images/stories/logosait.jpg

 

Репортаж

Тернопільська обласна філармонія запрошує на святковий концерт до Дня матері

П'ятниця, 07 травня 2021, 07:30

Тернопільська обласна філармонія запрошує на святковий концерт до Дня матері

9-го травня о 17:00 год. у Тернопільській обласній філармонії відбудеться святковий концерт, присвячений усім матерям.

0

Свої виступи для гостей приготували академічний ансамбль народної музики «Візерунок»; вокальний квартет «Акорд»; Андрій Оленин та Марія Лемішка. Ведуча заходу — заслужена артистка України Адріана Онуфрійчук, — повідомляють у філармонії.

 

 

З першого травня на Тернопільщині розпочався Відкритий обласний відеоконкурс «Не лінуйся! Рухайся!» під час карантину, - приєднуйтесь!м

П'ятниця, 07 травня 2021, 07:28

З першого травня на Тернопільщині розпочався Відкритий  обласний відеоконкурс «Не лінуйся! Рухайся!» під час карантину, - приєднуйтесь!

Тернопільський обласний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» розпочав проведення Відкритого обласного відеоконкурсу «Не лінуйся! Рухайся!» під час карантину на свіжому повітрі. Стартував захід 1 травня та триватиме продовж місяця - до 31 травня 2021 року. Участь у ньому, надіславши відеоролик про те, як на свіжому повітрі ви займаєтесь спортом та ведете активний спосіб життя, можуть усі бажаючі, незалежно від віку. Роботи, які надсилаються на конкурс, мають бути авторськими, причому участь може брати лише один відеоролик одного автора. Організатор зберігає за собою право на оприлюднення та використання всіх відео, надісланих на конкурс, без обмеження терміну дії.

Ролики, які надсилаються на конкурс, повинні бути представлені у цифровому форматі та відповідати наступним вимогам:

– файл у форматі MP4  (тривалість якого 61 – 120 секунд);

– комп’ютерна графіка не допускаються, за винятком необхідної корекції кольору та контрасту;

– назва відеороботи повинна мати такий вигляд: ім’я, прізвище автора, місце проживання (вулиця, населений пункт, територіальна громада), контактна інформація повнолітнього представника (мобільний телефон, прізвище, ім’я).

(Наприклад: Роман Бойчук, вул. Подільська, 14, с. Байківці, Байковецька територіальна громада, тел. 0941122991, представник Анна Бойчук).

Відеоролики потрібно надсилати на електронну адресу:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду або через месенджер на Фейсбук-сторінку Тернопільського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» https://www.facebook.com/tr.sport.for.all/.

Відеороботи авторів будуть опубліковані у соціальній мережі Фейсбук на сторінці Тернопільського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» (https://www.facebook.com/tr.sport.for.all).

Результати відеоконкурсу організатор розмістить 2 червня 2021року в соціальній мережі Фейсбук на сторінці Тернопільського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» (https://www.facebook.com/tr.sport.for.all).

Переможець та призери обласного відеоконкурсу «Не лінуйся! Рухайся!» під час карантину будуть відзначені медалями, відзнаками та сувенірною атрибутикою з логотипом Центру, автори та учасники першої двадцятки найпопулярніших відео будуть також нагороджені відзнаками та сувенірною атрибутикою з логотипом Тернопільського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх».

 

У Тернополі відбувся весняний чемпіонат області з легкоатлетичного кросу серед осіб з інвалідністю

Четвер, 06 травня 2021, 10:29

У Тернополі відбувся весняний чемпіонат області з легкоатлетичного кросу серед осіб з інвалідністю

Весняний чемпіонат області з легкоатлетичного кросу серед осіб з інвалідністю провели Тернополі. Відбувся захід у парку Національного Відродження. Участь у змаганнях взяли близько соорока спортсменів різних нозологій інвалідності. З вітальним словом привітав учасників начальник регіонального центру «Інваспорт», заслужений працівник з фізичної культури і спорту України, заслужений тренер України Віктор Федорчак. Жінки долали дистанцію у 500 м, чоловіки 1000 м.

Чемпіонами області з легкоатлетичного кросу, зайнявши перші місця в своїх нозологіях та вікових групах з інвалідністю стали:

Серед жінок з порушеннями слуху - Кушнірук Соломія (учениця Тернопільської спеціальної школи Тернопільської обласної ради);

Серед дітей до 15 років з порушеннями слуху (дівчата) - Гудзь Валентина (учениця Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру);

Серед чоловіків з порушеннями слуху - Древа Андрій (учень Тернопільської спеціальної школи Тернопільської обласної ради);

Серед дітей до 15 років з порушеннями слуху (юнаки) - Личковський Дмитро (учень Тернопільської спеціальної школи Тернопільської обласної ради);

Серед жінок з порушеннями розумового фізичного розвитку - Ільєнко Єлизавета (учениця Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру заклад освіти І-ІІІ ступенів);

Серед дітей до 15 років з порушеннями розумового фізичного розвитку (дівчата) - Дровольська Марія (учениця Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру заклад освіти І-ІІІ ст.);

Серед чоловіків з порушеннями розумового фізичного розвитку - Хрупалик Микола (м. Тернопіль);

Серед дітей до 15 років з порушеннями розумового фізичного розвитку (юнаки) - Будник Давид (учень Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру заклад освіти І-ІІІ ступенів);

Серед дітей до 15 років з ураженням опорно-рухового апарату (дівчата) - Григорчук Вікторія (м. Тернопіль);

Серед чоловіків з ураженням опорно-рухового апарату - Євтушенко Андрій (учень Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру заклад освіти І-ІІІ ступенів);

Серед чоловіків з дитячим церебральним паралічем - Фіялка Ігор (м. Тернопіль);

Серед жінок з дитячим церебральним паралічем - Франків Юліана (учениця Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру заклад освіти І-ІІІ ступенів);

Серед чоловіків з порушеннями зору - Мельник Андрій (м. Тернопіль).

Переможці були нагороджені медалями та грамотами.

Головний суддя змагань -заслужений працівник з фізичної культури і спорту України Олег Юзчишин.

 

Щоденна хода на три кілометри корисна для людей із легеневими проблемами

Четвер, 06 травня 2021, 10:28

Щоденна хода на три кілометри корисна для людей із легеневими проблемами

Цікаве дослідження, опубліковане в журналі «Respirology», показує, що люди, які страждають від хронічної обструктивної хвороби легень, можуть знизити ризик виникнення важких нападів, здійснюючи щоденні піші прогулянки від трьох до шести кілометрів. Хода пішки корисна, до речі, і тим, хто має інші проблеми з легенями, які виникли в результаті, скажімо, запальних процесів у легенях та подоланні їх наслідків.

 

Хронічна обструктивна хвороба легень, зокрема, включає в себе хронічний бронхіт та емфізему. Вона призводить до утрудненого дихання через тривале пошкодження легень. Відтак, важкі симптоми, викликані таким несподіваним порушенням функції легень, можуть бути небезпечним для життя.

До участі у дослідженні були запрошені 543 хворих з хронічною обструктивною хворобою легень із п’яти клінік респіраторних захворювань Іспанії. Дослідники розраховували їх рівень фізичної активності, залежно від відстаней, пройдених пацієнтами впродовж тижня. Ця інформація була порівняна з даними госпіталізації, отриманими з клієнтської бази шпиталю Більбао.

Результати показали, що в пацієнтів з хронічною обструктивною хворобою легень, які регулярно займалися фізичною активністю помірного або високого рівня, еквівалентною вправам низької інтенсивності, таким як піша хода від 3 до 6 кілометрів на день, вірогідність госпіталізації із загостренням симптомів значно знизилась.

«Люди з хронічною обструктивною хвороби легень менш схильні до регулярної фізичної активності, ніж здорові. Тим не менше, регулярні фізичні вправи дозволять знизити ризик госпіталізації з нападами недуги та  смертності серед таких пацієнтів, - сказав доктор Кристобаль Естебан. - Насправді, навіть низький рівень фізичної активності, наприклад, піша хода не менше двох годин на тиждень, дозволяє значно скоротити ризик госпіталізації із нападами хронічної обструктивної хвороби легень».

Джерело: Esteban C1, Arostegui I, Aburto M, Moraza J, Quintana JM, Aizpiri S, Basualdo LV, Capelastegui A. Influence of changes in physical activity on frequency of hospitalization in chronic obstructive pulmonary disease. Respirology. 2014, vol.19, N.3, pp.330-338.

Підготувала Олена Гикава

 

В обласному літературно-меморіальному музеї розповіли про подорож Юліуша Словацького до Гробу Господнього

Четвер, 06 травня 2021, 10:27

В обласному літературно-меморіальному музеї розповіли про подорож Юліуша Словацького до Гробу Господнього

Цікаву оповідь про подорож геніального кременчанина, великого поета, одного із найяскравіших представників епістолографічної традиції XIX століття Юліуша Словацького на Близький Схід Обласний літературно-меморіальний музей Юліуша Словацького оприлюднив на своїй сторінці у Facebook.

0«Про цю подію у житті не лише великого поета, а й одного із найяскравіших представників епістолографічної традиції XIX століття, маємо можливість дізнатися від нього особисто. Серед листів, котрі поет-мандрівник висилав мамі у Кременець, є один, датований 19-им лютим 1837-го року, висланим із Бейруту», — зазначають у музеї.
Із фрагментом листа, перекладеним на українську мову Маргаритою Гецевич та опублікованим поруч з іншими вибраними листами геніального поета у збірнику «Листи до матері», виданому музеєм Юліуша Словацького у 2009-му році, можна ознайомитися тут.
 

У Тернопільській ОУНБ функціонує книжкова виставка «Великоднє диво»

Четвер, 06 травня 2021, 10:26

У Тернопільській ОУНБ функціонує книжкова виставка «Великоднє диво»

На книжковій виставці, яка діє у відділі міського абонементу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки представлені видання, присвячені Великодню.

0День Христового Воскресіння – особлива дата для кожної християнської душі. Це свято відображає перехід від смерті до життя, звільнення від тягаря гріхів й навернення до свободи, любові, добра.

«Які звичаї святкування Великодня в українському народному календарі? Як народжуються крашанки і писанки? Традиції писанкарства на Тернопільщині. Чи можливо полегшити власні переживання, подарувавши душі Царство Небесне? Чи справджуються бажання, загадані на Великдень? Про усе це і не тільки Ви дізнаєтеся із видань, представлених на книжковій виставці «Великод

 

У травні в Тернопільському драмтеатрі відбудуться прем'єрні покази вистави «Любов без гриму»

Четвер, 06 травня 2021, 10:26

У травні в Тернопільському драмтеатрі відбудуться прем'єрні покази вистави «Любов без гриму»

Тернопільський обласний драматичний театр ім Т. Г.Шевченка запрошує відвідати прем’єру ліричної комедії «Любов без гриму» 15, 16, 19, 20 та 23-го травня.
Початок вистав о 19:00 год.
Автор — О. Мілько. Режисер-постановник та музичне оформлення — заслужений діяч мистецтв України В. Жила. Сценографія та костюми — заслужений художник України Г. Лоїк. Режисер з пластики — Н. Олексів. Виставу вестимуть Віталій Луговий та Юрій Черненко.
«Майже детективний сюжет, який не лише розкриє любовне листування з найнеочікуванішим фіналом, а й відкриє завісу справжніх акторських пристрастей, інтриг, усіх таємниць дивовижного театрального закулісся…Панове, настав час знімати маски!.. Справжня любов — без гриму!..» розповідають у театрі.
 

У Тернопільському ОЦКР відбудеться засідання «Батьківського клубу»

Четвер, 06 травня 2021, 10:25

У Тернопільському ОЦКР відбудеться засідання «Батьківського клубу»
Тернопільський обласний центр комплексної реабілітації з Наталею Турецькою запрошує батьків, опікунів дітей та молоді з інвалідністю долучатися до засідань «Батьківського клубу».
0Участь у наступному засіданні, яке відбудеться 12 травня о 17:00 год., візьме керівник Психологічної служби КНУ ім. Т. Шевченка, президент ГО «Незалежна асоціація психологів» Катерина Бояршинова.
«Разом з директором Центру Наталією Турецькою щотижня ми спілкуємось, дискутуємо та піднімаємо актуальні теми у найрізноманітніших формах. Процес комунікації завжди проходить активно і продуктивно, тому наприкінці зустрічі кожен робить для себе певні висновки, отримує відповіді на хвилюючі запитання, наповнюється новими роздумами й силами», — розповідають у Центрі.


 

Вчені з'ясували, чи впливають високі дози вітаміну D на лікування COVID-19

Середа, 05 травня 2021, 08:53

Високі дози вітаміну D, що вводяться пацієнтам з середньою або важкою формою COVID-19, не впливають на перебіг хвороби.

Про це свідчить дослідження бразильських вчених із Медичної школи Університету Сан-Паулу, яке опублікували в журналі JAMA, пише Medical News Today.

Науковці вирішили з’ясувати, чи може вітамін D допомогти людям уникнути інфікування коронавірусом і пом'якшити наслідки COVID-19.

"Дослідження in vitro або випробування на тваринах раніше показали, що в певних ситуаціях вітамін D може мати протизапальну і протимікробну дію, а також впливати на імунну відповідь", – пояснює Роза Перейра, головна авторка дослідження.

Тому команда вчених проаналізувала дані 240 добровольців, які проходили лікування від COVID-19 у двох лікарнях Бразилії з червня по серпень 2020 року.

Всі вони отримували лікування за протоколами COVID-19, які передбачають антибіотики і протизапальні препарати. Дослідники рандомно розділили їх на дві групи.

Учасникам першої групи дали одноразову дозу вітаміну D3 200 000 MO. Друга – отримала плацебо.

Фото: marinatr/Depositphotos

Дослідники хотіли з'ясувати, чи пов'язана висока доза вітаміну D з коротшим терміном госпіталізації. І виявили, що це не так.

Дослідження також не знайшло доказів того, що вітамін D знижує ризик госпіталізації людини у відділення інтенсивної терапії або необхідності інтубації.

Загалом вчені виявили, що високі дози вітаміну D не впливають на лікування COVID-19 в особливо важких госпіталізованих пацієнтів.

Вітамін D також, схоже, не впливає на смертність від коронавірусу, хоча вчені попереджають, що потрібно провести масштабніше дослідження, перш ніж робити остаточні висновки.

"Водночас це не означає, що постійне вживання вітаміну D не може мати будь-яких позитивних ефектів", – вважає співавтор дослідження Бруно Гуала.

Зокрема, раніше науковці з’ясували, що деякі БАДи та вітаміни потенційно можуть знизити ризик зараження COVID-19.

 

«Великодня радість Воскресіння землю обіймає»: Тернопільська обласна філармонія запрошує на концерт

Середа, 05 травня 2021, 08:38

«Великодня радість Воскресіння землю обіймає»: Тернопільська обласна філармонія запрошує на концерт

6-го травня о 18:30 год. у залі обласної філармонії відбудеться концертне дійство, на якому вперше продемонструють вокально-хореографічну постановку «Вербовая дощечка».
0У програмі беруть участь:
- академічний ансамбль танцю «Надзбручанка», головний балетмейстер – Юлія Якимчук;
- академічний ансамбль народної музики «Візерунок», художній керівник – народний артист України Мирослав Бабчук;
- академічний камерний хор «Бревіс», головний диригент – заслужений артист України Святослав Дунець;
- вокальне тріо «Солов’ї Галичини»;
- Вікторія Мищій (сопрано).
Ведуча – заслужен
 

Більшість українців не планують іти до церкви на Великдень – опитування

Четвер, 29 квітня 2021, 12:00

Більшість українців не планують іти до церкви на Великдень. Водночас майже кожен п’ятий (19%) має намір це зробити, а ще 9% – взяти участь у всенічній службі.

Загалом 92% українців планують святкувати Пасху, цього не робитимуть лише 6%. Ще 2% – не визначилися, свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Готувати вдома великодні страви планують 69% людей, молитися в родинному колі – 25%, приймати гостей вдома – 19%.

Крім того, серед українців:

 • 11% – поїдуть на кладовище,
 • 8% – поїдуть у гості в межах свого міста,
 • 5% – поїдуть у гості за межі свого міста.

Західний регіон святкуватиме Пасху найактивніше.

Там найбільше людей планують йти до церкви святити паски, а саме – 29%, в усіх інших регіонах кількість охочих дещо менша: на Півдні – 19%, у Центрі – 15%, на Сході – 12%.


На всенічну службу до церкви хочуть іти 18% українців у Західному регіоні, на решті території України ця кількість значно менша: на Півдні – 8%, у Центрі – 5%, на Сході – 4%.

Також на Заході найбільше тих, хто планує готувати великодні страви – 73%; у Центрі та Півдні – однаково по 69%, на Сході – 63%.

Молитися в родинному колі планують 27% жителів Заходу, та практично однакова кількість мешканців інших регіонів – 23-24%.

Приймати гостей/родичів вдома планують 23% мешканців Західного регіону, 19% – Центрального, 16% – Південного та 17% – Східного.

Поїхати в гості у межах міста/села планують однакова кількість у Західному, Південному та Східному регіонах (9-10%, різниця не є значущою), дещо менше – у Центрі (6%).

Не планують святкувати Великдень: на Сході – 8%, у Центрі – 7%, на Півдні – 6%, на Заході – 5%.


Підуть святити паски та яйця до церкви:

 • 18-29 років – 18%,
 • 30-39 років – 15%
 • 40-49 років – 19%,
 • 50-59 років та 60+ – однаково 22%;

З віком кількість тих, хто буде святкувати Великдень вдома, збільшується:

 • 18-29 років – 66%,
 • 40-49, 50-59 та 60+ років – 70%  і більше.

Молитися вдома планують:

 • 18-29 років – 15%,
 • 30-39 років  – 25%,
 • 40-49 років – 23%,
 • 50-59 – 31%,
 • 60+ років – 28%.

Кількість тих, хто не планує святкувати Великдень, з віком зменшується:

 • 18-29 років – 13%,
 • 30-39  та 40-49  років  –  відповідно 7% та 6% (різниця не є значущою),
 • 50-59 та 60+ років – відповідно 4% та 3% (різниця не є значущою).

Нагадаємо, Міністерство охорони здоров’я та деякі священнослужителі закликали залишатися на Великдень вдома.

Дослідження провели упродовж 13-15 квітня 2021 року. Всього у форматі телефонного інтерв’ю з використанням комп'ютера опитали 2001 респондента віком від 18 років, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донецької і Луганської областей.

Статистична похибка вибірки не перевищує 2,4%.

 

У Тернопільському обласному центрі комплексної реабілітації триває «Великодня ярмарка творчості»

Четвер, 29 квітня 2021, 11:47

У Тернопільському обласному центрі комплексної реабілітації триває «Великодня ярмарка творчості»
Переглянути експонати Ви можете на офіційній сторінці Центру у соціальній мережі, а придбати їх, написавши порядковий номер організаторам у приватні повідомлення.
0Нагадаємо, «Великодня ярмарка творчості» організована Центром для здійснення спільної мрії вихованців — відвідати Львівський океанаріум та познайомитись з його підводним світом.
«Регулярно на сторінці у Фейсбук ми виставляємо фото творчих виробів наших дітей та молоді (аксесуарів, елементів декору, листівок та прикрас), гортайте й обирайте щось особливе для себе чи на подарунок.


 

У громаді на Тернопільщині висадили магнолії

Четвер, 29 квітня 2021, 11:47

У громаді на Тернопільщині висадили магнолії

Центральний сквер Лановець відтепер прикрашатимуть десять магнолій.

0«Зелену зону біля пам’ятника Тарасу Шевченку прикрашатимуть сакури, які висадили працівники Лановецького КПпБ, — розповідають у Лановецькій міській раді. — Озеленення сприятиме не лише покращенню екологічної ситуації, а й створенню комфортних просторів у громаді».

 

У громаді на Тернопільщині презентували унікальну виставку

Четвер, 29 квітня 2021, 11:46

У громаді на Тернопільщині презентували унікальну виставку

У виставковій залі Кременецького краєзнавчого музею відкрили виставку писанок «Творчий порив» майстра народної творчості художнього писанкарства Катерини Поднєжної.

0«На виставці представлено багато чудових робіт майстрині. Техніка виготовлення писанок різноманітна: розпис воском та кольоровим воском, лійковим і шпильковим писачком, дряпанки, писанки в техніці різьблення, — розповідають у Кременецькій міській раді. — Окрім того, на виставці експонуються жіночі прикраси — кулони та сережки виготовлені із яєчної шкарлупи та укріплені епоксидною смолою».

Довідково:

Поднєжна Катерина Володимирівна народилася в с. Скоморохи Львівської області. Закінчила Кременецький обласний гуманіарно-педагогічний інститут ім. Тараса Шевченка. Захопилася розписом писанок ще у 2005-му році. Відтоді бере участь у Всеукраїмських та обласних фестивалях, виставках, пов’язаних з писанкарством. У 2013-му році стала майстром народної творчості художнього писанкарства. Долучається до проведення майстер-класів у школах Кременеччини та Шумщини. Є постійним учасником Всеукраїнських  фестивалів «Лемкі

 

Визначились переможці ІІ етапу XXVIII Спартакіади «Повір у себе» з шахів серед дітей з інвалідністю

Четвер, 29 квітня 2021, 11:44

Визначились переможці ІІ етапу XXVIII Спартакіади «Повір у себе» з шахів серед дітей з інвалідністю

У Тернополі, в КП ТЦДІМІ імені О. Довженка, СК «Інваспорт» відбулись обласні відбіркові змагання ІІ етапу XXVIII Спартакіади «Повір у себе» з шахів серед дітей з інвалідністю серед юнаків та дівчат 2006-2010 р.н. З вітальним словом на відкритті турніру виступив директор ДЮСШІ «Інваспорт» Віктор Юзчишин, який побажав усім присутнім досягти успіху в чесній спортивній грі. А головний суддя змагань майстер спорту з шашок Пантелеймон Яблонський ознайомив учасників змагань з регламентом і побажав їм досягти високих результатів.

Серед дівчаток з порушеннями слуху І місце здобула Кирилишин Ольга (учениця Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру), на другому місці була Дронь Вікторія (учениця Тернопільської спеціальної школи Тернопільської обласної ради).

Серед юнаків з порушеннями слуху результати були такими: І місце - Приступа Олександр (учень Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру), ІІ місце - Гусак Петро (учень Тернопільської спеціальної школи Тернопільської обласної ради), ІІІ місце - Ралик Денис (учень Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру).

Серед учасників з ураженнями опорно-рухового апарату переможцями стали учні Тернопільського навчально-реабілітаційного центру Фасолько Софія та Лукащук Максим.

Переможці та призери змагань були нагороджені медалями та грамотами.

Організатори змагань дотримувались вимог санітарно-гігієнічних заходів, пов’язаних з COVID-19, - наголошує Регіональний центр «Інваспорт».

 

Тернополяни завоювали 11 медалей на чемпіонаті України з боротьби на поясах Алиш у Львові

Четвер, 29 квітня 2021, 11:43

Тернополяни завоювали 11 медалей на чемпіонаті України з боротьби на поясах Алиш у Львові

У Львові впродовж трьох днів тривав чемпіонат України з боротьби на поясах Алиш серед дорослих, юніорів, юнаків, хлопців та дівчат. Відбувались змагання і спорткомплексі Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького Учасниками турніру стали і вихованці обласної ДЮСШ, які займаються під керівництвом Віталія Гнатишина. За словами тренера, спортсмени гідно представили Тернопіль, здобули новий, цікавий для себе досвід і вибороли 11 нагород.

Результати тернополян були такими: Іванна Попадюк - 2 місце (в/к до 60 кг) та 3 місце (в/к до 63, +18); Анна Пушкар - 1 місце( в/к до 60 кг, 16-17 років, коледж ЗУНУ), Максим Павка - 2 місце (в/к до 66 кг, 14-15 років, коледж ЗУНУ); Артем Маківка - 1 місце (в/к +66 кг, 12-13 років, ЗОШ №27), Денис Фік - 2 місце (в/к до 55 кг, 14-15 років, коледж ЗУНУ), Владислав Урбан - 3 місце (в/к до 60 кг, 14-15 років), Артур Яєчник - 2 місце (в/к до 55 кг), Духняк Вікторія - 2 місце (в/к до 57 кг, 12-13 років, ЗОШ №19), Басан Устим - 5 місце, Бутрин Святослав - 3 місце (в/к+66 кг), Вдовиченко Володимир - 1 місце (в/к до 55 кг).

 

Великдень-2021: як спекти та освятити паску, розклад літургій по телебаченню/онлайн, рекомендації церков та МОЗ

Середа, 28 квітня 2021, 08:38

Великдень у форматі, який диктує нам карантин, відрізняється від звичного.

Частина звичаїв та обрядів переходить в онлайн: від спілкування до освячення кошиків.

"Українська правда. Життя" підготувала поради, які допоможуть вам безпечніше пережити великодній період.

Ви дізнаєтеся:

 • секрети та рецепти великодньої випічки,
 • де можна святити паску і що робити, якщо такої можливості немає,
 • де і коли дивитися літургії онлайн,
 • про релігійні традиції у великодній час.
Фото: Катерина Гусєва/Pixabay

Віддавна початок великодніх свят відраховували саме від четверга.

За Біблією, це день розп'яття та мук Христа – найсумніший і найскорботніший день за увесь передпасхальний тиждень.

"Четвер страсного тижня – це день встановлення одразу двох святих таїнств: таїнства Святої Євхаристії – це спомин Тайної вечері Ісуса з Апостолами.

Це, фактично, перша літургія, відслужена на Землі. І друге – таїнства священства", – пояснює керівник департаменту інформації Української греко-католицької церкви, протоієрей Ігор Яців.

У четвер ввечері правлять богослужіння, під час якого зачитують 12 фрагментів з Євангелія, в яких йдеться про хресний шлях Ісуса Христа – від того моменту, як його схопили на Оливній горі.

В п’ятницю у храмі виставляють плащаницю. Це полотно, на якому зображений Ісус в гробі.

Згідно з тлумаченням церкви, субота – це день, коли Ісус сходить до аду і визволяє праведників, які очікували на його прихід і воскресіння. Це – час для роздумів.

А ще – для хатньої роботи. Саме від четверга і до суботи віддавна тривали приготування смаколиків до свята.

Великдень у традиціях. Забуті українські звичаї Пасхи від етнографів

Сьогодні у нас є вибір: спекти або придбати великодній хліб.

Якщо ви вирішили пекти, і хочете спробувати щось нове, ось декілька рецептів від майстрині своєї справи – кондитерки та блогерки Олени Мироненко.

(щоб переглянути рецепти, скористайтеся стрілочками)

Більше рецептів пасок та порад щодо приготування ви можете знайти тут:

Пасха, паска чи куліч: рецепти і правила випікання

Також кондитерка дала декілька порад, які допоможуть зробити паску смачнішою.

✅ Важливо, щоб всі продукти були кімнатної температури.

✅ Цукати краще зробити самостійно, оскільки магазинні – не дуже корисні для здоров’я.

✅ Перевіряйте, чи дріжджі якісні: візьміть 3 грами дріжджів, які ви купили, чайну ложку цукру, декілька столових ложок води кімнатної температури, все це змішайте і залиште на 10-15 хвилин. Якщо шапочка піднялася – продукт працюватиме.

✅ Муку обов’язково потрібно просіювати, щоб наситити киснем.

 

 

Футболки з яскравими 3D принтами. Оригінал з США
Акумуляторний шурупокрут Makita з гарантією! Прослужить роки
Смажить равномірно з обох сторін. Без бризок, олії, диму!
549 грн
Распродажа КОНФИСКАТА! Женские ECCO за...
Саджанці хурми виведені спеціально для українського клімату
Епоха імперій у Вашому браузері - безкоштовно!

 

Як посвятити паску

У Православній церкві України розповіли, що освячення великодніх кошиків цього року відбуватиметься надворі.

Окрім того, отці будуть освячувати паски на хлібокомбінатах, на заводах та у магазинах, тому віряни зможуть купити вже освячені паски і відвідати службу онлайн.

"Є цілі мережі магазинів, які звертаються до нас. Навіть у Києві ми делегуємо священнослужителів, які впродовж цих днів звершують освячення пасок і різних страв", – сказав предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній.

Водночас на Великдень охочі зможуть перебувати у храмах, але у масках та дотримуючись дистанції.

"Богослужіння будуть звершуватися. Але зараз ми бачимо, що центральна влада передала фактично повноваження на місця. І кожна громада на місці, чи це обласний центр, чи це ОТГ, ухвалюють рішення, залежно від того, в якій зоні вони перебувають.

Якщо це "червона" зона, коли хвороба інтенсивно розвивається, то, звичайно, обмеження посилюються", – наголосив Епіфаній.

Минулоріч у ПЦУ "Українській правді. Життя" уточнили, що якщо вам не вдалося отримати освячену паску, то покропити її свяченою водою можна й вдома.

Але наголосили, що краще придбати вже освячену.

Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав закликав вірян залишатися вдома на Великдень.

"Я сподіваюся, що наші вірні прислухаються до нашого голосу на Великдень максимально лишатися вдома і дати можливість освячувати пасхальні кошики онлайн за допомоги нашої спільної молитви.

Ми зможемо пережити пасхальну радість разом із вами, не наражаючи ваше здоров’я і життя на небезпеку. Молімося разом. Молімося онлайн.

Освячуймо наші кошики вдома, і Боже благословення завітає до ваших домівок", – сказав глава УГКЦ.

Якщо ж ви вирішили піти на Великдень до храму, УГКЦ попереджає, що присутність на молитві можлива з дотриманням правил карантину: маска + дистанція.

В УГКЦ розповіли, що не обов’язково, щоб священник особисто освятив вашу паску.

Там зазначають, що вірянам достатньо взяти участь у літургії онлайн та при можливості покропити кошик свяченою водою.

"Тут важливий намір священника, який благословляє не лише кошик, який бачить перед собою, а й кошики в домах людей, які єднаються в спільній молитві за допомогою трансляції.

Нам потрібно усвідомлювати, що це не кошик, який був біля телевізора чи біля комп’ютера, а що це є Богом благословенні страви.

Бо священник – не джерело благословення. Він – ретранслятор", – розповідає протоієрей Ігор Яців.

Також, за його словами, не потрібно перетворювати освячення паски на шоу Анатолія Кашпіровського і ледь не запихати кошик в монітор.

"І просто рекомендація: щоб ще собі господар чи хтось старший в домі покропив освяченою водою. Якщо немає – це не проблема.

Цей видимий знак не вирішує нічого. Сама молитва і намір тут важливі – а не окроплення водою", – пояснює Яців.

У Православній церкві Московського патріархату, яка ідентифікує себе як Українська православна церква, розповіли, що якщо до Великодня жорсткий карантин не скасують, служби пройдуть на вулиці, але у будь-якому випадку храми не будуть зачинені для віруючих.

"Повного закриття храмів не було і в минулому році.

У цьому році православна Пасха пізніше, ніж в минулому, тож сподіваємося, що якщо погода дозволить і не буде можливості служити у храмах, люди молитимуться на території, прилеглій до храму.

Ми розглядаємо різні варіанти, але єдиного стандарту бути не може, адже храми різні: великі, маленькі. Десь територія дозволяє зібратися разом і молитися, а десь немає такої можливості", – розповів керуючий справами УПЦ митрополит Антоній Паканич.

Він додав, що при вході у кожен храм є нові маски, і людина повинна заходити в масці. До ікон прикладатися не обов’язково.

У Православній церкві України розповіли, що теж відрядили священників до пекарень, аби віряни могли придбати вже освячені паски

Рекомендації від Міністерства охорони здоров’я

МОЗ закликало релігійні заклади:

 • зменшити тривалість богослужінь, але збільшити їхню кількість,
 • тримати двері до храмів відчиненими,
 • тимчасово заборонити фізичний контакт при здійсненні обрядів – поцілунки хрестів, ікон, святинь,
 • відвідувати обряд благословення та освячення їжі лише одному члену від родини.

МОЗ також закликало людей літнього віку утриматися від відвідування храмів та освячувати кошики на службі біля храму.

Нагадаємо, Київська влада ухвалила особливі вимоги до проведення релігійних заходів під час святкування Великодня.

В КМДА рекомендують:

 • проводити богослужіння онлайн,
 • забезпечити дезінфекцію та провітрювання храмів,
 • обмежити кількість відвідувачів церкви з розрахунку одна людина на 10 кв. м у приміщенні,
 • забезпечити температурний скринінг тих, хто братиме участь у богослужіннях,
 • дотримуватися маскового режиму.

Літургії: де дивитися

Розклад богослужінь на Великдень онлайн та на телебаченні:

 • "Інтер" о 12:40 1 травня транслюватиме сходження Благодатного вогню в Храмі Воскресіння Христового на Гробі Господньому в Єрусалимі.
 • о 23:00 1 травня в ефірі "Інтера" можна буде побачити відправу з Києво-Печерської лаври.
 • "UA: ПЕРШИЙ" та "UA: КРИМ" о 23:00 1 травня покажуть богослужіння ПЦУ зі Свято-Михайлівського Золотоверхого собору.
 • "UA: ПЕРШИЙ" та "UA: КРИМ" о 7:30 2 травня транслюватимуть відправи з Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ. Цю ж службу покаже "Живе телебачення" на YouTube.
 • о 7:30 2 травня "Еспресо" показуватиме богослужіння УГКЦ з Патріаршого собору Воскресіння Христового.
 • "Українське радіо" транслюватиме служби ПЦУ та УГКЦ 1 травня з 23:00 та 2 травня з 9:00 відповідно.

Літургію з Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ у Києві транслюватимуть також на Facebook-сторінці собору.

Онлайн-трансляції літургій ПЦУ відбуватимуться на Facebook-сторінках ПЦУ та Митрополита Епіфанія.

Також вам варто моніторити Facebook-сторінки місцевих храмів. Вони також можуть транслювати літургію.

Вам варто моніторити Facebook-сторінки місцевих храмів. Ймовірно, вони теж транслюватимуть літургію

Як варто поводитися на літургії вдома

"Все потрібно зробити вдома так, як би ми це робили в церкві.

Ми не лежимо на дивані та дивимося службу як фільм.

Ми би мали вдягнутися в той одяг, в якому хотіли би піти до храму, стояти і хреститися, коли потрібно. Тобто – я є вдома, але я є в церкві. Я беру повну участь в літургії", – пояснює Яців, який представляє УГКЦ.

Кошик може стояти на столику поруч з вами.

У ПЦУ радять схоже:

"Перебуваючи вдома та долучаючись до богослужіння з допомогою трансляції, вірні повинні слухати богослужіння і звершувати молитву перед іконою, перебуваючи у домі як у храмі, додержуючи звичайних правил участі у храмовому богослужінні, не допускати ставлення до трансляції богослужіння лише як до перегляду видовища".

За словами протоієрея Яціва, Великдень під час карантину – це хороша можливість перевірити свою віру:

"Якщо обряди і традиції для нас важливіші, або без них ми не відчуваємо або не віримо в дію Духа Божого, тоді питання до нас.

Божа присутність не обмежується стінами храму".

 

Крашанки-веселки. 7 натуральних барвників для великодніх яєць

Середа, 28 квітня 2021, 08:36

З приходом весни та напередодні Великодня особливо хочеться краси.

Декорувати з нагоди свята можна паску, пасху чи куліч. Але також хочеться красивих великодніх яєць.

За 15-20 хвилин своїми руками можна зробити самому писанку чи крапанку. Однак якщо дрібне малювання вам не до душі, то не варто впадати у відчай та купувати стандартні магазинні наліпки.

Великдень-2021: як спекти та освятити паску, розклад літургій по телебаченню/онлайн, рекомендації церков та МОЗ

Перетворити яйця у яскраві крашанки допоможуть натуральні барвники. До їх складу не входять хімікати, які просочуються крізь шкаралупу, псують яєчний білок та шкодять здоров'ю.

Ми зібрали варіанти барвників, які домопожуть вам пофарбувати крашанки майже в усі кольори веселки.

Головний секрет інтенсивного та рівномірного коліру – яйця потрібно обезжирити. Для цього їх, безпосередньо перед фарбуванням, протирають оцтом, спиртом чи горілкою.

Щоб ваші крашанки були ще цікавішими в якості трафаретів можна використати листочки з вазонів та зелені, резинові гумки, шматочки скотчу чи ізоляційної стрічки вирізані у цікавих формах.

1

Червоний та рожевий

Для яскравого насиченого кольору вичавіть сік зі свіжого буряка та замочіть в ньому попередньо зварені яйця на мінімум три години.

Якщо вам більше до вподоби модний нині брудно-рожевий колір, то замочіть яйця у червоному вині.

2

Оранжевий та коричневий

Цей спосіб фарбування використовували ще наші бабусі – потрібно зварити яйця у цибулинні.

Більш насиченим вийде колір яєць з темною шкаралупою, а для мармурового ефекту підійдуть білі яйця.

Для різного відтінку цибулю можна використовувати як золотаву ріпчасту, так і червону, яку ще називають ялтинською.

У коричневий колір яйця також можна пофарбувати за допомогою кави та дуже міцного чорного чаю.

3

Жовтий

Сонячні крашанки легко отримати за допомогою куркуми. Потрібно у літр води додати всього три столові ложки змеленої в порошок спеції та зварити у цьому розчині яйця.

4

Зелений

Зваріть дуже міцний відвар із замороженого шпинату, свіжої кропиви, петрушки чи іншої зелені. Дайте йому настоятись ніч, а потім лишіть в ньому варені яйця на три години.

У болотний колір крашанки здатен зафарбувати зелений чай. Спосіб подібний.

5

Блакитний та фіолетовий

Для отримання блакитного кольору потрібен відвар: наріжте червонокачанну капустину в каструлю, залийте її невеликою кількістю води та кип’ятіть на повільному вогні до 45 хвилин.

Дайте відвару охолонути, потім влийте у відвар 4-5 столових ложок оцту та покладіть туди на 30 хвилин попередньо зварені яйця.

Фіолетовий колір можна отримати замочивши вже зварені яйця у свіжовичавленому соці капусти.

6

Синій

Насичений космічний комір крашанок можна отримати використавши заморожену чорницю чи лохину (потрібна всього жменя).

Розітріть ягоди у пюре, додайте трішки води та замочіть в цьому варені яйця на три години.

У темно-синій колір крашанки також здатен пофарбувати чай каркаде та гібіскус. Зварити треба настій (30 хвилин нехай покипить), а потім потрібно ще 10 хвилин варити у цій чайній гущі яйця.

7

Чорний

Зовсім чорними крашанки здатні зробити ягоди бузини. В ідеалі їх треба зібрати влітку, але можна й купити в інтернеті.

З ягід потрібно зварити настій та лишити в ньому яйця на три години, а то й на ніч.

Всі світлини від Depositphotos

 

Тернополянки стали бронзовими призерками чемпіонату України з голболу

Середа, 28 квітня 2021, 08:23

Тернополянки стали бронзовими призерками чемпіонату України з голболу

П’ять команд чемпіонату України з голболу серед спортсменів з порушеннями зору серед жінок. Такі змагання відбувалися впродовж п’яти днів у Харкові. За підсумками турніру команда Тернопільського регіонального центру «Інваспорт» здобула бронзові медалі, посівши третє місце. До складу нашої збірної увійшли: кандидат у майстри спорту Стецяк Юлія; кандидат у майстри спорту Мартинович Катерина; кандидат у майстри спорту Котик Людмила; Дяченко Зоряна; Стахів Наталя; Єднак Олена.

Підготували команду Тернопільської області до змагань тренери Богдан Котик та старший тренер збірної команди України Ганшина Тетьяна.

А загалом чемпіонат України завершився з такими результатами: 1 місце – Харків; ІІ місце – Житомир, ІІІ місце – Тернопіль, 4 місце - Житомир ІІ, 5 місце – Львів.

 

Вихованці Мистецької школи створили оригінальні листівки до Великодня

Середа, 28 квітня 2021, 08:22

Вихованці Мистецької школи створили оригінальні листівки до Великодня

Понад 30 великодніх листівок виготовили вихованці Мистецької школи, що діє при Тернопільському мистецькому фаховому коледжі імені Соломії Крушельницької. Подарунки для відомих людей Тернопілля та України створювали юні художники 9-11-ти років.

0Кожен вихованець сам обирав техніку виконання листівки – аплікація, колаж, малюнок аквареллю чи кольоровими олівцями тощо.

За словами завідувачки Мистецької школи Марії Семків, кожна робота – авторська і неповторна. Сюжети листівок діти продумували разом із наставниками – викладачами школи Богданом Федорівим, Сергієм Василишиним, Іриною Мадерою.

«Мистецька школа цього року відзначатиме 30-річчя і уже майже рік працює як структурний підрозділ нашого навчального закладу, — каже директорка Тернопільського митецького фахового коледжу Лариса Римар. – Школа має великий потенціал, її вихованці як образотворчого, так і музичного відділень неодноразово перемагали у всеукраїнських та міжнародних конкурсах. Мистецька школа запрошує талановиту, творчу молодь на навчання. З 15-го травня до 3-го липня триватимуть прослуховування дітей, які мріють навчитися гри на інструментах чи оволодіти класичним або естрадним вокалом».

12

 

Тернопільський обласний художній музей запрошує на ювілейну виставку

Середа, 28 квітня 2021, 08:21

Тернопільський обласний художній музей запрошує на ювілейну виставку

У музеї відкрита ювілейна, традиційна 30-та Великодня виставка писанок, ікон і листівок, яка діятиме до 14-го травня.
0Цьогорічна екзпозиція доповнена витинанками «Барви Тернопілля» народної майстрині, лауреата премії ім. Я.Музики Галини Дудар та традиційними народними ляльками-мотанками іншої народної майстрині Алли Шушкевич. Вони є учасницями багатьох виставок, як в Україні, так і за її межами. Витинанки – кольорові, яскраві, з геометричними та рослинними орнаментами. Тематичні колекції авторських ляльок-мотанок: «Гаївки», «Лялька-Писанка», «Зустріч весни» – неповторні, оригінальні, зачаровують своєю красою.
В експозиції також ікони і картини на великодню тематику, підбірка пасхальних листівок (200 шт.) з України, Польщі, Канади, США та інших країн. У музеї зібрана велика колекція писанок, дряпанок, пилянок на курячих, перепелиних, страусиних яйцях з різних регіонів України. На них присутня сакральна тематика, а ще – птахи, звірі, геометричні орнаменти.
Наталя Піщев,
наукова співробітниця ТОХМ.
12
 

Тернополянка Анастасія Бачинська – бронзова призерка чемпіонату Європи у вправах на колоді

Понеділок, 26 квітня 2021, 09:44

Тернополянка Анастасія Бачинська – бронзова призерка чемпіонату Європи у вправах на колоді

17-річна гімнастка з Тернополя Анастасія Бачинська виграла бронзову медаль на чемпіонаті Європи зі спортивної гімнастики у вправах на колоді. Такі змагання завершились у швейцарському Базелі. Як повідомляє «Суспільне. Спорт», у фіналі змагань Бачинська показала третій результат, хоча з попередніх стартових листів вона взагалі не повина була змагатися. За результатами кваліфікації до фіналу потрапляли вісім найкращих гімнасток, Анастасія ж показала десятий результат (13.133 бали), що зробило її другою запасною. Вже безпосередньо в день старту дві спортсменки відмовилися від участі у фіналі на колоді - румунка Ларіса Іордаче (лідерка у кваліфікації) та перша запасна. Відповідно, тернополянка отримала право виступати.

У фіналі Анастасія Бачинська показала результат 13.333 бали - на 0.2 більший, ніж у кваліфікації. Вона чисто пройшла усю комбінацію на колоді: складність - 5.6 балів, виконання - 7.333. Чимало суперниць Бачинської у фіналі помилялися, були навіть падіння з колоди. І тільки п’ять гімнасток змогли набрати 13 та більше балів. Третьою найкращою стала саме Анастасія, з перевагою у більш ніж 0.1 бала над четвертим місцем.

У битві за «золото» зійшлися француженка Мелані де Жезус дос Сантос та нідерландка Санне Веверз. Перша - показала найскладнішу програму (6 балів), друга - найчистішу програму (8.266 за виконання). За сумою балів виграла Мелані, вона й стала чемпіонкою Європи.

Чемпіонат Європи зі спортивної гімнастики. Жінки. Колода. Фінал

1 місце - Мелані де Жезус дос Сантос (Франція) - 13.900

2 місце - Санне Веверз (Нідерланди) - 13.866

3 місіце - Анастасія Бачинська (Україна) - 13.333

Додамо, що «бронза» тернополянки Анастасії Бачинської - це єдина медаль жіночої збірної України на Євро-2021 у Базелі. В інших фіналах українки не змогли поборотися за нагороди. Другий найвищий результат - четверте місце Анастасії Мотак в опорному стрибку. А от серед чоловіків ще одну медаль українській збірній приніс Ігор Радівілов, який здобув «золото» в опорному стрибку.

Додамо, що для Анастасії Бачинської - це перша особиста медаль чемпіонатів Європи. У 2020 році вона стала чемпіонкою у складі команди, але не вигравала нагород на дорослому рівні. На юніорському рівні найвище досягнення Анастасії - дві «бронзи» Юніорської Олімпіади-2018 (багатоборство та вільні вправи).

Нагадаємо, що Анастасія Бачинська є вихованкою Тернопільської КДЮСШ №2 імені Юрія Горайського (тренери Ганна Лев, Оксана Першина та заслужений тренер України Тетяна Геращенко). Спортсменка – кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня, нагороджена Почесною відзнакою Тернопільської ОДА – нагрудним знаком «Гордість Тернопіля», майстер спорту України міжнародного класу зі спортивної гімнастики, багаторазова чемпіонка України, чемпіонка Всесвітньої гімназіади 2018 року, дворазова бронзова призерка ІІІ літніх юнацьких Олімпійських ігор 2018 року, чемпіонка ІІ Європейських ігор 2019 року, чемпіонка Європи зі спортивної гімнастики у командному багатоборстві (2020).

 

Тернопільська спортсменка Катерина Кондратенко стала чемпіонкою України з вільної боротьби

Понеділок, 26 квітня 2021, 09:42

Тернопільська спортсменка Катерина Кондратенко стала чемпіонкою України з вільної боротьби

Чемпіонкою України з вільної боротьби серед юнаків і дівчат 2006-2008 р.н. (U-15) стала тернопільська спортсменка Катерина Кондратенко. Такі змагання з 22 до 24 квітня тривали у Харкові. Наша землячка, вихованка ТОДЮСШ з літніх видів спорту і обласної ШВСМ, виступаючи у ваговій категорії до 58 кг, посіла перше місце. Як ідеться на Інтернет-сторінці школи, всі чотири поєдинки Катерина зустрічалася з призерами України минулих років, проте це не завадило їй перемогти у трьох «чисто на туше» і одному – «чисто за явною технічною перевагою» та здобути золото. Ця нагорода, до речі, стала для Катерини Кондратенко путівкою на чемпіонат Європи, який через місяць відбудеться в Болгарії.

Близькою до медалі була ще одна вихованка ТОДЮСШ з літніх видів спорту Надія Шимків, яка у ваговій категорії до 36 кг з мінімальним рахунком 1:2 поступилась майбутній чемпіонці, а потім програла призерці України в поєдинку за вихід у «бронзовий фінал». Відтак в результаті у Надії - четверте місце.

До змагань наших борчинь підготував тренер-викладач Сергій Кондратенко.

Фото із офіційної Інтернет-сторінки школи у соцмережах

 

У МОН розповіли, за яких умов школи продовжать навчання влітку

Середа, 21 квітня 2021, 09:04

Деякі українські школи через карантин можуть продовжити навчання у червні.

Таке рішення школи приймають самостійно, з огляду на організацію навчального процесу протягом року.

Головна умова завершення навчання – використання 175 навчальних днів впродовж року.

Про такий алгоритм дій розповів начальник головного управління шкільної освіти Міністерства освіти та науки Юрій Кононенко в ефірі каналу "Україна 24".

Фото oksun70/Depositphotos

За його словами, навчальний рік в школах не повинен тривати довше 1 липня.

"В Україні склалася така традиція, всі чомусь думають, що навчальний рік має закінчитися 25 травня, а для випускних класів 30 травня. Насправді це не так.

І з огляду на ситуацію, яка у нас була і зараз триває, все залежить від навчальних закладів.

Ці 175 днів, обов'язкові для навчання, повинні бути використані навчальними закладами, і кожен з них, кожна школа сама вирішує це питання", – пояснив Юрій Кононенко.

Очільник управління шкільної освіти додав, що наразі у більшості регіонів навчальний рік триває за планом, оскільки учні перебувають на дистанційному навчанні.

Проте деяким навчальним закладам, ймовірно, доведеться продовжити навчання влітку через тривалі канікули протягом року.

"У нас є школи, особливо в західних регіонах України, де часто з'являлися надзвичайні ситуації та продовжувалися канікули.

І можливо, саме там буде необхідність продовжити навчання в червні.

Це може стосуватися й інших регіонів. Рішення про це є прерогативою школи, це вирішує керівництво", – розповів Кононенко.

Раніше про організацію навчання в період пандемії, також розповів освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Він підтвердив, що школи та департаменти освіти мають право продовжити навчальний рік за потреби.

"За законом навчальний рік триває до 30 червня.

Якщо школа або управління/департамент освіти вирішить продовжити навчальний рік – вони мають на це право, бо маємо навчатися не менше 175 днів протягом навчального року", – пояснив Горбачов у ефірі "Сніданок з 1+1".

За його словами, це індивідуальне рішення окремих місцевостей.

Нагадаємо, що у Києві випускники шкіл можуть завершити цей навчальний рік у квітні. А решту часу – присвятити підготовці до тестування.

 

У Тернополі збирали макулатура, аби допомогти тваринам

Середа, 21 квітня 2021, 08:52

У Тернополі в черговий раз провели благодійну акцію, аби допомогти безпритульним тваринам.

Цього разу благодійники організували збір макулатури. Під час акції вдалось зібрати 1т 200 кг макулатури загальною вартістю 4200 гривень.

Як зазначають організатори акції, на частину коштів буде придбано по мішку корму для котів і собак, а от про використання решти коштів будуть інформувати додатково.

Зоозахисники подякували усім хто взяв участь у благодійному зборі макулатури. Адже це допоможе в майбутньому їх підопічним відчути себе потрібними та нагодованими.

Додамо, зоозахисники у Тернополі опікуються десятками бездомних котів і собак, які потребують не лише притулку, харчів, а й лікування


 

«Намалюй свою «МРІЮ»: у Тернопільському ОКЦНТТШУМ провели конкурс дитячого малюнка

Середа, 21 квітня 2021, 08:51

«Намалюй свою «МРІЮ»: у Тернопільському ОКЦНТТШУМ провели конкурс дитячого малюнка

У Тернопільському обласному комунальному центрі науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді відбувся ІІ-ий етап Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Намалюй свою «МРІЮ».

0Конкурс організували з метою популяризації видатної постаті українського конструктора Олега Антонова та професії авіаконструктора серед дітей і молоді України, а також — реалізації творчих здібностей молодого покоління.

У мистецькому батлі взяли активну участь талановиті та креативні вихованці спортивно-технічного і гуманітарного напрямків гуртків Центру. Техніку виконання конкурсних робіт автори обирали на власний розсуд.

Кращі роботи, що посядуть почесні призові місця візьмуть участь у ІІІ-му етапі Всеукраїнського конкурсу.12

 

 

 

 

Студент Тернопільського мистецького коледжу – серед переможців міжнародних конкурсів

Середа, 21 квітня 2021, 08:51

Студент Тернопільського мистецького коледжу – серед переможців міжнародних конкурсів

Назар Гринишин, студент 4 курсу відділу «Народні інструменти» Тернопільського мистецького фахового коледжу імені Соломії Крушельницької, виборов призові місця у двох міжнародних конкурсах у номінації «Інструментальна музика».

0Мистецькі змагання відбувалися дистанційно. Назар Гринишин надіслав відеозаписи свого виконання до Італії (конкурс «Recconto di primavera») та до Чехії(«Spring Symphony 2021»).

Хлопець отримав два дипломи та дві медалі переможця: за перше місце в італійській Равенні та друге – у Празі. Він навчається у класі викладача Дениса Драгомирецького, який також як наставник отримав відзнаки за успіхи свого вихованця.1

«У всеукраїнських та міжнародних конкурсах талановитий музикант бере участь не вперше і завжди – успішно.  Наприклад, місяць тому, у березні, студент здобув диплом ІІІ-го ступеня у всеукраїнському конкурсі «Провесінь», який відбувався у Кропивницькому», — повідомляють у коледжі.

 

«Передзвони минулого і сучасного»: у Тернопільській дитячій книгозбірні розгорнуто фотовиставку

Середа, 21 квітня 2021, 08:51

«Передзвони минулого і сучасного»: у Тернопільській дитячій  книгозбірні розгорнуто фотовиставку

До Міжнародного дня пам’яток та визначних місць вихованці Тернопільського обласного комунального центру науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді разом із Тернопільською обласною бібліотекою для дітей підготували виставку світлин.

0На виставці гуртківці Центру представили 16 найкращих за якістю та композицією світлин, які передають красу найособливіших локацій та пам’яток України.

Експозиція представлена на базі Тернопільської обласної бібліотеки для дітей у формі виставки-вітрини, а тому насолодитися нею може кожен перехожий.

За кількістю і значимістю архітектурних пам’яток Україна посідає одне з перших місць у Східній Європі. Більшість визначних місць виглядають дуже цікаво, вони суперунікальні, мають різні конструктивні особливості.

Світлини  юних фотоаматорів Тернопільщини дають можливість згадати моменти найяскравіших вражень, життєвих подій та побачити красу архітектури їхніми очима. Вулиці старих міст зачаровують своєю давньою історією, а постаті, закарбовані в їхніх назвах, містять чимало загадкового.

1

Даний проект — хороша можливість для вихованців гуртків Центру, любителів фотоаматорського мистецтва показати свої творчі доробки, а головне — показати Україну….

Організатори пропонують переглянути роботи юних фотохудожників до 30-го квітня.

 

Сьогодні у Тернополі відбудеться футбольний матч між командами «Агробізнес» (Волочиськ) та «Динамо» (Київ)

Середа, 21 квітня 2021, 08:50

Сьогодні у Тернополі відбудеться футбольний матч між командами «Агробізнес» (Волочиськ) та «Динамо» (Київ)

У середу, 21 квітня, на Тернопільському міському стадіоні імені Романа Шухевича відбудеться матч ½ фіналу Кубка України з футболу між командами «Агробізнес» (Волочиськ) та «Динамо» (Київ). Початок зустрічі о 16:00 годині. Відповідно до рішення оперативного штабу, гра проводитиметься за присутності не більше 25% глядачів, передбачених загальною кількістю посадкових місць, із забезпеченням дотримання усіх санітарно-протиепідемічних вимог, передбачених чинним законодавством. Організатори заходу закликають вболівальників під час відвідування матчу перебувати на території стадіону у засобах особистого захисту, дотримуватися соціальної дистанції та користуватися антисептиками.

 

Також, як повідомляє прес-служба міської ради, для того, щоб перегляд матчу був комфортним і безпечним, у місті буде обмежено рух автотранспорту на вул. Клінічній, вул. Романа Шухевича, від вул. Веселої в сторону просп. Степана Бандери, вул. Парковій від вул. Зеленої в сторону вул. Р. Шухевича, окрім спецтранспорту, та на вул. Коцюбинського для усіх тернополян, окрім мешканців, які проживають на вказаній вулиці.

Окрім того, 21 квітня з 14:00 до 19:00 год. буде заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та тимчасових спорудах торговельного призначення на вулицях, прилеглих до стадіону (вул. Паркова, вул. Петрушевича, вул. Коцюбинського, вул. Клінічна, вул. Весела, просп. Степана Бандери від будинку №12 до будинку №36 включно) та на Привокзальному майдані.

Контроль за паркуванням транспортних засобів на прилеглих до Тернопільського міського стадіону ім. Р. Шухевича вулицях забезпечуватиме муніципальна інспекція.

Нагадаємо, на території Тернопільської громади заборонено проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів, крім проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів в закритих приміщеннях без глядачів та в обмеженій кількості глядачів (не більше 50 %) на відкритих спортивних спорудах за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників.

 

Рукоборці тернопільського «Інваспорту» повернулись з медалями з чемпіонату України з армспорту

Середа, 21 квітня 2021, 08:49

150 спортсменів з 15 регіонів нашої держави стали учасниками чемпіонату України з армспорту серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату та порушеннями зору. Такі змагання відбувались у Полтаві. Тернопільський регіональний центр «Інваспорт» на турнірі представляли шестеро спортсменів, які здобули шість нагород: дві золотих, одну срібну та три бронзових медалі у боротьбі на ліву та праву руки.

 

Серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату (чоловіки) представники тернопільської команди зайняли такі місця:

В/к 65 кг клас PID (сидячи)

Ялинецький Павло (м. Кременець) - 7 місце на ліву руку; 5 місце на праву руку

В/к 60 кг клас PIU

Антонюк Ярослав (м. Тернопіль) - 8 місце на ліву руку; 5 місце на праву руку

В/к +90 клас PIU

Кандидат у майстри спорту Гродзік Володимир (м. Тернопіль) - ІІІ місце на ліву руку; І місце на праву руку.

Серед спортсменів з порушеннями зору (чоловіки) результати тернопільських спортсменів були такими:

В/к 70 кг

Кузьо Степан (м. Тернопіль) - 5 місце на ліву руку; ІІ місце на праву руку

Кандидат у майстри спорту Юрійчук Сергій (м. Тернопіль) - ІІІ місце на ліву руку; І місце на праву руку

В/к 80 кг

Забіла Микола (м. Тернопіль) - 4 місце на ліву руку; ІІІ місце на праву руку

Підготував спортсменів до чемпіонату України тренер-викладач майстер спорту України Вадим Стецюк, - інформує Тернопільський регіональний центр «Інваспорт».

 

Степанов розповів, коли в Україні покращиться ситуація з вакцинами проти COVID-19

Вівторок, 20 квітня 2021, 08:52

Згідно з підписаними та оплаченими контрактами, Україна повинна була отримати 9 млн доз різних вакцин проти COVID-19 станом на квітень.

Та поки що з цієї кількості в Україну доставили 715 тисяч доз препаратів Covishield (AstraZeneca) і CoronaVac, а також 117 тисяч доз Pfizer за ініціативою COVAX.

Утім, міністр охорони здоров’я Максим Степанов сподівається, що ситуація з поставками вакцин проти COVID-19 вирішиться найближчим часом – у травні.

Про це він розповів під час брифінгу 20 квітня.

"Я впевнений, що ця ситуація найближчим часом має вирішитися, і ми почнемо отримувати ті дози вакцин, за які ми проплатили кошти, які по праву вже належать нам для того, щоб якомога швидше зробити щеплення українцям.

Ми думаємо, що ситуація покращиться вже в травні цього року", – сказав Степанов.

Максим Степанов. Фото: Катерина Хорощак

Міністр розповів, що найближчим часом Україна очікує 1,5 млн доз вакцини Covishield (AstraZeneca) від Інституту сироватки крові Індії та 1,7 доз вакцини CoronaVac від компанії Sinovac.

"Окрім того, ми очікуємо на перші поставки вакцин від компанії Pfizer, а також поставки за ініціативою COVAX", – додав Степанов.

Міністр назвав процес вакцинації "майже провальним по всьому світу".

Однією з причин він вважає заборону експорту препаратів від країн, на території яких знаходиться виробництво.

"Країни, на території яких знаходиться виробництво, просто забороняють експорт. Їм просто наплювати, в кого і які контракти підписані. Вони захищають громадян своєї країни і не готові віддавати вакцини в інші країни", – сказав Степанов.

Нагадаємо, наразі в Україні використовують три вакцини проти COVID-19: Covishield (AstraZeneca), CoronaVac та Pfizer.

 

Громади Тернопільщини можуть взяти участь у конкурсі

Вівторок, 20 квітня 2021, 08:39

Громади Тернопільщини можуть взяти участь у конкурсі

Тернопільський регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою» запрошує ОТГ Тернопільщини взяти участь у відкритому Всеукраїнському онлайн-фестивалі-конкурсі «Безпечна громада».

0Захід організовують з метою привернення уваги громад до питання розвитку безпечного середовища на місцевому рівні, зокрема, через планування заходів щодо підвищення ефективності захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.

Кожен учасник має завантажити на Google-диск або файлообмінник свій відеоролик, заповнити заявку-анкету на участь у конкурсі, та надіслати посилання на завантажений відеоролик на електронну адресу конкурсу:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

Найкраще відео обиратиме професійне журі конкурсу.

Заявки можна надсилати до 30 квітня. Деталі щодо участі можна переглянути за посиланням.

 

Тернопільський плавець Сергій Лисобей у складі команди України виборов золото на європейських змаганнях LEN Multinationals Junior Swimming Meet 2021

Вівторок, 20 квітня 2021, 08:38

Тернопільський плавець Сергій Лисобей у складі команди України виборов золото на європейських змаганнях LEN Multinationals Junior Swimming Meet 2021

Майстер спорту України з плавання, вихованець комунального закладу Тернопільської міської ради «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа №1» Сергій Лисобей у складі збірної команди України взяв участь у престижних європейських змаганнях з плавання «LEN Multinationals Junior Swimming Meet 2021». Такий турнір відбувся 17-18 квітня у місті Бровари (Київська область), у плавальному комплексі «Купава». У чоловічій комбінованій естафеті 4×100 м Сергій Лисобей разом із Володимиром Лісовцем (Київська область), Андрієм Коваленком (м. Київ) та Олександром Лєтніковим (м. Запоріжжя) вибороли золоті нагороди.

До слова, право виступити у збірній команді України Сергій Лисобей отримав, здобувши перемогу на чемпіонаті України з плавання серед молоді, посівши перше місце на дистанції 100 м на спині який відбувся у лютому 2021 року. Тренери спортсмена Світлана Мазур та Катерина Антонишин, - інформує Інтернет-сторінка школи.

 

Плавці Тернопільського «Інваспорту» виступили у Кубку України з плавання у Кам’янському

Вівторок, 20 квітня 2021, 08:38

Плавці Тернопільського «Інваспорту» виступили у Кубку України з плавання у Кам’янському

Завершився кубок України з плавання серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату, порушеннями зору та розумового і фізичного розвитку, який відбувся в місті Кам’янське (Дніпропетровська область), у басейні «МІКомп». Тернопільський центр «Інваспорт» та ДЮСШІ представило троє спортсменів – Богдан Котляр, Сергій Ткачук, Ілля Василюк.

Кандидат у майстри спорту Богдан Котляр (УОРА, S-4, SВ 3.SM-4- SM-5) показав такі результати: 5 місце – 100 м в/с, 5 місце – 50 м на спині – КМС, 4 місце – 150 м к/п – КМС, 5 місце – 200 м в/с, 6 місце – 50 м в/с.

Учень Тернопільського навчально-реабілітаційного центру Ткачук Сергій (УОРА, S-4, SB 3) посів 11 місце – 50 м брас, 9 місце – 100 м в/с, 10 місце – 50 м в/с.

Василюк Ілля (учень ЗОШ № 10, УОРА, S-7) був на 10 місці (50 м в/с) та сьомим на дистанції 50 м на спині.

Спортсмени тренуються у КДЮСШ № 2 імені Юрія Горайського під керівництвом тренера-викладача вищої категорії Ольги Федчишин.

 

В яких додатках українці спілкуються найбільше? Опитування

Понеділок, 19 квітня 2021, 11:39

Найбільш поширеним мобільним додатком для комунікацій серед українців є Viber, яким користується 66% опитаних.

Другий за популярністю є мессенджер Facebook – 35%.

На третьому-четвертому місцях знаходяться Telegram та WhatsApp – ними користуються 24% та 21% опитаних відповідно, свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Не надто популярним для обміну повідомленнями виявився Twitter – там переписуються лише 6% опитаних.

Фото: Y-Boychenko/Depositphotos

Водночас майже третина українців (27%) не обмінюється повідомленнями з мобільного телефону в жодному з вищезгаданих додатків.

Частка опитаних, які не використовують жоден з перерахованих застосунків є найнижчою серед вікової категорії 18-29 років (5%) та збільшується з віком:

 • 30-39 років – 11%,
 • 40-49 років – 13,5%,
 • 50-59 років – 25%,
 • 60-69 років – 51%,
 • 70 років і старші – 76%.

Viber – найпопулярніший для всіх вікових категорій.

Telegram та WhatsApp дещо більше використовує міське населення. Серед сільських мешканців вищий рівень, ніж серед міський, які не використовують жоден з перерахованих застосунків – 37% та 23% відповідно.

Дослідження провели упродовж 5-7 лютого 2021 року. Всього у форматі телефонного інтерв’ю з використанням комп'ютера опитали 2005 респондентів віком від 18 років, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донецької і Луганської областей.

Статистична похибка вибірки не перевищує: 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% – для показників, близьких до 10%, 1,1% – для показників, близьких до 5%.

За даними останнього до початку епідемії COVID-19 в Україні дослідження методом face-to-face інтерв'ю, яке провів КМІС в лютому 2020, мобільні телефони мають 95% населення України у віці 18+ (96% міських і 92% сільських жителів), тому наведені нижче дані репрезентативні майже для всього дорослого населення України.

 

Тернопільська округа ПЛАСТу запрошує взяти участь в акції «Писанковий дивосвіт»

Понеділок, 19 квітня 2021, 11:16

Тернопільська округа ПЛАСТу запрошує взяти участь в акції «Писанковий дивосвіт»

0Акція триватиме до 29-го квітня 2021-го року. Новацтво Тернопільської округи має змогу позмагатися за місце кращого писанкаря-новака чи писанкарки-новачки округи.
Умови акції:
- за допомогою символів написати писанку-побажання на весь наступний рік для своєї станиці, округи;
- зазнимкувати процес писання писанки (2-3 фото, або коротенькі відео не більші 10-15сек.);
- писанку писати самостійно, бо ми ж пам'ятаємо, що новак і новачка дотримуються правил чесної гри;
- розмістити фото або відео у facebook з хештегом #тобі_станице_моя_бажаю.
Детальніше про умови акції читайте на сторінці Тернопільського обласного пластового вишкільного центру.
 

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї презентують виставку

Понеділок, 19 квітня 2021, 11:15

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї презентують виставку

Відкриття виставки відбудеться 23 квітня о 14:00 год. у приміщенні Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

0Організатором щорічної звітної виставки є ГО «Школа борщівської народної сорочки».

Окрім виставки, відбудеться низка майстер-класів, до яких зможуть долучитися відвідувачі.

 

 

У День Довкілля голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко долучився до акції «Створюємо ліси разом»

Понеділок, 19 квітня 2021, 11:15

У День Довкілля голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко долучився до акції «Створюємо ліси разом»
У селі Шупарка Чортківського району на ділянці площею 0,7 га висадили 2500 саджанців дерева родини букових — Дубу червоного.
0Михайло Головко висловив слова вдячності ДП «Чортківське лісове господарство» за співпрацю та продуктивно проведену акцію. Також очільник Тернопільщини подякував усім лісничим за щоденну працю.
«Лісові масиви є не лише окрасою нашої рідної землі, а й цінністю для країни, одним з чинників життя планети! Ліс вабить до себе в будь-яку пору року: зігріє холодної пори, остудить у спеку, дасть ковток цілющого повітря під час відпочинку, — сказав Михайло Головко. — Висаджувати ліси — це дуже потрібна справа! Ми маємо зберегти нашу природу, відтворити те, що, на жаль, було знищено, та передати нащадкам чисте довкілля. Проблема збереження лісу стоїть сьогодні в ряду найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу».1
Голова Тернопільської обласної ради наголосив, що покликання людини — примножувати, розвивати й берегти ліси.
«Ми, українські нaцioналісти, як ніхто це розуміємо! Тому докладаємо максимум зусиль для збереження та захисту природи! Якщо житимуть українські ліси — буде затишно у кожному куточку, адже наші ліси — воістину унікальні. Пам’ятаймо, ліс — це життя! Тому любіть ліси та посадіть і Ви своє деревце!» — закликав Михайло Головко.
23
45
67


 

На Тернопільщині стартував І етап спортивно-масового заходу «Олімпійське лелеченя»

Понеділок, 19 квітня 2021, 11:14

На Тернопільщині стартував І етап спортивно-масового заходу «Олімпійське лелеченя»

Лановецька територіальна громада першою в області провела І етап спортивно-масового заходу серед дітей та юнацтва «Олімпійське лелеченя». На урочистому відкритті з привітальними словами та побажаннями для учнів виступили: директор, вчитель фізичної культури Лановецького ЗЗСО №2, голова районного осередку НОК України Володимир Рубець; начальниця відділу освіти, культури, охорони здоров’я та соціальної політики Лановецької міської ради Оксана Ходанович; перший заступник голови місцевого осередку «НОК України» в Тернопільській області Віталій Ігнатенко.

Свою спритність, швидкість, уміння та набуті навички діти демонстрували під час проведення спортивної комбінованої естафети. Учасники показали неабияку жагу до перемоги. У напруженій боротьбі за сумою балів, набраних за результатами окремих видів програми заходу, 1 місце здобула команда Лановецького ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2, 2 місце виборола команда Вербовецького ЗЗСО І-ІІІ ступенів, 3 місце зайняла команда Вишгородського ЗЗСО І-ІІІ ступенів.

Переможці та призери було нагороджені грамотами та олімпійськими призами від регіонального осередку «НОК України» в Тернопільській області.

 

У Рівному змагались юнаки за програмою Спартакіади «Повір у себе» з волейболу

Понеділок, 19 квітня 2021, 11:14

У Рівному змагались юнаки за програмою Спартакіади «Повір у себе» з волейболу

Впродовж двох днів, 15-16 квітня 2021 року, в місті Рівне, у приміщенні ДНЗ «Рівненське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі», тривали відкриті змагання з волейболу серед юнаків з порушеннями слуху за програмою Спартакіади «Повір у себе» серед дітей з інвалідністю Рівненської області. У змаганнях брали участь команди Тернопільської ДЮСШ «Інваспорт», Житомирської ОДЮСШОІ та Рівненської ОДЮСШОІ. У підсумку переможцями турніру стала команда Житомирської ОДЮСШОІ. Срібні нагороди виборола команда Рівненської ОДЮСШОІ, а третє місце посіла команда Тернопільської дитячо-юнацької спортивної школи осіб з інвалідністю «Інваспорт».

У складі нашої команди виступали Артур Турчин, Владислав Турчин, Андрій Ясінський, Давид Мішаченко, Микита Якимчук, Ілля Рибачок, Даніель Герзун. Підготовку до змагань здійснював тренер-викладач вищої категорії ТДЮСШІ «Інваспорт» Петро Ніколюк. Команди переможців та призерів були нагороджені кубками та дипломами, а їх гравці грамотами та медалями.

 

«Спільна закупівля — правильний крок до збільшення кількості автобусів для школярів», – Михайло Головко

П'ятниця, 16 квітня 2021, 09:00

«Спільна закупівля — правильний крок до збільшення кількості автобусів для школярів», – Михайло Головко
Тернопільська обласна рада виділила кошти на спільну з громадами закупівлю 11-ти шкільних автобусів.
0Як розповів голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко, транспорт для школярів куплятимуть за програмою співфінансування.
— Ми передбачили на сесії закупівлю шкільних автобусів шляхом співфінансування з місцевими громадами, тобто 60 % коштів — це субвенція і ще 40 % коштів дають самі громади. Тому ті ОТГ, які запропонували і згодні були виділити ці гроші з своїх місцевих бюджетів, отримають автобуси, — пояснює Михайло Головко. — Я вважаю, що це правильний крок, щоб збільшити закупівлю шкільних автобусів для наших дітей.
Директор опорного закладу Збаразька загальноосвітня школа I-III ступенів №1 Оксана Богатюк зазначає, що для їхнього навчального закладу додатковий транспорт вкрай необхідний.
— У нашій школі функціонує програма «Шкільний автобус». Дітки доїжджають на навчання із п’яти сіл, а це більше 20-ти кілометрів. Тож  для освітнього процесу наявність автобусів надзвичайно важлива, адже до цього часу школярів довозили батьки або ж вони добиралися пішки, — каже Оксана Богатюк. — У нас є потреба у ще одному шкільному автобусі, оскільки надзвичайно багато діток  доїжджають і з іншої сторони – Луб’янок, Синяви, Старого Збаража. Наш шкільний автобус не може довезти всіх, оскільки і так він виїжджає о 6:50.
Михайло Головко додав, що Тернопільська обласна рада готова й надалі співпрацювати з місцевими громадами у закупівлі шкільних автобусів
—  Ми готові на наступній сесії вносити зміни, якщо громади зі своєї сторони висловлять готовність до співфінансування, — зазначає голова Тернопільської обласної ради.
Джерело: Тернополяни


 

Тернополянин Іван Салук здобув золоту і бронзову медалі на чемпіонаті України з легкої атлетики серед ветеранів в приміщенні у Києві

П'ятниця, 16 квітня 2021, 09:00

Тернополянин Іван Салук здобув золоту і бронзову медалі на чемпіонаті України з легкої атлетики серед ветеранів в приміщенні у Києві

Більше ста п’ятдесяти спортсменів стали учасниками чемпіонату України з легкої атлетики серед ветеранів у приміщенні. Такі змагання відбувались у легкоатлетичному манежі Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного у Києві. Успішно виступив на турнірі заслужений тренер України з легкої атлетики, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії і методики олімпійського та професійного спорту ТНПУ імені Володимира Гнатюка Іван Салук.

Змагаючись у віковій групі 55-59 років, Іван Андрійович здобув перемогу у потрійному стрибку з результатом 8.84 м. Відтак у його здобутку - золота нагорода.

А також з результатом 9 метрів 55 сантиметрів Іван Салук посів третє місце у штовханні ядра, завоювавши «бронзу», - повідомляє Федерація легкої атлетики області.

 

МОК відзначив велику роль спорту у відновленні після пандемії COVID-19

П'ятниця, 16 квітня 2021, 08:59

МОК відзначив велику роль спорту у відновленні після пандемії COVID-19

У Міжнародний день спорту заради розвитку та миру президент Міжнародного Олімпійського Комітету Томас Бах наголосив на великій ролі спорту в підтримці глобальних зусиль з відновлення після пандемії COVID-19. «Спорт готовий зробити свій внесок в побудову більш орієнтованого на людину та інклюзивного суспільства», - наголосив президент МОК Томас Бах. «Ця криза як ніколи ясно показала, що спорт - це високоефективний інструмент, який використовується багатьма країнами в їх зусиллях по відновленню», - інформує прес-служба НОК України.

Нагадаємо, у грудні 2020 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію «Спорт як фактор сталого розвитку», яка рекомендувала державам-членам включити спорт та фізичну активність в плани відновлення після COVID-19. Цей заклик також підтримали міністри спорту 27 держав-членів Європейського Союзу.

«Спорт має велике соціальне значення, оскільки є сполучною ланкою між спільнотами. Спорт грає важливу економічну роль: він створює робочі місця, стимулюючи ділову активність. Одним словом, спорт сприяє виходу з кризи в галузі охорони здоров’я на соціальному та економічному рівнях», - підсумував президент Бах.

Для ООН Міжнародний день спорту на благо розвитку та миру дає можливість підкреслити роль, яку відіграє спорт в підвищенні стійкості та у відновленні після пандемії. Підтримуючи ці зусилля, МОК, зі свого боку, підписав «Декларацію рівності щодо вакцин» Всесвітньої організації охорони здоров’я і закликав національні олімпійські комітети взяти з нього приклад.

«Ми все ще вчимося приймати виклики сьогодення щодня, але я дуже сподіваюся, що ми всі засвоїмо перший урок цієї кризи: нам потрібно більше згуртованості. Тобто солідарності всередині суспільств і солідарності між суспільствами», - сказав Бах. «Солідарність лежить в основі Олімпійських ігор, які об’єднують світ в його різноманітті».

До перенесених Олімпійських ігор Токіо-2020 залишилося менше чотирьох місяців, і МОК продовжує тісно співпрацювати з усіма зацікавленими сторонами, щоб Ігри цього року стали потужним символом надії у цей безпрецедентний та важкий час.

«Разом з урядом Японії, Організаційним комітетом і багатьма іншими ми готуємося до того, що всі 206 національних олімпійських комітетів зберуться разом в безпечній обстановці в Токіо, щоб подати сигнал надії та стійкості всьому людству. Таким чином, олімпійський вогонь може бути світлом в кінці темного тунелю, в якому ми зараз знаходимося», - наголосив очільник МОК.

 

Кому не можна робити щеплення проти COVID-19? Перелік протипоказань

Четвер, 15 квітня 2021, 08:32

У збірнику про вакцинацію проти COVID-19, який випустили за інформаційної підтримки Центру громадського здоров’я МОЗ, назвали протипоказання до вакцинації проти COVID-19.

Також пояснили, кому щеплюватися проти коронавірусу можна.

Вакцинація проти COVID-19 протипоказана тим, в кого:

є алергічні реакції на будь-який з компонентів вакцини,

була тяжка алергічна реакція на першу дозу вакцини

є гарячка (температура понад 38°C).

Також не можна вакцинувати молодших людей, ніж зазначено в інструкції до вакцини.

"Якщо сказано, що вакцинація від 18 років, значить, молодших не можна вакцинувати. Ймовірно, що з часом отримані дані досліджень дозволять змінити інструкції, але поки так", – додають у збірнику.

Водночас важливо розуміти, що якщо у вас в анамнезі є алергії, це не обов’язково означає, що організм погано відреагує на вакцину, оскільки алергії бувають різні і на різні речовини. І це не обов’язково компоненти саме цієї вакцини.

"Треба знати, на що в людини алергія, та ознайомитися зі складом вакцини.

Як і щодо інших вакцин, вакцини від COVID-19 слід вводити під наглядом лікаря, з відповідною медичною допомогою у разі виникнення алергічних реакцій.

Люди, які мали тяжку алергічну реакцію після введення першої дози вакцини проти COVID-19, не повинні отримувати другу дозу", – наголошують автори збірника, серед яких – імунолог Федір Лапій.

Фото: jcalvera/Depositphotos

Що робити, якщо ви не знаєте, чи є у вас алергія на щось зі складу вакцини?

"Вакцинація проводиться медичними працівниками, які просять пацієнта побути в лікарні/амбулаторії ще пів години.

Якщо станеться важка реакція, а саме анафілаксія, вона станеться в цей проміжок часу, і людині нададуть невідкладну допомогу", – йдеться у збірнику.

Якщо у вас є алергія на пилок чи пил, вакцинуватися можна, оскільки побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для жодної вакцинації.

"Протипоказанням до застосування вакцин проти COVID-19 є тяжка алергія до одного з компонентів вакцини або на попередню дозу вакцини", – наголошують експерти.

Застуда чи нежить з температурою менше за 38°C не є перешкодою для вакцинації.

"Разом з тим, зважаючи на те, що особа з ознаками застуди, підвищеною температурою може мати перебіг COVID-19, задля убезпечення від зараження SARS-CoV-2 медичних працівників і відвідувачів медзакладу не рекомендовано запрошувати на вакцинацію осіб з такими симптомами", – радять автори збірника.

Чи є протипоказання до вакцинації людей старшого віку 65+?

Старший вік не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19.

"Щобільше, саме люди старшого віку є групою ризику важкого перебігу хвороби.

Саме вони ризикують померти через цю хворобу чи її ускладнення, і тому вони мають бути вакциновані передусім. Це пріоритетна група для вакцинації. 103. В людини є системні захворювання", – пояснюють експерти.

Чи можна робити щеплення проти СOVID-19 через тиждень після перенесеної ГРВІ?

Так. Після ГРВІ чи застуди можна вакцинуватися проти COVID-19 з будь-яким інтервалом.

Чи можна вакцинувати проти COVID-19 ВІЛ-позитивних людей?

Так.

"Люди з ВІЛ є в групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19. Вакцини проти коронавірусу, що дозволені до використання в Україні, відносяться до "інактивованих" вакцин і є безпечними для людей з ВІЛ", – розповідають у збірнику.

Чи можна робити щеплення проти COVID-19, якщо в людини бронхіальна астма?

Бронхіальна астма також не є протипоказанням до вакцинації.

"Щобільше, астма є показанням для пріоритетної вакцинації, адже хворі на астму ризикують важко захворіти на COVID-19 чи померти від ускладнень. Їм необхідна ця вакцинація, – наголошують експерти.

 

У Тернопільській дитячій книгозбірні діє ековиставка «У долі природи – наша доля!»

Четвер, 15 квітня 2021, 08:22

У Тернопільській дитячій книгозбірні діє ековиставка «У долі природи – наша доля!»

До Всесвітнього дня довкілля та в рамках екологічного проєкту «Рідній природі на допомогу» у читальній залі Тернопільської обласної бібліотеки для дітей облаштували ековиставку.
0Виставку презентують спільно працівники 2-х відділів: обслуговування учнів 5-11-их класів та інформаційно-бібліографічного.
Окрім цікавих книг про екологію України та світу, на виставці представлена інформаційна листівка «Голос рідної природи серцем слухати навчись».
«Запрошуємо до читання і закликаємо до збереження та відновлення природніх скарбів! Усе в наших руках», — закликають у бібліотеці.
 

Чотири нагороди завоювали тернопільські спортсмени на Відкритому чемпіонаті України з кіокушин БуДо карате

Четвер, 15 квітня 2021, 08:20

Чотири нагороди завоювали тернопільські спортсмени на Відкритому чемпіонаті України з кіокушин БуДо карате

У Херсоні завершився відкритий чемпіонат України з кіокушин БуДо карате за версією WKB. Цього року турнір зібрав у Херсоні 425 спортсменів з 13 областей України: Київської, Херсонської, Миколаївської, Полтавської, Дніпропетровської, Сумської, Черкаської, Закарпатської, Запорізької, Тернопільської, Львівської та Вінницької. Зважаючи на епідемічну ситуацію, захід відбувався з дотриманням норм та правил карантину і без вболівальників.

Президент ГО «Всеукраїнське об’єднання «Кіокушин БуДо карате» Сергій Всеволодов вітаючи спортсменів, зазначив: «Я радий, що навіть в умовах карантину ми знайшли можливість проводити на Херсонщині такий масштабний спортивний захід. І велика заслуга у цьому вихованців Херсонської школи», - йдеться на Інтернет-сайті Херсонської ОДА.

Представники тернопільської команди, у складі якої виступали вихованці комунального закладу міської ради «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа №1», здобули у своїх вагових категоріях чотири медалі. Так, Софія Сивук стала срібною призеркою, а Катерина Сіканович, Володимир Якимець та Тарас Якимець вибороли бронзові нагороди. Як повідомила тренер спортсменів Тетяна Чубата, такі здобутки дають змогу її вихованцям взяти участь у чемпіонаті Європи.

Фото з інтернет-сторінки Тернопільської міської ради

 

Юна важкоатлетка з Хоросткова Аліна Дадерко стала чемпіонкою України

Четвер, 15 квітня 2021, 08:19

Юна важкоатлетка з Хоросткова Аліна Дадерко стала чемпіонкою України

У місті Славутич Київської області цими днями, з 12 до 17 квітня 2021 року, триває чемпіонат України серед юнаків та дівчат до 15 років та Всеукраїнський відкритий турнір пам’яті Героїв Чорнобиля з важкої атлетики. Представниця Тернопілля, Аліна Дадерко стала чемпіонкою України у ваговій категорії 45 кг.

Юна важкоатлетка здобула перше місце у ривку з результатом 46 кг та перше місце у поштовху з результатом 58 кг.

Аліна є вихованкою Хоростківської ДЮСШ, представляє обласну ШВСМ, тренується під керівництвом Ярослава Ваверчака.

 

Стартує освітній курс вебінарів для працівників публічних бібліотек Тернопільської області

Середа, 14 квітня 2021, 10:44

Стартує освітній курс вебінарів для працівників публічних бібліотек Тернопільської області

З 15 квітня 2021-го року Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека, Тернопільське обласне відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» розпочинають освітній курс вебінарів для працівників публічних бібліотек області «Бібліотека: нові технології та оригінальний контент».

0Навчання здійснюватиметься на платформі Zoom й триватиме впродовж квітня — травня 2021-го року.

«У програмі курсу: інформаційно-бібліографічна та краєзнавча робота бібліотек; проєктно-програмна діяльність; культурні та креативні індустрії; сучасні послуги та сервіси в онлайн-середовищі; онлайнові інструменти організації діяльності бібліотек в електронному середовищі», — розповідають у ТОУНБ.

 

«Творімо історію краю разом!» — закликають у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї

Середа, 14 квітня 2021, 10:43

«Творімо історію краю разом!» — закликають у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї
З нагоди 108-ої річниці заснування музею відбулася фондово-закупівельна комісія, яка прийняла на збереження 243 нові предмети.
0Серед отриманих експонатів особливої уваги заслуговує живописний твір «До бою!», автором якого є наш земляк, уродженець села Романівка Тернопільсього району, художник Яків Ягода.
«Картина створена за мотивами поштової листівки періоду Визвольних змагань 1917-1921 рр., роботи відомого митця легіону УСС Юліана Буцманюка, під назвою: «На спомин головних боїв Українського легіону 1914-18», виданої у 1918-му році. Картину подарував заступник директора з питань розвитку та комунікацій ТОКМ Роман Мацелюх», — розповідають у музеї.
1
Також варто відзначити родинну ікону з архіву українського письменника, члена СЖУ, громадсько- політичного діяча Володимира Барни «Чудотворний образ Божої матері Теребовлянської».
«Саме цією святинею давали благословення на шлюб жителю села Червоне Золочівського району Львівської області та його дружині, які згодом стали батьками дружини Володимира Барни», — зазначають у музеї.
 

Михайло Головко: «Наші лікарі — справжні Герої!»

Середа, 14 квітня 2021, 10:43

Михайло Головко: «Наші лікарі — справжні Герої!»

З нагоди Всесвітнього дня здоров’я у Тернопільській обласній раді відзначили медиків нашого краю.
0Голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко наголосив, що для нього — надзвичайно велика честь вітати медиків — людей благородної професії, які своєю щоденною невтомною працею готові прийти на допомогу кожному із нас в найскрутніший час.
«Професія медика дуже важлива та необхідна для суспільства, адже на їхніх плечах лежить турбота й відповідальність за найвищу цінність на землі — людське життя. Сьогодні наші медики перебувають на передовій боротьби із пандемією, часто ризикуючи своїм здоров'ям, — сказав Михайло Головко. — Низький уклін усім Вам, шановні працівники медичної сфери за Ваш щоденний подвиг, за кожне врятоване життя, за Вашу професійність! Ваші талановиті руки дарують людям надію, а добрі серця вселяють віру у зцілення!»
Очільник Тернопільщини побажав усім медикам міцного здоров’я, злагоди та добробуту їхнім родинам, професійних успіхів та Божого благословіння!
12
34
 

Студенти мистецького коледжу гідно представили Тернопільщину на музичному конкурсі

Середа, 14 квітня 2021, 10:42

Студенти мистецького коледжу гідно представили Тернопільщину на музичному конкурсі

Усі студенти Тернопільського мистецького фахового коледжу ім. Соломії Крушельницької, які брали участь у Відкритому конкурсі Дніпропетровської академії музики ім. М.Глінки «Дніпровські сурми — 2021», отримали відзнаки, продемонструвавши високу майстерність виконання музичних творів на трубі, валторні та тромбоні.

0Гран-прі здобув трубач Роман  Курпіта (викладач — Богдан Жеграй, концертмейстер — Наталія Скалій).

Вихованці Богдана Жеграя також вибороли другу премію — Олег Пискливець та Максим Копровський, третє місце зайняли Андрій Свергун та Петро Сливка (концертмейстер — Наталія Скалій).

У конкурсі «Дніпровські сурми» гідно представили тернопільську валторнову школу студенти класу викладача мистецького коледжу Мирона Кушнірика (концертмейстер — Наталія Скалій). Іван Гринишин здобув друге місце, а Микола Валах — третє.

У музичних змаганнях гри на тромбоні дипломами відзначені Олег Думановський (третє місце) та Мар’ян Гунька (четверте місце). Викладач — Степан Воробель, концертмейстер — Олег Кирилюк.

У конкурсі брали участь музиканти з різних регіонів України. Його мета — популяризація вітчизняної та зарубіжної духової музики та виявлення талановитих виконавців.

За словами викладачів, журі відзначило високий рівень майстерності та культуру виконання студентів коледжу.

 

До завершення відкритого обласного фотоконкурсу «Рух заради здоров’я» під час карантину залишився тиждень

Середа, 14 квітня 2021, 10:34

До завершення відкритого обласного фотоконкурсу «Рух заради здоров’я» під час карантину залишився тиждень

З 22 березня до 22 квітня 2021 року на Тернопільщині триває відкритий обласний фотоконкурс «Рух заради здоров’я» під час карантину. Головним його завданням є відтворити на фото виконання вправ зарядки. Захід організований Тернопільським обласним центром фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх». На сьогодні на конкурс від шанувальників фізичної культури і зарядки уже надійшло 205 світлин. І до нього ще можна долучитися.

 

Тим більше, що весняна погода стимулює до занять фізичною активністю. Палітра занять фізичними вправами дуже різноманітна та різнобарвна. Отож, сфотографуйтесь та поділіться своїм досвідом занять з іншими. Передайте свій чудовий та бадьорий настрій з допомогою фотографії, адже до кінця обласного фотоконкурсу «Рух заради здоров’я» залишився лише тиждень, - триватиме захід на Тернопільщині до 22 квітня 2021 року.

Нагадуємо, що головною метою конкурсу є презентація руханки (зарядки), відтак усі надіслані на конкурс світлини мають відображати виконання зарядки однією особою або групою людей різного віку, - як на свіжому повітрі, в офісних приміщеннях, так під час роботи та на відпочинку. Таким чином, ваше фото спонукатиме тих, хто не займається фізичною культурою, розпочати свої заняття з комплексу вправ ранкової зарядки, які їм до вподоби та вибрати в подальшому будь-яку рухову активність.

А надсилати фотографії потрібно за електронною адресою:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду та через месенджер на Фейсбук-сторінку Тернопільського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» https://www.facebook.com/tr.sport.for.all/.

Усі роботи, які подаються на конкурс, мають бути авторськими. Участь можуть брати не більше двох фотографій одного автора.

Світлини повинні бути представлені у цифровому форматі та відповідати наступним вимогам:

– цифровий знімок - файл у форматі JPEG будь-якого розміру;

– колаж та комп’ютерна графіка не допускаються, за винятком необхідної корекції кольору та контрасту;

– назва робіт повинна мати такий вигляд: ім’я, прізвище автора, місце проживання (вулиця, населений пункт, територіальна громада), контактна інформація повнолітнього представника (мобільний телефон, прізвище, ім’я).

(Наприклад: Руслан Бойко, вул. Подільська, 14, с. Байківці, Байковецька територіальна громада, представник Анастасія Бойко 0941122331 ).

Переможця та призерів, за умовами проведення Фотоконкурсу визначає журі, беручи до уваги фотографії, не враховуючи лайки. Також за результатами голосування на сторінці Тернопільського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» у соціальній мережі Фейсбук (https://www.facebook.com/tr.sport.for.all/) визначаться двадцять найпопулярніших фото, автори та учасники яких будуть також нагороджені.

Для того, щоб проголосувати, потрібно поставити вподобання (лайк) фотографії. Голоси (лайки) враховуються тільки від власників сторінок, які зареєстровані в Україні. Якщо під фото будуть п’ять чи більше лайків від фейкових акаунтів, учасники не будуть відзначені нагородами.

Організатори конкурсу: управління фізичної культури та спорту Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільський обласний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх».


 

Олімпійська чемпіонка Олена Підгрушна провела #OlympicLab зі школярами Тернопільщини

Середа, 14 квітня 2021, 10:34

Олімпійська чемпіонка Олена Підгрушна провела #OlympicLab зі школярами Тернопільщини

Голова регіонального олімпійського осередку Тернопільщини, чемпіонка Європи та світу з біатлону, олімпійська чемпіонка Олена Підгрушна в рамках Всеукраїнського спортивно-масового проєкту для дітей та молоді «OlympicLab» за модулем «Чат з чемпіонами та навички лідерства» зустрілася зі школярами Тернопільського району, - інформує «Suspilne.media». Серед дітей, які прийшли на зустріч, були учні школи №8, де колись навчалася спортсменка. Олена розповіла учням, як почала займатися біатлоном, про свої досягнення і плани на майбутнє, спонукаючи йти вперед і досягати її рівня.

Діти розпитували спортсменку, чи були у неї травми, скільки разів на тиждень тренується, чи важко було поєднувати спорт і навчання, які предмети найбільше любила у школі, чи займалась іншими видами спорту, демонсруючи те, що вболівають за спортсменку і цікавиться її кар’єрою.

Також діти фотографувалися з чемпіонкою, розглядали медалі та отримали картки з автографами.

Біатлоністка побажала школярам і юним спортсменам, щоб вони, насамперед, навчилися отримувати задоволення від спорту, від своїх маленьких досягнень, оскільки тоді в них з’явиться азарт до перемоги, їм захочеться все більше і більше працювати, досягати і перемагати.

 

У Тернопільській обласній раді відбулося засідання комісії з питань соціального захисту населення та учасників АТО/ООС і членів їх сімей

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:15

У Тернопільській обласній раді відбулося засідання комісії з питань соціального захисту населення та учасників АТО/ООС і членів їх сімей

Під час засідання комісія розглянула та підтримала звернення депутата Тернопільської обласної ради Володимира Болєщука щодо внесення змін до обласної комплексної програми соціальної підтримки малозахищених верств населення «Турбота» на 2021-2025 роки. Він наголосив, що благодійний фонд «Карітас» вже впродовж років опікується людьми, які потрапили у важкі життєві обставини, тому важливо підтримувати працівників організації.

0«Я вважаю, що ми повинні допомагати тим, хто допомагає і підтримує інших. Такою є благодійна організація «Карітас», яка опікується людьми, які потрапили у важкі життєві ситуації», — сказав Володимир Болєщук.

1

Також члени комісії підтримали клопотання Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації щодо списання з балансу основних засобів та проект положення про постійну комісію Тернопільської обласної ради сьомого скликання з питань соціального захисту населення та учасників АТО/ООС і членів їх сімей.

2

 

«Сакральна скульптура Тернопільщини»: у художньому музеї діє виставка

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:14

«Сакральна скульптура Тернопільщини»: у художньому музеї діє виставка

У виставковому залі Тернопільського обласного художнього музею розгорнуто виставку «Сакральна скульптура Тернопільщини», організовану Тернопільським обласним центром охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини.

0В експозиції — 20 великоформатних банерів, які містять світлини найцікавіших сакральних пам'яток Тернопільщини і репрезентують скульптурне розмаїття нашого краю, що творилося впродовж століть. Виставці передувала багаторічна праця колективу Центру охорони пам'яток культурної спадщини з інвентаризації та фотофіксації пам'яток сакральної скульптури.
«Запрошуємо відвідати виставку, яка демонструє духовну культуру українців і характеризує нас, як цивілізовану націю, яка є складовою християнського світу», — закликають організатори.
Виставка діятиме до 19 квітня.
 

У Тернопільській спеціальній школі-інтернаті провели тижневик профорієнтації «Працюємо разом, радіємо разом»

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:14

У Тернопільській спеціальній школі-інтернаті провели тижневик профорієнтації «Працюємо разом, радіємо разом»

У рамках тижневика профорієнтації у школі-інтернаті відбулася низка заходів, які допоможуть учням обрати майбутню професію.

0Соціально-психологічна служба школи запропонувала учням різні види пізнавально-розважальних робіт:

- анкетування, яке допомогло зорієнтуватися у власних інтересах і схильностях, а також дало відповідь на запитання «Ким бути?»;

- уроки-презентації «Хочу, можу, треба»;

- заняття із залученням фахівця з профорієнтації Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, яка надала рекомендації з вибору професії та розповіла про професії майбутнього й навчальні заклади, де можна здобути бажані спеціальності;

Також у закладі оновили інформаційно-просвітницький куточок «Для абітурієнтів 2021-го року,1 створили та роздали учням 10-12 класів інформаційні буклетики «Вибір майбутньої професії».

Окрім того, відбувся конкурс малюнків «Моя майбутня професія».

«Дорога до професії починається з мрії, а дитячий малюнок — це мрія, відтворена на папері. Саме під час проведення тижня профорієнтації учні молодших класів мали нагоду поділитися своїми мріями щодо майбутнього вибору професії та взяти участь у конкурсі. Діти показали своє розуміння професій та втілили свої уявлення у творчості», — розповідають у школі-інтернаті.

 

Тернопільський епідеміолог розповів, як в супермаркетах наражають покупців на небезпеку

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:12

Тернопільський епідеміолог розповів, як в супермаркетах наражають покупців на небезпеку, Дмитро Бондаренко

У закритих приміщенням з великою кількістю людей ризик заразитися коронавірусом найбільший. Відтак епідеміологи рекомендують перебувати у них якомога менше часу.

Попри поверхове дотримання санітарно-епідемічних правил, логістика у торгових закладах Тернополя залишається незадовільною, – переконаний епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев. Через маркетингові ходи покупці залишаються у магазинах довше, ніж необхідно, пише зз.

«Хочу звернутися до керівників великих торгових мереж: будь ласка, покращіть логістику і не змінюйте торгові місця у великих залах. Ви все створюйте для того, щоб людина, яка прийшла за покупкою, розуміла де той, чи інший стелаж, щоб вона за короткий період могла скористатися необхідними послугами, швидко розрахуватися і вийти. Я розумію, що постійна зміна місця розміщення товарів — це маркетингові ходи, але я думаю, що в умовах епідемії цього робити не варто. Але, на превеликий жаль, навіть зараз такі факти зустрічаються».

Цими вихідними у магазинах Тернополя мобільні групи провели рейди на дотримання карантину. Порушення виявили і з боку представників торгівлі, а також і покупців

 

На Тернопільщині знизилася захворюваність на грип та ГРВІ

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:10

Захворюваність на грип і ГРВІ на Тернопільщині майже удвічі перевищує рівень епідемічного порогу та відповідає високому рівню інтенсивності епідемічного процесу.

Так, протягом тижня на Тернопільщині на ГРВІ та грип захворіло понад 5540 людей. Це на 9% менше, ніж минулого тижня.

У Теребовлянському районі показник захворюваності на грип та ГРВІ вище низького рівня захворюваності, на 11-ти адмінтериторіях: Бережанський, Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Кременецький, Лановецький, Монастириський, Тернопільський, Чортківський, Шумський район

 

У здобутку тернопільських веслувальниць – «золото» і «срібло» Кубку України з веслування на байдарках і каноє в Дніпрі

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:09

c

На основній водній арені України - веслувальному каналі у місті Дніпро, завершився Кубок України з веслування на байдарках і каноє пам’яті олімпійської чемпіонки Юлії Рябчинської.Тернопільщину на цих популярних веслувальних змаганнях, які проводяться в Україні уже багато років поспіль, представляли вихованці ШВСМ та ДЮСШ з водних видів спорту Тернополя, - повідомляєФедерація каное Тернопільщини. Срібні нагороди вибороли на дистанції 500 м вихованки ДЮСШ з водних видів спорту Ліза Балик та Дарія Довбня в складі байдарки-четвірки серед дівчат 2003-2004 років народження. Як зазначив тренер веслувальниць Володимир Гикавий, наші спортсменки - 2005 року народження, і з поставленим завданням впоралися вдало.


А студентка Західноукраїнського національного університету Іванна Дяченко здобула на змаганнях у Дніпрі одразу чотири золотих нагороди, чотири рази піднімаючись на найвищу сходинку п’єдесталу. Так, з великою перевагою Іванка двічі перемогла в байдарці-одиночці на дистанціях 200 м і 500 м, а ще два «золота» виборола у двійці-мікс з Даниїлом Платашем та в байдарці-двійці з Вікторією Мунтян на дистанції 200 м.

Додамо, що Іванна Дяченко є призеркою Європейських Ігор в 2019 та 2020 роках. Зараз спортсменка пройшла відбір та буде готуватися до чемпіонатів Європи та світу. Зі слів її мами і тренера Анжели Дяченко, дівчина також пробуватиме свої сили і в дорослих змаганнях, адже в наступному році дебютує в дорослій «когорті». Зимовий підготовчий період Іванна тренувалася з дорослою командою української збірної, і тренери та колеги високо оцінили її спортивний потенціал.

 

Команда «Євроінтер’єр» з Тернополя – ветеранський чемпіон області 60+ з міні-футболу

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:08

Команда «Євроінтер’єр» з Тернополя – ветеранський чемпіон області 60+ з міні-футболу

У Тернополі завершився чемпіонат області серед ветеранів з міні-футболу у віковій категорії 60 років і старші. Переможцем змагань стала команда з Тернополя – «Євроінтер’єр», - інформує офіційний Інтернет-сайт Асоціації футболу Тернопільщини.Тернопільські ветерани святкували перемоги у всіх трьох матчах. Спершу перемогли збірну Підгайців та Козови (3:1), згодом обіграли ветеранів з Ланівців (9:0) і, насамкінець, були сильнішими за підволочиський «Збруч» (5:3).

 

«Сьогоднішні ігри зібрали зіркову когорту нашого Тернопільського футболу. Емоції, професійність, мотивація, - все на найвищому рівні! Вдячність сьогодні кожному, хто взяв участь, ви наша гордість, і ми з радістю організовуємо ці змагання, щоби ви мали можливість разом зустрітись. Футбольного довголіття, і ще довго залишатись великим стимулом для наших юних футболістів», – сказав, виступаючи на церемонії нагородження  голова Асоціації футболу Тернопільщини Тарас Юрик та висловлюючи захоплення учасниками чемпіонату області серед ветеранів, кому 60 років і більше, які на своєму прикладі показують молоді нев’янучу майстерність.

 

Скільки треба займатися спортом для хорошого самопочуття

Вівторок, 13 квітня 2021, 10:08

Скільки треба займатися спортом для хорошого самопочуття

Користь від регулярних занять спортом доведена неодноразово та достатньо переконливо. Сучасні методики рекомендують підліткам не менше семи годин на тиждень приділяти увагу фізичній активності. В той час атлети, надмірно виснажуючи себе тренуваннями, ризикують отримати депресію, дратівливість та тривожність. Про це йшлося у статті  «Щотижнева спортивна активність та благополуччя підлітків» групи працівників Інституту Соціальної та Превентивної Медицини Університету міста Лозанни (Швейцарія). У дослідженні, результати якого представлені в матеріалі, брали участь молоді люди у віці від 16 до 20 років (середній вік склав 17,95 років). Автори публікації поставили за мету визначити точні порогові значення тривалості вправ (мінімальне та максимальне), які обмежують проміжок сприятливого впливу на самопочуття  молодих людей.

 

Сприятливий вплив встановлювався за допомогою індексу WHO-5, який містить у собі п’ять запитань, відповідь на кожне з яких може дати від 0 до 5 балів, формуючи підсумковий діапазон індексу в рамках 0-25.

Зі 1303 учасників дослідження даний індекс-опитувач заповнили 1245. Середній індекс сприятливого впливу склав 17,8. Але найцікавіше - розподіл цього показника за групами відносно фізичної активності. Ті, хто займався спортом зовсім трохи (0-3,5 години на тиждень, таких було 35,2%), показали середній індекс сприятливого впливу – 15,95. За середнього рівня занять (3,6-10,5 годин на тиждень, в середньому 7 – це був як раз рекомендований мінімальний поріг, і таких учасників було 41,5%) благополуччя покращується до 17,58. Здивувало дослідників, що за ще більшої тривалості занять спортом (10,6-17,5 годин на тиждень, 18,5% від усієї аудиторії) середній вплив піднімався ще вище – до 18,13. І тільки в тих, хто займався заняттями більше 17,5 годин на тиждень (4,8%), сприятливий вплив покращився до 17,00.

Таким чином, залежність сприятливого впливу від тривалості занять спортом виглядає як перевернута буква U. Ті, хто займався мало, – не отримають очікуваних преференцій в плані гарного самопочуття, але й ті, хто займаються забагато також ризикують зіштовхнутися з погіршанням самопочуття, але не меншою мірою, ніж ті, хто мало тренувався.

Достатньо несподіваним виявилось і розміщення піку графіку, тобто рівень спортивних занять, за якого шанси досягти сприятливого впливу максимальні.  Це виявилося не 7 годин на тиждень, на чому настоюють традиційні рекомендації, які наразі існують, але вдвічі більший режим – до 14 годин на тиждень, однак потрібно застерегти найбільш активних ентузіастів від надлишкових навантажень.

Підготувала Олена Гикава.

Джерело: Merglen A, Flatz A, Bélanger RE, Michaud PA, Suris JC. Weekly sport practice and adolescent well-being. Arch Dis Child. 2013, Nov 20.

 

Чому важливо ретельно пережовувати їжу, та як робити це правильно

Понеділок, 12 квітня 2021, 10:47

Процес травлення починається із виділення слини та пережовування їжі.

Хоча ми на ці процеси рідко звертаємо увагу, вони дуже важливі для роботи травної системи.

Якісне пережовування продуктів може вберегти від дискомфорту в шлунку та зайвої ваги.

Як правильно споживати їжу, "Українській правді.Життя" розповіли нутриціолог-дієтолог Ольга Полюхович та гастроентеролог Євгенія Белінська.

За додатковою інформацією звернулися також до медичного видання Healthline.

Фото pikselstock/Depositphotos

Чому потрібно пережовувати їжу

Жування – це важлива стадія, від якої залежить наскільки якісно їжа перетравлюється в шлунку та засвоюється в кишківнику.

Спеціалістка з оздоровчого харчування Ольга Полюхович пояснює, що жування не можна пропускати, оскільки під час нього виділяються особливі ферменти, які не повторюються на інших етапах.

"Під час виділення слини їжа в роті змочується, і до неї надходять ферменти, які допомагають її розщеплювати.

Якщо якісно не пережувати їжу, то вона не збагатиться цими ферментами, що порушить процес травлення.

Деякі з ферментів, які знаходяться в слині, вже не повторюються ні в кишківнику, ні в шлунку", – розповідає експертка.

За словами гастроентеролога Євгенії Белінської, процес жування також активізує інші органи, які надалі будуть виділяти ферменти для перетравлення їжі.

У слині також містяться ферменти, які відповідають за задоволення.

"Коли ми нервуємо чи переживаємо, нам часто хочеться щось пожувати. Це тому, що тіло фізіологічно хоче себе заспокоїти", – пояснює Ольга Полюхович.

Добре пережована їжа також не може механічно травмувати шлунок, на відміну від великого шматка.

"Якщо ми ретельно не пережовуємо харчову грудку, то вона зберігається твердим шматком, тому шлунку набагато складніше її розщепити.

Таким чином ми механічно пошкоджуємо органи травлення", – пояснює нутриціолог.

Ольга Полюхович називає 4 переваги від повільного пережовування їжі, які позитивно впливають на загальний стан організму:

 • налагоджується правильний механічний процес травлення, не ускладнюється робота шлунка, стравоходу і кишківника;
 • нормалізується гормональний рівень;
 • забезпечується насичення організму всіма поживними речовинами;
 • отримується задоволення від їжі.

Скільки часу потрібно жувати їжу

Мета жування – подрібнити їжу таким чином, щоб вона втратила свою текстуру.

"Їжу рекомендують пережовувати близько 20 разів, але мало хто дотримується цього правила", – розповідає Євгенія Белінська.

Проте все залежить від текстури продукту. Наприклад, для стейків і горіхів може знадобитися більше часу, ніж для кавуна.

"Їжа буває різного типу, тому час пережовування кожного продукту різний.

Жувати потрібно до того моменту, коли їжа перетворюється в однорідний м'який клубочок і немає твердих частинок. Це головне правило.

Якщо ви пережували і відчуваєте, що їжа вже перетворилася в кашку – вже можна ковтати", – пояснює Ольга Полюхович.

Організм відчуває насичення їжею за 20 хвилин після споживання.

Тому якщо з'їсти всю порцію швидше, то у вас залишиться відчуття незавершеності.

Таким чином повільне жування сповільнює темпи та вберігає від зайвої їжі.

Крім того, коли ми швидко їмо, то не відчуваємо повністю смак і втрачаємо задоволення від споживання.

Часто через це після головного прийому хочеться добрати ще чогось смачненького.

Які наслідки для організму може мати не пережована їжа

Найперше, не пережована їжа порушує процес травлення, тому може виникати дискомфорт у шлунку, або проблема з випорожненням.

"Якщо їжу заковтувати шматками, вона не перетравлюється до кінця (особливо продукти з високим вмістом білка), тому може застрягати і накопичуватися в кишківнику", – розповідає нутриціолог.

У такому випадку також не засвоюється частина поживних речовин, які надходять з їжі.

"Ми себе позбавляємо вітамінів, мінералів, корисних білків, жирів і вуглеводів", – додає Ольга Полюхович.

Шматки неперетравленої їжі можуть викликати дискомфорт у шлунку, відчуття важкості та навіть біль.

"Гарне пережовування сприяє відсутності заковтування повітря (аерофагії). Наслідком якої буде відрижка і здуття", – розповідає Євгенія Белінська.

Крім того, коли їжа недостатньо пережована, то травна система збивається з пантелику.

Організм може не виробляти достатньо ферментів, необхідних для повного розщеплення їжі.

Це може призвести до проблем з травленням, зокрема викликати:

 • здуття живота;
 • пронос;
 • печію;
 • кислотний рефлюкс;
 • судоми;
 • нудоту;
 • головні болі;
 • проблеми зі шкірою;
 • дратівливість;
 • недоїдання;
 • розлади шлунку;
 • гази.

Як почати їсти повільніше

У Healthline назвали кілька порад, які допоможуть почати їсти повільніше:

Уникайте сильного голоду

Важко їсти повільно, коли дуже голодний. Щоб уникнути цього відчуття, варто тримати поряд корисні перекуси.

Поставте виделку

Якщо класти вилку після кожного шматка їжі, це допоможе їсти повільніше і насолоджуватися смаком.

Їжте продукти, які потрібно пережовувати

Зосередьтеся на волокнистих продуктах, які потрібно довго пережовувати, наприклад овочах, фруктах і горіхах.

Пийте воду

Споживання води або низькокалорійних напоїв допоможе знизити темп.

Але якщо у вас проблеми з травленням, то пити воду під час їжі не завжди корисно.

Питна вода може уповільнити процес травлення, розчиняючи в організмі ферменти, що розщеплюють їжу.

Цей ефект особливо помітний, якщо ви страждаєте розладами травлення, як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

Контролюйте час

Встановіть кухонний таймер на 20 хвилин і постарайтеся не закінчувати обід до цього часу.

Намагайтеся дотримуватися повільного і послідовного темпу під час їжі.

Вимкніть гаджети

Намагайтеся уникати електронних пристроїв, таких як телевізор і смартфони, під час їжі.

Зробіть глибокий вдих

Якщо ви почали їсти занадто швидко, зробіть кілька глибоких вдихів.

Це допоможе вам переорієнтувати і повернутися у правильний темп.

Практикуйте усвідомлене харчування

Техніки усвідомленого харчування допомагають приділяти більше уваги тому, що ви їсте, і контролювати свої пристрасті.

Дайте собі час

Для того, щоб відбулися зміни, потрібен час, бо нова поведінка перетворюється у звичку приблизно за 66 днів.

 

В Україні впровадять реабілітацію для пацієнтів після COVID-19. Що про це відомо

Понеділок, 12 квітня 2021, 10:43

В Україні запровадять реабілітацію для людей, які перенесли COVID-19 – Міністерство охорони здоров'я розробило відповідний стандарт, але ще його не затвердило.

Про це повідомила заступниця міністра охорони здоров'я Ірина Микичак під час брифінгу 12 квітня.

"В окремих випадках COVID-19 протікає безсимптомно, але часто розвиваєтьсяпневмонія, дихальна недостатність, вражаються інші системи і органи.

Це захворювання поліорганне, оскільки є ураження і ускладнення зі сторони серцево-судинної, нервової, ендокринної системи, а також проявляються в значній кількості психоемоційні розлади.

Після лікування необхідне тривале спостереження для виявлення можливих ускладнень і реабілітація для відновлення функцій дихальної, серцево-судинної системи, збереження психічного здоров’я", – розповіла Микичак.

Фото: photographee.eu/Depositphotos

Особливо йдеться про пацієнтів, які перенесли COVID-19 у важких та середньо-важких формах.

За словами Микичак, у міністерстві вже напрацювали відповідні рекомендації з урахуванням світового досвіду.

Зокрема, у співпраці з Державним експертним центром МОЗ розробило стандарт медичної допомоги "Реабілітація пацієнтів з коронавірусною хворобою COVID-19 та реконвалесцентів".

"Цей стандарт надіслано для опрацювання, обговорення в регіональні департаменти охорони здоров’я і буде найближчим часом погоджений в структурних підрозділах і відповідних відомствах", – додала заступниця МОЗ.

Також міністерство сформувало пропозиції до Національної служби здоров’я щодо запровадження нового пакету медичних послуг з реабілітації пацієнтів після COVID-19.

Це означає, що реабілітаційна допомога фінансуватимуться державою.

У МОЗ також мають визначити і затвердити мережу санаторно-курортних закладів та закладів охорони здоров’я, які зможуть надати відповідну спеціалізовану допомогу.

"МОЗ доручило керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я забезпечити осіб, які перенесли середню і важку форму COVID-19, послугами з реабілітації.

А також визначити і затвердити мережу закладів охорони здоров’я, зокрема, санаторно-курортних закладів місцевого підпорядкування для забезпечення доступу усім пацієнтам до спеціалізованої допомоги, а також скеровувати до санаторіїв МОЗ, які наказом від 6 квітня отримали доручення приймати профільних пацієнтів", – розповіла Микичак.

Пацієнти зможуть отримувати реабілітаційну допомогу після COVID-19 за скеруванням сімейного лікаря.

Коли відповідні послуги стануть доступними, наразі невідомо.

Нагадаємо, 70% українців, які перехворіли на британський штам COVID-19, потребують лікування від постковіду.

Симптоми вірусу можуть зберігатися ще кілька тижнів поспіль, а також довгостроково впливати на організм.


 

У громаді на Тернопільщині стартував прийом проектів на бюджет участі

Понеділок, 12 квітня 2021, 10:25

У громаді на Тернопільщині стартував прийом проектів на бюджет участі

Кожен житель Лановецької громади може подати власну ідею розвитку громади, оформивши її у вигляді проектної заявки. Після цього комісія з відбору проектів громадського бюджету проаналізує усі заявки та виставить на голосування.

0«Загальний обсяг громадського бюджету Лановецької громади на 2021-ий рік становить 1 135 800 грн. Цьогоріч серед проектів буде обрано 22 переможці із різних населених пунктів, — розповідають у Лановецькій міській раді. —  Упродовж двох тижнів жителі зможуть проголосувати за проекти, які їм сподобалися, після чого будуть оголошені результати. Проект чи проекти, які отримають найбільшу кількість голосів жителів громади, будуть реалізовані за кошти громадського бюджету».

Дізнатись більше про «Громадський бюджет» можна на сайті міської ради за посиланням.

 

У Тернополі нагородили найкращих за підсумками футзального сезону 2020-21

Понеділок, 12 квітня 2021, 10:23

На Тернопільщині урочисто нагородили кращі команди та гравців за підсумками Тернопільської футзальної ліги сезону 2020-2021. Організатором заходу, який відбувся 9 квітня, виступила Асоціація футболу Тернопільщини. Церемонію нагродження проводив голова Асоціації Тарас Юрик, який подякував футболістам і тренерам за сезон. Через карантин на певний час змагання було зупинено, однак футзальна ліга відбулася. За цей час в чотирьох дивізіонах взяли участь 66 команд, що є найбільшим показником в історії Тернопільської футзальної ліги.

 

Також Тарас Юрик подякував срібному призеру вищої Тернопільської футзальної ліги команді «Айва-Тірас» з Іванкова (Борщівщина), котра представляла Надзбручанський край у Всеукраїнському фіналі Аматорської футзальної ліги України, де за підсумками кваліфікаційного раунду пробилася до вищої ліги і там достойно виступила, - наголошується на офіційному Інтернет-сайті Асоціації.

Відтак, нагороди між командами та гравцями розподілили наступним чином:

Вища ліга

1 місце - «Алюр» (Тернопіль)

2 місце - «Айва-Тірас» (Іванків)

3 місце - «Говерла» (Дубівці)

Кращі: воротар – Ярослав Гаращук («Айва-Тірас»), бомбардир – Євген Гурін («Алюр», 29 м’ячів), гравець – Микола Гнатишин («Говерла»).

Перша ліга

1 місце - «Агрон-Агропродсервіс-Ветерн-40+» (Тернопіль)

2 місце - «Добра піца» (Тернопіль)

3 місце - ФК «Озерна-1»

Кращі: воротар – Едуард Матяш (ФК «Озерна-1»), бомбардир – Віктор Ковалик («Добра піца», 39 м’ячів), гравець – Богдан Іванців («Агрон-Агропродсервіс-Ветеран-40+»).

Друга ліга

1 місце - «Три валети» (Кременець)

2 місце - Тернопільська міська рада

3 місце - «Метрікс» (Тернопіль)

Кращі: воротар – Віктор Кібляр (Тернопільська міська рада), бомбардир – Ярослав Єфремов («Три валети», 33 м’ячі), гравець – Володимир Пунька («Метрікс»).

Третя ліга

1 місце - ФК «Таурів»

2 місце «Самець» (Підволочиськ)

Кращі: воротар – Анатолій Тимчій (ФК «Таурів»), бомбардир – Дмитро Стриєшин (ФК «Курівці», 31 м’яч), гравець – Роман Скакун («Дніпро» Печірна).

Окремо Асоціацією футболу Тернопільщини відзначено призом «За феєр-плей» гравця команди «Кастар-Україна» (Тернопіль) Володимира Раточка.

Фото усіх команд переможців та призерів можна переглянути на сайті Асоціації.

 

Сторінка 1 з 102

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер