images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


5 простих способів знизити тривогу

Середа, 12 червня 2024, 12:10

Сьогодні, на жаль, тривога є незмінною супутницею життя багатьох людей у найрізноманітніших ситуаціях. Особливо зараз, коли звичний світ руйнується і ми не маємо впевненості, що нас чекає завтра.

За статистикою, тривога зустрічається в два рази частіше за депресію, якій уваги приділяється набагато більше. З віком ймовірність стати жертвою тривожного розладу досягається майже 30%. Надмірна тривога однозначно негативно впливає на якість життя. Вона не дає людині ефективно працювати, спілкуватися, мандрувати чи підтримувати стабільні стосунки. Вона може бути причиною:

 • безсоння,
 • розсіяної уваги,
 • розгубленості,
 • прийняття поспішних необдуманих рішень,
 • невпевненості,
 • уникнення спілкування,
 • нездатності відстояти власні кордони та заявляти про потреби.

Якщо є проблема з постійними проявами надмірної тривоги, краще вчасно звернутися до спеціаліста — психолога чи психотерапевта. Проте, якщо тривога — тимчасове ситуативне явище, можна допомогти собі самостійно. Запам’ятайте і виконуйте ці вправи щоденно, тоді ви зможете автоматично їх використати в моменти хвилювання.

 1. Заземлення. Де ваша увага, тим і ви. Якщо увага прикована до нав’язливих думок, що ніби крутяться по колу, цей вир засмоктує у безодню і забирає сили. Суть заземлення у переключенні уваги від непотрібних неконструктивних в’язких думок до того, що тут і тепер відбувається в реальності.
 • Відчуйте опору під ногами, на що саме опираються ступні, це на тілесному рівні дасть відчуття контролю.
 • Озирніться навколо, знайдіть 5 предметів круглої форми, або зеленого кольору.
 • Візьміть в руки конкретний предмет, відчуйте його температуру, текстуру, форму, послухайте власні тілесні відчуття.
 1. Дихання. Вчіться дихати животом. Уявіть, що в животі у вас кулька, яку потрібна надути. Вдих — надуваємо живіт, напружуємося, подумки рахуємо до п’яти. Видих — здуваємо кульку, розслабляємося, також виконуємо протяжно, рахуючи до п’яти.
 2. Рух. Рухайтеся в задоволення — танцюйте, гуляйте по парку, плавайте, робіть йогу, грайте в ігри, займайтеся в спортзалі. Фізична активність знижує напругу, відволікає від нав’язливих думок, а отже, допомагає розслабитися. Але обов’язково пам’ятайте про міру, особливо, коли мова йде про спортзал. Виснаження не допомагає знизити тривогу, а забирає енергію, яка нам потрібна для її подолання.
 3. Сповільнення і медитація. Тривога часто виникає через надмірний хаос у нашому житті. Ми бігаємо, метушимося, хапаємося за різні можливості, не доводимо почату справу до кінця. Час для себе — можливість зупинитися, подивитися, що відбувається в житті, навести порядок, визначити пріоритети, позбутися зайвого, намітити план дій. Це додасть спокою і рівноваги.
 4. Задоволення і позитивне ставлення до себе. Проживайте життя в задоволення. Його можна отримувати від найпростіших речей, турбуйтеся про здоровий сон і харчування, втримуйте баланс між роботою і відпочинком. Щоразу хваліть себе за найменші досягнення, оскільки, можливо, ви — єдина людина, яка знає, скільки зусиль ви доклали, щоб зробити на перший погляд просту річ. Наприклад, познайомитися з кимось, відправити резюме на улюблену роботу, вийти з дому, відстояти свої кордони тощо…

Бажаю кожному щасливого життя без тривоги!

Олена Тіунова, PhD, практикуючий психолог

 

Tabletki.ua поки не забороняють: уряд відповів на петицію щодо скандальної постанови

П'ятниця, 31 травня 2024, 10:46

Tabletki.ua поки не забороняють: уряд відповів на петицію щодо скандальної постанови
ФОТО: NEWAFRICA/DEPOSITPHOTOS
8980

Кабінет міністрів вирішив доопрацювати проєкт постанови, що передбачала заборону роботи маркетплейсів і прайс-агрегаторів, які бронюють ліки, показують їхню наявність і вартість.

Про це йдеться у відповіді на петицію, яку ініціював співзасновник сервісу Tabletki.ua Євген Муравщик.

Звернення набрало понад 30 тисяч підписів та отримало відповідь Кабміну.

"Підтримуючи електронну петицію, ураховуючи суспільний інтерес до питань, порушених в ній, повідомляю, що проєкт акта буде доопрацьований", – йдеться у відповіді на петицію.

Уряд вирішив доручити МОЗ і Держлікслужбі зібрати пропозиції щодо можливостей розміщення інформації про наявність і ціни медикаментів на різних порталах.

Нагадаємо, 18 квітня Держлікслужба опублікувала проєкт постанови, де пропонувалися зміни в правилах електронної торгівлі ліками – зокрема, зобов'язання публікувати інформацію про ціни та здійснювати попереднє замовлення винятково на сайтах аптек.

Ініціатива викликала неоднозначну реакцію: багато українців підписали петицію з проханням не забороняти діяльність сервісу Tabletki.ua та аналогічних порталів.

Автор звернення Євген Муравщик заявив, що скандальна норма постанови порушує права споживачів на інформацію та призведе до подальшої монополізації аптечного ринку.

Понад 20 тисяч людей в Україні мають офіційно підтверджений діагноз ПТСР – Ляшко

П'ятниця, 24 травня 2024, 12:37

Понад 20 тисяч людей в Україні мають офіційно підтверджений діагноз ПТСР – Ляшко
У МОЗ розповіли, у скількох українців діагностований ПТСР
IGORVETUSHKO/DEPOSITPHOTOS
6759

Станом на 2023 рік в Україні понад 20 тисяч людей мають офіційно підтверджений діагноз "посттравматичний стресовий розлад".

Інформація щодо військових поки не розголошується, повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в ефірі "Єдиних новин", пише "Укрінформ".

За його словами, у 2023 році в електронній системі охорони здоров'я було 23 тисячі діагнозів ПТСР.

Водночас інформацію щодо кількості військових з цим розладом оприлюднять лише після закінчення війни.

Міністр зауважив, що ПТСР є виліковним, однак цей процес не можна назвати легким. Тому при появі його симптомів варто звертатися до психолога або сімейного лікаря, аби не виникли ускладнення.

"Ми в пошуках інноваційних методів лікування і ми відкриті для проведення клінічних досліджень. Зараз на базі нашого центру "Лісова поляна" в Пущі Водиці розпочинаємо більш детально вивчати психоделічну терапію і готові робити клінічну базу для того, щоб це розвивати. Тому треба рухатися в цьому напрямку", – сказав Ляшко.

Також він додав, що лікувати посттравматичний стресовий розлад набагато довше і важче, ніж профілактувати.

Нагадаємо, у МОЗ розповіли, яку психосоціальну допомогу українці можуть отримати безкоштовно.

 

"Болять м’язи після тренування": що таке крепатура та як її полегшити

Четвер, 23 травня 2024, 12:34

Болять м’язи після тренування: що таке крепатура та як її полегшити
Синдром відстроченого м’язового болю може спіткати практично будь-кого, від професійних спортсменів до новачків і людей, які давно не займалися спортом.
ANDREWLOZOVYI/DEPOSITPHOTOS
130

Синдром відстроченого м’язового болю або крепатура – це біль у м'язах, який з’являється після тренування.

Зазвичай крепатура починається через день або два після фізичного навантаження.

"УП. Життя" використала джерела Healthline, American College of Sports Medicine та National Library of Medicine, щоб розвінчати міфи про синдром відстроченого м’язового болю та дізнатися:

 • Як полегшити крепатуру?
 • Чи пов’язана крепатура та молочна кислота у м’язах?
 • Що робити, якщо крепатура заважає займатись домашніми справами?
 • Як найкраще відновити організм після фізичних навантажень?

Як зрозуміти, що з’явилась крепатура

Зазвичай крепатура виникає щонайменше через 12-24 години після тренування. Пік болю, як правило, настає через один-три дні після фізичних навантажень, а потім він повинен зменшитися.

Міф: біль, що виникає під час фізичного навантаження – це крепатура.

Біль, що виникає безпосередньо під час тренування або одразу після нього є іншим станом – гострим м'язовим болем.

Гострий біль у м'язах – це відчуття печіння, яке відчувається в м'язах під час тренування через швидке накопичення метаболітів під час інтенсивних вправ. Зазвичай воно зникає одразу або невдовзі після припинення фізичного навантаження.

Водночас симптоми синдрому відстроченого м’язового болю з’являються через кілька днів після тренування та можуть проявлятися як:

 • біль при розтягуванні м'язів, що призводить до їхнього скорочення і напруження;
 • м'язи болючі на дотик;
 • зменшення амплітуди рухів через біль і скутість під час руху;
 • набряк уражених м'язів;
 • м'язова втома;
 • короткочасна втрата м'язової сили.
Гострий біль в м'язах
Біль, що виникає безпосередньо під час тренування або одразу після нього є гострим м'язовим болем, а не крепатурою.

Чому з’являється крепатура та які вправи її спричиняють найчастіше

Високоінтенсивні фізичні вправи можуть спричинити крихітні, мікроскопічні розриви м'язових волокон. Організм реагує на це пошкодження запаленням, що може призвести до затримки появи болю в м'язах на день чи два.

Практично будь-яка високоінтенсивна вправа може спричинити синдром відстроченого м’язового болю. Водночас ексцентричні вправи найчастіше його провокують.

Під час ексцентричних вправ м'язи одночасно напружуються та подовжуються. Наприклад, контрольоване розгинання руки, коли ви випрямляєте передпліччя після скручування біцепса, є ексцентричним рухом. Те, як напружуються квадрицепси під час бігу під гору, також є ексцентричним рухом.

Міф: причиною крепатури є накопичення молочної кислоти (лактату), спричинене фізичними навантаженнями.

Колись помилково вважалося, що крепатура виникає внаслідок підвищення кількості лактату в м’язах.

Насправді гострий біль у м'язах під час навантаження виникає саме через накопичення молочної кислоти.

Крепатура ж не пов'язана з лактатом, а виникає через мікроскопічні розриви та пошкодження м'язів.

Чому виникає крепатура
Крепатура виникає через мікроскопічні розриви та пошкодження м'язів.

У кого може виникнути крепатура

Синдром відстроченого м’язового болю може спіткати практично будь-кого, від професійних спортсменів до новачків і людей, які давно не займалися спортом.

Отже, незалежно від вашого рівня фізичної підготовки, крепатура може виникнути щоразу, коли ви збільшуєте інтенсивність тренування або виконуєте новий вид вправ, до якого ваше тіло ще не звикло.

Міф: Якщо ви не відчуваєте крепатури після тренування, то не робите жодних успіхів у заняттях спортом.

Дехто помилково вважає, що відсутність болю в м’язах після фізичних навантажень є показником того, що вони недієві або виконуються неправильно.

Це зовсім не так. Коли людина починає виконувати нову програму вправ або виходить за межі своїх можливостей, то швидше за все, відчує біль. Але за продовження тренувань – тіло адаптується.

З кожним тренуванням можна відчувати все менше і менше болю внаслідок адаптації. Це не означає, що фізичних вправ недостатньо, вони виконані не надто наполегливо чи не приносять користі.

Біль в м'язах після тренувань
Синдром відстроченого м’язового болю (крепатура) може спіткати практично будь-кого, від професійних спортсменів до новачків.

Як запобігти болю в м’язах після тренування

Запобігти розвитку синдрому відстроченого м’язового болю не вдасться. Проте можна вжити заходів, щоб зменшити згодом його інтенсивність.

 • Пийте більше води.

Дослідження показало, що чоловіки, які тренувалися у спекотну, вологу погоду, значно зменшували біль у м'язах, коли пили воду до, під час і після тренування, порівняно з чоловіками, які не пили воду.

 • Робіть розминку.

Витрачайте 5-10 хвилин перед кожним тренуванням на динамічну розтяжку (розминку). Відкладіть статичну розтяжку до завершення тренування.

 • Виконуйте вправи на розслаблення м’язів в кінці тренування.

Згідно з дослідженнями, 20-хвилинне виконання вправ на розслаблення м’язів (розтяжки) після силового тренування на нижню частину тіла призводить до зменшення болю в чотириголовому м'язі через два дні після тренування. Статична розтяжка підвищує гнучкість суглобів та м'язів.

 • Не поспішайте з ускладненням тренувань.

Переходьте на наступний рівень інтенсивності тренувань повільно, крок за кроком. Це допоможе вам безпечно нарощувати силу та витривалість, мінімізуючи при цьому вплив крепатури.

Розтяжка для запобігання крепатури
Статична розтяжка підвищує гнучкість суглобів та м'язів.

Як позбутись крепатури

Єдиним методом лікування синдром відстроченого м’язового болю є час, але можна вжити заходів, щоб спробувати зменшити біль і скутість.

 • Продовжуйте рухатися, щоб полегшити біль у м’язах.

Під час крепатури з’являється бажання відпочивати та уникати будь-яких фізичних вправ і руху. Проте якщо синдром відстроченого м’язового болю не дуже сильний, лежання на дивані протягом дня може лише погіршити біль та скутість, а не полегшити їх.

Прислухайтеся до свого тіла. Якщо у вас сильна крепатура, можуть знадобитися один чи два дні повного спокою, щоб дати м'язам можливість відновитися. Варто відмовитися від будь-яких високоінтенсивних кардіотренувань або силових вправ під час болю.

Спробуйте виконувати легкі рухи протягом дня. Це може зменшити біль. Розтяжка дуже корисна для одужання. Щоб тримати м'язи в русі, спробуйте м'яку йогу або ходьбу, їзду на велосипеді чи плавання низької або помірної інтенсивності.

 • Застосовуйте масаж.

Кілька досліджень показали, що люди, які отримували масаж через 24, 48 або 72 години після інтенсивного тренування, повідомляли про значно меншу болючість, ніж ті, хто не отримував масаж після тренування. Найкраще допомагає масаж через 48 годин після тренування.

Ходити на масаж після кожного тренування може бути незручно, але ви можете спробувати робити самомасаж гомілок, стегон, сідниць, рук та плечей. Самомасаж можна виконувати самостійно або застосовувати спеціальні масажні ролики.

 • Використовуйте місцеві знеболювальні за потреби.

Ці препарати можна наносити місцево на хвору ділянку. Завжди дотримуйтесь інструкцій на упаковці щодо кількості та частоти нанесення.

Перед застосування медикаментів потрібно проконсультуватись з лікарем.

Контрастна гідротерапія може полегшити біль та слабкість м'язів після спортивних навантажень краще, ніж простий відпочинок.

Застосування контрастної гідротерапії допомагало спортсменам у командних видах спорту відновлюватися від втоми протягом 24-48 годин після змагань. Водночас занурення лише в холодну воду не мало такого самого ефекту.

Дослідження показали, що 10-15-хвилинне занурення всього тіла у ванну з холодною водою (10-15°C) полегшує синдром відстроченого м’язового болю.

Вологі теплові обгортання або тепла ванна також можуть полегшити біль і скутість, які виникають при крепатурі.

Контрастний душ при крепатурі
Контрастна гідротерапія може полегшити біль та слабкість м'язів після спортивних навантажень краще, ніж простий відпочинок.

Популярні препарати проти діабету та ожиріння спричиняють параліч шлунка – дослідження

Вівторок, 21 травня 2024, 13:09

Популярні препарати проти діабету та ожиріння спричиняють параліч шлунка – дослідження
Препарати для схуднення можуть викликати параліч шлунка
5SECONDS/DEPOSITPHOTOS
2733

Науковці знайшли рідкісний, але дуже небезпечний побічний ефект ін'єкційних препаратів для лікування діабету та ожиріння.

Ліки, що називаються агоністами GLP-1, можуть викликати параліч шлунка або гастропарез, повідомляє CNN.

Вчені провели три дослідження, засновані на великій кількості даних пацієнтів, але їхні результати ще не опублікували у медичних журналах.

Препарати для ін’єкцій, які називаються агоністами GLP-1, мають великий попит, бо є дуже ефективними для схуднення. Вони стимулюють виділення інсуліну, приборкують почуття голоду та сповільнюють проходження їжі через шлунок.

Однак дехто з пацієнтів повідомляв про напади блювоти під час прийому цих препаратів, а у декого лікарі діагностували зупинку роботи шлунка – гастропарез.

І хоча розробники ліків запевняють, що при подальшому прийомі препарату робота шлунку покращується, пацієнти зазначають зворотне. Навіть через кілька місяців їхній стан не покращився.

Ризик розвитку гастропарезу – 50%

Вчені виявили, що у людей, які приймали ліки з антагоністами GLP-1, ризик виявлення гастропарезу був приблизно на 50% вищим, ніж у тих, хто їх не приймав.

Науковці з Університетських лікарень Клівленда проаналізували базу медичних записів пацієнтів 80 організацій охорони здоров’я.

Вони зосередилися на людях із ожирінням, в яких індекс маси тіла вищий за 30. За 6 місяців до початку лікування GLP-1 вони не мали діагнозів "діабет", "гастропарез" чи "панкреатит". За цими критеріями виділили 286 тисяч пацієнтів.

Діабет сам по собі може збільшити ризик гастропарезу, якщо протягом тривалого часу рівень цукру в крові людини не контролюється належним чином.

Серед людей, яким для схуднення призначали ліки з антагоністами GLP-1, як-от семаглутид (марки Ozempic і Wegovy), ексенатид (Byetta) і ліраглутид (Victoza), щонайменше через 6 місяців був діагностований гастропарез. Таку тенденцію помітили у 10 з кожних 10 тисяч пацієнтів (в 0,1%).

Для порівняння, у 0,04% пацієнтів, які не приймали ліків із GLP-1, також діагностували параліч шлунка. Отже, ризик гастропарезу під час прийому препаратів для схуднення складає 52%.

У другому дослідженні науковці проаналізували дані майже 300 тисяч пацієнтів, яким призначили препарати з GLP-1 для лікування діабету або ожиріння в період з грудня 2021 року по листопад 2022 року. Їхні дані порівняли з людьми, які мали такий же діагноз, але їм призначили інше лікування.

У цьому аналізі виявили, що ризик розвитку паралічу шлунку на 66% вищий, ніж у людей, які не приймали препаратів з GLP-1.

"Усі побічні ефекти або симптоми з боку ШКТ – нудота, блювота та гастропарез – були значно вищими в тих, хто приймав GLP-1, порівняно з контрольною групою", – сказав доктор Пратік Шарма, професор медицини в Медичній школі Університету Канзасу.

Вчені порахували, що гастропарез виникає приблизно в 1 людини з 200 пацієнтів, які приймали GLP-1. Вчені припускають, що розробники препарату відкинули цю побічну дію через надто низьку частоту виявлення паралічу шлунку.

 

Сторінка 1 з 70

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер