images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


Кишкові мікроби можуть підвищувати ризик тромбозу в пацієнтів з COVID-19 – вчені

Понеділок, 26 лютого 2024, 11:00

SINENKIY/DEPOSITPHOTOS
2276

Кишкові мікроби 2MBC (2-метилбутирилкарнітини), які пов'язані з обміном речовин, можуть впливати на загострення тромбозу.

Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Cell Metabolism.

Результати також засвідчили, що 2MBC накопичується в осіб з COVID-19. Це потенційно пояснює, чому ці пацієнти мають підвищений ризик утворення тромбів, пише Medical Xpress.

"Наше дослідження дає уявлення про 2MBC як метаболіт (речовину, що утворюються в клітинах, тканинах та органах живих організмів у процесі проміжного обміну – ред.), який пов'язує дисбактеріоз кишкової мікробіоти (стан, при якому порушується баланс корисних і шкідливих мікроорганізмів в організмі людини – ред.) з підвищеним тромботичним ризиком", – каже старший автор дослідження Сіфан Чен з Університету Сунь Ятсена.

Тромбоз є основною причиною смерті та інвалідності, пов'язаної з серцево-судинними захворюваннями, зокрема серцевими нападами та інсультами.

COVID-19 та кишкові розлади можуть призвести до підвищеного тромботичного ризику, проте механізми, що лежать у їхній основі, є недостатньо вивченими, зазначають вчені.

Численні дослідження продемонстрували зв'язок між дисбактеріозом кишкової мікробіоти та підвищенням ризику тромбозу.

Попередні дослідження, за словами вчених, демонстрували, що метаболіти з кишкової мікробіоти (кишкової флори, що є набором бактерій, які живуть і розвиваються в кишечнику) можуть підвищувати активність тромбоцитів – компонентів крові, які беруть участь в утворенні тромбів.

Дослідники визначили 2MBC як той, що сприяє підвищеному тромботичному ризику.

2MBC належить до класу сполук, які раніше були пов'язані з численними метаболічними розладами, зокрема ожиріннямдіабетом, неалкогольним стеатогепатитом (запальний процес у печінці, який супроводжується жировою дистрофією) і гіпертонією.

Дослідники виявили, що мікроби 2MBC накопичуються у як у хворих на COVID-19, так і в пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями. До того ж, підвищений рівень 2MBC у пацієнтів з COVID-19 не знижується навіть після повного очищення організму від вірусу.

Проводячи дослідження на мишах, вчені виявили, що 2MBC спричиняв у них гіперреактивність тромбоцитів і тромбоутворення.

Автори стверджують, що отримані дані допоможуть встановити раніше невідомий фактор, що є рушійним для виникнення тромбозу при метаболічних розладах, як-от ожиріння та діабет.

Нагадаємо, на початку пандемії COVID-19 науковці стверджували, що симптоми хвороби можуть з’явитися протягом 7-10 днів після інфікування. Однак, згідно із результатами нових досліджень, тепер інкубаційний період значно скоротився – до 3-4 днів, залежно від штаму коронавірусу.

 

Науковці виявили два нові побічні ефекти від вакцини проти COVID-19

П'ятниця, 23 лютого 2024, 12:30

PHOTOGRAPH: PETER BYRNE/PA
34289

Науковці виявили дві нові побічні реакції від вакцини проти COVID-19 – це неврологічний розлад та запалення спинного мозку.

Обидва побічні ефекти є надзвичайно рідкісними. Про це йдеться в результатах дослідження, яке опублікували в журналі Vaccine, пише The Guardian.

Дослідники, що працюють в рамках Глобальної мережі даних про вакцини, проаналізували електронні медичні дані понад 99 мільйонів людей з Австралії, Аргентини, Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Нової Зеландії та Шотландії.

Зазначається, що наразі це є найбільшим за кількістю учасників дослідженням з безпеки вакцин.

Вчені порівняли частоту виникнення 13 захворювань мозку, крові та серця у людей після того, як вони отримали вакцину Pfizer, Moderna або AstraZeneca, із ймовірністю розвитку відповідних захворювань до початку пандемії коронавірусу.

Дослідження підтвердило зв'язок між мРНК-вакцинами Pfizer і Moderna із рідкісними побічними ефектами міокардиту – запаленням серцевого м'яза, а також, перикардиту – набряку зовнішньої оболонки серця.

Водночас рідкісним побічним ефектом вакцини AstraZeneca є гострий розсіяний енцефаломієліт – запалення і набряк головного і спинного мозку.

За словами вчених, ризик розвитку цього побічного ефекту становить 0,78 випадку на кожен мільйон доз.

Також науковці виявили зв’язок між вакциною та синдромом Гійєна-Барре і тромбозом церебральних венозних синусів – типом згустків крові в мозку.

Синдром Гійєна-Барре – це рідкісний неврологічний розлад, при якому імунна система організму пошкоджує нервові клітини, що може спричинити біль, оніміння і слабкість м’язів, переходячи до паралічу в найважчих випадках.

Більшість людей повністю одужує від розладу.

Як розповів співдиректор Глобальної мережі даних про вакцини Джим Батері, отримавши результати, науковці вирішили провести друге дослідження, проаналізувавши окремий набір даних про 6,8 мільйонів австралійців, які отримали вакцину AstraZeneca.

"Виявити рідкісні побічні ефекти неможливо, доки вакцину не застосують мільйони людей. Жодне клінічне випробування не зможе бути настільки масштабним", – сказав Батері.

Експертка з вакцин з Університету Сіднея Джулі Леаск додала, що інфекція COVID-19 збільшує ризик деяких з цих рідкісних станів "набагато більше, ніж вакцина".

Раніше ми розповідали, що відомо про побічні ефекти вакцини від COVID-19 та наскільки вони серйозні.

Ін'єкційний препарат проти ВІЛ може виявитися більш перспективним за щоденний прийом таблеток

Четвер, 22 лютого 2024, 12:54

PANTHERMEDIASELLER/DEPOSITPHOTOS
1440

Ін'єкційна терапія ВІЛ-інфекції продемонструвала більшу ефективність порівняно з щоденним прийомом таблеток.

Про це заявив британський виробник ліків GSK, пише Reuters.

У GSK завили: проміжний аналіз пізньої стадії дослідження терапії, відомої як Cabenuva – інʼєкційного препарату проти ВІЛ, продемонстрував вищу ефективність порівняно з щоденним прийомом таблеток.

Cabenuvа – це рецептурний препарат, який використовується без будь-яких інших противірусних препаратів для лікування ВІЛ. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США схвалило препарат Cabenuvа для внутрішньом'язового застосування. Це перший схвалений ін'єкційний повний курс лікування для ВІЛ-1-інфікованих дорослих, який вводиться один раз на місяць.

Що таке антиретровірусна терапія для лікування ВІЛ-інфекції

Антиретровірусна терапія (АРТ) – система лікування людей із ВІЛ, яка допомагає мінімізувати вплив хвороби на організм і не дає вірусу руйнувати імунітет.

Головною задачею антиретровірусної терапії є зменшення кількості копій вірусних частинок в мілілітрі крові до невизначального рівня – коли Т-система вже "не бачить" вірусу в аналізі крові хворого.

Це називається рівнем вірусного навантаження на організм. І препарати – таблетовані або ж інʼєкційні, його знижують до мінімуму.

В Україні тестування, обстеження та лікування ВІЛ є безоплатним для пацієнта. Всі витрати повністю покриває держава. Головне, що вимагається від людини – дотримуватися схеми терапії, тобто своєчасно приймати ліки.

Нагадаємо, раніше ми писали, що робити, якщо у вас виявили ВІЛ.

А минулого року в Україні вступив в дію вступив закон, який змінює ключові засади тестування на ВІЛ та спрощує доступ пацієнтів із ВІЛ до ліків.

 

Трансплантація у 2024 році: де і які послуги пацієнти можуть отримати безкоштовно

Середа, 21 лютого 2024, 11:36

Пересадка органів
ARTUR VERKHOVETSKIY/DEPOSITPHOTOS
1550

Національна служба здоров’я України уклала договори на надання медичних послуг пацієнтам, які потребують трансплантації органів, з 39 лікарнями. Такі операції для українців є безкоштовними в межах Програми медичних гарантій.

“Загалом 44 медичні заклади подали пропозиції щодо надання послуг за пакетами на проведення трансплантації. Після перевірки п’ятьом з них НСЗУ відмовила у можливості надання таких послуг у 2024 році”, – зазначають в Українському центрі трансплант-координації.

З переліком усіх медичних установ, де проводитимуть трансплантації органів, можна ознайомитися за посиланням.

Крім того, з 2024 року в рамках Програми медичних гарантій держава покриває витрати на трансплантацію органів. Для цього передбачено два окремі пакети:

  • лікування дорослих і дітей методом трансплантації;
  • лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.

Процес надання медичної допомоги за двома пакетами трансплантації розділене на три етапи:

 

 

  • дотрансплантаційний період – проведення необхідних обстежень, аналізів пацієнтам і донорам, підготовка до оперативного втручання;
  • трансплантаційний період – проведення операції з трансплантації органу, знеболення та лікування пацієнта після, спостереження за ним в стаціонарі;
  • посттрансплантаційний період – медичні послуги, доступні пацієнту після виписки зі стаціонару (до 360 днів з моменту операції).

Детальніше про обсяг гарантованої безоплатної медичної допомоги, яка передбачена обома пакетами, можна дізнатися за посиланням.

Раніше у Міністерстві охорони здоров’я повідомляли, що тарифи на пересадку органів у 2024 році не змінювали. Так, тариф за трансплантацію залежатиме від органу:

 

 

  • легені – понад 2,6 мільйона гривень;
  • серце – понад 2 мільйони гривень;
  • печінка – близько 1,4 мільйона гривень;
  • нирки – 800 тисяч гривень.

Тариф на посттрансплантаційний період також залежить від органу, який пересадили, і може коливатися в межах від 185 до 193 тисяч гривень.

Вартість пересадки стовбурових клітин також все залежатиме від того, які клітини використовують (самого пацієнта, родинного чи неродинного донора), а також від від тривалості посттрансплантаційного супроводу хворого.

Найдорожчою є алогенна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин. На неї виділили 2,4 мільйона гривень. Пацієнтів після таких операцій супроводжуватимуть 180 днів.

Від однакової кількості вправ чоловіки і жінки отримують різну користь – дослідження

Середа, 21 лютого 2024, 11:36

VITALIKRADKO/DEPOSITPHOTOS
9791

Вчені з’ясували, що жінки, займаючись спортом 140 хвилин щотижня, мають на 18% менший ризик передчасної смерті порівняно з тими, хто веде малорухливий спосіб життя. Чоловікам, щоб досягти такого ж рівня, потрібно вдвічі більше часу – 300 хвилин.

Науковці, які брали участь у дослідженні, кажуть, що “300 хвилин – це той рівень, де можна отримати найбільші переваги, але статистично значущі гендерні відмінності з'являються і при меншому часі", пише The Guardian.

"Наше дослідження не говорить про те, що слід менше рухатися, а навпаки заохочує жінок, які з різних причин не виконують фізичних вправ, до того, що навіть відносно невеликі навантаження можуть принести значну користь", – стверджує доктор Хонгвей Цзі, співавтор дослідження з лікарні при Університеті Циндао.

Загалом в дослідженні взяли участь понад 400 тисяч учасників, які не мали серйозних проблем зі здоров’ям. За ними спостерігали понад 20 років, а також регулярно опитували про стан здоров’я та чи займаються вони спортом.

Результати засвідчили, що чоловіки регулярніше займалися фізичною активністю та вправами для зміцнення організму, ніж жінки. Однак користь від спорту для жіноцтва була більшою.

Легкі фізичні вправи
Легкі фізичні вправи

Команда дослідників виявила, що 140 хвилин помірних фізичних вправ на тиждень знижують ризик передчасної смерті жінок на 18%. Натомість чоловікам потрібно 300 хвилин активностей.

Також дослідники встановили, що помірні фізичні навантаження знижують ризик ранньої смерті. З’ясували, що у жінок, які регулярно займалися спортом, він був на 24% нижчим порівняно з тими, у кого малорухливий спосіб життя.

Однак автори попереджають, що у дослідженні ідеться про фізичні вправи, а не про активність протягом дня, під час виконання домашніх справ.

"Ми сподіваємося, що, можливо, саме розуміння цієї концепції допоможе деяким жінкам, які є занадто зайнятими або наляканими, почати займатися фізичними вправами.

Їм не потрібно порівнювати себе з чоловіками. Вони можуть йти власним шляхом до успіху, і кожен прогрес буде мати значення", – запевнила співавторка дослідження з Інституту серця Смідта, науковиця Сьюзан Ченг.

Раніше ми розповідали, що прості фізичні вправи можуть бути ефективними при лікуванні депресії.

 

Сторінка 5 з 66

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер