images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


Штучний інтелект у 10 разів пришвидшив розробку ліків від хвороби Паркінсона

Четвер, 18 квітня 2024, 11:31

Штучний інтелект у 10 разів пришвидшив розробку ліків від хвороби Паркінсона
Хвороба Паркінсона є неврологічним захворюванням, яке розвивається найшвидше
GETTY IMAGES
2379

Дослідники з Кембриджського університету навчили штучний інтелект шукати сполуки, що блокують спеціальний білок-маркер хвороби Паркінсона.

Завдяки цьому вчені прискорили початковий процес скринінгу в 10 разів і знизити його вартість у тисячу разів, йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Nature Chemical Biology, пише MedicalXpress.

Хвороба Паркінсона є неврологічним захворюванням, яке розвивається найшвидше. Наразі на неї нездужає понад 6 мільйонів людей у ​​всьому світі. Науковці прогнозують, що до 2040 року кількість пацієнтів потроїться.

Недуга виникає через некоректну роботу білків альфа-синуклеїнів. Їхнє руйнування спричиняє загибель нервових клітин. А якщо ці білки неправильно згортаються, утворюються аномальні кластери – так звані тільця Леві. Їхнє накопичення в клітинах мозку перешкоджає його повноцінній роботі.

"Один із шляхів пошуку потенційних методів лікування хвороби Паркінсона вимагає ідентифікації невеликих молекул, які можуть пригнічувати агрегацію білка альфа-синуклеїну. Але це надзвичайно трудомісткий процес, бо пошук речовини для подальших досліджень може займати роки", – сказав керівник дослідження, професор Мікеле Вендрусколо.

І хоч науковці не полишають спроб знайти ліки проти хвороби Паркінсона та проводять усе нові клінічні дослідження, наразі жоден препарат не є затвердженим.

Вчені також тривалий час не могли визначити методи для пошуку правильних молекулярних мішеней і взаємодії з ними.

Команда з Кембриджа розробила метод машинного навчання, завдяки якому штучний інтелект з мільйона записів у хімічній бібліотеці виявив п'ять сполук, які блокують злипання або агрегацію білка альфа-синуклеїну, що характеризує хворобу Паркінсона.

"Використовуючи дані початкового скринінгу, ми змогли навчити ШІ ідентифікувати конкретні області на цих малих молекулах, відповідальних за зв’язування, а потім можемо повторно перевірити та знайти молекули, які підходять найбільше", – додав професор Вендрусколо.

Так науковцям вдалось набагато швидше розробити мішені для препаратів, створити більш дієві сполуки і при тому скоротити витратити на цей процес. Науковці підкреслюють, що завдяки цьому можуть розпочати роботу над кількома програмами відкриття ліків замість однієї.

Нагадаємо, нещодавно вчені також розробили алгоритм ШІ, який визначає походження ракових метастазів.

 

Учені розробили алгоритм ШІ, який прогнозує походження ракових метастазів

Середа, 17 квітня 2024, 11:33

Учені розробили алгоритм ШІ, який прогнозує походження ракових метастазів
Алгоритм тренували на десятках тисячах зображень ракових клітин.
PCESS609/GETTY IMAGES
271

Вчені навчили штучний інтелект ідентифікувати джерело онкології. Дослідження свідчать, що цей інструмент здатний встановлювати походження ракових клітин в організмі більш ефективно, ніж лікарі.

Як повідомляє Springer Nature, дослідники з Медичного університету Тяньцзіну (КНР) розробили алгоритм аналізу зображень ракових клітин і прогнозування їхнього походження. Результати їхньої роботи були опубліковані в Nature Medicine.

Для більш ефективного лікування метастатичної онкології лікарі мають розуміти походження шкідливих клітин. Один із методів дослідження цього полягає у визначенні схожості клітин метастазів із відкладених рідин (у легенях чи черевній порожнині) із раковими клітинами певного типу. Наприклад, при міграції в легені клітини раку молочної залози зберігають свій вигляд – це допомагає зрозуміти природу метастазів.

У 5% випадків медичним працівникам не вдається визначити джерело, що дуже ускладнює лікування онкохворих на останніх стадіях раку.

Модель штучного інтелекту навчали на близько 30 тисячах зображень клітин з рідин організмів 21 тисячі людей. Згодом науковці перевірили точність алгоритму на 27 тисячах зображень.

Результати показали, що ймовірність того, що серед трьох найбільш вірогідних джерел метастазів ШІ вкаже на його реальне походження, становить 99%. Перше припущення алгоритму було правильним у 83% випадків.

Прогнози ШІ обмежувалися 12 поширеними джерелами раку, зокрема онкологією легень, яєчників, грудей та шлунка. Деякі інші форми захворювання, зокрема рак передміхурової залози та нирок, неможливо ідентифікувати, оскільки вони зазвичай не поширюються на рідини в черевній порожнині та легенях.

Під час тестування майже 500 зображень результати аналізу моделі ШІ були кращими, ніж спеціаліста-людини.

Дослідники також ретроспективно оцінили підгрупу учасників дослідження – приблизно через чотири роки після того, як вони пройшли курс лікування раку. Виявилося, що особи, які отримували лікування від типу раку, встановленого алгоритмом, виживали з більшою ймовірністю, а тривалість їхнього життя була довшою, ніж хворих, лікування яких не ґрунтувалось на оцінках ШІ.

Махмуд Фейсал, який випробував ШІ для визначення походження раку в Гарвардській медичній школі (США), вважає, що додатковий аналіз клітин за допомогою алгоритму може сприяти зменшенню кількості додаткових тестів, необхідних для визначення походження метастазів.

Раніше науковці вже використовування штучний інтелект для прогнозування походження раку за зразками тканин та гемоними даними. За словами автора дослідження, поєднання трьох джерел інформації про ракові клітини може зробити прогнози ще більш точними.

Чи можна залишитися з близьким у реанімації? Відповідь МОЗ

П'ятниця, 12 квітня 2024, 10:06

Чи можна залишитися з близьким у реанімації? Відповідь МОЗ
Родичі та близькі друзі пацієнта можуть потрапити у відділення інтенсивної терапії
WAVEBREAKMEDIA/DEPOSITPHOTOS
6250

В Україні реанімації є відкриті – родичі та близькі друзі пацієнта можуть потрапити у відділення інтенсивної терапії та певний час залишатися там разом із ним.

Як повідомляє Міністерство охорони здоров'я, відвідувачем може бути будь-яка особа незалежно від родинних стосунків.

"Реанімації є відкритими для родичів чи знайомих пацієнтів. Вільний доступ затверджено наказом МОЗ ще у 2016 році", – зазначили у МОЗ.

У випадку, якщо у реанімації перебуває дитина, то її батьки або законні представники мають усно погодити допуск візитера.

Ще одним важливим зауваженням є те, що один відвідувач може бути біля пацієнта без обмежень по часу. Одночасно біля пацієнта може бути не більше двох людей.

Правила відвідування реанімації

У МОЗ пояснюють, що перебування в реанімації можливе лише за умови дотримання інструкцій, порад і прохань медичного персоналу.

"Наприклад, медичні працівники можуть попросити тимчасово залишити палату, якщо виникне необхідність проведення у палаті невідкладних дій медичного характеру. Така вимога медичного працівника є обов’язковою до виконання", – наголошують у міністерстві.

Для допуску у відділення інтенсивної терапії людина має бути тверезою. Особі у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння відмовлять у візиті.

Ще одним обмеженням є наявність інфекційного захворювання або контакт із носієм інфекції напередодні.

"Потрібно ставитися з повагою до приватності та спокою пацієнта, зокрема інших пацієнтів, які знаходяться у палаті відділення інтенсивної терапії.

Категорично заборонено чіпати апаратуру відділення та будь-яким іншим чином перешкоджати процесу лікування", – резюмують у МОЗ.

Нагадаємо, нещодавно у МОЗ пояснювали, за яких умов денний стаціонар в лікарні – безкоштовний.

 

В Україні збільшується кількість хворих на кашлюк: як вберегтися

Четвер, 11 квітня 2024, 10:24

В Україні збільшується кількість хворих на кашлюк: як вберегтися
В Україні збільшується захворюваність на кашлюк
T.TOMSICKOVA/DEPOSITPHOTOS
935

В Україні швидко зростає кількість хворих на кашлюк. Лише в січні та лютому 2024 року медики зафіксували понад пів тисячі нових випадків захворювання.

Це – у 20 разів більше, ніж за аналогічний період 2023 року.

Як зазначили у Міністерстві охорони здоров’я, абсолютна більшість хворих – діти, які не мали відповідного щеплення.

"Кашлюк є дуже заразним, він легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні", – зауважили у МОЗ.

За словами медиків, найбільш небезпечною ця недуга є для немовлят, адже вона має важкий перебіг і високий ризик виникнення ускладнень. Одним із них є апное – тимчасова зупинка дихання, про яку може свідчити посиніння обличчя. Високою серед найменших пацієнтів є й летальність.

Хоча старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюку, хвороба може бути тривалою та виснажливою для організму.

В Україні стрімко зростає захворюваність на кашлюк
Понад 90% хворих - діти, які не мали відповідного щеплення

У міністерстві кажуть, що кашлюк починається як звичайне ГРВІ (підвищення температури тіла, нежить тощо). Серед симптомів – нападоподібний спазматичний кашель із свистом аж до почервоніння обличчя та сльозотечі, який розпочинається через 5-8 днів після інфікування. При цьому напади кашлю трапляються частіше вночі, ніж удень.

Одужання розпочинається за 4-8 тижнів, напади кашлю поступово стають менш інтенсивними та виникають рідше. Іноді цей процес може тривати від двох до шести місяців.

У МОЗ пояснюють: єдиний спосіб захистити себе та своїх дітей – зробити щеплення.

"Усі діти мають отримати чотири щеплення — у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Якщо з якоїсь причини вакцинацію пропустили, наздоженіть її якнайшвидше", – наголосили у відомстві.

Також від кашлюку можуть вакцинуватися й жінки у період між 16 та 32 тижнями вагітності – незалежно від того, чи отримували вони щеплення в дитинстві. Це важливо для того, щоб захистити новонародженого малюка від недуги у перші місяці його життя.

Нагадаємо, у Рівненській області у січні та лютому зафіксували 111 випадків захворювання на кашлюк. Це – у 37 разів більше, ніж в аналогічному періоді минулого року.

Вчені виростили "мінімізки", щоб дослідити зв'язок між черепно-мозковими травмами і деменцією

Вівторок, 09 квітня 2024, 10:43

Вчені виростили мінімізки, щоб дослідити зв'язок між черепно-мозковими травмами і деменцією
Вчені створили "мінімізки", щоб з'ясувати, чому черепно-мозкові травми підвищують ризик деменції
SERGEYNIVENS/DEPOSITPHOTOS
1182

Науковці дослідили, що струс мозку та інші черепно-мозкові травми (ЧМТ) підвищують ризик деменції у людей.

Вони виявили це завдяки "мінімізкам" – моделям, які виростили у лабораторії з людських клітин, йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Cell Stem Cell, пише Live Science.

Науковці виростили церебральні органоїди (або ж мінімізки), що виглядали як скупчення клітин мозку розміром з головку шпильки.

Для цього вони зробили забір тканин двох типів:

  • здорових людей-донорів;
  • пацієнтів із бічним аміотрофічним склерозом (БАС) або лобно-скроневою деменцією.

Вчені виявили, що мутації в гені під назвою C9orf72 підвищують ризик обох захворювань – усі донори мали мутантну копію цього гена.

Дослідники "підірвали" отримані органоїди ультразвуковими імпульсами, щоб імітувати деякі ефекти ЧМТ, зокрема загибель клітин мозку та зміни в білку під назвою "тау"(p-tau), який має стосунок до хвороби Альцгеймера.

Крім того, команда помітила зміни в білку під назвою TDP-43 – його раніше пов’язували як з ЧМТ, так і з багатьма нейродегенеративними захворюваннями.

Цей білок зазвичай міститься в ядрі здорових клітин, але при нейродегенеративних станах TDP-43 накопичується в згустках. Дослідження показує, що після ЧМТ несправні білки TDP-43 пошкоджують і вбивають клітини мозку.

Команда виявила, що причиною їхнього псування може бути те, що вони вийшли з ядра.

Ці шкідливі зміни в TDP-43 були більш поширені в органоїдах, вирощених із клітин людей з БАС або деменцією, ніж у клітинах здорових донорів.

Органоїд головного мозку з нейронами, позначеними зеленим кольором.
Органоїд головного мозку з нейронами, позначеними зеленим кольором.
ДЖОШ БЕРЛІНД

Ми перевірили кожен ген у геномі людини, щоб побачити, чи зможемо ми уникнути цієї травми, придушивши будь-який окремий ген”, – сказав старший автор дослідження, доцент кафедри біології стовбурових клітин і регенеративної медицини в Університеті Південної Каліфорнії Джастін Ічіда.

Дослідники знайшли ген білка на поверхні клітин KCNJ2. Коли цей ген деактивували, мозок мав захист від наслідків ЧМТ. Дослідники випробували це на своїх органоїдах і на лабораторних мишах, виявивши стійкі ефекти.

Націлювання на KCNJ2 може зменшити загибель нервових клітин після ЧМТ.

Це може мати потенціал як лікування після травми або як профілактичне лікування для спортсменів та інших осіб із високим ризиком травм”, – додав науковець.

Науковці описали механізм, який блокує подальші наслідки травм головного мозку. Вони припускають, що його можна використовувати як профілактичний захід або терапію після травми. Але для цього потрібно провести ще низку досліджень, які детальніше з'ясують глибинні наслідки мозку після ЧМТ.

Нагадаємо, раніше вчені встановили, що пошкодження, які є причиною хвороби Альцгеймера, можуть виникати одразу після струсу мозку.

Науковці також виростили мозковий органоїд із тканин мозку плода. Він допоміг розпочати дослідження лікування захворювань і розладів мозку, особливо у дітей.

 

Сторінка 3 з 69

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер