images/stories/logosait_new.jpg

 

Українці "підсіли" на відпочинок у кредит під скажені відсотки

Напередодні травневих свят в туристичних фірмах наплив клієнтів: вони гортають рекламні проспекти, ставлять безліч питань менеджерам турфірм та між собою діляться: відпочинок став дуже дорогим. Це не дивно, адже всі тури на травневі свята традиційно подорожчали на 15-20%.

Відпочинок став дорогим задоволенням навіть для українців, які звикли проводити святкові дні поза рідними стінами. Але в турфірмах не впадають у відчай: тим, у кого не вистачає коштів на тур, пропонують оформити кредит. Українцям така ідея припадає до душі. "Ми летимо до Греції. Тур на двох нам обійшовся в 1,5 тисячі євро. У нас була тільки тисяча. Ще на 500 євро ми кредитувалися. Повернемося з Греції і протягом двох місяців віддамо борги", - впевнена Марія Самсоненко, співробітниця компанії-великого автодилера.

Вдатися до позики сім'ю Самсоненків змусили фінансові обставини: їхні зарплати ще не відновилися після кризи 2008-2009 рр. "Все подорожчало, а зарплати не виросли. Скільки можна жити, рахуючи кожну копійку? Відпочивати бюджетно в Криму набридло", - каже Марія.

Кредитний тренд

Кредитування туристичних путівок оформилося в окремий напрям після кризи. Банки та інші кредитні організації стали кредитувати українців, охочих провести відпустку де-небудь за кордоном.

"Далеко не кожна сім'я зараз може викласти 1,5-2 тисячі доларів за тижневий відпочинок. Тому зараз ми залучаємо до співпраці фінорганізації, які можуть кредитувати такі запити українців", - каже Стефанія Макіцька, старший менеджер туристичної компанії "Червоні вітрила". За її словами, зараз банки більш охоче стали видавати такі позики. Особливо така тенденція активізувалася напередодні травневих свят.

"Зарплати стабілізувалися. Сім'ї вже можуть прораховувати свої витрати і доходи на кілька місяців вперед. Тому ми готові надавати клієнтам такий кредит", - пояснила Аліса Д., співробітниця великого банку, кореспонденту ТСН.ua, яка поцікавилася у неї можливістю отримання такої позики. До слова, минулого року цей банк такі кредити не надавав.

"З такою пропозицією цього року на ринок вийшло 3-4 великих банки. Вони кредитують безпосередньо покупку путівки. Торік у них такого продукту не було. Можна було взяти позику готівкою на нецільові кредити", - каже Ілля Меркулов, фінансовий експерт.

Зараз є кілька варіантів надання кредиту на купівлю путівки. Найпростіший - оформити кредитну карту. З її допомогою позичальник може оплатити тур, а також взяти з собою безготівкові кошти "про запас". Така карта дасть можливість не лише тримати кошти в збереженні, а й розрахуватися за кордоном за прокат автомобіля, у ресторані, отримати додаткові послуги, які не входять у вартість турпакета.

Також, такі карти можуть брати участь в різних акціях і клієнт може отримати знижку 5-15%. Наприклад, на оплату рахунку в ресторані готелю чи купівлі екскурсійного туру. Або виграти якусь додаткову послугу.

Позичити кошти можна як і самостійно в банку, так і за допомогою туристичних фірм. У великих туроператорів є спеціальні партнерські програми з фінансовими установами. "Це дуже зручно: відпочити, відновитися і потім з новими силами приступити до роботи", - вважає Марія Самсоненко.

Відпочинок під відсоток

Втім, далеко не всім подобається потім погашати відсотки банку за своїми кредитними відпустками. Так Олег Музика, співробітник сервісного центру одного інтернет-магазину з торгівлі електронікою, вже третій місяць не може погасити вартість новорічного відпочинку в Єгипті.

"Путівка на двох нам обійшлася в 2,5 тисячі доларів. У кредит ми брали тисячу доларів, розраховували погасити за місяць, тобто з першої зарплати... Але до бюджету втрутилися передноворічні витрати, подарунки родичам, незаплановані покупки в Єгипті... Плюс ми не врахували приховані комісії і відсотки", - нарікає Олег.

Як виявилося, відразу підрахувати переплату за кредитний тур не так просто. І банки, і туроператори зазвичай просто вказують розмір суми, яку потрібно буде погашати щомісяця протягом певного періоду. Суми, як правило, виглядають досить підйомними - до тисячі гривень на місяць (якщо брати кредит на рік).

"Але якщо перерахувати націнку банку на таку позику, переплата виходить величезною. Якщо ти береш кредит готівкою - це близько 40-50%", - каже Олег Музика.

Обдзвонивши ряд фінансових установ, кореспондент ТСН.ua знайшла ще більш високі ставки. Найвищою виявилася 70% річних. Правда, у такому випадку в якості бонусу позичальник може отримати відстрочку з погашення кредиту на місяць, протягом якого не нараховуються відсотки, або виграти знижку за кредитом за рахунок скасування разової комісії. Так у всякому разі обіцяють фінустанови в своїх рекламних проспектах.

Оформлення кредитної карти виходить не набагато дешевше. Середній відсоток по такій карті 2,5-3% на місяць. Приблизно 30% річних. Але за користування карткою потрібно платити комісію, оформити страховку, врахувати пеню тощо, в результаті загальна сума виплат буде під 50% річних.

Є простіший варіант отримати гроші для відпочинку: можна зняти потрібну суму зі своєї платіжної карти, якщо банк, в якому обслуговується така карта, дозволяє клієнту користуватися так званим овердрафтом. Щоправда, умови овердрафту сильно відрізняються в різних банках. В одному його можна отримати під символічні 0,1%, а в іншому процентна ставка може бути під 5%.

Однак у овердрафту є серйозний недолік. Як правило, овердрафтний кредит надається у розмірі 50% від розміру зарплати. Іншими словами, якщо біла зарплата становить 5-6 тисяч гривень, банк навряд чи дозволить взяти в борг більше трьох тисяч гривень.

Як заощадити на кредитному відпочинку:

- внести 50% передоплати за турпутівку;

- оформити акційний кредит на відпочинок зі знижкою на банківську комісію;

- дізнатися про акції та бонуси банків-партнерів турфірм.

Світлана ЄРЬОМІНА, ТСН





Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер