images/stories/logosait_new.jpg

 

«Квітка місяця»: у заповіднику на Тернопільщині виросла рідкісна рослина

фото ілюстративнефото ілюстративне
У заповіднику на Тернопіллі зафіксовано початок цвітіння шафрану Гейфеля.

Шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus) розквітнув на території природного заповідника «Медобори». Це зникаюча, надзвичайно декоративна ранньовесняна рослина, яка занесена на сторінки Червоної книги України.

«Рід шафран – група напрочуд красивих рослин. Інтенсивна зміна умов зростання, зривання та викопування призвели до того, що багато шафранових знаходяться на межі зникнення», - зазначили у природному заповіднику «Медобори».

В Україні зростає 9 видів цього роду. Фіолетові квіти її мають форму невеликих келихів з жовтогарячими пиляками та яскравими помаранчевими приймочками. Рослина є «квiткою мiсяця», оскiльки чим бiльше мiсячних днiв, тим швидше шафран розвивається. Вид світлолюбний, морозостійкий.

«В заповіднику зростають одиничні екземпляри шафрану Гейфеля, які тут знаходяться на межі ареалу. Для порятунку шафрану Гейфеля у нашому краї необхідно зберегти всі місця зростання цього виду», - розповіли у заповіднику.

Наукова назва роду шафран – крокус пов’язує назву із грецьким "крокс", що в перекладі означає нитка (завдяки ниткоподібній формі стовпчиків і приймочок у квітці). Альтернативна назва – шафран – походить від арабського "заферан" – жовтий (у приймочки та пиляків жовто-помаранчеві забарвлення).

Пилок шафрану здавна цінувався на вагу золота, а його фальсифікаторам загрожувала смертна кара. У древньому Китаї одяг "шафранового" кольору мали право носити тільки імператори. З давніх-давен для виготовлення дорогих барвників, ліків, вишуканих прянощів та заради використання в парфумерії шафран вирощують на спеціально створених плантаціях. В природі ці рослини перебувають під посиленою охороною.

Причини зміни чисельності в Україні: як декоративна рослина інтенсивно зривається на букети, викопується для продажу та пересадки на присадибні ділянки. В околицях міст потерпає від надмірної рекреації. На межі ареалу зазнає негативних впливів у зв'язку з освоєнням характерних для виду екотопів.

 

429673642_723654689878119_6002258626891483237_n.jpg

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер