images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


Без ґрат на вікнах і з доступом до інтернету: які зміни для психлікарень ухвалило МОЗ

Вівторок, 12 березня 2024, 13:27

1327

У стаціонарах психіатричних лікарень пацієнтам дозволять користуватися інтернетом і вільно спілкуватися з відвідувачами, а також перестануть замикати двері палат і вішати ґрати на вікна.

Такі зміни ухвалили, щоб позбутися методів "каральної психіатрії" радянського зразка, повідомляє Міністерство охорони здоровʼя.

"Страх та стигма щодо лікування у психіатричних лікарнях часто заважають людям зважитися принаймні на звернення до сімейного лікаря з питаннями про своє ментальне здоровʼя. Причина – памʼять про методи каральної психіатрії, які діяли в Радянському Союзі і які стають ще більш жорстокими в сучасній Росії.

Але в України інший шлях – європейський, з орієнтацією на визнання і дотримання прав людини", – йдеться у повідомленні.

Новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах передбачає, зокрема:

  • заборону надавати психіатричну допомогу особам до 18 років у відділеннях для дорослих;
  • обовʼязковий огляд і фіксацію всіх тілесних ушкоджень у разі госпіталізації пацієнта;
  • заборону замикати вхідні двері до приміщень і палат, а також встановлювати ґрати на вікнах;
  • гарантії вільного спілкування пацієнтів тз відвідувачами без присутності персоналу;
  • право вести телефонні розмови та користуватися інтернетом;
  • необмежене конфіденційне спілкування з уповноваженим ВР з прав людини, адвокатом, законним представником, представниками міжнародних організацій;
  • відповідність приміщень стаціонарів до будівельних і медико-санітарних вимог;
  • постійний і вільний доступ пацієнтів до питної води, засобів гігієни, санітарного обладнання.

Утім, як і раніше, задля безпеки лікар-психіатр може обмежити пацієнтів у деяких діях. Зокрема, це стосується прийому відвідувачів наодинці, купівлі та використання деяких побутових предметів, а також перебування на самоті.

Чому новий порядок необхідний?

За даними МОЗ, в Україні до 50% всіх дітей і підлітків, які мають психічні розлади, досі отримують субоптимальний рівень лікування або й взагалі його не отримують, попри наявність ефективних методів.

При цьому діти зі складними психічними розладами мають особливо високий ризик неадекватного лікування.

Поправки до Закону України "Про психіатричну допомогу" були ухвалені ще у 2017 році. Тоді ж Кабмін затвердив Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні до 2030 року.

А у грудні 2023 року МОЗ затвердило Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах. Це перший такий комплексний документ із 2000 року, кажуть у МОЗ.

Порядок має сприяти "доступності та вдосконаленню послуг з охорони психічного здоровʼя". Також він покликаний захистити пацієнтів у психіатричних закладах, запобігти фізичному, психологічному чи експлуатаційному насильствам над ними.

"Затверджений наказ змінює підходи у лікуванні пацієнтів психіатричних лікарень. Він про права і гідність людини, про ефективні та сучасні, а не про виправні методи, які нам дістались у спадок від радянської системи психіатрії.

Психіатричний стаціонар – це не тюрма і не виправна колонія, а медичний заклад, де пацієнти отримують необхідну їм допомогу і лікування", – сказав міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

Нагадаємо, раніше у МОЗ повідомили, що в лікарнях з’являться посади клінічного психолога та психотерапевта.

Також у НСЗУ пояснювали, як отримати психіатричну допомогу вдома за допомогою психіатричних мобільних команд.

ОЛЕНА БАРСУКОВА 


 

За технологією клонування вівці Доллі: вчені наблизилися до створення яйцеклітин із клітин шкіри

Понеділок, 11 березня 2024, 14:17

Вчені стали на крок ближче до створення яйцеклітин для штучного запліднення з клітин шкіри. Вони адаптували процедуру, за якою створили вівцю Доллі – першу клоновану тварину.

Про це повідомляє The Guardian із посиланням на дослідження, опубліковане у науковому журналі Science Advances.

Процедура може допомогти безплідним людям, які втратили статеві клітини через хворобу, старіння або лікування раку, мати генетично споріднених дітей.

Також вона відкриває можливості для пар чоловіків: їхня ДНК може бути об'єднана в заплідненій яйцеклітині, яку виносить сурогатна матір.

Група американських вчених провела експеримент зі створення яйцеклітини на мишах. Вони видалили ядро з донорської яйцеклітини й перенесли до неї ядро з клітини шкіри. Потім дослідники культивували яйцеклітину, щоб вона втратила половину хромосом. Створення такої яйцеклітини займає дві-три години.

За словами науковців, перевагою цього методу є те, що він дозволяє уникнути тривалого культивування, яке використовується в інших підходах для перепрограмовування клітини. Під час нього є ризик великої кількості генетичних змін.

"До початку клінічного застосування цієї технології може пройти ще десяток років. До того ж вона потребуватиме ретельної оцінки безпеки, ефективності та етичних аспектів.

Однак її потенціал для розв'язання проблем, пов'язаних із фертильністю, відкриває великі перспективи для майбутньої репродуктивної медицини", – зазначив Алєксєй Міхальченко з Орегонського університету здоров'я і науки.

За допомогою подібного процесу – перенесення ядер соматичних клітин – у 1996 році створили вівцю Доллі. Науковці витягли ядро з клітини молочної залози і з'єднали його з яйцеклітиною, отримавши ембріон, який ніс всю ДНК вівці.

У 2022 році під час експериментів інших американських учених з яйцеклітинами народилося троє живих мишенят. Однак частка їхнього успіху склала менше 1%.

Нагадаємо, науковці вперше у світі створили штучні ембріони, схожі на людські без яйцеклітин і сперми.

АЛЬОНА ПАВЛЮК 

У Вінниці провели унікальне для України протезування: пацієнт зможе ходити вже за шість тижнів

Вівторок, 05 березня 2024, 14:59

Вінницькі лікарі провели унікальне для української медицини протезування. Воно здатне повернути пацієнтові чутливість і допомагає пришвидшити реабілітацію.

Перші кроки на таких протезах можна робити вже на другий день після операції, повідомили у Вінницькій обласній клінічній лікарні імені М. І. Пирогова.

Остеоінтеграційне протезування – це вживлення імплантата всередину кістки ампутованої кінцівки пацієнта. Надалі до його зовнішньої частини фіксують компоненти протеза.

"Ця методика є інноваційною для України й спрямована на те, щоб підвищити мобільність пацієнта та пришвидшити реабілітацію після ампутації.

Важлива перевага остеоінтеграції в тому, що вона повертає пацієнтові чутливість, він може відчувати й розрізняти поверхні, на які наступає", – розповіли у лікарні.

Перші кроки на протезах пацієнт зможе робити вже на другий день після операції. Ще за шість тижнів він буде повноцінно ходити.

Проводити операцію вінницьким медикам допомагав австралійський ортопед-травматолог Муньєд Аль Мудеріс. Він уже зробив півтори тисячі подібних втручань по всьому світу.

"Ідея остеоінтегрування – це швидка реабілітація та повернення до самостійного життя. Я маю пацієнтів по всьому світу – це люди, які потрапили в автокатастрофу, військові з мінно-вибуховими травмами, а також постраждалі внаслідок інфекційних та інших хвороб", – зазначив Аль Мудеріс.

Нагадаємо, в Україні випустили посібник "Дороговказ пораненого" з важливою інформацією для військових із пораненою кінцівкою – від етапу евакуації до моменту лікування.

 

Пік захворюваності на ГРВІ в Україні пройдено – МОЗ

Четвер, 29 лютого 2024, 10:42

SUBBOTINA/DEPOSITPHOTOS
450

Протягом минулого тижня на грип, ГРВІ та коронавірус захворіли понад 163 тисячі українців, серед них – майже 90 тисяч діти. З них госпіталізували більше двох тисяч дорослих пацієнтів і майже три тисячі дітей.

Однак у Міністерстві охорони здоров’я заявляють, що пік захворюваності на ГРВІ минув. Зокрема, минулого тижня кількість хворих знизилася на 17,8% серед дорослих та на 11,9% серед дітей порівняно з даними попередніх тижнів.

Також зазначають, що з 19 по 25 лютого від ускладнень грипу померли дев’ятеро хворих: шестеро з них – у Києві (пацієнти були віком від 42 до 86 років), двоє – у Житомирській області (померлим було 56 та 67 років) та один – на Тернопільщині (43 роки).

Жоден з померлих пацієнтів не мав профілактичних щеплень проти грипу, кажуть у МОЗ і наголошують, що вакцинуватися слід щорічно – можна це робити протягом усього епідсезону.

Крім того, минулого тижня зафіксували майже дві тисячі нових випадків зараження COVID-19. Найбільше інфікованих виявили у трьох областях – Житомирській, Рівненській та Хмельницькій. Більше пів тисячі дорослих та майже сотня дітей потребували стаціонарного лікування. 18 пацієнтів померли.

Загалом від початку епідемічного сезону на ГРВІ вже перехворіли майже 3,3 мільйона людей, що становить 9,1% від загального населення країни. Більша частина з них — діти (54,2%).

Кількість випадків захворюваності на COVID-19 за цей час сягнула понад 140 тисяч. 761 людина померла, серед них четверо неповнолітніх.

Від грипу померли 58 дорослих та двоє дітей.

У міністерстві наголошують, щорічна вакцинація – найкращий спосіб захистити себе від важкого перебігу хвороби. Щеплення є безкоштовними та доступними у всіх українських областях.

Інформацію про найближчі пункти вакцинації, їхні адреси та графік роботи можна дізнатись, зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Раніше ми розповідали, що за тиждень від грипу померло шість людей, серед них двоє дітей.

М’ясоїди, вегани чи флекситаріанці: вчені порівняли вплив раціонів на здоров’я серця

Середа, 28 лютого 2024, 11:58

AAMULYA/DEPOSITPHOTOS
10498

Менше м’яса, більше рослинної їжі – такий підхід до харчування може знизити ризик серцево-судинних захворювань, кажуть вчені.

Виявилось, що гнучка дієта, яка передбачає обмеження споживання м'яса, а не його повне виключення, зменшує ризик серцево-судинних захворювань.

Водночас “всеїдні” люди, які вживають багато м’яса, мають гірші показники здоров’я серця і судин.

Відповідне дослідження з’явилось у журналі BMC Nutrition Trusted Sources, повідомляє Medical News Today.

Що виявили німецькі вчені?

Багато вчених уже доводили позитивний вплив рослинної дієти на серцево-судинну систему, але німецькі науковці вирішили дізнатись, чи має такі переваги гнучка дієта з великою кількістю рослинної їжі та невеликою кількістю м'яса.

Дослідники з Ганноверського університету імені Лейбніца проаналізували різні показники, які можуть загрожувати здоров’ю серця, у трьох групах респондентів. Це були “всеїдні” люди, які їдять багато продуктів тваринного походження, вегани, а також “флекситаріанці” – люди, які мають гнучкий раціон і не виключають зі свого раціону якісь конкретні групи продуктів.

У дослідженні взяли участь 94 учасники віком від 25 до 45 років, які дотримувалися певного раціону протягом року до початку дослідження.

Люди, які споживали менш як 50 грамів м'яса на день, вважалися флекситаріанцями, а ті, хто споживав 170+ грамів м'яса, – всеїдними. Ще одна група складалася з веганів, які повністю утримувалися від споживання продуктів тваринного походження.

У день проведення дослідження в учасників взяли зразки крові для оцінки біомаркерів серцево-судинних захворювань. Також вчені виміряли артеріальний тиск, індекс маси тіла та жорсткість артерій.

Вчені дійшли висновку, що гнучке харчування пов'язане з нижчими рівнями деяких біомаркерів, які свідчать про ризики для серцево-судинного здоров’я.

Маркери глюкози в крові у трьох досліджуваних групах були приблизно схожі.

У веганів виявили найнижчу концентрацію інсуліну натщесерце порівняно з двома іншими групами.

Також вчені проаналізували ліпідні маркери – рівень загального холестерину та "поганого" холестерину (ліпопротеїнів низької щільності), надлишок яких повʼязаний із серцево-судинними хворобами.

Виявилось, що у флекситаріанців та вегетаріанців ці показники були значно нижчим, ніж у м'ясоїдів. Ще у цих двох групах був суттєво нижчий рівень тригліцеридів натще.

Також вчені дослідили тяжкість метаболічного синдрому за показниками ІМТ та окружності талії. Флекситаріанці мали найкращі показники, на другому місці були вегетаріанці, а у любителів мʼяса були найгірші результати.

Також флекситаріанці мали меншу жорсткість артерій, ніж вегани та всеїдні люди. А це один із показників, повʼязаний із хворобами.

При цьому систолічний та діастолічний артеріальний тиск не дуже відрізнялись у трьох групах.

Порівняння харчових звичок учасників показало, що всеїдні люди споживають не лише більше м'яса, але й солодощів, газованих напоїв, алкоголю та молочних продуктів, ніж вегани та флекситаріанці (вони натомість споживали більше фруктів, овочів, горіхів і насіння).

А ці продукти також повʼязані з біомаркерами серцево-судинного ризику, як і мʼясо.

Перевагою цього дослідження було те, що вчені враховували не лише раціон учасників, а й загальний рівень активності, індекс маси тіла, наявність шкідливих звичок тощо.

"Оскільки це було добре контрольоване дослідження з урахуванням таких змінних, як вік, ІМТ, стан здоров'я та куріння, ми змогли набагато точніше проаналізувати вплив якості дієти на стан здоров'я", – розповідає дієтологиня та учасниця дослідження Меган Гілберт.

Американська дієтологиня і викладачка Західного університету Кейса Ліндсі Малоун також позитивно відгукнулась про висновки колег.

"Це дослідження показує, що ви дійсно отримуєте певний захист завдяки вживанню рослинної їжі більшу частину часу. Вам не обов'язково бути на 100% веганом, щоб мати ці переваги", – сказала вона.

Утім, вибірка була невелика, тому вчені кажуть, що потрібні масштабніші дослідження. Наразі ці результати не можна узагальнювати, наголошує Меган Гілберт.

 

Сторінка 2 з 65

«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер