images/stories/logosait_new.jpg

 

Церква Різдва Христового Стоячи на одній із зупинок вулиці Руської – до нашої уваги пристає велична споруда ХVI століття – церква Різдва Христового, відома серед старожилів як Середня.

Мури даного храму зберігають глибоку історію протягом століть.На місці сучасної - стояла дерев'яна церква (згоріла наприкінці XVI ст.), перша згадка про котру датується в королівській грамоті (6 липня 1566 року). У ній йдеться, що міський мур укріпив син Яна Тарновського — Христофор. 
У храмі зберігалася записна книга, в якій зазначалося, що храм будувався з липня 1602 до вересня 1608 року. Вартість будівництва — 1916 золотих. Храм освячений у день Різдва Христового 1609. За переказами, у Середній церкві молився під час визвольної війни Богдан Хмельницький.
Сучасного вигляду споруда набула в результаті пізніших перебудов. У 1709 році церкву перекрили і поділили на горішню – Пресвятої Трійці (греко-католицьку) і долішню – Різдва Христового (православну). Під час Другої світової війни храм не зазнав значних руйнувань. У 1958 році знесли кам'яну загорожу та дзвіницю, не зберігся хрест жертвам Пошесті холери (1770).
У XVI столітті поряд із церквою стояла в’їзна Кам’янецька брама, що служила оглядовим пунктом на випадок набігів татар зі сходу. Її було видно з далека. Селяни передмість зберегли пам’ять про споруду в народній пісні «Ой, не видно Тернополя, тільки його брами…».
Свого часу у храм Різдва із Хрестовоздвиженської церкви перенесли чудотворну Ікону Тернопільської Божої Матері.
Щодня храм відвідують сотні тернополян і гостей міста. Церква є тим місцем, яке захищає людей від усього навколишнього лиха. Протягом століть церква була обороною для жителів від війн, а сьогодні вона є обороною від біди і несправедливості. Простий люд іде у храм бо вірить, що саме там панує справедливість і саме там можна найти відповіді на запитання, знайти прощення за скоєні гріхи.
Використані джерела:
1. Ігор Дуда, Богдан Мельничук Земля Тернопільська (Туристичний путівник). - Тернопіль:«Джура», 2003.
2. http://uk.wikipedia.org
3. http://www.tarnopil.info

Ковбасовська Віта
студентка відділення туризму
Коледжу Галицького інституту
імені Вячеслава Чорновола


Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер