Здоров'я
Контакт зі свійськими тваринами знижує ризик розвитку алергій у дітей? Вчені пояснили, як саме
Четвер, 05 грудня 2024, 10:28
Команда шведських лікарів, педіатрів і фахівців з інфекційних захворювань виявили, що немовлята, які живуть на фермі чи з домашніми тваринами, мають менший ризик розвитку алергії.
У дослідженні, результати якого опублікували у науковому журналі Plos One, науковці зробили висновок, що це пов’язано з постійним контактом батьків з тваринами, пише Medical Xpress.
За останні кілька десятиліть вчені з’ясували, що кишковий біом відіграє набагато більшу роль у здоров'ї людини, ніж вважалося раніше. А тепер вчені знайшли докази того, що він також може впливати на імунну систему та розвиток алергії.
Науковці хотіли з'ясувати, чи впливає життя на фермі на мікрофлору кишківника. Для цього вони зібрали зразки калу у дітей у різні вікові періоди: три дні, 18 місяців, 3 та 8 років. Кожен з них ріс в різних умовах: на фермі, в місті та вдома з домашніми тваринами.
Потім дослідники порівняли зразки дітей, які зростають на фермі з тваринами та тих, які не живуть на фермі, але мають домашніх тварин.
Вони виявили, що немовлята, які живуть на фермі, мали в 7 разів більше анаеробів (організмів, які живуть без кисню), ніж факультативних бактерій (ті, які можуть жити в умовах відсутності чи наявності кисню), порівняно з тими, які не жили на фермі, незалежно від того, мали вони домашніх тварин чи ні.
"Наші результати вказують на те, що нижчі показники алергії у дітей, які ростуть на фермах або з домашніми тваринами, можуть бути пов'язані з раннім формуванням типових анаеробних мікроорганізмів у їхній мікробіоті кишківника.
Однак необхідні подальші дослідження, щоб підтвердити наші спостереження в цьому дослідженні невеликої когорти новонароджених", – зазначили вчені.
Відтак, фахівці стверджують, що контакт зі свійськими тваринами в дитинстві призводить до змін у біомікрофлорі кишківника. Це, на їхню думку, знижує ризики мати алергії в майбутньому.
Раніше ми розповідали, як зробити контакт дитини та домашнього улюбленця безпечним та чи можна уникнути алергії.
Популярний харчовий загусник може провокувати діабет 2 типу – дослідження
Вівторок, 03 грудня 2024, 15:53

Каррагінан – харчова добавка E407, яку часто додають до м’яса, сиру, молочних продуктів та їхніх замінників – може бути пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку діабету 2 типу.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі BMC Medicine, пише IFLScience.
Каррагінан використовується ще з 1950-х років як загусник та емульгатор.
Раніше дослідження на тваринах показували, що ця речовина може викликати запалення кишківника, виразки та підвищення рівня цукру в крові. Але вплив каррагінау на людей залишався малодослідженим.
Тепер науковці провели експеримент за участю 20 молодих чоловіків. Учасникам протягом двох тижнів додавали до раціону або плацебо, або дозу каррагінану, яка у 2-3 рази перевищувала середнє щоденне споживання в США.
За такий короткий час дослідники вже побачили зміни: у тих, хто отримував каррагінан, підвищилася проникність кишківника, що свідчить про запалення. Науковці пояснюють, що це може з часом призводити до хронічних хвороб, як-от діабет 2 типу.
В учасники з вищою вагою помітили меншу чутливість до інсуліну – гормону, який допомагає контролювати рівень цукру в крові. Це перший сигнал, що може призводити до розвитку діабету. У цієї категорії також виявили ознаки запалення у крові та мозку, зокрема в гіпоталамусі, який контролює апетит та обмін речовин.
Діабет 2 типу вражає майже кожного десятого дорослого у світі, і дедалі частіше діагностується у молодих людей. Особливо ризикують люди з надмірною вагою та віком 45+. Зниження чутливості до інсуліну – це перший крок до можливого розвитку хвороби.
Науковці наголошують, що потрібні додаткові дослідження. Ця робота охопила лише молодих чоловіків, тому не ясно, як каррагінан впливає на жінок чи людей старшого віку.
"Можливо, наші учасники були надто здоровими, щоб побачити всі негативні наслідки каррагінану. Але в старших чи людей із зайвою вагою ці ефекти можуть проявлятися сильніше", – пояснив професор Норберт Стефан.
Вчені виявили клітини, які можуть допомогти передбачити та лікувати спалахи ревматоїдного артриту
Понеділок, 02 грудня 2024, 09:07
Науковці ідентифікували клітини, які є ранніми маркерами загострень ревматоїдного артриту. Націлившись на них, можна буде прогнозувати спалахи недуги і запобігати їхньому виникненню.
Це відкриття дає нову надію щодо досягнення стійкої ремісії мільйонам людей, які страждають від цього захворюванням.
Дослідження науковців з Університету Глазго опубліковані в журналі Immunity,пише MedicalXpress.
Останні дані свідчать, що на ревматоїдний артрит хворіє близько 1% населення світу. Ця недуга зазвичай розвивається у віці від 40 до 60 років і частіше трапляється у жінок, ніж у чоловіків.
Незважаючи на вдосконалення методів лікування, чимало людей переживають непередбачувані спалахи. У 50% пацієнтів спостерігається загострення протягом тижнів або місяців після припинення лікування.
У ході роботи група вчених досліджувала суглоби пацієнтів з ревматоїдним артритом, аналізуючи їхню тканину за допомогою нової методики – просторової транскриптоміки. Вона дозволяє точно ідентифікувати розташування окремих клітин.
Дослідники виявили суттєву різницю в поведінці дендритних клітин у людей, в яких, ймовірно, трапляються спалахи ревматоїдного артриту, і тими, у кого їх немає. Зокрема, у пацієнтів із ризиком спалаху дендритні клітини були виявлені в крові за кілька тижнів до рецидиву захворювання.
Дендритні клітини часто називають "клітинними детективами" – вони "захоплюють" та обробляють інформацію з інших клітин організму. Вони також відіграють ключову роль у зборі "підказок" про потенційні загрози, а потім – за активацію або придушення інших імунних клітин, відомих як Т-клітини.
У пацієнтів без будь-яких загострень дендритні клітини виконують роботу з придушення Т-клітин. А при активному артриті навпаки – вони мігрують із крові до суглобів, спричиняючи запалення та пошкодження суглобів, провокуючи Т-клітини атакувати.
Дослідники сподіваються, що ці дендритні клітини можна використовувати як біомаркери або потенційні "мішені" в процесі лікування.
Результати їхнього дослідження можуть стати основою для винайдення нових методів лікування, які впливатимуть на дендритні клітини в крові ще до виникнення спалахів.
Це дозволить більшій кількості людей з ревматоїдним артритом залишатися в стані ремісії.
"Загострення є болісною проблемою для людей, які живуть із ревматоїдним артритом. Часто воно має виснажливі наслідки, які впливають на повсякденне життя.
Використовуючи цю нову технологію, дослідники можуть більш детально розглядати клітини, відповідальні за запалення в суглобі. Це означає, що ми ближче до використання їх як маркерів для прогнозування хворобливих спалахів.
"Це нове дослідження є багатообіцяючим кроком до досягнення стійкої ремісії та покращення якості життя людей з артритом. Підтримуючи такі новаторські дослідження, ми просуваємося до майбутнього, де артритові можна буде запобігти", – зазначила доктор Керолайн Ейлотт, керівник відділу досліджень у Versus Arthriti.
Раніше ми писали, що вчені знайшли ще один позитивний ефект семаглутиду, який використовують для лікування діабету та ожиріння. Він полегшує біль при остеоартриті колінного суглоба значно ефективніше, ніж інші медикаменти.
Скільки українці платили за ліки та медпослуги у 2023 році? Опитування
П'ятниця, 29 листопада 2024, 09:59
У 2023 році середня місячна сума витрат на ліки серед українців склала 1540,8 гривні.
Про це свідчать результати національного дослідження "Індекс здоров’я 2023".
Упродовж 30 днів, що передували опитуванню, кошти на лікарські засоби витрачали 66,2% українців. Це найвищий показник за останні роки: у 2020 році він становив 53,6%, а у 2019 році – 56%.
Хто витрачає більше: соціально-демографічний портрет
Дослідження виявило, що жінки частіше витрачають гроші на ліки, ніж чоловіки – 72,4% проти 58,2%.
Крім того, люди старшого віку мають найвищі показники витрат: у віковій групі 60+ років – 74,7%, тоді як серед осіб 18-29 років – 58,7%.
Мешканці сільської місцевості витрачають більше, ніж жителі міст – 68,1% проти 65,2%. Проте це нова тенденція, адже у 2018-2019 роках частка витрат серед міських жителів перевищувала аналогічні показники в сільській місцевості.
Скільки витрачають українці
Середнє значення витрат на ліки у 2023 році досягло 1000 гривень – це втричі більше, ніж у 2020 році (300 гривень).
Чоловіки при цьому витрачають більше, ніж жінки – у середньому 1677,7 гривні проти 1455,1 гривні.
Найбільші суми витрат на ліки зафіксовано у вікових групах 18-29 років (1725,7 гривні) та 30-44 років (1707 гривень).
Сільські мешканці витрачають більше (1616 гривень), ніж міські (1503 гривні).
Респонденти зі статусом ВПО повідомили про вищі витрати, ніж ті, хто не має цього статусу – 1614,6 гривні проти 1533,9 гривні.
Результати дослідження свідчать, що фінансовий аспект залишається значним бар’єром для отримання медичних послуг. 16% населення за останній рік не зверталися до лікаря через брак коштів. Для порівняння, у 2019 році цей показник становив 24,5%, а у 2020 році – 19,3%.
Найбільш уразливими є люди з поганим станом здоров’я: серед них 35,1% не змогли звернутися за допомогою через фінансові труднощі.
Які витрати на аналізи та діагностику
Витрати на амбулаторну допомогу за місяць серед опитаних українців склали у середньому 2700 гривень, що становить майже 23,5% від місячного доходу домогосподарства.
При цьому 42,2% українців платили за лабораторні аналізи протягом останнього року, а понад 45% респондентів – сплачували за діагностичні послуги.
Середній розмір витрат на лабораторні послуги склав 750 гривень.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський підписав закон "Про державний бюджет на 2025 рік", згідно з яким на охорону здоров’я передбачено понад 217 мільярдів гривень видатків.
Лікування безпліддя в Україні: де та як отримати послугу безкоштовно
Середа, 27 листопада 2024, 10:50
За 2024 рік 1388 українок скористалися пакетом медичних послуг із лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).
Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров'я.
Вартість такого лікування становить понад 80 тисяч гривень за один цикл, але повністю покривається Програмою медичних гарантій, якщо в одного з пари є діагноз "безпліддя".
Наразі вже 572 жінки, що пройшли лікування, очікують дітей.
Як скористатися послугою
Отримати електронне направлення від медзакладу. Спеціальний мультидисциплінарний консиліум має скерувати повнолітніх на лікування безпліддя за допомогою ДРТ за Програмою медичних гарантій.
Лікарі мають встановити "Жіноче безпліддя", "Чоловіче безпліддя".
Пацієнти звертаються для лікування безпліддя в той медичний заклад, який надає ці послуги за договором із НСЗУ.
Отримати послуги можна в будь-якому законтрактованому закладі, незалежно від місця реєстрації та проживання пацієнтки/пацієнта.
Де можна лікувати безпліддя
Наразі в Україні 20 лікарень уклали договір з НСЗУ.
До 15 закладів, які були зареєстровані в лютому 2024 року, додались ще 5:
- Державне некомерційне підприємство "Прикарпатський центр репродукції людини" МОЗ України в Івано-Франківську;
- ТОВ "Клініка репродуктивної медицини "Екстрамед" в Івано-Франківську;
- Державне некомерційне підприємство "Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології МОЗ України" в Харкові;
- ТОВ "Клініка професора С.Хміля у Тернополі" у Тернополі;
- ТОВ "Ісіда-Ivf" в місті Київ.
У МОЗ зазначають, що лікування можливо як амбулаторно, так і на умовах денного чи звичайного стаціонару.
Більше статтей...
- Не лише зміна смаку та нюху: симптоми тривалого COVID-19, про які ви могли не знати
- Не лише зміна смаку та нюху: симптоми тривалого COVID-19, про які ви могли не знати
- Відключення світла vs продукти: чому псується їжа без холодильника та скільки її можна зберігати
- Вчені розробили систему, яка "розпізнає" залишки пухлини в мозку: кажуть, достатньо 10 секунд
Сторінка 5 з 82
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»