images/stories/logosait_new.jpg

 

Опозиціонери вимагають заборонити лікарям спілкуватися російською та скасування букви Ё у телеграмах

В проекті нового мовного закону пропонується заборонити букви "Ё" і "Ъ" у телеграмах, лікарям спілкуватися будь-якому мовою, окрім української, а майже уся преса повинна стати україномовною.


У документі, який подали Марія Матіос, Ірина Фаріон і Володимир Яворівський, досить багато бентежних норм, пише "Комсомольская правда" в Украине". Так, наприклад, політики на законодавчому рівні пропонують закріпити, що телеграми з України потрібно відправляти або українською, або іноземною мовою, тільки з використанням букв українського або латинського алфавіту. Тобто ніяких букв "Ы", "Ъ", а замість Ё - треба писати буквосполучення "ЬО" і "ЙО".

Законодавці також хочуть, щоб лікарі спілкувалися з пацієнтами винятково українською. А якщо у пацієнта виникають складності з розумінням "схеми лікування", то він має право запросити перекладача. За свій рахунок, звичайно.

"Закон ще не прийнято. Багато норм детально обговорюватимуться. Що ж стосується медицини, то лікар зрозуміє свого пацієнта на якій завгодно мові. Він не має морального права відмовити хворому медичної допомоги, якщо той не знає української мови. Але така норма закону повинна бути. Це заставить наших співгромадян вивчати українську мову", - вважає один з авторів законопроекту Володимир Яворівський.

З газетних кіосків може зникнути і російськомовна преса. У законопроекті опозиціонерів говориться, що випускати газети і журнали іноземною мовою можуть тільки засновники-іноземці. Українські громадяни за свій рахунок можуть видавати лише 15% тиражу іноземною мовою (російською, англійською), інші 85% - тільки українською.

Мовні зміни торкнуться дитячих садків, шкіл і вузів:

"В державних вузах навчання повинно відбуватися виключно українською. У приватних інститутах - на розсуд власника. А ось у школах і дитячих садках вчителі можуть звертатися до дітей не тільки на українською, але і регіональною мовою. Але для цього необхідно, щоб не менше 30% батьків звернулися з відповідним проханням до сільської або міської ради. У свою чергу цей місцевий орган звертається до Верховної Ради. І лише потім парламент своїм законом визначає порядок функціонування мови в конкретному дитячому садку або школі", - пояснює Яворівський.

Новим мовним законопроектом опозиціонери пропонують зобов'язати всіх держчиновників, а також президента, народних депутатів, суддів, адвокатів і нотаріусів складати іспит з української мови. Тестуванню пропонують піддати і осіб, які хочуть отримати українське громадянство. Передбачається, що мовний іспит буде електронним. За його підсумками, людина отримає сертифікат на володіння державною мовою.

А щоб всі норми нового законопроекту були реалізовані в життя, народні депутати хочуть заснувати спеціальну посаду - уповноважений із захисту прав державної мови, мов національних меншин та регіональних мов. Обранням "мовного" омбудсмена буде займатися Кабмін.

У даному законопроект прописана і система штрафів. Середнє грошове покарання встановлено на рівні від 300 неоподатковуваних мінімумів - від 5100 гривень:

- діловодство і документообіг не ведеться українською мовою - штраф 5100-6800 гривень;

- відмова в наданні українською мовою інформації щодо товарів і послуг, що надаються підприємствами всіх форм власності - 3400-5100 гривень;

- порушення мовних вимог ЗМІ - 5100-6800 гривень;

- ведення спортивних і культурних заходів іноземною мовою - 5100 - 6800 гривень.

До речі, у Партії регіонів вже повідомили, що ні за яких умов не підтримають цей законопроект.

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер