images/stories/logosait_new.jpg

 

Церква Воздвиження Чесного Хреста

На пагорбі, над ставом, неподалік від Львівської брами здавна височить церква Воздвиження Чесного Хреста, звана в народі Надставною. Побудована вона у ренесансному стилі ( хоч гостро похилий дах нагадує готику).  Перші історичні відомості про цю церкву згадуються в грамоті князя Костянтина Острозького з 1570 року, хоч народні перекази пов'язують існування церкви в цьому місці із періодом князювання Данила Галицького. Первісний вигляд церкви зберегла тільки її середня частина. Передню вежу, що була колись і дзвіницею, добудовано у 1626 році. Про це засвідчував напис, який до наших днів не зберігся. Твердив він, що вежу-дзвіницю побудовано за панування у місті Томи Замойського та його дружини Катерини, за єпископа Єремії Тисаровського, 1627 року, місяця липня, 28 дня. Якою була Надставна церква раніше, не знаємо. Може, мурованою від первопочатків, або й дерев’яною.

У церкві Чесного Хреста знаходився також чудотворний образ Пречистої Діви, стверджений грамотою єпископа Атанасія Шептицького у 1730 році. Опікувався ним шевський цех, оскільки передав ікону тернопільський швець Маркевич. Потім чудотворна зберігалась у Середній церкві.

Існують перекази, що в Надставній церкві була більш давня чудотворна ікона Божої Матері. Історія її свідчить, що у 1673 році татарські  загони  кримського  хана  Селім Гірея з півдня і сходу вдарили на Теребовлю, а з півночі, із зловісного Чорного шляху вдерлися під Тернопіль й оточили його з трьох сторін. Козаки, які стояли залогою у місті, разом з міщанами відбивались з валів, маючи опору тільки у церкві Різдва Христового.

Міщани зібралися у Надставній церкві і в щирій молитві благали допомоги Пречистої Матері Божої. Раптом почувся пронизливий крик і одночасно вбіг переляканий єврей. Під час Богослужіння він стояв неподалік і по-своєму також молився. Враз він побачив у повітрі над церквою якусь пані, котра стелила над храмом вузьке полотно. Вбігши у церкву, він остовпів від здивування, бо в образі, перед яким гаряче молились люди, впізнав цю пані. Це була Матір Божа.

Майже рівночасно в табір нападників пригнався татарський гонець з дорученням відступати, бо їх власні стріли повернулись проти них і завдали великої шкоди. Так уберегла Богородиця Тернопіль від повної руїни. Є відомості, що це чудо було записане на початку XVIII ст. у літописі церкви Святого Миколая в селі Богданівка (тепер Підволочиський район). Але, на жаль, доля цієї чудотворної ікони невідома.

Воздвиженська церква зазнала значних руйнувань під час Першої та Другої світових воєн. Сучасного вигляду вона набула після реставрації 1954 року. Довгий час приміщення використовувалось не за призначенням. Було знищено дзвіницю, цінний іконостас, розписи інтер'єру. Тепер церква належить Українській автокефальній православній церкві. Відновлення іконостасу і розпис інтер'єру виконав тернопільський художник Богдан Ткачик.

            Церква Воздвиження Чесного Хреста – це минуле, яке ми обожнюємо.

 

 

Використана література:

Тернопіль: погляд крізь століття. Історія міста очима емігрантів / Б.Мельничук, Б.Проник. – Тернопіль: Редакційно-видавничий відділ управління по пресі, 1992. – 204с.

 

                             Турбаба Юлія

студентка відділення туризму
Коледжу Галицького інституту
імені В’ячеслава Чорновола

 

 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер