніг Тернопіль у найближчі дні не поплив.

Сніг_тернопіль

«Бум» на лопати

Ранок після снігопаду у Тернополі розпочався не як звично - із кави, а із відкопування своїх автомобілів з-під снігу та розчищання проходів до будинків та гаражів. У соцмережах тернополяни публікували засипані двори і непрохідні тротуари, а також довжелезні затори на дорогах.

Розуміючи, що від комунальних служб допомоги не дочекаєшся, місцеві жителі організовувалися і самостійно розчищали сніг не тільки біля своїх домівок, але і у найбільш важко прохідних місцях у різних мікрорайонах міста.

Відповідно на вагу золота стали лопати, адже відкопуватися потрібно ж було чимось. Як розповів знайомий, що працює в місцевому будівельному супермаркеті, всього за першу добу після снігопаду вони продали більше 2 тисяч лопат.

У заторах – по три години

Проте навіть ті, хто добрався до своїх автомобілів, годинами простоювали у заторах. І якщо по місту хоч якийсь рух відбувався, то на виїзді з Тернополя до смт. Велика Березовиця по вулиці Микулинецькій водії годинами стояли у заторах.

Тернополянин Андрій, який намагався добратися з роботи додому, три години їхав від вулиці Острозького до «Ватри». І якщо на Велику Березовицю автомобілі по трохи просувалися, то до Тернополя виїхати було нереально.

«Багато моїх сусідів і знайомих працюють в Тернополі, тож їм доводилося ночувати у знайомих, або ризикувати не потрапити додому чи на роботу наступного дня», - розповів Андрій.

Після триденного перебування у родичів в Тернополі, додому на «Кемпінг» двічі пробувала повернутися молода мама Уляна.

«Після снігопаду у нас зникло світло і опалення. У мене на руках – місячне маля, тож тримати його у холодній квартирі я не могла. Родич відвіз мене із дитиною у Тернопіль, проте повернутися назад виявилося непростим завданням.

На четвертий день після снігопаду ми пробували близько 12 години прорватися в сторону Березовиці, проте простояли біля «клеверного мосту» більше години і змушені були розвернутися назад. Дізнавшись через соцмережі, що ситуація на тій ділянці зрухалася, ввечері вирішили ще раз поїхати. На щастя, після півгодинного простоювання у заторах, таки добралися додому. Питання тільки одне: чому за 4 дні ніхто не розчистив дороги?», - каже Уляна.

Громадський транспорт брали штурмом

По три десятки людей на кожній зупинці цілий тиждень штурмували поодинокі тролейбуси і маршрутки, які через раз зупинялися і, здавалося, ставали безрозмірними, адже вміщали в себе нереальну кількість людей.

В Інтернеті щодня з’являлися відео та фото із переповненим громадським транспортом і потенційними пасажирами, які сварилися, штовхалися, але будь-що намагалися потрапити у салон.

Так, у тролейбусі №5 було настільки багато людей, що вони вибили скло у вхідних дверях, після чого усім все одно довелося йти пішки.

Окрім того, транспорт часто застрагяв на нерозчищеній дорозі, тож пасажири самостійно витягували із заметів тролейбуси, маршрутки і автомобілі «швидкої допомоги».

Через жахіття на дорогах на вулицях Мазепи та Текстильній дві маршрутки взагалі ледь не перекинулися.

Сніг_затори

Пішки на навчання, на роботу і в лікарні

Жителі приміських сіл – Байківців, Смиківців, Петриків та Великої Березовиці – через нерозчищені дороги зовсім залишилися без громадського транспорту, тож змушені були ходити пішки на роботу.

40-річний Ігор із Смикавців виходив із дому в 6 ранку, щоб до 9 години добратися на роботу в районі «Комбайнового заводу». І це не літо чи прохолодні весна та осінь, а морозна зима зі слизькими дорогами, і це не відстані у 200 метрів, а десятки кілометрів!

Так само близько двох годин із Березовиці до центра Тернополя цілий тиждень пішки діставалася до робочого місця 30-річна Інна.

Власним ходом на навчання ходили і студенти з БАМу на «Дружбу». Школи у ці дні були напівпусті, адже не всі батьки пускали дітей на не посипані і не розчищені доріжки.

Одинадцятикласник Олександр зі «Східного» масиву пішки йшов до школи №27 у іншому мікрорайоні, а його друзі розповідали, що у деяких класах було всього по 2-3 учні.

Тернополянка Катя забирала свою 7-класницю-дочку після роботи на таксі. Дорога додому зайняла у них дві години.

Через транспортний колапс тернополяни не могли дістатись і медзакладів. Пані Оксана пройшла з сином 9 км, щоб потрапити на прийом до дитячого лікаря.

У дорозі ледь не народжували вагітні жінки. Стоячи у заторах, їм доводилося викликати поліцію, оскільки «швидкі» доїхати також не могли.

Хто винен у сніговому «апокаліпсисі»?

Цілий тиждень Тернопіль не сходить зі сторінок Всеукраїнських видань та з екранів телевізора.

Поки інші обласні центри повертаються у звичне русло, наше місто ніяк не оговтається від хуртовин. Тернополяни в один голос скаржаться на нерозчищені дороги і не розуміють, що робили комунальники цілих сім днів, адже зустріти якийсь тракторець або поодинокого двірника було за щастя.

Через слизькі доріжки в місті в декілька разів зросла кількість постраждалих, а місцеві травмпунки були переповнені. Лікарі навіть самостійно розчищали сніг перед медзакладами, щоб «швидка» змогла доставити людей.

Хто відповідатиме за фізичні травми і сніговий колапс в місті, тернополян цікавить найбільше.

«Є дyжe бaгaтo piзних дyмoк, є питaння, якi пoтpeбyють дocлiджeння. Алe зapaз пoтpiбнo, в пepшy чepгy, зaбeзпeчити пpибиpaння мicтa. І тoдi знaйти хтo в цьoмy винyвaтий: чи цe тeхнiкa, чи цe людcький фaктop, чи цe пiдpядник», – сказав мер Тернополя Сepгiй Нaдaл.

Сніг, як завжди, на голову

Коли б у Тернополі не випав сніг: у грудні, березні чи листопаді, як показує досвід, тернопільські комунальники завжди до нього не готові.

Як виявилося, підприємство «Теркомуналсервіс», яке виграло тендер на 18 млн. грн. на прибирання Тернополя, не приховувало, що не має техніки для розчищення снігу, однак управління ЖКГ і благоустрою Тернопільської міської ради ніяких зауважень з цього приводу не мало.

Так, із опублікованого місцевими журналістами документу, стало зрозуміло, що захищати Тернопіль від зимових хуртовин мали всього 1 навантажувач, 3 трактори, 7 плужно-щіточно-посипочних автомобілів, 1 грейдер, 1 бульдозер і 5 плужно-щіточних тракторів.

Окрім того, під час оперативної наради з’ясувалося, що на початку листопада комунальники прозвітували, що для боротьби зі стихією заготовлено п’ять тисяч метрів кубічних піщано-соляної суміші й підготовлено 17 одиниць техніки. Однак станом на вівторок, 15 листопада, «ТерКомуналСервіс», мав вивести на дороги міста сім одиниць техніки, а вивів лише три.

Тож депутати запропонували виставити підприємству, яке мало розчищати місто, рахунки із медзакладів, де лікуються травмовані тернополяни, а також провести новий тендер і знайти нове підприємство для прибирання міста.

А поки ж синоптики попереджають про потепління, тож, якщо всі кучугури снігу із Тернополя не вивезуть у найближчий час, він ризикує вже, у прямому сенсі слова, плавати.

***

Цьогорічний досвід вкотре показав неспроможність місцевої влади протистояти стихії. У цивілізованих країнах відповідальні за такий провал самі б написали заяви на звільнення, але тільки не у нас.

Тож ніхто й не сумнівається, що вкотре знайдеться цап-відбувайло, на якого скинуть всі проблеми, тернополяни ще декілька днів будуть згадувати цей прикрий інцидент, а згодом все забудеться. До наступної снігової несподіванки.

Хоча хочеться сподіватися, що ця ситуація чогось нас таки навчить.

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер