Здоров'я
Одружені чоловіки частіше мають ожиріння, аніж самотні – дослідження
Четвер, 13 березня 2025, 10:56
Польські дослідники з’ясували, що одружені чоловіки втричі більше схильні до ожиріння, аніж самотні.
Водночас у жінок зв’язку між заміжжям і збільшенням маси тіла не виявили.
Результати дослідження вчених з Національного інституту кардіології у Варшаві представили на Європейському конгресі з проблем ожиріння, повідомляють The Guardian та Independent.
Команда дослідників вивчила медичні та загальні дані про стан здоров’я 2405 людей, середній вік яких становив 50 років. Статистичний аналіз використовувався для встановлення зв'язку між збільшенням маси тіла і віком, сімейним станом, психічним здоров'ям та іншими факторами.
Виявилось, що одружені чоловіки у три рази частіше страждають від зайвої ваги, ніж неодружені. Загалом шлюб підвищує ймовірність появи надмірної ваги на 62% у чоловіків і на 39% у жінок.
Вік також є фактором збільшення ваги: з кожним роком ризик надмірної ваги зростає на 3% у чоловіків і 4% у жінок.
На ожиріння жінок впливали інші фактори. Наприклад, депресія подвоїла ризик набору зайвої ваги. Недостатній рівень медичних знань збільшив його на 43%. Також виявилось, що ожиріння було більш поширеним серед жінок, які проживають у менших громадах. Водночас жоден із цих факторів не підвищує ризик для чоловіків.
"Дослідження свідчить про те, що чоловіки можуть набирати вагу після одруження через такі фактори, як збільшення розміру порцій і зниження фізичної активності. Тоді як жінки, можливо, пильніше слідкують за вагою тіла через тиск суспільства", – зауважила директор Альянсу охорони здоров’я від ожиріння Кетрін Дженнер.
Джоанна Сирда, викладачка бізнес-економіки в Університеті Бата, вважає, що існує декілька причин, чому одруження впливає на масу тіла чоловіків.
"Самотні чоловіки, які шукають партнера, мають вищі стимули та докладають більше зусиль, щоб залишатися у формі, ніж ті, хто вже або ще одружений.
А по-друге, люди, які перебувають у стосунках, можуть їсти більш регулярно та/або вживати ситнішу їжу", – зазначає вона.
Нагадаємо, згідно з нещодавнім дослідженням, понад половина дорослих та третина дітей і молоді у світі матимуть ожиріння вже до 2050 року
Токіо перейде на чотириденний робочий тиждень у надії збільшити народжуваність
Четвер, 27 лютого 2025, 10:47
Однією з основних проблем Японії є демографічна криза, через яку середній вік населення зріс до 49,9 років. Щоб спробувати вирішити цю складну ситуацію Токіо запровадить чотириденний робочий тиждень, повідомляє Fortune.
У квітні уряд Токіо, один із найбільших роботодавців країни, дозволить співробітникам працювати лише чотири дні на тиждень. Також буде запроваджена політика “часткової відпустки по догляду за дитиною”, що дасть можливість деяким працівникам скоротити робочий день на дві години. Мета цих змін — допомогти батькам знайти баланс між роботою та доглядом за дітьми.
"Ми продовжуватимемо гнучко переглядати стилі роботи, щоб гарантувати, що жінкам не доведеться жертвувати своєю кар’єрою через такі життєві події, як пологи або виховання дітей", – сказала губернаторка Токіо Коїке Юріко.
Потреба в подібних змінах стала ще більш нагальною у 2024 році, коли рівень народжуваності в Японії досяг рекордно низьких показників. З січня по червень у країні зареєстрували 350 074 новонароджених — на 5,7% менше, ніж за той самий період минулого року. Загальний коефіцієнт народжуваності в Японії, що відображає кількість дітей, яких жінка народжує протягом життя, становив 1,2 у 2023 році, а в Токіо цей показник був ще нижчим — 0,99. Для підтримання стабільної чисельності населення цей рівень має бути на рівні 2,1.
Японія не є єдиною країною, яка стикається з подібними проблемами. Згідно з New Yorker, до 2100 року 97% країн світу будуть мати рівень народжуваності, нижчий за рівень заміщення, тобто кількість народжень, необхідних для підтримки стабільної чисельності населення. Ба більше, Японіянавіть не займає перше місце за рівнем демографічної кризи: на першому місці знаходиться Південна Корея, де у 2024 році було продано більше візочків для собак, ніж для дітей.
Попри те, що Японія вже довгий час намагається боротися з проблемою низької народжуваності, поки що ці зусилля не приносять значних результатів. Країна навіть запускала свій власний додаток для знайомств, але він не дав значного ефекту. Водночас перехід на чотириденний робочий тиждень може мати реальний позитивний вплив, оскільки допоможе розв'язувати деякі проблеми, пов’язані з культурою праці в Японії.
Зараз жінки виконують у п’ять разів більше домашньої роботи, ніж чоловіки, зокрема у догляді за дітьми та старшими родичами. Понад половину жінок заявляють, що не наважуються народжувати більше дітей через те, що це значно збільшить їхнє навантаження по дому. Як показують попередні практики, завдяки скороченому робочому тижню чоловіки починають приділяти на 22% більше часу догляду за дітьми та на 23% більше часу домашні
Вплив масажу на нервову систему людини.
Понеділок, 24 лютого 2025, 10:07
Під час сьогоднішніх подій, які виникли у сучасній Україні кожна людина отримує значний стрес на свій організм, зокрема і на нервову систему. Занадто велике навантаження, відчуття неспокою, депресії, апатії та невідомості свого майбутнього у зв язку із початком війни внесло свої дегративні компоненти у життя кожної людини, впливаючи на її нервову систему.
Отож, сьогодні ми поговоримо, як саме діє лікувально-оздоровчий масаж на нервову систему людини? Фахівцями давно визначено те, що масаж надає вплив на периферичну, вегетативну та опосередковано на центральну нервову систему людини. Під час масажу відбувається подразнення рецепторів шкіри, м’язів, сухожиль, суглобових сумок, зв’язок і стінок судин. Потім імпульси, викликані цим стимулом, передаються в центральну нервову систему й досягають відповідних ділянок кори головного мозку. Там виникає загальна складна реакція, що викликає функціональні зміни в організмі із включенням вегетативної нервової системи. При правильній дії результат буде позитивним.
Варто зауважити, що наша нервова система перша сприймає дію масажу, тому що в шкірі знаходиться величезна кількість нервових закінчень. Змінюючи силу, характер, тривалість масажу, можна знижувати або підвищувати нервову збудливість, підсилювати й оживляти втрачені рефлекси, поліпшувати тканини, а також діяльність внутрішніх органів. Глибокий вплив робить масаж на периферичну нервову систему, послабляючи або припиняючи біль, поліпшуючи провідність нерва, прискорюючи процес регенерації при його ушкодженні, попереджаючи або зменшуючи вазомоторні чуттєві і трофічні розлади. При цьому дуже важлива для впливу на нервову систему атмосфера проведення масажу, тепле повітря, приглушене світло, приємна спокійна музика.
Позитивний вплив масажу на нервово-м’язовий апарат залежить від виду і характеру масажних прийомів (тиск рук масажиста, тривалість масажу, т.д) і виражається в збільшенні частоти скорочення і розслаблення м’язів і в шкірно-м’язової чутливості. Ми ще раніше говорили, що під дією масажу поліпшується кровообіг, що в свою чергу, веде до поліпшення кровопостачання нервових центрів і периферичних нервових утворень. Також під впливом масажу прискорюється зростання аксонів, сповільнюється утворення рубцевої тканини і відбувається розсмоктування продуктів розпаду. Крім того, масажні прийоми допомагають зменшити больову чутливість, відбувається послабшення збудливість нервів і провідність нервових імпульсів по самому нерву.
Масажні маніпуляції, впливаючи на рецептори, що знаходяться в шкірі, м’язах, суглобах, зв’язках, органах і інших тканинах дратують їх. Це роздратування трансформується в нервовий імпульс, який через нервові волокна, сплетення, систему нейронів спрямовується до робочого органу, викликає функціональні зміни в скелетної і гладкої мускулатури, травленні, кровообігу, лімфоотоку, в імунних, метаболічних та ін. процесах. У той же час масажні прийоми, процедури, виконані некваліфіковано, без урахування анатомо-фізіологічних особливостей організму, його функціонального стану можуть викликати погіршення загального стану людини, поява локальних болів, неприємних відчуттів і інших небажаних побічних реакцій. Роблячи висновок з вищесказаного, можна з упевненістю сказати, що за допомогою масажу можна цілеспрямовано змінювати функціональний стан організму.
Також варто звернути увагу на те, що існує п’ять основних типів впливу масажу на функціональний стан організму: тонізуюча, заспокійлива, трофічна, енерготропна, нормалізуюча функції. Тонізуюча дію масажу виражається в посиленні процесів збудження в центральній нервовій системі. Тонізуючу дію масажу використовується для усунення негативних явищ при гіпокінезії, викликаної вимушеним малорухливим способом життя або різними патологіями (травми, психічні розлади і т.д.). Серед масажних прийомів, що надають хороший тонізуючий ефект, можна виділити наступні: енергійне глибоке розминання, вижимання, і всі ударні прийоми (биття, поплескування). Для того щоб тонізуючий ефект був максимальним, масаж необхідно проводити в швидкому темпі протягом короткого проміжку часу.
Заспокійлива дія масажу виявляється в гальмуванні діяльності центральної нервової системи, викликане помірним, ритмічним і тривалим роздратуванням екстер – і - пропріо рецепторів. Швидше за все заспокійливий ефект досягається такими масажними прийомами, як ритмічне поглажування всієї поверхні тіла, струшуванням, валянням, вібрацією. Проводити їх треба в повільному темпі протягом досить тривалого проміжку часу. Слід зауважити, що такі масажні прийоми, як «розминки» і «розтирання» в залежності від характеру їх виконання (темп, сила, тривалість) можуть надавати тонізуючу або заспокійливу дію на нервову систему.
Трофічна дія масажу, пов’язана з прискоренням течії крові і лімфи, виражається в поліпшенні доставки кліткам тканин кисню та інших поживних речовин. Особливо велику роль трофічний вплив масажу у відновленні працездатності м’язів. Енерготропну дію масажу направлено, в першу чергу, на підвищення працездатності нервово-м’язового апарату. Конкретно це виражається в наступному: в активізації біоенергетики м’язів; в поліпшенні обміну речовин в м’язах; в підвищенні освіти ацетилхоліну, що веде до прискорення передачі нервового збудження на м’язові волокна; в підвищенні температури тканин, які масажують що веде до прискорення ферментативних процесів і підвищення швидкості скорочення м’язів.
Отож, дізнавшись основну типологію впливу масажу на функцію організму та нервову систему людини варто зазначити, що масаж значно впливає на нервову систему, а саме: він покращує стан ЦНС, сприяє відновленню функцій периферичної нервової системи, активізує регенераційні процеси в тканинах. Залежно від методики проведення даної процедури і вихідного стану ЦНС масаж може надавати або збудливу, або заспокійливу дію: перше відзначається при використанні прийомів поверхневого і швидкого масажу , друге при тривалому, глибокому масажі, проведеному в повільному темпі, а також при виконанні даної процедури в середньому темпі з середньою силою впливу.
Масаж допомагає нам впоратися з проблемами здоров’я без ліків, за допомогою власних резервів організму. Масаж – це потужний інструмент у руках фахівця, що дозволяє впливати на стан людини, зокрема і на нашу нервову систему. Тому в такі тяжкі часи, які були і залишаються (спочатку пандемія Covid-19, тепер війна) варто більше часу приділяти для свого здоров'я та берегти свою нервову систему, а спеціалісти студії масажу “Body Line”, що на Руській 16а та на Тарнавського 23 радо готові Вам в цьому допомогти.
З турботою про Вас – Ваш “Body Line”.
Чи можна худнути під час вагітності та як перестати набирати вагу? Пояснює лікарка
Понеділок, 17 лютого 2025, 09:33
Збільшення ваги жінки під час вагітності є очікуваним і нормальним. Однак деяким майбутнім мамам надзвичайно складно спостерігати за змінами свого тіла. Це може підштовхувати їх до контролю або мінімізації кількості їжі.
Але чи безпечно це під час вагітності? Докторка медичних наук, спеціалістка із медицини матері та плода Кара Долін розповіла Cleveland Clinic, яке збільшення ваги в цей період є оптимальним, а коли варто внести обмеження в свій раціон.
Чи можна худнути під час вагітності
Вагітність вимагає дієти, багатої на вітаміни, мінерали, білки та корисні жири. Але при цьому не варто зменшувати необхідну для організму кількість калорій та дотримуватися строгих обмежень у їжі. Втрата ваги не повинна бути метою під час вагітності.
"Вагітність – невдалий час, щоб випробовувати новий план схуднення або працювати над стрункішою статурою. Якщо ви намагаєтеся знизити вагу, ви можете втратити необхідні поживні речовини", – підкреслює докторка Долін.
Але це також не означає
Яке збільшення ваги при вагітності є нормальним
Актуальні рекомендації для вагітних передбачають такі орієнтовні норми:
- від 13 до 18 кілограмів для жінок, у яких індекс маси тіла (ІМТ) менший за 18,5;
- від 11 до 16 кілограмів для тих, чий ІМТ становить 18,5-24,9;
- від 7 до 11 кілограмів, якщо ІМТ коливається між 25-29,9;
- від 5 до 10 кілограмів про ІМТ 30 або вище.
Однак ці показники – лише рекомендації, а всі організми по-різному реагують на вагітність, тому підхід до оцінки кількості набраних кілограмів завжди є індивідуальним.
, що можна не дотримуватися принципів здорового харчування.
"Ви повинні зосередитися на здоров’ї, а не на втраті ваги. Їжте продукти, багаті поживними речовинами, як-от фрукти, овочі, цільнозернові вироби та нежирний білок. Зведіть до мінімуму ультраперероблені продукти, які містять більше багато калорій, але мало поживної цінності", – радить фахівчиня.
Чим шкідливе схуднення в першому триместрі вагітності
У першому триместрі збільшення ваги не мало б бути суттєвим – плід ще крихітний і йому ще не потрібні додаткові калорії. За перші 12 тижнів оптимально набрати до 2 кілограмів.
Але не варто сприймати цей період як вдалий час спробувати нову дієту.
"Перший триместр – критично важливий для формування органів, зокрема головного та спинного мозку. В цей час не варто навмисно обмежувати кількість калорій – за рекомендацією лікаря можна лише виключити вживання певних продуктів", – наголошує докторка Долін.
Як перестати набирати вагу під час вагітності
Попри те, що схуднення під час вагітності нерекомендоване, суттєвий набір ваги в цей період також може призвести до проблем зі здоров’ям.
"Збільшення ваги під час вагітності може призвести до проблем, як-от гестаційний діабет або прееклампсія. Щоб запобігти цьому, варто разом з лікарем скласти план харчування для максимально здорової вагітності", – зазначає докторка.
Почніть зі заміни обробленої їжі з високим вмістом калорій і цукру на свіжі фрукти та овочів.
"І не забудьте про напої. Зверніть увагу, скільки цукру є в газованій солодкій воді та соку. Вживання звичайної питної води замість цих напоїв може скоротити кількість непотрібних калорій без шкоди для здоров’я матері та плода", – пояснює фахівчиня.
Також вагітним рекомендовано мати фізичну активність (і не лише для утримання ваги).
"Регулярні вправи можуть полегшити біль, підвищити рівень енергії та покращити якість сну. Вони також знижують ризик ускладнень вагітності та кесаревого розтину", – додає вона.
Але вирушаючи в тренажерний зал, слід зважати на те, наскільки активними ви були до вагітності. Якщо ви регулярно займалися бігом, плаванням або силовими тренуваннями, то можете продовжувати це робити. Головне – прислухатися до свого організму і не перестаратися.
"Ви можете продовжувати свою програму вправ під час вагітності, але ваші фізичні можливості змінюватимуться в міру зростання плоду. Можливо, вам доведеться послабити навантаження – це нормально й очікувано", – зазначає докторка Долін.
Тим, хто тільки починає тренуватися, фахівчиня рекомендує робити це повільно, щоб уникнути травм. Найкраще почати із ходьби.
Докторка Долін також звертає увагу на те, що деякі жінки порівнюють себе з іншими вагітними, чиї фото бачать у соціальних мережах. Бажання почати худнути нерідко виникає через порівняння свого тіла з дівчатами, які в цей період залишаються стрункими.
Але докторка Долін закликає не прагнути до ідеальності – порівняння свого тіла з чужим не допоможе стати здоровішою.
"Вагітність – це час багатьох змін, зокрема й форми вашого тіла. Але пам'ятайте, що це тимчасово.
Ви зможете зосередитися на поверненні до своєї ваги після того, як народите і завершите грудне вигодовування. А поки що на першому місці – ваше здоров’я та правильний розвиток плода", – наголошує вона.
Як і де безплатно зробити КТ і МРТ? Роз'яснення від Національної служби здоров'я
Середа, 12 лютого 2025, 08:41
Комп'ютерна та магнітно-резонансна томографії входять до переліку послуг, які покриває Програма медичних гарантій. Українці можуть зробити ці обстеження безплатно, якщо матимуть для них направлення від лікаря.
Також обов'язковою вимогою є наявність у медичного закладу договору з Національною службою здоров'я України, розповіли в установі.
У НСЗУ зауважили, що рішення про направлення на КТ або МРТ лікар може ухвалювати для встановлення чи підтвердження діагнозу.
Зробити обстеження можна в усіх лікарнях країни, які уклали договір із НСЗУ за пакетом послуг "Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах" класу "Інструментальна діагностика".
Держава покриває вартість послуг, за які заклад отримає:
- 685,1 гривні – за МРТ;
- 1216,75 гривні – за КТ з контрастуванням;
- 542,5 гривні – за КТ без контрастування.
Як знайди заклад, де проводять КТ або МРТ?
Аби з'ясувати, чи медичний заклад надає потрібні обстеження, можна звернутися до контакт-центру НСЗУ за номером 1677.
Також перевірити обстеження, які можна зробити в лікарні, можна за допомогоюелектронної карти.
Щоб знайти мапу на сайті НСЗУ, слід перейти до розладу "Е-дані"/"Аналітичні панелі (Дашборди)", де перейти до карти місць надання послуг за програмою медичних гарантій.
Зліва від карти варто обрати вкладку "Код послуги направлення", де в полі "Назва послуги" ввести сім цифр направлення у форматі 00000-00. Також можна вводити повну назву обстеження, наприклад "комп'ютерна томографія грудної клітини".
Після цього під полем введення з'явиться перелік послуг, з яких слід натиснути на потрібну. Згодом на карті та в таблиці можна побачити заклади, де роблять обрані обстеження.
У таблиці також відображаються телефони та адреси медичних закладів. Крім того, на сайті можна перевірити графік їхньої роботи, натиснувши на назву лікарні.
"Зверніть увагу, що у таблиці також є колонка "Кількість" – це число погашених направлень в медичному закладі за останні 90 днів, на які можна додатково орієнтуватись під час вибору місця надання послуг", – зауважили в НСЗУ.
Раніше ми розповідали, де українцям отримати безоплатну психологічну допомогу або кризову консультацію.
Більше статтей...
- Чому помер чоловік з пересадженою свинячою ниркою? Вчені кажуть, що причина не в трансплантації
- Скільки часу щотижня приділяти фізичній активності, аби довго жити? Відповідь вчених
- У США жінка вже понад 2 місяці живе з пересадженою свинячою ниркою: це – рекорд
- Реформа МСЕК: пацієнт може робити відеозапис процесу оцінювання, але є нюанс
Сторінка 2 з 83
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»