images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


Віспа мавп: симптоми, шляхи передачі і профілактика

Четвер, 15 серпня 2024, 11:17

Віспа мавп: симптоми, шляхи передачі і профілактика
ВООЗ оголосила глобальну надзвичайну ситуацію через спалах віспи мавп
Фото: Micheleursi/Depositphotos
82900

Оновлено 15.08.2024 о 13:20

Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила спалах віспи мавп в Африці глобальною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я.

ВООЗ повідомила, що цього року в Африці було зареєстровано понад 14 тисяч випадків захворювання, серед них 524 були летальними.

Африканські центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) зазначають, що з початку 2024 року до кінця липня було зареєстровано понад 14 500 випадків інфікування віспою мавп і понад 450 смертей від неї.

Це на 160% більше заражень і на 19% більше смертей порівняно з тим же періодом 2023 року.

Поки що більше 96% усіх випадків і смертей припадає на одну країну – Конго. Однак хвороба вже поширилася в сусідніх країнах, як-от Бурунді, Кенії, Руанді та Уганді.

Вчені стурбовані поширенням там нової версії хвороби, яка легше передається серед людей. Експерти кажуть, що новий штам може поширюватися легше, спричиняючи більш серйозні захворювання та більше смертей серед дітей і дорослих.

Заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар Ігор Кузін на брифінгу 12 серпня нагадав, що на території України раніше вже було діагностовано декілька випадків віспи мавп.

"Але, завдяки підтримці Європейського союзу, ми мали надсучасну вакцину проти мавпячої віспи, яка була спрямована для вакцинації груп ризику: чоловіки, які мають секс із чоловіками, медичні працівники.

Станом на сьогодні після реєстрації точкових випадків в Києві та деяких інших містах ми більше не спостерігали зростання захворюваності. Тому, скоріше за все, ризик для України оцінений як дуже низький", – зазначив Кузін.

Що таке мавпяча віспа?

Вчені вперше виявили мавпячу віспу в 1958 році – під час спалахів "віспоподібного" захворювання у мавп. До недавнього часу більшість випадків зараження людей спостерігали у жителів Центральної та Західної Африки, які мали тісний контакт із зараженими тваринами, пише Associated Press.

У 2022 році вперше було підтверджено, що вірус поширюється статевим шляхом. Тоді він спричинив спалахи у понад 70 країнах світу, де раніше не був поширеним.

Які є ознаки та симптоми хвороби?

Як повідомляло МОЗ, у період проникнення до організму людини мавпяча віспа супроводжується такими симптомами:

  • гарячка;
  • сильний головний біль;
  • набряки;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • біль у спині, м'язах;
  • сильна слабкість.

Ці симптоми можуть тривати до 5 днів, після чого починається період висипання.

"У 95%, випадків висипка виникає на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла", – кажуть у МОЗ. Найчастіше йдеться про долоні рук і підошви.

Крім того, у разі інфікування під час статевого контакту, первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи.

Висипання можуть сильно свербіти або боліти, вони змінюються та проходять різні стадії, перш ніж утворюються кірочки, які згодом відпадають. Вони можуть спричиняти утворення рубців.

"До повного зникнення кірочок, які виникають внаслідок висипання, може пройти до трьох тижнів. У деяких пацієнтів може спостерігатися збільшення лімфатичних вузлів", – попереджають у відомстві.

Зазвичай інфекція проходить самостійно і триває від 14 до 21 дня.

 


Які є шляхи передачі мавпячої віспи?

Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з:

  • кров'ю;
  • біологічними рідинами;
  • ураженою шкірою або слизовою інфікованих людей чи тварин;
  • під час вживання в їжу м'яса інфікованих тварин, яке не було термічно оброблене належним чином;
  • під час розмови чи дихання поблизу інфікованої людини.

Він також може передаватися через дотик до предметів, заражених вірусом, як-от постільна білизна, одяг і рушники.

Найбільший ризик захворіти мають члени однієї родини, а також медичні працівники, якщо не дотримуватимуться правил контакту з пацієнтом.

Під час глобального спалаху у 2022 році вірус поширювався переважно статевим шляхом, пише BBC Україна.

ВООЗ рекомендує під час статевих стосунків протягом 12 тижнів після одужання використовувати презервативи як запобіжний захід.

Скільки триває інкубаційний період?

Зазвичай, кажуть у МОЗ, період від часу інфікування до появи симптомів становить від 6 до 16 днів, однак може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Профілактика мавпячої віспи

У МОЗ назвали базові способи, як запобігти поширенню цієї інфекції:

  • уникнення тісного контакту з інфікованими;
  • ретельне миття рук;
  • заходи епідемічного нагляду та оперативне виявлення нових випадків.

"Поінформований – значить озброєний. Основним способом запобігання поширенню інфекції залишається підвищення рівня знань про цю недугу, шляхи її передачі та про фактори ризику", – додали у відомстві.

Спалахи віспи можна контролювати шляхом запобігання інфекціям  найкращий спосіб зробити це за допомогою вакцин.

Вакцини зазвичай можуть отримати лише люди, які перебувають у групі ризику або ті, хто був у тісному контакті з інфікованою людиною.

Як діагностувати мавпячу віспу?

Діагностувати цю недугу можна за допомогою спеціального ПЛР-тестування. Для цього у потенційного хворого досліджують вміст або покриви висипань.

 

МОЗ оновило рекомендації щодо щеплень проти COVID-19: кому треба ревакцинуватися

Понеділок, 12 серпня 2024, 12:18

МОЗ оновило рекомендації щодо щеплень проти COVID-19: кому треба ревакцинуватися
4682

Міністерство охорони здоров'я оновило рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19.

Відтепер представники груп ризику мають проходити щорічну ревакцинацію однією дозою, повідомив заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар Ігор Кузін під час брифінгу 12 серпня.

"Основна логіка змін полягає в значному спрощенні вакцинації. Здорова людина без супутніх захворювань може отримати тільки одну вакцинацію, ревакцинацію не потрібно буде проводити", – сказав він на пресконференції в понеділок.

Флірт в Україні
МОЗ

Головний санітарний лікар пояснив, що для первинного курсу вакцинації потрібна одна доза, як і для ревакцинації.

ВІДЕО ДНЯ

Кузін уточнив, що медики, працівники системи освіти та сфери обслуговування належать до груп професійного ризику і підлягають щорічній одноразовій ревакцинації.

Також до групи ризику належать літні люди (60+ років), вагітні жінки, люди з хронічними захворюваннями, зокрема імуноскомпрометовані (люди з онкозахворюванням, ВІЛ, діабетом тощо).

Кому потрібно вакцинуватися? Коротке пояснення МОЗ

Кому ревакцинуватися від Ковіду
МОЗ

Ревакцинацію рекомендовано робити через 6-12 місяців не усім, а людям із груп ризику:

  • вагітним;
  • людям, старшим за 60 років;
  • дорослим і дітям, які мають ослаблений імунітет чи супутні або важкі хронічні захворювання;
  • дорослим і дітям, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної інфекції;
  • представникам професійної групи ризику (наприклад, лікарі, вчителі, військові тощо).

"Потребу у ревакцинації визначає лікар, враховуючи затверджені МОЗ рекомендації", – кажуть у відомстві.

Люди, які в попередні роки пройшли базовий курс щеплення (*два або три щеплення, залежно від вакцини) та зробили четверте або п’яте за рахунком бустерне щеплення минулого року, можуть і надалі безоплатно ревакцинуватися.

Людям, які ніколи в житті не вакцинувалися проти COVID-19, потрібно одноразово щепитися мРНК-вакциною, пояснив голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.

Здорові люди віком до 60 років, які не входять до групи ризику, можуть щепитися добровільно.

Однак Федір Лапій наголошує, що тільки вакцинація "є безальтернативною опцією для того, щоб запобігти важкому перебігу".

Дитячий масаж у студії масажу “Body Line”.

Четвер, 01 серпня 2024, 13:43

Масаж для дітей - це комплекс маніпуляцій, який можна застосовувати з самого раннього віку, тому що всі органи і життєві системи дітей дуже сприйнятливі до стимуляції через шкіру. Фахівці вже із другого місяця життя дитини рекомендують, що процедуру масажу для діток повинен виконувати масажист.

Взагалі масаж дитині до 1 року життя сприяє кращому розвитку дрібної моторики та рухових функцій організму, стимулює розвиток нервової системи і надає тонізуючу дію на кору головного мозку. Саме такий комплексний вплив на організм, що росте допомагає дитині швидше розвиватися і рости здоровим. Оптимальна кількість курсів профілактичного масажу для діток це - 3-4 курси на рік, по 12 сеансів в кожному.

Отож, визначимо основні показання для дитячого масажу:

- загальнозміцнюючий, розвиваючий вплив;

- гіпертонус;

- млявість і сутулість;

- поганий сон і загальне самопочуття;

- втома і ломота тіла;

- плоскостопість;

- м’язова дистрофія;

- підсилює приплив крові до шкірних покривів;

- покращує місцевий кровообіг та покращує обмін речовин;

- сприяє розвитку нервової системи;

- допомагає з такими проблемами раннього віку, як  - кольках, запорах тощо.

Цікаво те, що масаж може мати, як тонізуючий так і заспокійливий вплив, адже при масуванні інтенсивно порушуються певні нервові рецептори. За рахунок цього, масаж для гіперактивних дітей надає заспокійливу дію, а для повільних і млявих малюків - тонізуючий.

Отож, ми бачимо, що дітям масаж потрібен, особливо маленьким, він він буде корисним не тільки хворим дітям, а й здоровим для гармонійного фізичного розвитку. А маленькій дитині він необхідний для зняття гіпертонусу м’язів, який є фізіологічним, адже малюк в утробі матері довгі місяці знаходиться не в самому зручному положенні. Старшим діткам масаж допоможе у підтримці опорно-рухового апарату, та мязового корсета, оскільки на них припадає значне навантаження у процесі інтенсивного росту дитини.

Вас певно цікавить із якого віку можна починати робити масаж для дітей? Однозначної і конкретної відповіді не існує, найчастіше педіатри рекомендують приступати до загального масажу здоровим малюкам після того, як заживе пупкова ранка. Недоношеним дітям зазвичай процедура показана трохи пізніше - їм ще потрібно набрати вагу, щоб навіть легкі торкання батьківських рук не доставляли дискомфорту. Оптимально починати масаж з 3-тижневого віку.

Пам’ятайте, що дитячий масаж – це відмінний засіб лікування та профілактика різноманітних захворювань, яким піддається дитина на ранніх етапах свого розвитку. Масаж позитивно впливає не лише на роботу внутрішніх органів і систем, а також приводить у форму фізичний і психічний стан дитини. Також варто пам’ятати, що масаж не можна проводити при окремих інфекційних захворюваннях, вродженому пороку серця і різних висипаннях на шкірі, які можуть бути присутні у дітей.

А у студії масажу Body Line працює неймовірна чарівницямасажист Ольга, яка виконає для Ваших діток неймовірний масаж із користю для їхнього здоровя. За деталями та для запису на прийом телефонуйте за номером: 067-493-91-04.

 

Як мозок сприймає ліки для схуднення? Вчені дослідили нейрони, що відповідають за ситість

Середа, 03 липня 2024, 10:03

Як мозок сприймає ліки для схуднення? Вчені дослідили нейрони, що відповідають за ситість
Вчені дослідили нейрони, що відповідають за ситість
DEPOSITPHOTOS
129

Команда дослідників із США та Великої Британії визначила дві групи нейронів, які беруть участь у процесі відчуття ситості — одну перед їжею та іншу після.

Результати дослідження опубліковано у журналі Science, пише MedicalXpress.

Оскільки предіабетовий препарат Ozempic подібний до гормону під назвою глюкагон-пептид 1 (GLP-1), то організм використовує його для регулювання рівня цукру в крові. Пацієнти, які приймали препарат, мали тенденцію до втрати ваги, яку пояснювали зменшенням апетиту.

Вчені запросили групу добровольців, які страждають на ожиріння, і запропонували їм оцінити власне відчуття ситості до та після поїдання тарілки смаженої курки.

Ті учасники, що приймали ліраглутид (препарат, схожий на Ozempic), розповідали, що відчувають ситість і до їжі, однак після споживання страви вона посилювалася.

ВІДЕО ДНЯ

Після того вчені провели експеримент на мишах, зосередившись конкретно на тій частині мозку, яка бере участь у відчутті голоду або ситості.

Вони штучно стимулювали нейрони, коли мишам давали їжу та після того, як вони її їли.

Так вченим вдалось виокремити ті з них, що відповідають за формування відчуття ситості – як до їжі, так і після. Науковці також з'ясували, що препарати GLP-1 діють на обидва типи нейронів, цим й пояснюється швидкий ефект схуднення.

Вчені виявили, що "хронічна" самотність пов’язана з ризиком інсульту: як саме

Середа, 26 червня 2024, 10:07

Вчені виявили, що хронічна самотність пов’язана з ризиком інсульту: як саме
Тривала самотність здатна підвищири ризик інсульту до 56%
LUIS ALVAREZ/GETTY IMAGES
3721

Вчені вважають, що "хронічна" самотність може бути одним із факторів, що підвищує ризик інсульту.

Дослідники під керівництвом Гарвардського університету виявили зв’язок між здоров’ям мозкового кровообігу та тривалим відчуттям самотності в здорових осіб старше 50 років, повідомляє Medscape.

Результати роботи, в межах якої аналізували дані майже 9000 американців від 2006 до 2018, опублікували 24 червня в науковому журналі eClinicalMedicine.

У перші два роки дослідження вчені провели опитування учасників щодо сили їнього відчуття самотності. Чотири роки потому вони поставили такі ж питання, проаналізували результати та поділили осіб на чотири групи за рівнем самотності:

  • постійно низький – низькі бали на початку дослідження і після чотирьох років;
  • ремісія – високі бали на початку пізніше замінили низькі показники;
  • нещодавній початок – невисока оцінка самотності в проміжок між 2006 та 2008 роками та вища в ході подальшого спостереження;
  • постійно високий – високі показники як на початку, так і пізніше.

З урахуванням соціальної ізольованості, симптомів депресії, фізичної активності, індексу маси тіла та інших особливостей здоров’я, особи з вищим показником самотності на початку мали на 25% більший ризик інсульту.

ВІДЕО ДНЯ

Однак група учасників з незмінно високим відчуттям самотності, за оцінками авторів дослідження, мали на 56% вищий ризик виникнення інсульту.

Вчені припускають, що негативний вплив на здоров’я кровообігу в мозку можуть мати фізіологічні наслідки самотності.

За словами докторки медичних наук Елейн Джонс, яка взяла участь у дослідженні, самотність здатна викликати стрес, а вироблені в цьому стані гормони можуть мати тривалий негативний вплив на здоров’я.

"Надаючи допомогу або направляючи пацієнтів до спеціалістів з поведінкової медицини, лікарі можуть відіграти вирішальну роль у вирішенні проблеми самотності та пов’язаних з нею ризиків для здоров’я на ранніх стадіях і таким чином допомогти зменшити вплив самотності на населення", – зазначили автори дослідження.

Нагадаємо, у листопаді 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила самотність нагальною проблемою, шкоду від якої можна прирівняти до 15 викурених цигарок на день.

 

Сторінка 2 з 72

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер