images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


В Україні складна ситуація з туберкульозом, найбільше хворих у п'яти областях – ЦГЗ

Вівторок, 02 квітня 2024, 10:20

ФОТО: MAGICMINE/DEPOSITPHOTOS
12824

Найбільші показники захворюваності на туберкульоз в Україні мають Одеська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Закарпатська та Волинська області.

Про це повідомила завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

В Україні поширюється саме лікарсько-стійкий (мультирезистентний) туберкульоз – той, що не піддається стандартним методам лікування.

"Підкреслю, що зараз в умовах повномасштабної війни, тривалого стресу, тривалого перебування в підвальних приміщеннях, зубожіння населення, також того економічного стану, в якому перебуває наша країна, ми ще раз звертаємо увагу, що в цілому наша країна належить до країн з високим рівнем захворюваності серед європейського регіону.

Характерною особливістю є поширення в масштабах нашої країни саме лікарсько-стійкого туберкульозу", – сказала представниця ЦГЗ.

Яна Терлєєва зауважила, що усі регіональні протитуберкульозні центри залучені до інноваційного лікування. Водночас не всі українці знають, що ця хвороба виліковна.

"Ми бачимо ефективність лікування 89%, це дуже хороший показник. Але значна кількість пацієнтів мають занедбану форму і їм надати допомогу значно важче. З одного боку, це пов’язано з тим, що ці люди не звертались по медичну допомогу під час COVID-19, а з іншого боку – з пізнім зверненням через обмеження, пов’язані з війною.

За даними МОЗ, близько 20% населення на прифронтових, деокупованих територіях мають обмежений доступ до медичної допомоги", – каже Терлєєва.

Щоб виявляти й лікувати туберкульоз, в Україні використовують різні технології, зокрема мобільні амбулаторії.

За словами Терлєєвої, у 2023 році середній термін призначення лікування становив 6 днів від моменту виявлення хвороби.

"Це доволі хороший показник, враховуючи кількість тривог, логістичні обмеження. Але ми хочемо ще скоротити цей термін, щоб якомога швидше виявляти хворобу і людина отримувала лікування відразу після появи симптомів, щоб перервати подальше передавання туберкульозу", – додала посадовиця.

Загалом за останній рік захворюваність на туберкульоз у світі зросла на 4% і на це, зокрема, вплинула пандемія COVID-19, додав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

У 2023 році в Україні зареєстрували близько 20 тисяч випадків туберкульозу, 640 з них – серед дітей.

"Україна була серед лідерів за новими випадками туберкульозу, причому не лише чутливого, а й мультирезистентного. Мультирезистентний туберкульоз. Для України це проблема ще більш актуальна, тому що є певні складнощі з безпековим питанням, не завжди можливо запустити повний комплекс профілактичних програм", – сказав Кузін.

Водночас Україна вже кілька років працює за протоколами ВООЗ та використовує європейські практики, запевнив санлікар.

За його словами, завдяки інноваційним препаратам пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом можна вилікувати за 6-9 місяців (раніше – 18-24 місяці).

 

Заморожене плече

Понеділок, 01 квітня 2024, 14:07

Заморожене плече

(Плече-лопатковий периартрит, адгезивний капсуліт)

Заморожене плече або адгезивний  капсуліт, це стан, що викликає біль та різке обмеження руху в плечовому суглобі.

Причини замороженого плеча ще не дуже добре вивчені. При цьому стані виникає запальний процес в м’язевій капсулі з послідуючим утворенням сполучної тканини.

У деяких пацієнтів цей діагноз виникає після травми плеча, але це не є основною причиною виникнення даного захворювання.

Деякі фактори ризику для заморожене плече включають в себе:

 

-         Остеохондроз шийного відділу хребта

-          Вік і стать

-           Заморожене плече виникає частіше у жінок у віці 40-60 років.  найбільш часто вражає пацієнтів у віці від 40 до 60 років.

-         Ендокринні розлади

-         Пацієнти з цукровим діабетом та захворюваннями щитоподібної залози більш схильні до цього захворювання.

-         Травма плечового суглобу або після оперативного лікування цього суглоба.У пацієнтів, які страждають від травми плеча, або після хірургічної операції на плечі, може розвиватися адгезивний капсуліт. Після травми спостерігаємо тривалу іммобілізацію плечового суглобу – тому ризик виникнення цього захворювання є більшим.

-         Інші причини -

При хворобах серця , шийному остеохондрозі та хворобі Паркінсона спостерігались випадки частішого розвитку адгезивного капсуліту.

Клінічна картина

Ніхто насправді не розуміє, чомуу  деякіх людей розвивається заморожене плече. Просто , як кажуть пацієнти, без видимих причин відбувається спочатку незначне обмеження рухів в плечовому суглобі. Потім наростає біль і рухливість даного суглобу різко обмежується. Людина не може спати на цьому плечі, потребує допомоги при одяганні одягу і користування першими предметами необхідності. При з несвоєчасному звертанні до лікаря навколо плечового суглобу утворюються ділянки зі сполучною тканиною і захворювання приводить до інвалідизації пацієнта.

Лікування

1.Масаж –  ефективна методика в комплексному лікуванні адгезивного капсуліту на ранніх стадіях захворювання;

2. Остеорефлексотерапія – методика введення ліків до кісток, які формують даний суглоб;

3.Введення лікарських речовин в тканини, які оточують суглоб та/чи  в суглоб.

4. Вправи для розтягнення спазмованих м’язів.

Відбілювання зубів вдома: які засоби існують та як вони діють

Понеділок, 01 квітня 2024, 13:52

Як безпечно відбілити зуби в домашніх умовах?
MILKOS/DEPOSITPHOTOS
767

Відбілювання зубів – досить поширена процедура серед клієнтів стоматологів. Водночас допомогти відбілити їх в домашніх умовах обіцяють виробники зубних паст, спеціальних смужок чи гелів. Можна почути й про безліч “народних методів” для відбілювання. Щоб дізнатися, наскільки це дієво та як впливає на стан зубів, поспілкувалися зі стоматологинею Вікторією Ахмедовою.

Як діють засоби для відбілювання зубів

Плями або жовтизна на зубній емалі можуть з'являтися через сигаретний дим, надмірне вживання кави, червоного вина та штучних харчових барвників, пише National Library of Medicine. Крім того, емаль може зношуватися і робити зуби більш жовтими через кислу їжу – цитрусові, газовану воду. За результатами досліджень, жовтизна зубів також може бути пов’язана й із вживанням антибіотиків.

Для домашнього відбілювання існують:

  • зубні пасти;
  • зубні порошки;
  • гелеві смужки;
  • олівці;
  • гелі з капами.

Активний інгредієнт багатьох відбілювальних засобів – перекис водню або перекис карбаміду. Перекис допомагає висвітлити зубну емаль. Зазвичай його дозування у складі зубних паст, відбілювальних смужок та ополіскувачів невисока.

Безпечні для зубів засоби з концентрацією перекису 10,15 та 20 відсотків. Самостійно використовувати розчин перекису водню з аптеки не варто. Неправильно розрахована його кількість може спричинити опіки ясен.

Відбілювальні формули також можуть містить фтор, щоб захистити зуби від жовтизни та карієсу. За даними Американської стоматологічної асоціації, рекомендована кількість фтору в пасті – від 1000 до 1500 ppm (частин на мільйон фториду). Але його дозволена концентрація може змінюватися і залежати від стану зубів конкретної людини.

“На якісній пасті завжди буде написано, скільки там фтору. Є люди з флюорозом – хворобою зубів, яка виникає через надмірну кількість фтору в організмі. Для них такі засоби будуть шкідливими. А є люди з карієсогенною ситуацією в порожнині рота, для яких потрібна регульована кількість фтору потрібна”, – розповідає стоматологиня.

Зубна паста і порошок для відбілювання

У складі деяких відбілювальних зубних паст і порошків для відбілювання є деревне вугілля або харчова сода. Вони працюють, як абразив – полірувальний засіб.

Абразиви знімають пігментований харчовий наліт механічно, “шкрябаючи” зуби.. Такі агресивні частинки засобів можуть пошкоджувати емаль, каже стоматологиня Вікторія Ахмедова. Тому треба слідкувати, щоб індекс абразії (РДА) у пастах та порошках був невисоким – 30-50 одиниць. Більш безпечно чистити зуби пастами, які розчиняють наліт з допомогою спеціальних ферментів.

“Ферменти у складі паст – це якісна історія. Тому варто шукати ті, які відбілюють за рахунок ферментації, а не високої абразії. Головне, на що треба звертати увагу – лактопероксидазний комплекс. Це бактерицидний, мінералізуючий фермент, який є у слині людини”, – пояснює лікарка.

Стоматологиня наголошує, що також потрібно слідкувати, щоб у складі паст не було емульгатора PEG-12 та SLS – речовини, завдяки якій паста перетворюється на велику піну.

Смужки для відбілювання зубів

Смужки для відбілювання виробники пропонують прикласти і щільно притиснути до поверхні зубів клейкою стороною. Наступний етап – зняти їх через зазначену на інструкції кількість часу.

Смужки не варто використовувати, якщо на емалі є тріщини, глибокі сколи, або карієс. Надто концентровані компоненти можуть проникнути в зубні канальці і спричинити хімічний опік пульпи. Крім цього, змусити карієс прогресувати. Тому під час вибору також потрібно звертати увагу на зазначені вище активні компоненти.

Якщо у вас був початковий карієс, то він може стати поверхневим, якщо був поверхневим, може стати середнім. Якщо десь є відкриті зубні канальці, у які потрапить цей різкоагресивний гель із відбілювальних смужок, пульпа може померти від хімічного опіку. Особливо небезпечно використовувати відбілювальні смужки з невідомим складом”, – додає Вікторія Ахмедова.

MICROGEN/DEPOSITPHOTOS

Олівець, гель та капи для відбілювання зубів

Олівці для відбілювання діють завдяки гелю, який наноситься ним на зуби. Та гель може бути надто агресивним за складом. До прикладу, якщо містить завелику кількість перекису водню. Тому потрібно звертати на це увагу і перед використанням проконсультуватися щодо складників зі стоматологом.

З допомогою деяких наборів для домашнього відбілювання потрібно покрити зуби спеціальним гелем і вдягнути на них капу. Дозування гелю і концентрація активних складників у таких наборах зазвичай менша, ніж у смужках, тому вони більш безпечні для зубної емалі, розповідає лікарка.

Перед нанесенням гелю варто впевнитись, що капи для відбілювання щільно прилягають до зубів. У зворотному випадку, гель може проникнути на ясна і спричинити опіки. Перед тим, як скористатися набором для домашнього відбілювання також варто перевірити зуби на наявність карієсу, глибоких тріщин та сколів у стоматолога.

Домашні рецепти для відбілювання, яких варто уникати

Можна натрапити й на поради використовувати соду, лимон чи вугілля для відбілювання зубів. Лимон містить велику кількість кислоти, яка розчиняє гідроксилапатит – головну складову емалі. Через це зуби різко стають більш чутливими. Сода і вугілля – це агресивні абразиви, які пошкоджують емаль механічно. За словами стоматологині, такі засоби для домашнього відбілювання небезпечні.

“Лимоном не можна відбілювати в жодному разі. Навіть якщо просто їсти лимони або зелені яблука декілька днів підряд і мати здорові зуби без патологічної стертості, то чутливість зубів підвищується через те, що кислота роз’їдає гідроксилапатит. Сода, вугілля “відбілюють” з допомогою агресивної абразії. Це шкодить емалі. Можна провести аналогію з брудною після кави чи чаю чашкою, яку почистили содою”, – каже стоматологиня.

Чи шкодить відбілювання зубів ротовій порожнині

Мінімальна шкода, яку може принести домашнє відбілювання – чутливість зубів і подразнення або опіки ясен. Вплив на ротову порожнину залежить від концентрації активних речовин в засобах. У складних випадках неправильне відбілювання може спричинити ерозію зубів, деградацію їхніх мінералів та пошкодження пульпи.

Якщо з'являється зубний біль, почервоніння або кровоточивість ясен, варто припинити використовувати засіб та звернутися до стоматолога. Перед відбілюванням в домашніх умовах також варто проконсультуватися з фахівцем.

Для того, аби запобігти появі жовтизни, стоматологи радять ретельно слідкувати за гігієною ротової порожнини. Чистити зуби не менше двох разів на день, зокрема їхню задню частину і місця навколо ясен. Також користуватися зубною ниткою, щоб прибрати наліт між зубами.

 

Два роки і 10 операцій: як медики з Франківська врятували військовому ногу від ампутації

Четвер, 28 березня 2024, 14:38

Петро Яблінчук отримав поранення на фронті на початку повномасштабного вторгнення. Лікарі майже два роки рятували його кінцівку від ампутації.

Вони провели понад 10 операцій, розповіли у Центральні міській клінічній лікарні Івано-Франківська.

“У 2022-му я пішов добровольцем, бо мав бойовий досвід. До того три роки був в АТО, але служба у 2014-2017 – це легка прогулянка”, – згадує Петро.

Він потрапив до шпиталю 13 березня 2022 року – через 3 дні після перебування на фронті. На Житомирщині його разом з побратимами накрив прильот від авіації.

Лікарі 2 роки відновляли кінцівку військовому
Лікарі 2 роки відновляли кінцівку військовому
ЦЕНТРАЛЬНА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Військовий отримав важку мінно-вибухову травму лівої ноги. У таких випадках часто доводиться ампутувати кінцівку.

Задня поверхня стегна, коліна і гомілки були повністю без шкіри і м’язів. Оскільки артерія не була пошкоджена, основною метою лікарів було зберегти кінцівку”, – розповідає завідувач відділення травматології, ортопедії і реконструктивної та пластичної хірургії Степан Зелик.

Пацієнту багато разів видаляли відмерлі тканини, а також проводили шкірну пластику в декілька етапів. Медики зазначають, що дефект тканин був значним. Ускладнювало лікування велика площа інфікування, яка виникла через мінно-вибухову травму.

На допомогу у лікуванні військової травми доєднався лікар-комбустіолог (опіковий хірург), який розумів відмінність у лікуванні бойових та цивільних травм.

Наприкінці березня 2024 року Петра нарешті виписали з лікарні: його нога повністю зажила.

 ВІКТОРІЯ АНДРЄЄВА 

Березовий сік: чим корисний і як зібрати правильно без шкоди для дерев

Вівторок, 26 березня 2024, 12:45

BALAKLEYPB/DEPOSITPHOTOS
4

Березовий сік починають збирати у період перших весняних потеплінь.

Напою приписують низку корисних властивостей і позитивний вплив на людський організм.

Водночас важливо знати, як і коли правильно добувати березовий сік, та чи шкодить це деревам.

У цьому "УП. Життя" допоміг розібратися арборист Володимир Ветроградський.

Як і коли збирають березовий сік?

JORENSSEINS/DEPOSITPHOTOS

Взимку берези зберігають поживні речовини, які пізніше концентруються в їхньому соці. Найкращий час для збору – за місяць до появи листя на деревах.

Зазвичай добувати сік починають з другого тижня березня упродовж двох-п’яти тижнів.

Для цього підійде береза з діаметром стовбура не менше, ніж 25 сантиметрів. Не бажано також збирати сік з одного й того ж дерева два роки поспіль.

Для добування радять зробити отвір приблизно за метр від землі та просвердлити його глибиною у три сантиметри з нахилом угору. Якщо дерево готове до збору і зі стовбура потече рідина напівпрозорого кольору, можна збирати сік і підставляти під дерево відповідну ємність. Якщо ні – потрібно обов’язково заткнути зроблений отвір.

Закрити просвердлене місце також потрібно і після добування, інакше сік продовжить текти і дерево може не вижити.

За правильних умов з берези можна зібрати до п’яти літрів за день. Кількість соку залежить від породи дерева, місця розташування та погоди. На це також може впливати якість ґрунту.

Як не пошкодити дерева забором соку

JENOCHE/DEPOSITPHOTOS

Збір березового соку виснажує дерева, каже арборист Володимир Ветроградський. Найсильніше можуть постраждати берези, у стовбурах яких зробили три і більше отворів.

Такі дерева часто починають рости повільніше за беріз-однолітків та більш ймовірно уразяться стовбуровими шкідниками й бактеріальними інфекціями.

Ризик появи хвороб у дерев також підвищується, якщо робити отвори для збору брудним інструментом.

"Отвори, які видобуваються або насвердлюються в дереві, досить часто не загоюються повністю. Це спричиняє заселення відкритих ділянок кори стовбуровими гнилями. Також бактеріальною водянкою, яка утворює в подальшому рани, які не затягуються новою корою роками. Ця хвороба досить легко переноситься брудним, непродезинфікованим інструментом", – пояснює арборист.

Крім цього, через неправильний збір берези можуть почати сохнути і як наслідок, передчасно загинути. Нормальний вік дерева – 100-150 років може скоротитися до 40-60 років і нижче.

Фахівець додає, шкоди для дерев можна уникнути, якщо збирати березовий сік відповідально:

  • використовувати дерева, які досягли 25-30-річного віку;
  • робити в березі не більше одного-двох отворів;
  • сверлити отвір продезинфікованим інструментом;
  • дезинфікувати отвір до і після збору та заткнути його;
  • збирати не більше 4-6 літрів соку з однієї берези.

Крім цього, безпечно зібрати сік можна з нижніх ярусів гілок берези. Для цього потрібно відрізати молоді гілки товщиною у три-вісім міліметрів і підставити під місця пляшки. Такі рани на дереві загоюються самостійно.

Чим корисний березовий сік

BELCHONOCK/DEPOSITPHOTOS

Дослідження виявили у березовому соці різну кількість мінералів – фосфору, калію та міді. Також користь березового соку може залежати від вмісту фолієвої кислоти, вітаміну С, вітамінів групи В, які допомагають зміцнювати імунітет.

Окрім цього, березова вода містить амінокислоти і велику кількість поліфенольних антиоксидантів. З допомогою них організм бореться з окислювальним стресом – низьким рівнем антиоксидантів в організмі. Сік також багатий на марганець, важливий для розвитку кісток.

На склад поживних речовин і властивості березового соку впливає географія, тип ґрунту та навіть конкретна порода й вік дерева. Та в чистому вигляді він зазвичай має невелику кількість цукру, тому калорійність березового соку також низька – 4,6 ккал на 100 грам.

Березовий сік іноді додають до складу лосьйонів та інших косметичних засобів через його зволожувальні й антиоксидантні властивості. Це може також бути частково пов'язано з вмістом вітаміну С. Він стимулює вироблення колагену – білка, який допомагає залишатися шкірі еластичною.

З березового соку також можуть виготовляти сироп, пиво, вино та мед.

Як пити березовий сік

Березовий сік за кімнатної температури зберігається свіжим лише упродовж двох-трьох днів. Після цього він починає бродити.

У холодильнику ж зберігати березовий сік можна від трьох до п’яти днів. Щоб продовжити час вживання, березовий сік також можна варити та консервувати.

Напій вважається безпечним для організму, якщо споживати його в помірних кількостях. Протипоказання до вживання березового соку можуть отримати люди з порушеннями функцій печінки.

Сік багатий на марганець, тому якщо вживати понад три порції на день (одна порція – 300 мл), можна отруїтися. Сучасна допустима верхня межа марганцю становить 9-11 мг на день для дорослих. Одна порція березової води містить 3 мг марганцю.


Крім цього, шкоду березового соку можуть відчути люди, які мають алергію на пилок берези.

 

Сторінка 4 з 68

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер