images/stories/logosait_new.jpg

 

Українців з автономним опаленням лякають суворими перевірками і заборонами

Чиновники знову взялися лобіювати інтереси централізованого теплопостачання. За встановлення котлів у квартирах можуть почати штрафувати, а потім і зовсім їх заборонити.

можуть заборонити опалювати свої квартири автономно. Відповідний законопроект розробила Національна комісія з регулювання комунальних послуг і передала на розгляд до Міністерства регіонального розвитку. Офіційно Нацкомісія та міністерство документ поки не коментують. Але відомо, що запровадити такий законопроект комунальні чиновники хочуть вже кілька років поспіль. За їхніми словами, це підтримає систему централізованого опалення та мінімізує ймовірність аварій, які нібито можуть спровокувати автономні котли.


Батіг і пряник

Якщо народні депутати затвердять новий законопроект, українці не зможуть більше встановлювати автономні котли. А тим, хто вже встиг встановити у себе в квартирах (мова йде тільки про багатоквартирні будинки) таке обладнання - піддадуться суворим перевіркам. Вони будуть повинні надати все необхідне документальне супроводження на такі котли: технічну документацію на установку і саме обладнання.

Тим, хто не зберіг такі документи, а також ті, у кого будуть виявлені порушення в оформленні документації, будуть оштрафовані на 2,5 тисячі гривень і цілком можливо, їхні квартири знову будуть повернуті в систему централізованого опалення.

"Беручи до уваги особливості видачі документації комунальними структурами, я не здивуюся, що у половини власників квартир з автономним опаленням виявляться документи не в порядку", - говорить Лев Пащенко, юрист.

Однак, за його словами, оштрафувати і тим паче змусити українців повернутися назад до централізованої системи опалення буде непросто - і юридично, і технічно.

"По-перше, автономне обладнання - це вже приватна власність, по-друге - хто їм компенсує збитки, яких вони зазнали у зв'язку з установкою і подальшим демонтажем, по-третє - чи зможуть тепломережі гарантувати високу якість послуг?" - міркує Пащенко.

До речі, саме останній аспект більшою мірою і змушує українців переходити на автономне опалення. У деяких маленьких містах України через погану роботу теплових мереж повністю відмовилися від центрального теплопостачання. "У нас було холодно в квартирах, не було гарячої води. Жителі почали купувати котли і обладнати свої квартири... Нас підтримала мерія, в результаті наше місто практично повністю перейшло на автономне опалення", - говорить Марія Федченко, мешканка Нової Каховки.

Для Максима С., жителя Київської області, питання автономного обігріву квартири теж виникло унаслідок проблем з централізованим опаленням. "Я живу в Київській області, в селищі міського типу з населенням близько 6 тисяч чоловік, де в основному 5-поверхівки. У нашому смт вже п'ять років не працюють тепломережі", - пояснює своє рішення Максим.

Очевидна вигода?

"Автономка" дозволяє українцям економити кошти. Так, наприклад, Максим С. платить як мінімум в два з половиною рази менше, ніж обходиться опалення аналогічних квартир у містах, опалювальних тепломережами.

"Купівля двоконтурного котла разом з установкою обійшлася приблизно в 6-7 тисяч гривень. Але ця сума залежить від вибору котла, тому є котли в різних цінових категоріях. Наш котел коштував на той час (5 років тому) близько 4 тисяч гривень. В опалювальний період на опалення трикімнатної квартири йде не більше 200 грн", - каже Максим.

Трохи менше платить і Ольга Вишневська з Вишгорода. "Усі в нашому домі, у кого немає лічильника, платять за тепло 10 грн за 1 м. кв. Тобто у мене площа 90 метрів, та я повинна була платити 900 грн в опалювальний сезон щомісяця. По лічильнику ми платимо в залежності від погоди - від 80 грн в теплий місяць до 800 в холодний. Теж дорого, але принаймні дешевше, ніж стандартний тариф", - розповідає співрозмовниця ТСН.ua.

Переваги автономного обладнання, за словами власників квартир з "автономки", теж істотні. "Це дозволяє регулювати температуру вдома, і теж економити кошти. Наприклад, ми їдемо на тиждень, і виставляємо терморегулятори на мінімально-допустиму температуру, або на вулиці потепління - ми знижуємо градус, а от з централізованим опаленням такі "штуки" вже не пройдуть", - пояснює Марія Федченко.

"Крім економії на комунальних витратах, ми маємо можливість регулювати температуру батарей. Якщо котел двоконтурний, то виходить істотна економія на гарячій воді. Плюс це зручно - не потрібно окремо купувати і вішати величезний бойлер або газову колонку. Незручність може полягати в тому, що газові котли часто працюють і від електромережі, тобто за відсутності взимку електрики, навіть невеликий період часу, квартира швидко остигає і становиться холодно. Але таке, на щастя, трапляється рідко і ще рідше триває понад 12 годин. Тобто ця незручність не є критичною", - погоджується Максим С.

Приховані ризики

Втім, експерти кажуть, що економія "від автономки" є явищем тимчасовим. "Це вигідно при низьких тарифах на електрику, а якщо його у нас піднімуть, як обіцяють чиновники, до європейського рівня?" - міркує експерт Михайло Гнаровський. Така норма дійсно міститься в законопроекті - ресурс для автономного опалення подорожчає. Відділятися стане невигідно.

Крім залежності від зростання цін на газ і електрику, в автономному опаленні є й інші ризики. Наприклад, співробітники газового господарства підкреслюють більш високу ймовірність аварійності в квартирі з автономним опаленням. "Ніколи не знаєш, що за котел купив твій сусід. І який "талановитий" фахівець його встановлював", - міркує Микола Кондрашов, колишній співробітник Харківського газового господарства.

"Крім того, труба, яка стирчить зі стіни будинку, порушує цілісний архітектурний вигляд будівлі. Просто кажучи - спотворює його. Більш того, уявіть, яка копоть в квартирах, які поверхом вище? "- нарікає Михайло Гнаровський.

На його думку, "автономка" виправдана тільки в невеликих населених пунктах, де дійсно є проблеми з централізованим опаленням. А ось у великих містах переходити на такий обігрів може небезпечно і ризиковано. "В жодному великому місті ЄС немає масового автономного опалення квартир, скрізь централізоване опалення, і воно, до речі, там дешевше, ніж автономне опалення. Адже тепломережі це, по суті, оптовий виробник - а опт завжди дешевше роздробу", - говорить Гнаровський.

Говорять про переваги централізованого опалення і в теплових мережах. "КП "Харківські теплові мережі" споживають для опалення міста 1 мільярд кубічних метрів природного газу на рік. Якщо всіх харків'ян перевести на індивідуальне опалення, то Харків буде споживати 1,2 мільярди кубічних метрів газу. Втрати менше, але газу споживати доведеться більше. Це пов'язано з тим, що вироблення на ТЕЦ тепла набагато економічніше, ніж на індивідуальних котлах. Незважаючи на високий ККД індивідуальних котлів, на ТЕЦ виробляється і електроенергія, і тепло. В індивідуальному котлі це зробити неможливо, тому можливо в квартирі буде тепло, дешевше, але газу в загальному обсязі місто буде споживати більше", - пояснює Сергій Андрєєв, генеральний директор КП "Харківські теплові мережі".

Можливо, саме цим керуються місцеві чиновники, коли видають дозволи на установку автономних котлів. Адже не секрет, що отримати деколи дозвіл на переобладнання дуже складно, особливо якщо в місті налагоджено централізоване опалення.

"У нашому місті заборонено переходити на автономне опалення. Ми намагалися таке зробити, але нам відразу сказали, що треба мати або впливових родичів в мерії, або багато грошей. У нашому місті є всього два будинки, де дозволено ставити лічильники на тепло", - розповіла ТСН.ua одна з мешканок Вишгорода.

Світлана Єрьоміна, ТСН


Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер