images/stories/logosait_new.jpg

 

Що робити, якщо вдарилися головою, і які можуть бути черепно-мозкові травми

Травми голови можуть бути як серйозними, так і легкими.

Не кожен удар головою призведе навіть до травми.

Які бувають види травм голови і коли звертатися за медичною допомогою, розповідають у Health.

Що таке черепно-мозкова травма

Черепно-мозкова травма (ЧМТ) – це травма голови, викликана ударом, поштовхом чи унаслідок проникаючого поранення голови. ЧМТ призводить до порушення нормальної функції мозку.

"Травми можуть виникнути внаслідок прямих ударів по голові, ДТП або нанесених пошкоджень як-от напад або спроба самогубства", – каже Анджела К. Лумба-Браун, докторка медичних наук, клінічний доцент кафедри невідкладної медицини та нейрохірургії Стенфордської школи медицини.

Однак більшість ЧМТ виникає внаслідок падінь.

Небезпечні для життя травми головного мозку не є рідкістю: за даними Центрів контролю та профілактики захворювань (CDC), у 2019 році близько 61 тис. людей померли від черепно-мозкових травм.

Фото: photographee.eu/Depositphotos

Які бувають травми голови

 • Струс мозку: різка травма головного мозку. Ви можете залишатися в свідомості, однак відчувати запаморочення або проблеми з зором, головні болі, біль у шиї або інші зміни в когнітивних функціях.
 • Забій головного мозку: незначна кровотеча у мозку спричиняє набряк.
 • Перелом черепа: це тріщина, а іноді зламані кістки черепа, які можуть врізатися в мозок, що спричиняє кровотечу та може призвести до іншої травми. Зламані кістки черепа також можуть розірвати артерію в черепі та спричинити скупчення крові, яка тисне на мозок.
 • Гематома: це скупчення крові, яке може виникнути всередині черепа поруч із мозком або поза черепом під шкірою голови. Воно може з'явитися відразу або за кілька днів.

Утім, найпоширенішими є легка ЧМТ або струс мозку. Їх можуть спричинити удар головою об дверцята шафи, падіння або отримання травми під час занять спортом тощо.

"І хоча людина можете відчувати біль і неврологічні симптоми, сканування мозку не покаже ані кровотечі, ані синців або набряків", – каже доктор Лумба-Браун.

CDC стверджує, що люди з легкою ЧМТ або струсом мозку зазвичай почуваються краще протягом кількох тижнів.

Помірні або важкі ЧМТ виявляються під час сканування мозку.

ЧМТ середнього та важкого ступеня також можуть включати забої, зокрема, тканин головного мозку, або крововиливи.

Помірні та важкі ЧМТ можуть бути особливо небезпечними: будь-який тип кровотечі або набряку черепа може підвищити тиск у мозку, що є небезпечним для життя.

ЧМТ також може прогресувати від одного ступеня до іншого, тому так важливо звернутися за медичною допомогою вчасно.

"Гематоми можуть виникнути через кілька днів або навіть тижнів після травми голови, тому важливо залишатися пильним і стежити за своїми симптомами", – каже Контос.

Як дізнатися, що у вас травма голови

Коли ви вдаряєтеся рукою або розтягуєте щиколотку, ви зазвичай бачите фізичні ознаки травми, які можуть спонукати вас звернутися до лікаря.

Ушкодження головного мозку не видно, тому важливо знати про симптоми травм голови.

Симптоми легкої ЧМТ і струсу мозку:

 • чутливість до світла або шуму;
 • запаморочення або проблеми з рівновагою;
 • відчуття втоми;
 • головні болі;
 • нудота або блювота (на початку);
 • проблеми із зором;
 • проблеми з увагою або концентрацією;
 • сонливість;
 • проблеми з короткочасною або довготривалою пам'яттю і чітким мисленням;
 • тривога або нервозність;
 • дратівливість;
 • проблеми із засинанням.

Коли слід звертатися за медичною допомогою після травми голови

Після травми голови, навіть якщо вона легка, завжди корисно пройти обстеження у лікаря. За словами Контоса, струс мозку може загострити існуючі проблеми, як-от мігрень чи безсоння.

Дослідження 2020 року показало, що люди, які отримали травму голови та звернулися за медичною допомогою протягом тижня, одужували швидше, ніж ті, хто чекав довше.

Звернення до медика також має важливе значення для зниження ризику інших ускладнень зі здоров’ям через ЧМТ. Дослідження 2022 року показало, що ендокринні та серцево-судинні захворювання після ЧМТ були значно вищими у пацієнтів із легкою або помірною та важкою травмою, ніж у людей без ЧМТ.

Середні та важкі травми голови вимагають негайної допомоги.

Якщо у вас є будь-який із цих симптомів, треба терміново викликати "швидку":

 • втрата свідомості на будь-який час;
 • сильний головний біль;
 • запаморочення;
 • будь-який тип слабкості або порушення координації;
 • проблеми з промовою;
 • плутанина або труднощі мислення;
 • судоми (тремтіння або посмикування) будь-якої тривалості;
 • сонливість або неможливість прокинутися;
 • повторна нудота або блювота.

Якщо ви отримали травму голови, перебуваючи на самоті, вам потрібно розповісти комусь про це або зателефонувати своєму лікарю.

Також фахівці зазначають, що за медичною допомогою слід звернутися у разі, якщо у вас після травми голови виникли будь-які проблеми зі сном.

Хто найбільше піддається ризику ускладнень від травм голови

ЧМТ може статися будь з ким, але деякі люди мають більший ризик. Наприклад, люди з порушеннями згортання крові, люди старше 65 років.

До групи високого ризику також відносяться люди зі станом під назвою остеопенія, який спричиняє втрату кісткової маси та підвищує ризик переломів черепа

 

Прийом препаратів для розрідження крові (включаючи аспірин) також є основним фактором ризику.

"Оскільки засоби для розрідження крові запобігають утворенню тромбів, навіть невеликі порізи або синці будуть кровоточити набагато більше. Через це препарати для розрідження крові можуть збільшити ризик будь-якої кровотечі в мозок", – каже Контос.

Люди, які відчувають труднощі з поясненням своїх симптомів — маленькі діти, пацієнти з деменцією чи проблемами з пам’яттю, або ті, які страждають на розлади, пов’язані зі зловживанням психоактивними речовинами, також піддаються більшому ризику.

Звичайно, профілактика ЧМТ теж важлива.

Варто постійно використовувати ремені безпеки в транспортному засобі, а під час їзди на велосипеді, лижах або скейтборді – шоломи.

Щоб запобігти травмі вдома, треба не ставити на прохід зайві речі, прибирати пролиту воду, не стелити пухкі килими на підлогу та уникати ризикованої поведінки, як-от стояння на стільцях і лазіння по драбинах, особливо, коли ви одні.

Яна Осадчажурналіст

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер