Влітку наістися ягід на весь рік не вдасться.
Понеділок, 20 травня 2024, 12:46
Ягоди, по праву вважаються їжею довгожителів. Адже при низькій калорійності містять величезну кількість вітамінів, мінералів та поліфенолів. Поліфеноли - це кольорові пігменти, які мають виражену біологічну дію.
Точніше дія в них не одна, а цілий комплекс.
Щоб отримати максимум користі, їжте ягоди свіжими.Поживних речовин засвоїться стільки, скільки ваш організм потребує, а решта виведеться із сечею. Тому вживати щодня по 200 грам чорниці краще, ніж одноразово з'їсти цілий кілограм. Надлишок ягід рекомендую заморозити і споживати щодня, незалежно від пори року.
Існує кілька способів заготівлі ягід на зиму.
.
1️⃣Заморожування. Заморожування не руйнує вітамінів, мінералів та поліфенолів, а також це хороша можливість зменшити вживання доданого цукру. Потім цілі розморожені ягоди можна буде їсти як десерт, додавати до каш, кисломолочного сиру, а з пюре - готувати желе, додавши агар-агар або желатин.
❗ А от варити компот із заморожених ягід- просто абсурдно.
.
2️⃣ Сушіння.
Сушені за допомогою спеціального приладу суниці, малина, вишні, шовковиця, журавлина - ароматний вітамінний смаколик, а також додаток до каш і кисломолочних продуктів.
3️⃣ Варення.
Не найкращий варіант, але можливий. Головне знати міру. Споживайте не більше 1-2 чайних ложки на добу.
Як же ж впливають ягоди на наш організм?
Протидіабетична дія. Ягоди покращують засвоєння глюкози клітинами і тим самим знижують вміст глюкози у крові та інсулінорезистентність.
Протиракова дія. Поліфеноли ягід стимулюють апоптоз- загибель ракових клітин. Думаю, ви вже знаєте, що ракові клітини у нас утворюються щодня , але організм має інструменти, щоб їх виявити і вчасно знешкодити. Одним з помічників у цьому ж поліфеноли. Вони також є антиоксидантами та проявляють протизапальну дію.
Кардіопротекція. Ягоди здатні відновлюють цілісність ендотелію судин, тобто заживлюють судини зсередини, підвищують її еластичність, знижують запалення у судинах, знижують ризик утворення тромбів, знижують вироблення "поганого" холестерину(ЛПНЩ) і підвищують вироблення "хорошого" холестерину (ЛПВЩ), тим самим сповільнюють прогресування атеросклерозу і появу інфарктів та інсультів. А ще ягоди знижують артеріальний тиск за рахунок оксиду азоту, який розширює судини, у тому числі коронарні. Їсти темні ягоди щодня- це хороша звичка, яка здатна подовжити життя.
Нейропротекція. Проникають у тканини мозку і захищають нейрони від ішемічного стресу, а, отже, покращують пам'ять, увагу та нейропластичність мозку.
Антистрес. Ягоди допомагають нашому організму виробляти мелатонін- гормон сну. Гарний сон- запорука психофізичної рівноваги. З цим не посперечаєшся.
Сповільнюють процес старіння організму. Стимулюють вироблення деяких ферментів, які відповідають за відновлення і оновлення клітин, тобто протидіють старінню. Зокрема, це стосується синтезу гіалуронової кислоти.
Детоксикація. Ягоди нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту, є джерелом клітковини, яка з однієї сторони, зв'язує у кишківнику токсини, радіонукліди, солі сечової кислоти і виводить їх з організму, а з іншої, є їжею для корисної мікробіоти кишківника. Запобігають розмноженню грибкової флори.
Легка сечогінна дія: зменшують набряки та санують сечовидільні шляхи.
Тепер ви розумієте, що склянка ягід щодня- це профілактика багатьох небезпечних недуг і вагомий внесок у ваше здоров'я і активне довголіття. Не так принципово які саме ягоди ви їсте, як те що варто робити це щодня!
Практикуючий лікар-дієтолог Паламарчук Людмила Петрівна
097-210-86-96