images/stories/logosait.jpg

 

Як написати вдалий мотиваційний лист при вступі? Лайфхаки і поради

В Україні через війну спростили зовнішнє незалежне оцінювання, запровадивши Національний мультипредметний тест з трьох предметів.

Утім, цьогоріч долю декого з абітурієнтів при вступі можуть вирішувати не лише результати НМТ, але й мотиваційний лист (МЛ).

"Українська правда. Життя" з'ясувала, як успішно написати мотиваційний лист: на яких моментах акцентувати увагу, чого варто уникати, а що категорично робити не можна.

Детально розібратися в особливостях написання мотиваційного листа допомогли:

  • Міністерство освіти і науки України;
  • співзасновник освітньої платформи Prometheus та випускник Стенфордського університету Іван Примаченко;
  • вчителька української мови, літератури та авторка спецкурсів у Liberty School Лідія Насонова під час тематичного вебінару Освітнього центру Верховної Ради.

Що таке мотиваційний лист і кому він потрібен?

Мотиваційний лист при вступі цього року потрібен:

✅ Абітурієнтам, які вступають на бакалаврат на спеціальність, де передбачений творчий конкурс (+заява);

✅ Абітурієнтам, які вступають на інші спеціальності на бюджет, включаючи кон'юнктурні:

  • "Гуманітарні науки" (крім спеціальності "Філологія"),
  • "Соціальні та поведінкові науки",
  • "Журналістика",
  • "Право",
  • "Сфера обслуговування",
  • "Міжнародні відносини" (+заява і результати НМТ);

✅ Абітурієнтам, які вступають на контракт, крім кон'юнктурних спеціальностей, треба буде подати лише мотиваційний лист та заяву;

Для багатьох абітурієнтів мотиваційний лист може мати вирішальне значення при вступі. Фото: Goodluz/Depositphotos

✅ Вступникам на магістратуру, які планують навчатися на бюджеті на кон'юнктурній спеціальності (+заява і тест із навчальних компетенцій);

✅ Вступникам на контракт необхідно буде подавати лише заяву та мотиваційний лист.

✅ Вступникам на спеціальності "Право" і "Міжнародне право" (+ скласти фаховий трипредметний тест).

Перед тим, як починати писати мотиваційний лист, необхідно зрозуміти, в чому його цінність і чому треба підходити до цього завдання відповідально.

Мотиваційний лист – це документ адресований обраному університету, в якому абітурієнт пояснює, чому він вважає себе найкращим кандидатом з-поміж інших.

Як мотиваційний лист впливає на вступ до вишу?

Такий лист має подвійну цінність: він може слугувати важливим аргументом при вступі. За однакових балів вступників з НМТ університети надаватимуть перевагу найбільш вмотивованим абітурієнтам.

Крім того, пишучи мотиваційний лист, абітурієнт має додаткову можливість обміркувати та аргументувати своє рішення, утвердитись у своєму переконанні вступити на відповідну освітню програму або ж навпаки – змінити свою думку.

Як повідомили "УП. Життя" у Міністерстві освіти і науки, кожен вищий навчальний заклад освіти прописує вимоги до мотиваційних листів у правилах прийому. Розглядати та оцінювати мотиваційні листи "без присвоєння їм конкурсних балів" будуть приймальні комісії.

Наголошуємо: конкретні вимоги і побажання щодо написання мотиваційного листа кожен вищий навчальний заклад визначає самостійно. Актуальна інформація щодо того, коли, куди і як надсилати документ має з'явитися на сайтах університетів не пізніше 1 червня, наголошує Лідія Насонова.

Діана Кречетова УП.

Банер