images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


Вчені виявили варіації генів, які у 6 разів підвищують ризик ожиріння у дорослих

П'ятниця, 05 квітня 2024, 09:13

Вчені виявили варіації генів, які у 6 разів підвищують ризик ожиріння у дорослих
Науковці знайшли варіанти генів, які у 6 разів підвищують ризик ожиріння
SAJE/DEPOSITPHOTOS
720

Вчені знайшли варіації двох генів, які в шість разів підвищують ризик виникнення ожиріння. Однак вони ніяк не проявляються до досягнення людиною дорослого віку.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Nature Genetics, повідомляє Medical Xpress.

Для вивчення генів, що впливають на індекс маси тіла, група науковців із Кембриджського університету використала ДНК понад 500 тисяч людей.

Їм вдалося виявити два гени, які впливають на виникнення ожиріння, – BSN та APBA1.

"Ми ідентифікували два гени та їхні варіанти, які на популяційному рівні мають найсильніший вплив на ризик ожиріння, який ми коли-небудь спостерігали", – заявив співавтор дослідження Джайлз Єо.

Вчені встановили, що генетичні варіанти гена BSN можуть підвищувати ризик ожиріння в шість разів. Крім того, вони пов'язані з підвищеним ризиком неалкогольної жирової хвороби печінки та діабету 2-го типу.

За словами науковці, варіанти гена BSN впливають на одного із 6,5 тисячі дорослих.

На відміну від раніше виявлених "генів ожиріння", варіанти BSN і APBA1 не пов'язані з дитячим ожирінням. Це наштовхнуло дослідників на думку, що вони, можливо, відкрили новий біологічний механізм виникнення цього захворювання.

Як зазначають науковці, гени BSN та APBA1 беруть участь у передачі сигналів між клітинами мозку. Вони припускають, що на контроль над апетитом може впливати вікова нейродегенерація.

Якщо дослідники зможуть краще зрозуміти природу ожиріння, це дасть більше потенційних лікарських засобів для його лікування в майбутньому.

Нагадаємо, дослідження показало, що за останні 30 років кількість дітей з ожирінням зросла в чотири рази, а дорослих – вдвічі.

 

В Україні складна ситуація з туберкульозом, найбільше хворих у п'яти областях – ЦГЗ

Вівторок, 02 квітня 2024, 10:20

ФОТО: MAGICMINE/DEPOSITPHOTOS
12824

Найбільші показники захворюваності на туберкульоз в Україні мають Одеська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Закарпатська та Волинська області.

Про це повідомила завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

В Україні поширюється саме лікарсько-стійкий (мультирезистентний) туберкульоз – той, що не піддається стандартним методам лікування.

"Підкреслю, що зараз в умовах повномасштабної війни, тривалого стресу, тривалого перебування в підвальних приміщеннях, зубожіння населення, також того економічного стану, в якому перебуває наша країна, ми ще раз звертаємо увагу, що в цілому наша країна належить до країн з високим рівнем захворюваності серед європейського регіону.

Характерною особливістю є поширення в масштабах нашої країни саме лікарсько-стійкого туберкульозу", – сказала представниця ЦГЗ.

Яна Терлєєва зауважила, що усі регіональні протитуберкульозні центри залучені до інноваційного лікування. Водночас не всі українці знають, що ця хвороба виліковна.

"Ми бачимо ефективність лікування 89%, це дуже хороший показник. Але значна кількість пацієнтів мають занедбану форму і їм надати допомогу значно важче. З одного боку, це пов’язано з тим, що ці люди не звертались по медичну допомогу під час COVID-19, а з іншого боку – з пізнім зверненням через обмеження, пов’язані з війною.

За даними МОЗ, близько 20% населення на прифронтових, деокупованих територіях мають обмежений доступ до медичної допомоги", – каже Терлєєва.

Щоб виявляти й лікувати туберкульоз, в Україні використовують різні технології, зокрема мобільні амбулаторії.

За словами Терлєєвої, у 2023 році середній термін призначення лікування становив 6 днів від моменту виявлення хвороби.

"Це доволі хороший показник, враховуючи кількість тривог, логістичні обмеження. Але ми хочемо ще скоротити цей термін, щоб якомога швидше виявляти хворобу і людина отримувала лікування відразу після появи симптомів, щоб перервати подальше передавання туберкульозу", – додала посадовиця.

Загалом за останній рік захворюваність на туберкульоз у світі зросла на 4% і на це, зокрема, вплинула пандемія COVID-19, додав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

У 2023 році в Україні зареєстрували близько 20 тисяч випадків туберкульозу, 640 з них – серед дітей.

"Україна була серед лідерів за новими випадками туберкульозу, причому не лише чутливого, а й мультирезистентного. Мультирезистентний туберкульоз. Для України це проблема ще більш актуальна, тому що є певні складнощі з безпековим питанням, не завжди можливо запустити повний комплекс профілактичних програм", – сказав Кузін.

Водночас Україна вже кілька років працює за протоколами ВООЗ та використовує європейські практики, запевнив санлікар.

За його словами, завдяки інноваційним препаратам пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом можна вилікувати за 6-9 місяців (раніше – 18-24 місяці).

Заморожене плече

Понеділок, 01 квітня 2024, 14:07

Заморожене плече

(Плече-лопатковий периартрит, адгезивний капсуліт)

Заморожене плече або адгезивний  капсуліт, це стан, що викликає біль та різке обмеження руху в плечовому суглобі.

Причини замороженого плеча ще не дуже добре вивчені. При цьому стані виникає запальний процес в м’язевій капсулі з послідуючим утворенням сполучної тканини.

У деяких пацієнтів цей діагноз виникає після травми плеча, але це не є основною причиною виникнення даного захворювання.

Деякі фактори ризику для заморожене плече включають в себе:

 

-         Остеохондроз шийного відділу хребта

-          Вік і стать

-           Заморожене плече виникає частіше у жінок у віці 40-60 років.  найбільш часто вражає пацієнтів у віці від 40 до 60 років.

-         Ендокринні розлади

-         Пацієнти з цукровим діабетом та захворюваннями щитоподібної залози більш схильні до цього захворювання.

-         Травма плечового суглобу або після оперативного лікування цього суглоба.У пацієнтів, які страждають від травми плеча, або після хірургічної операції на плечі, може розвиватися адгезивний капсуліт. Після травми спостерігаємо тривалу іммобілізацію плечового суглобу – тому ризик виникнення цього захворювання є більшим.

-         Інші причини -

При хворобах серця , шийному остеохондрозі та хворобі Паркінсона спостерігались випадки частішого розвитку адгезивного капсуліту.

Клінічна картина

Ніхто насправді не розуміє, чомуу  деякіх людей розвивається заморожене плече. Просто , як кажуть пацієнти, без видимих причин відбувається спочатку незначне обмеження рухів в плечовому суглобі. Потім наростає біль і рухливість даного суглобу різко обмежується. Людина не може спати на цьому плечі, потребує допомоги при одяганні одягу і користування першими предметами необхідності. При з несвоєчасному звертанні до лікаря навколо плечового суглобу утворюються ділянки зі сполучною тканиною і захворювання приводить до інвалідизації пацієнта.

Лікування

1.Масаж –  ефективна методика в комплексному лікуванні адгезивного капсуліту на ранніх стадіях захворювання;

2. Остеорефлексотерапія – методика введення ліків до кісток, які формують даний суглоб;

3.Введення лікарських речовин в тканини, які оточують суглоб та/чи  в суглоб.

4. Вправи для розтягнення спазмованих м’язів.

 

Відбілювання зубів вдома: які засоби існують та як вони діють

Понеділок, 01 квітня 2024, 13:52

Як безпечно відбілити зуби в домашніх умовах?
MILKOS/DEPOSITPHOTOS
767

Відбілювання зубів – досить поширена процедура серед клієнтів стоматологів. Водночас допомогти відбілити їх в домашніх умовах обіцяють виробники зубних паст, спеціальних смужок чи гелів. Можна почути й про безліч “народних методів” для відбілювання. Щоб дізнатися, наскільки це дієво та як впливає на стан зубів, поспілкувалися зі стоматологинею Вікторією Ахмедовою.

Як діють засоби для відбілювання зубів

Плями або жовтизна на зубній емалі можуть з'являтися через сигаретний дим, надмірне вживання кави, червоного вина та штучних харчових барвників, пише National Library of Medicine. Крім того, емаль може зношуватися і робити зуби більш жовтими через кислу їжу – цитрусові, газовану воду. За результатами досліджень, жовтизна зубів також може бути пов’язана й із вживанням антибіотиків.

Для домашнього відбілювання існують:

  • зубні пасти;
  • зубні порошки;
  • гелеві смужки;
  • олівці;
  • гелі з капами.

Активний інгредієнт багатьох відбілювальних засобів – перекис водню або перекис карбаміду. Перекис допомагає висвітлити зубну емаль. Зазвичай його дозування у складі зубних паст, відбілювальних смужок та ополіскувачів невисока.

Безпечні для зубів засоби з концентрацією перекису 10,15 та 20 відсотків. Самостійно використовувати розчин перекису водню з аптеки не варто. Неправильно розрахована його кількість може спричинити опіки ясен.

Відбілювальні формули також можуть містить фтор, щоб захистити зуби від жовтизни та карієсу. За даними Американської стоматологічної асоціації, рекомендована кількість фтору в пасті – від 1000 до 1500 ppm (частин на мільйон фториду). Але його дозволена концентрація може змінюватися і залежати від стану зубів конкретної людини.

“На якісній пасті завжди буде написано, скільки там фтору. Є люди з флюорозом – хворобою зубів, яка виникає через надмірну кількість фтору в організмі. Для них такі засоби будуть шкідливими. А є люди з карієсогенною ситуацією в порожнині рота, для яких потрібна регульована кількість фтору потрібна”, – розповідає стоматологиня.

Зубна паста і порошок для відбілювання

У складі деяких відбілювальних зубних паст і порошків для відбілювання є деревне вугілля або харчова сода. Вони працюють, як абразив – полірувальний засіб.

Абразиви знімають пігментований харчовий наліт механічно, “шкрябаючи” зуби.. Такі агресивні частинки засобів можуть пошкоджувати емаль, каже стоматологиня Вікторія Ахмедова. Тому треба слідкувати, щоб індекс абразії (РДА) у пастах та порошках був невисоким – 30-50 одиниць. Більш безпечно чистити зуби пастами, які розчиняють наліт з допомогою спеціальних ферментів.

“Ферменти у складі паст – це якісна історія. Тому варто шукати ті, які відбілюють за рахунок ферментації, а не високої абразії. Головне, на що треба звертати увагу – лактопероксидазний комплекс. Це бактерицидний, мінералізуючий фермент, який є у слині людини”, – пояснює лікарка.

Стоматологиня наголошує, що також потрібно слідкувати, щоб у складі паст не було емульгатора PEG-12 та SLS – речовини, завдяки якій паста перетворюється на велику піну.

Смужки для відбілювання зубів

Смужки для відбілювання виробники пропонують прикласти і щільно притиснути до поверхні зубів клейкою стороною. Наступний етап – зняти їх через зазначену на інструкції кількість часу.

Смужки не варто використовувати, якщо на емалі є тріщини, глибокі сколи, або карієс. Надто концентровані компоненти можуть проникнути в зубні канальці і спричинити хімічний опік пульпи. Крім цього, змусити карієс прогресувати. Тому під час вибору також потрібно звертати увагу на зазначені вище активні компоненти.

Якщо у вас був початковий карієс, то він може стати поверхневим, якщо був поверхневим, може стати середнім. Якщо десь є відкриті зубні канальці, у які потрапить цей різкоагресивний гель із відбілювальних смужок, пульпа може померти від хімічного опіку. Особливо небезпечно використовувати відбілювальні смужки з невідомим складом”, – додає Вікторія Ахмедова.

MICROGEN/DEPOSITPHOTOS

Олівець, гель та капи для відбілювання зубів

Олівці для відбілювання діють завдяки гелю, який наноситься ним на зуби. Та гель може бути надто агресивним за складом. До прикладу, якщо містить завелику кількість перекису водню. Тому потрібно звертати на це увагу і перед використанням проконсультуватися щодо складників зі стоматологом.

З допомогою деяких наборів для домашнього відбілювання потрібно покрити зуби спеціальним гелем і вдягнути на них капу. Дозування гелю і концентрація активних складників у таких наборах зазвичай менша, ніж у смужках, тому вони більш безпечні для зубної емалі, розповідає лікарка.

Перед нанесенням гелю варто впевнитись, що капи для відбілювання щільно прилягають до зубів. У зворотному випадку, гель може проникнути на ясна і спричинити опіки. Перед тим, як скористатися набором для домашнього відбілювання також варто перевірити зуби на наявність карієсу, глибоких тріщин та сколів у стоматолога.

Домашні рецепти для відбілювання, яких варто уникати

Можна натрапити й на поради використовувати соду, лимон чи вугілля для відбілювання зубів. Лимон містить велику кількість кислоти, яка розчиняє гідроксилапатит – головну складову емалі. Через це зуби різко стають більш чутливими. Сода і вугілля – це агресивні абразиви, які пошкоджують емаль механічно. За словами стоматологині, такі засоби для домашнього відбілювання небезпечні.

“Лимоном не можна відбілювати в жодному разі. Навіть якщо просто їсти лимони або зелені яблука декілька днів підряд і мати здорові зуби без патологічної стертості, то чутливість зубів підвищується через те, що кислота роз’їдає гідроксилапатит. Сода, вугілля “відбілюють” з допомогою агресивної абразії. Це шкодить емалі. Можна провести аналогію з брудною після кави чи чаю чашкою, яку почистили содою”, – каже стоматологиня.

Чи шкодить відбілювання зубів ротовій порожнині

Мінімальна шкода, яку може принести домашнє відбілювання – чутливість зубів і подразнення або опіки ясен. Вплив на ротову порожнину залежить від концентрації активних речовин в засобах. У складних випадках неправильне відбілювання може спричинити ерозію зубів, деградацію їхніх мінералів та пошкодження пульпи.

Якщо з'являється зубний біль, почервоніння або кровоточивість ясен, варто припинити використовувати засіб та звернутися до стоматолога. Перед відбілюванням в домашніх умовах також варто проконсультуватися з фахівцем.

Для того, аби запобігти появі жовтизни, стоматологи радять ретельно слідкувати за гігієною ротової порожнини. Чистити зуби не менше двох разів на день, зокрема їхню задню частину і місця навколо ясен. Також користуватися зубною ниткою, щоб прибрати наліт між зубами.

Два роки і 10 операцій: як медики з Франківська врятували військовому ногу від ампутації

Четвер, 28 березня 2024, 14:38

Петро Яблінчук отримав поранення на фронті на початку повномасштабного вторгнення. Лікарі майже два роки рятували його кінцівку від ампутації.

Вони провели понад 10 операцій, розповіли у Центральні міській клінічній лікарні Івано-Франківська.

“У 2022-му я пішов добровольцем, бо мав бойовий досвід. До того три роки був в АТО, але служба у 2014-2017 – це легка прогулянка”, – згадує Петро.

Він потрапив до шпиталю 13 березня 2022 року – через 3 дні після перебування на фронті. На Житомирщині його разом з побратимами накрив прильот від авіації.

Лікарі 2 роки відновляли кінцівку військовому
Лікарі 2 роки відновляли кінцівку військовому
ЦЕНТРАЛЬНА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Військовий отримав важку мінно-вибухову травму лівої ноги. У таких випадках часто доводиться ампутувати кінцівку.

Задня поверхня стегна, коліна і гомілки були повністю без шкіри і м’язів. Оскільки артерія не була пошкоджена, основною метою лікарів було зберегти кінцівку”, – розповідає завідувач відділення травматології, ортопедії і реконструктивної та пластичної хірургії Степан Зелик.

Пацієнту багато разів видаляли відмерлі тканини, а також проводили шкірну пластику в декілька етапів. Медики зазначають, що дефект тканин був значним. Ускладнювало лікування велика площа інфікування, яка виникла через мінно-вибухову травму.

На допомогу у лікуванні військової травми доєднався лікар-комбустіолог (опіковий хірург), який розумів відмінність у лікуванні бойових та цивільних травм.

Наприкінці березня 2024 року Петра нарешті виписали з лікарні: його нога повністю зажила.

 ВІКТОРІЯ АНДРЄЄВА 

 

Сторінка 2 з 66

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер