images/stories/logosait_new.jpg

 

Оголосили Нобелівського лауреата з літератури

Хто такий Йон Фоссе?

Йон Фоссе (Jon Fosse) – норвезький письменник та драматург, що пише новонорвезькою мовою "nynorsk". Вважається одним із представників постмодернізму в норвезькій літературі. Дебютував як письменник 1983 року романом "Червоне, чорне", що порушив тему самогубства і багато в чому задав тон його подальшій творчості. Загалом Фоссе написав чотири романи. Особливий стиль його прозових творів навіть отримав окрему назву – "мінімалізм Фоссе".

 

Йона Фоссе називають найсильнішим драматургом Норвегії після Ібсена. Фото: Tom A. Kolstad

 

Крім того, пише книжки для дітей, новели та вірші. Він є одним із найзатребуваніших європейських драматургів, його п'єси ставлять у багатьох країнах світу – Німеччині, Франції, США та Японії. Також Фоссе почесно називають найсильнішим драматургом Норвегії після Ібсена.

"Радикально скорочуючи мову і драматичну дію, він виражає найпотужніші людські емоції тривоги і безсилля в найпростіших повсякденних термінах. Саме завдяки цій здатності викликати втрату людиною орієнтації, і тому, як це парадоксальним чином може забезпечити доступ до глибшого досвіду, близького до божественності, він став вважатися головним новатором у сучасному театрі", – пише про творчість Фоссе Шведська академія.

 

Книги Фоссе, представлені в Шведській академії після оголошення його лауреатом Нобелівки. Фото: Jonathan Nackstrand/AFP via Getty Images

 

Фоссе є лауреатом багатьох премій та нагород: премії Ібсена (1996) за п'єсу "Ім'я", премії Міністерства культури Норвегії у галузі дитячої літератури (2001) за книгу "Сестра", премії Мельсома за популяризацію новонорвезької мови (2001) у творі "Ранок та вечір", Скандинавської театральної премії (2002), премії Шведської академії (2007) тощо.

В українському перекладі можна почитати лише один роман Фоссе "Ранок та вечір". Його у 2007 році опублікував журнал "Всесвіт".

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер