images/stories/logosait_new.jpg

 

Іноземцям можуть спростити процедуру всиновлення українських дітей

Президент Віктор Янукович вніс у Верховну Раду законопроект про ратифікацію Україною Конвенції про захист дітей і співпрацю з питань міжнародного усиновлення. У разі ухвалення документа буде чітко регламентована процедура усиновлення та відстеження долі дитини за кордоном, пише "Коммерсантъ-Украина".


На сайті ВР було розміщено текст законопроекту. Конвенція, учасниками якої зараз є 89 держав, була прийнята 29 травня 1993 року в Гаазі. Вона визначає вимоги до міждержавного усиновлення, повноваження центральних органів влади та акредитованих установ у цій сфері, а також покладає на державу, яка приймає дитину, зобов'язання всебічно охороняти її права і надавати за запитом країни, де народилася дитина, всю інформацію про її долю.

У разі ратифікації конвенції будуть внесені зміни в чинне законодавство, зокрема, в Сімейний кодекс. Пропонується визначити перелік організацій, які можуть займатися питаннями усиновлення та передачі дітей під опіку іноземців. Це виключно установи влади - органи опіки, служби у справах дітей, Мінсоцполітики або консульські представництва України за кордоном.

Збирати документи і представляти інтереси іноземних усиновителів без додаткової плати зможуть організації з держав-учасниць конвенції, а також з країн, з якими раніше були підписані договори про міждержавне усиновлення. Порядок видачі дозволів на таку діяльність іноземним агентствам повинен розробити Кабмін. Серед іноземців першочергове право на усиновлення отримають громадяни країн-членів конвенції, держав, з якими раніше були підписані відповідні угоди, а також родичі самих дітей.

За словами уповноваженого президента з прав дитини Юрія Павленка, законопроекти про приєднання до конвенції неодноразово подавалися починаючи з 2006 року, але відхилялися Радою: "Супротивники ратифікації заявляли, що це нібито легалізує діяльність іноземних агентств, які беруть гроші за всиновлення. Але вони і так у нас працюють! Наприклад, в 2006 році їх було близько 300, а зараз близько 15. При цьому вони говорять, що надають послуги юриста або перекладача, а довести незаконність їхньої діяльності дуже важко".

У тексті законопроекту також прописані окремі пропозиції української сторони до тексту конвенції, які повинні бути схвалені її членами. Зокрема, Україна пропонує дозволити виїзд дитини за кордон тільки після набрання чинності судового рішення про усиновлення і давати дозвіл на діяльність іноземного агента на своїй території тільки в тому випадку, якщо він буде відслідковувати долю усиновленої дитини.

Павленко зазначає, що за останні шість років українці стали активніше всиновлювати дітей. Наприклад, у 2006 році громадяни інших країн усиновили близько 2500 дітей, а українці - всього близько 1000. У 2012 році ситуація кардинально змінилася - українцями усиновлено 2016 дітей, а іноземцями - близько 800. Слід зазначити, що найбільше українських дітей всиновлюють громадяни США, Італії, Іспанії, Франції та Ізраїлю.

У той же час, колишній омбудсмен Ніна Карпачова вважає, що ратифікація конвенції "відкриє повні шлюзи для торгівлі українськими дітьми": "Парламент тричі відхиляв ратифікацію Гаазької конвенції, оскільки вона не відповідає інтересам українських дітей-сиріт". При цьому Карпачова зазначила, що цей законопроект не випадково з'явився в Україні після заборони усиновлення дітей у Росії - він поширюється на громадян США. "Щойно одна з країн перекриває кисень, відразу ж посилюється тиск на політичний істеблішмент інших країн. Посередницькі структури отримують за це гроші, і це є завуальована торгівля дітьми-сиротами", - заявила екс-омбудсмен.

Глава міжнародного правозахисного центру "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко не згодна з цим твердженням: "Ратифікація навпаки впорядкує механізми міжнародного усиновлення. Вона також дасть можливість організаціям, які співпрацюють з Україною, надавати інформацію про усиновлених за кордоном дітей, оскільки в консульствах України немає ні фінансових, ні людських ресурсів для відстеження долі цих дітей".

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер