images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


Вчені знайшли неочікуваний спосіб, як полегшити депресію у людей з хворобою Паркінсона

Середа, 08 січня 2025, 10:59

Вчені виявили, що танці можуть допомогти полегшити депресію у людей зхворобою Паркінсона. Цю активність розглядають як ефективний метод з довготривалим ефектом, що зберігається впродовж кількох місяців.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в JMIR Publications, пише The Washington Post.

Дослідження охопило 23 пацієнти з хворобою Паркінсона, які не мали досвіду в танцях. У всіх учасників була діагностована хвороба протягом останніх п’яти років. Усі вони проходили курс танців протягом восьми місяців. Результати показали, що депресія знижувалася після кожного заняття танцями, а покращення були стійкими і зберігалися до восьми місяців.

Учасники відвідували щотижневі 75-хвилинні заняття, де починали з простих рухів: робили вправи на ноги і стопи, плавні згини колін (пліє) і поступово переходили до більш складних рухів.

Протягом дослідження вчені вимірювали рівень депресії учасників за допомогою спеціальної шкали для літніх людей, а також проводили МРТ-сканування мозку семи добровольців.

Дослідження підтвердило, що танці не лише покращують настрій, але й сприяють змінам у мозковій активності, зокрема в підкорковій частині мозку, відомій як підшкірна поясна звивина (SCG). Ця частина мозку відіграє важливу роль у регуляції настрою та емоційного сприйняття. Вчені помітили, що активність у цій області зменшувалася після танців, що є ознакою зниження депресії.

Нейробіологиня Гелен Мейберг, яка не брала участі в дослідженні, пояснила, що підвищена активність в цій ділянці мозку характерна для депресії, і вона зменшується при використанні антидепресантів. Виявилось, що танці мали подібний ефект на мозок, як і медикаментозне лікування депресії.

Професор факультету охорони здоров’я університету Йорка Джозеф ДеСоуза зазначив, що танці стали для пацієнтів з хворобою Паркінсона справжнім "еліксиром". Вони не тільки покращують настрій, але й мають позитивний вплив на фізичний стан: зменшують тривожність, покращують сон та збільшують рухливість. Зокрема, танці стимулюють координацію рухів і допомагають покращити баланс.

Зростає кількість доказів того, що танці і фізичні вправи можуть значно покращити фізичні симптоми хвороби Паркінсона. Існує багато програм, які пропонують танці як метод боротьби з симптомами цієї хвороби, зокрема Dance for PD у Нью-Йорку, Dance for Parkinson’s Disease в Стенфорді, а також балетні класи в Сан-Франциско і Чикаго.

"Хоча існують ефективні методи лікування депресії при хворобі Паркінсона, танці можуть стати корисним доповненням до традиційних методів", – зазначила професорка неврології в Університеті Каліфорнії Каролін Таннер.

ДеСоуза продовжує свої дослідження і сподівається дізнатися більше про механізми позитивної реакції організму на танці. Він вважає, що музика активує центри винагороди в мозку, а самі рухи впливають на сенсорні та моторні шляхи мозку.

 

"Охматдит" укладе договір з НСЗУ: що зміниться для пацієнтів

Вівторок, 07 січня 2025, 09:44

З 2025 року київський "Охматдит" офіційно переходить на систему контрактування з Національною службою здоров’я України. Зокрема медзаклад працюватиме у межах Програми медичних гарантій.

Таким чином пацієнти чітко розумітимуть, які послуги гарантовано безкоштовні, а за що може знадобитися оплата, повідомили у НДСЛ "Охматдит".

Відтепер медичні послуги, які входять до законтрактованих пакетів Програми медичних гарантій, будуть безкоштовними для пацієнтів за умови наявностіелектронного направлення від лікуючого чи сімейного лікаря.

Водночас платні послуги надаватимуть:

  • за плату від юридичних та фізичних осіб;
  • без направлення лікаря, (окрім тих випадків, коли направлення не вимагається відповідно до законодавства);
  • за договорами з юридичними особами.

"Договір приєднання щодо надання послуг з медичного обслуговування, перелік таких послуг та їх вартість, а також перелік безкоштовних послуг буде опубліковано найближчим часом на офіційному сайті лікарні", – зазначили в "Охматдиті".

Раніше ми розповідали, що "Охматдит" оголосив тендер в електронній системі Prozorro на першочергові протиаварійні роботи у лікувально-діагностичному комплексі, який постраждав внаслідок російського обстрілу 8 липня 2024 року.


Навіть краплі та мазі: до програми "Доступні ліки" додали 30 діючих речовин

Понеділок, 09 грудня 2024, 17:24

У 2025 році програму "Доступні ліки" розширять – до переліку реімбурсації додадуть понад 30 діючих речовин.

Крім того, вперше будуть доступні препарати для дітей, а також ліки у формі крапель і мазей, повідомляє Міністерство охорони здоров'я.

До переліку препаратів додали комбіновані лікарські засоби для лікування серцево-судинних захворювань, а також – проти ревматологічних, неврологічних, очних та ендокринних захворювань, як-от гіпотиреоз і мігрень.

Як повідомляють у МОЗ, щонайменше 500 тисяч українців зможуть заощадити кошти на лікуванні.

З державного бюджету на програму реімбурсації у 2025 році виділили 6,6 млрд гривень.

Програма "Доступні ліки" передбачає, що мешканці сіл, прифронтових та віддалених територій можуть отримати ліки Укрпоштою чи у мобільних аптечних пунктах.

У МОЗ нагадали, що програма реімбурсації дозволяє українцям отримувати ліки проти найпоширеніших хронічних хвороб безоплатно або з частковою доплатою. За п‘ять років вона розширилася більш ніж удвічі. За цей час програмою скористалися майже 5 мільйонів українців.

ВІКТОРІЯ АНДРЄЄВА 

 

Контакт зі свійськими тваринами знижує ризик розвитку алергій у дітей? Вчені пояснили, як саме

Четвер, 05 грудня 2024, 10:28

Команда шведських лікарів, педіатрів і фахівців з інфекційних захворювань виявили, що немовлята, які живуть на фермі чи з домашніми тваринами, мають менший ризик розвитку алергії.

У дослідженні, результати якого опублікували у науковому журналі Plos One, науковці зробили висновок, що це пов’язано з постійним контактом батьків з тваринами, пише Medical Xpress.

За останні кілька десятиліть вчені з’ясували, що кишковий біом відіграє набагато більшу роль у здоров'ї людини, ніж вважалося раніше. А тепер вчені знайшли докази того, що він також може впливати на імунну систему та розвиток алергії.

Науковці хотіли з'ясувати, чи впливає життя на фермі на мікрофлору кишківника. Для цього вони зібрали зразки калу у дітей у різні вікові періоди: три дні, 18 місяців, 3 та 8 років. Кожен з них ріс в різних умовах: на фермі, в місті та вдома з домашніми тваринами.

Потім дослідники порівняли зразки дітей, які зростають на фермі з тваринами та тих, які не живуть на фермі, але мають домашніх тварин.

Вони виявили, що немовлята, які живуть на фермі, мали в 7 разів більше анаеробів (організмів, які живуть без кисню), ніж факультативних бактерій (ті, які можуть жити в умовах відсутності чи наявності кисню), порівняно з тими, які не жили на фермі, незалежно від того, мали вони домашніх тварин чи ні.

"Наші результати вказують на те, що нижчі показники алергії у дітей, які ростуть на фермах або з домашніми тваринами, можуть бути пов'язані з раннім формуванням типових анаеробних мікроорганізмів у їхній мікробіоті кишківника.

Однак необхідні подальші дослідження, щоб підтвердити наші спостереження в цьому дослідженні невеликої когорти новонароджених", – зазначили вчені.

ВІРА ШУРМАКЕВИЧ 

Відтак, фахівці стверджують, що контакт зі свійськими тваринами в дитинстві призводить до змін у біомікрофлорі кишківника. Це, на їхню думку, знижує ризики мати алергії в майбутньому.

Раніше ми розповідали, як зробити контакт дитини та домашнього улюбленця безпечним та чи можна уникнути алергії.

Популярний харчовий загусник може провокувати діабет 2 типу – дослідження

Вівторок, 03 грудня 2024, 15:53

Популярний харчовий загусник може провокувати діабет 2 типу – дослідження
Lukatme1/DEPOSITPHOTOS
13280

Каррагінан – харчова добавка E407, яку часто додають до м’яса, сиру, молочних продуктів та їхніх замінників – може бути пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку діабету 2 типу.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі BMC Medicine, пише IFLScience.

Каррагінан використовується ще з 1950-х років як загусник та емульгатор.

Раніше дослідження на тваринах показували, що ця речовина може викликати запалення кишківника, виразки та підвищення рівня цукру в крові. Але вплив каррагінау на людей залишався малодослідженим.

Тепер науковці провели експеримент за участю 20 молодих чоловіків. Учасникам протягом двох тижнів додавали до раціону або плацебо, або дозу каррагінану, яка у 2-3 рази перевищувала середнє щоденне споживання в США.

РЕКЛАМА:

За такий короткий час дослідники вже побачили зміни: у тих, хто отримував каррагінан, підвищилася проникність кишківника, що свідчить про запалення. Науковці пояснюють, що це може з часом призводити до хронічних хвороб, як-от діабет 2 типу.

В учасники з вищою вагою помітили меншу чутливість до інсуліну – гормону, який допомагає контролювати рівень цукру в крові. Це перший сигнал, що може призводити до розвитку діабету. У цієї категорії також виявили ознаки запалення у крові та мозку, зокрема в гіпоталамусі, який контролює апетит та обмін речовин.

Діабет 2 типу вражає майже кожного десятого дорослого у світі, і дедалі частіше діагностується у молодих людей. Особливо ризикують люди з надмірною вагою та віком 45+. Зниження чутливості до інсуліну – це перший крок до можливого розвитку хвороби.

Науковці наголошують, що потрібні додаткові дослідження. Ця робота охопила лише молодих чоловіків, тому не ясно, як каррагінан впливає на жінок чи людей старшого віку.

"Можливо, наші учасники були надто здоровими, щоб побачити всі негативні наслідки каррагінану. Але в старших чи людей із зайвою вагою ці ефекти можуть проявлятися сильніше", – пояснив професор Норберт Стефан.

 

Сторінка 4 з 82

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер