images/stories/logosait_new.jpg

 

Здоров'я


9% підлітків вживають препарати для схуднення – дослідження

Четвер, 11 січня 2024, 11:06

9% підлітків з усього світу вживають препарати для схуднення та дієтичні добавки. Близько половини з них згодом використовують ці засоби протягом усього життя.

Про це йдеться у дослідженні, яке ґрунтується на даних, зібраних упродовж 40 років. Його результати опубліковані у журналі Jama Network, пише CNN Health.

Науковці зазначають, що крім засобів для схуднення, діти  також уживають проносні і сечогінні таблетки.

Паула Коді, медична директорка відділу підліткової медицини Школи медицини та громадської охорони здоров’я Університету Вісконсина, наголошує, що ці препарати небезпечні для фізичного і психічного здоров’я дітей. Вона також не рекомендує їх вживати, щоб підтримувати нормальну вагу тіла.

Фото: motorolka/Depositphotos

"Дієтичні добавки для схуднення та нарощування м’язів несуть серйозну небезпеку для здоров’я та збільшують ризики виникнення поліорганної недостатності, раку яєчок у чоловіків, інфаркту, інсульту та навіть смерті", – каже Паула Коді.

Одним із найпопулярніших інгредієнтів таблеток для схуднення є кофеїн. Він може спричинити різкі зміни серцевих скорочень і артеріального тиску, а також призвести до порушень сну.

Результати дослідження також свідчать, що підлітки нерідко вживають такі препарати  через низьку самооцінку, депресивні стани та розлади харчової поведінки.

Дослідники занепокоєні тим, наскільки легко отримати такі засоби, тому закликають вжити заходів, щоб запобігти безконтрольному використанню засобів для схуднення серед підлітків.

Нагадаємо, раніше писали, як виявити, чи ваша вага в нормі, і як зрозуміти, коли потрібно худнути.

 

Вчені розробили новий тип антибіотиків для боротьби зі стійкими бактеріями – дослідження

Понеділок, 08 січня 2024, 14:01

Вчені заявляють, що розробили новий тип антибіотиків, здатний боротися зі стійкими бактеріями, які часто призводять до смерті.

Про це повідомляє CNN із посиланням на дослідження, опубліковане в науковому журналі Nature.

За словами науковців, бактерія Acinetobacter baumannii є стійкою до карбапенемів – антибіотиків широкого спектра дії. Вона може викликати інфекції легень, сечовивідних шляхів і крові.

Стійка до карбапенемів Acinetobacter baumannii (CRAB) у 2017 році очолила список "пріоритетних патогенів" Всесвітньої організації охорони здоров'я. Саме вона є причиною 20% інфекцій у відділеннях інтенсивної терапії по всьому світу.

Бактерія Acinetobacter baumannii під мікроскопом. Фото: Wikipedia

Зокрема, у 2023 році у США ця бактерія спричинила виникнення приблизно 8,5 тисячі інфекцій у госпіталізованих пацієнтів і 700 смертей.

Однак найпоширенішою вона є в Азії та на Близькому Сході. Найчастіше Acinetobacter baumannii виявляють у лікарнях і будинках для літніх людей. Найвищий ризик заразитися є в людей, які перебувають на апараті штучної вентиляції легень, мають катетер або відкриті рани після хірургічного втручання.

Дослідники з Гарвардського університету та швейцарської медичної компанії Hoffmann-La Roche стверджують, що винайшли новий антибіотик, який ефективно бореться з Acinetobacter baumannii, – "Зозурабальпін" ("Zosurabalpin").

"Це новий підхід: як до самої сполуки, так і до механізму, за допомогою якого вона вбиває бактерії", – розповів співавтор дослідження Кеннет Бредлі.

Бактерія Acinetobacter baumannii захищена внутрішніми та зовнішніми мембранами. Це ускладнює лікування, тому науковці зосередилися на ідентифікації та доопрацюванні молекули, яка могла б проникати через ці мембрани та вбивати бактерію.

Вони детально вивчили 45 тисяч невеликих молекул антибіотиків і після років досліджень зосередилися на одній.

Науковці стверджують, що "Зозурабальпін" пригнічує ріст Acinetobacter baumannii та запобігає переміщенню ліпополісахаридів до зовнішньої мембрани для підтримки її цілісності.

Це призводить до того, що молекули накопичуються всередині клітини. Їхній рівень стає настільки токсичним, що бактерія гине.

"Зозурабальпін" виявився ефективним проти більш ніж 100 клінічних зразків CRAB. Він значно знизив рівень бактерій у мишей з пневмонією, а також запобіг смертям мишей із сепсисом.

За словами авторів дослідження, "Зозурабальпін" зараз перебуває на першій фазі клінічних випробувань. Необхідно оцінити рівень його безпеки та фармакологічний ефект у людей.

Модифікована молекула працюватиме лише проти конкретних бактерій, для знищення яких вона призначена. Однак вчені запевняють, що використаний підхід може допомогти в боротьбі з іншими бактеріями, які важко піддаються лікуванню – зокрема, з кишковою паличкою.

Нагадаємо, дослідження показало, що один курс антибіотиків на рік підвищує ризик розвитку сепсису на 70%.

Йогурт, протеїнові батончики та хлібці: 6 популярних перекусів, які можуть бути шкідливими

Четвер, 04 січня 2024, 13:16

Окрім основних прийомів їжі, люди нерідко влаштовують перекуси. Вони допомагають зменшити відчуття голоду або урізноманітнити раціон.

У тих, хто намагається збалансовано харчуватися чи схуднути, нерідко виникає питання: яким саме перекусам надати перевагу? Адже навіть корисні продукти можуть бути шкідливими для організму, якщо вживати їх неправильно.

"УП. Життя" розпитала дієтологиню медичної мережі "Добробут" Вікторію Шуліку про популярні перекуси.

6 популярних перекусів, які можуть нашкодити організму. Фото: AntonMatyukha/Depositphotos

Йогурти

До складу натуральних йогуртів входять лише молоко та закваска. Водночас йогурти з наповнювачами мають доволі високий вміст цукру і модифікованого кукурудзяного крохмалю. Також у них додають стабілізатори й ароматизатори.

Модифікований кукурудзяний крохмаль може ускладнювати травлення і викликати порушення роботи кишківника, що супроводжується дискомфортом.

"Модифікований кукурудзяний крохмаль може ускладнювати травлення і викликати порушення роботи кишківника, що супроводжується дискомфортом. Також в організмі він перетворюється на глюкозу і стає надлишковим цукром, якого бажано уникати", – зазначила Вікторія Шуліка.

За її словами, наповнювачі підвищують калорійність йогурту приблизно на 45%.

"Натомість краще вживати чисті йогурти. До них можна додавати ягоди, фрукти, насіння чіа чи кунжут. А якщо дуже хочеться солодкого – покласти ще й ложку меду", – радить дієтологиня.

Магазинні йогурти з наповнювачем мають високий вміст цукру. Фото: serezniy/Depositphotos

Горіхи

Горіхи – це здоровий перекус. Вони багаті на білок, корисні жири та клітковину, а тому здатні насичувати на тривалий період.

"Однак через вміст високого відсотка жирів вони є калорійними, а тому їх дуже легко переїсти. Норма горіхів на день становить орієнтовно 30 грамів", – зауважила лікарка.

Сухофрукти

Сухофрукти – непоганий варіант перекусу. Однак через те, що цей продукт містить високу концентрацію простих вуглеводів, його споживання має бути дозованим.

Оскільки сухофрукти – це фрукти, позбавлені рідини, в них є високий вміст цукру.

"Треба пам’ятати, що 100 грамів кураги – це не те саме, що 100 грамів абрикоса. У 100 грамах абрикоса – 12 грамів вуглеводів і 55 калорій. А ось у 100 грамах сухофруктів – 67 грамів вуглеводів і 290 калорій ", – каже Вікторія Шуліка.

Протеїнові батончики

За словами дієтологині, важливо розділяти енергетичні батончики з супермаркету та спортивне харчування.

"Перший варіант більше нагадує цукерку, загорнуту у тематичне пакування. У складі таких батончиків дуже високий відсоток цукру, а також є пальмова олія. Вони не лише не насичують, а й можуть призводити до стрибків глюкози в крові. Такі батончики радше є вуглеводною їжею, аніж білковою", – пояснює вона.

Раціон, у якому мало корисних жирів і багато пальмової олії, може нашкодити організму. Так, пальмова олія може замінити корисні жири у клітинах і цим порушити їхнє функціонування.

Протеїнові батончики із супермаркетів – це цукерка у фітнес обгортці. Фото: HandmadePicture/Depositphotos

"При виборі протеїнового батончика треба звертати увагу на відсутність у його складі цукру, глюкози, глюкозно-фруктозного сиропу та пальмової олії.

Також важливо дивитися на вміст білка. Бажано, щоб він становив 20-25 грамів на 100 грамів продукту. Кращий варіант – 30-35 грамів. Тоді це дійсно можна назвати протеїновим батончиком", – наголошує лікарка.

Навіть якісні протеїнові батончики часто містять підсолоджувачі, тому ними не варто зловживати. Краще споживати цей продукт тоді, коли недоступні інші перекуси – наприклад, у дорозі.

Також можна зробити протеїнові батончики власноруч. Для цього знадобляться вівсяні пластівці, протеїн, молоко та горіхи. А люди, для яких обмеження вуглеводів не є ціллю, можуть додати ще й мед, фрукти чи сухофрукти.

Хлібці

Як зазначає Вікторія Шуліка, хлібці з борошна вищого ґатунку – це рафінований продукт, позбавлений будь-якої користі.

"Краще обирати хлібці з цільнозернового борошна. Ще більш корисними є суцільнозернові хлібці, до складу яких входять тільки зерна, крупи та сіль", – говорить вона.

Також існують овочеві хлібці, які можуть містити льон, олію, моркву, буряк або ламінарію. В них значно більше корисних жирів і білка, тоді як інші варіанти – багаті на вуглеводи.

Смузі

Смузі – джерело вітамінів та антиоксидантів у легкозасвоюваній формі. Однак такий напій, куплений у магазині, здебільшого є вуглеводним продуктом.

"Час насичення від нього буде коротким. А щоб дійсно втамувати голод, потрібна велика порція смузі, бо тверда їжа насичує краще, ніж пюреподібна", – пояснює дієтологиня.

Більшість магазинних смузі – це суміш фруктово-ягідних пюре, інколи з додаванням злаків. У них зберігається певний відсоток клітковини, тому смузі є більш корисними, аніж соки. Також якісні смузі не мають містити цукру.

Вікторія Шуліка радить готувати смузі самостійно. Для цього можна використовувати молоко, кефір або натуральний йогурт. До них слід додавати фрукти, ягоди, овочі, насіння, вівсяні пластівці.

Завдяки корисним жирам і білкам, які містяться в кисломолочних продуктах і насінні, смузі стане повноцінним і збалансованим.

Смузі краще робити самостійно. Фото: tashka2000/Depositphotos

Правила корисного перекусу

Щоб перекус був корисним, слід включати до нього всі макроелементи:

  • білок допомагає регулювати рівень цукру в крові й довше зберігати відчуття ситості;
  • клітковина допомагає травленню, регулює рівень цукру та холестерину;
  • вуглеводи мають бути складними й багатими на клітковину.

Обираючи продукти для перекусу, необхідно:

  • вивчати склад продуктів;
  • контролювати розмір порцій;
  • пам'ятати про різноманітність.
 

"Укрпошта" доставлятиме ліки на деокуповані та прифронтові території

Четвер, 04 січня 2024, 13:15

З 1 лютого "Укрпошта" доставлятиме ліки на деокуповані та прифронтові території.

Про це повідомили в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

"Громадяни чекають на наші рішення. Часто через бойові дії та постійні ворожі обстріли наші люди позбавлені доступу до найнеобхіднішого, зокрема ліків", – пояснила рішення Ірина Верещук.

Для розв'язання цієї проблеми "Укрпошта" отримає ліцензію на продаж лікарських засобів у власних поштових стаціонарних та мобільних відділеннях.

"Укрпошті" нададуть ліцензію на продаж ліків на деокупованих та прифронтових територіях. Фото: VadimVasenin/Depositphotos

Це нововведення має поширити доступні ліки по всій території України вже у першій половині 2024 року.

Наразі проходить набір фармацевтів, адже відпускати рецептурні та нерецептурні ліки має право лише фахівець.

Також планують створити гарячу лінію для оформлення запитів від людей.

Перший ліцензований склад мають відкрити у Києві. Також у планах є Львів, Харків, Одеса та Хмельницький.

Нагадаємо, в Україні затвердили програму медичних гарантій на 2024 рік.

Коли варто пити пробіотики після антибіотиків: розповіли в МОЗ

Четвер, 21 грудня 2023, 11:57

Для застосування пробіотиків при вживанні антибіотиків існує лише одне показання – це діарея, спровокована зловживанням останніми.

Про це в інтерв’ю "УП. Життя" розповів перший заступник міністра охорони здоров'я Сергій Дубров.

Пробіотиками називають живі штами мікроорганізмів, які містяться в деяких харчових продуктах, зокрема молочних.

За словами Сергія Дуброва, їх потрібно вживати за наявності діагнозу – антибіотикоасоційованої діареї, тобто діареї, викликаної вживанням антибіотиків.

Фото: SolStock/Getty Images

"Антибіотики можуть вбивати зокрема "нормальні" бактерії, які живуть в кишківнику, що і спричиняє діарею. Але такі наслідки може діагностувати лише лікар та призначити відповідні препарати. В іншому разі пробіотики приймати не потрібно", – сказав заступник очільника МОЗ.

Як зазначає Very Well Health, в аптеках можна знайти пробіотики в різних формах. Окрім цього бактерії можна отримати через їжу, зокрема:

  • йогурт та кефір;
  • квашену капусту;
  • кобмучу (чайний гриб).

Чимало пробіотиків міститься у стравах місо та кімчі.

В організмі людини пробіотики:

  • допомагають відновити та підтримувати здорову мікрофлору всього шлунково-кишкового тракту;
  • можуть допомогти зміцнити імунітет за допомогою підвищення кількості корисних бактерій в кишківнику.

Як повідомляють в Національній бібліотеці США з медицини, більшість досліджень свідчить про те, що пробіотики безпечні, тому реальних протипоказань немає.

Деякі застереження з вживання пробіотиків є для літніх людей, а також для пацієнтів, які мають або синдром короткої кишки, або ослаблений імунітет.

Раніше ми розповідали про 12 найкращих продуктів, якими можна смакувати зранку.

 

Сторінка 15 з 70

«ПочатокПопередня11121314151617181920НаступнаКінець»
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер