images/stories/logosait_new.jpg

 

Казахстан хочуть перейменувати для покращення іміджу

Казахстан хочуть перейменувати для покращення іміджу

Президент Нурсултан Назарбаєв запропонував перейменувати Казахстан в Казак єлі. У перекладі це означатиме "вітчизна казахів" або "казахський народ".

Президент Нурсултан Назарбаєв запропонував перейменувати Казахстан в Казак єлі. "Єл" в перекладі з казахської означає "держава ", "вітчизна", "батьківщина". Тобто запропонована ним назва в буквальному перекладі означає "вітчизна казахів" або "казахський народ".

На думку беззмінного лідера незалежного Казахстану, закінчення "стан" cтавить країну в один ряд з сусідами по регіону. Щоб країна не асоціювалася з Узбекистаном, Киргизстаном або, що набагато гірше, Афганістаном, Назарбаєв пропонує позбутися цього закінчення.

Можливо, це частина процесу становлення державності, коли пострадянські республіки намагалися повернутися до національних коренів і створити ідентичність, відмінну від радянської.

Відразу ж після розпаду СРСР почався процес перейменування населених пунктів. Так, побудоване в радянські роки місто Шевченко знову стало Актау, а Гур'єв, чий початок поклав створений ще в XVII столітті купцем з міста Ярославля Гурієм Назаровим дерев'яний острог, став Атирау, що в перекладі з казахського означає "дельта річки".

Інші нові назви, як припускали деякі, не мали сенсу ані казахською, ані іншими мовами: Семей (колишній Семипалатинськ) або Оскемен (колишній Усть-Каменогорськ). Однак деякі вчені знаходили витоки цих слів у давньотюркськый мові, інші ж вважали, що це казахські варіанти російських назв.

Імідж - це серйозно

Але остання пропозиція Назарбаєва видається питанням іміджу. Ну не хочуть казахи асоціюватися з іншими "станами", загрузлими, як вони стверджують, у бідності і конфліктах.

А до іміджу в Казахстані ставляться серйозно. Увесь державний апарат працює над цим питанням. Саме для цього організовують помпезні заходи, які не відіграють жодної ролі, окрім піару.

Наприклад, Казахстан довго прагнув крісла голови Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), а коли його отримав, кинув усі зусилля на те, щоб провести саміт ОБСЄ, який проводять вкрай рідко. Порядок денний не мав значення. Головне - президент Казахстану перед телекамерами міг привітати і потиснути руки світовим лідерам.

Імідж Казахстану - це насамперед опора для президента. Чим позитивніше виглядає Казахстан у світі, тим сильнішою є його легітимність в якості лідера країни. І не важливо, наскільки правдоподібним є імідж, головне, щоб сприймався позитивно.

"Давайте знімати не в лютому"

Якщо поглянути на столицю Казахстану, яку Назарбаєв також перейменував з Акмоли в Астану, то все, що там зроблено, пов'язують з ім'ям президента. Навіть день міста, який святкують 6 липня, збігся, випадково чи ні, з днем його народження.

Астана - це дітище Нурсултана Назарбаєва, і всі ці яскраві, сяючі будівлі повинні демонструвати, чого вдалося досягти під його керівництвом.

Казахські чиновники дуже бояться зробити що-небудь, що може, на їхній погляд, зіпсувати імідж країни.

Кілька років тому знімальна група ВВС приїздила до Казахстану, щоб зняти документальний фільм про нову столицю. Це було взимку, і коли ми попросили дозвіл на зйомки, мерія Астани була в істериці. "Давайте знімати не в лютому, а то як ми змусимо водіїв помити свої машини?" - просили нас в мерії.

Таких курйозів трапляється чимало. Зйомки опери в Палаці миру і злагоди, що в народі називають "пірамідою", обернулися кумедними пригодами. На наш запит зняти одного оперного співака адміністрація вислала цілу трупу зі 100 з гаком людей. Артисти в костюмах, оркестр, гримери, костюмери і навіть прибиральниці - всі прийшли, щоб поставити для нас спектакль.

Трохи ошелешений таким серйозним підходом, я махнув рукою і попросив програти перші п'ять хвилин вистави кілька разів, щоб оператор міг зняти з різних кутів. На що мені директор театру, весь у паніці, прошипів: "Ви розумієте, що зі мною буде, якщо побачать, що я не показав вам найкращу сцену?"

Жарти Бората

Іноді такі побоювання призводять до напруженості і неприємних ситуацій. Під час рідкісних акцій протесту служителів правопорядку зазвичай більше, аніж самих протестувальників. Їх посилають, щоб запобігти всьому, що може підірвати образ процвітаючого Казахстану, але сама кількість поліцейських зазвичай призводить до зворотного результату.

Слід визнати, що в Казахстані, на відміну від його сусідів - наприклад, того ж Узбекистану - рідко застосовують фізичну силу щодо журналістів, які висвітлюють ці протести. Принаймні, не на публіці. Знову-таки - заради іміджу.

Так, під час нещодавнього покладання квітів в пам'ять про Жанаозенських нафтовиків, які загинули від куль поліцейських, поруч зі мною стояв чоловік у цивільному, можливо, з органів правопорядку або національної безпеки, і шепотів в рукав, куди рухається процесія, а потім зауважив: "Тут також є ЗМІ". Це означає - людей не розганяти. Поки що.

Звичайно, Казахстан завдяки своїм енергетичним ресурсам є економічним лідером в регіоні. Якщо узагальнювати, то якість освіти і охорони здоров'я тут вище, аніж в сусідніх країнах. Але всі ці зусилля з просування іміджу лише нагадують фільм про вигаданого казахського журналіста Бората.

Зрозуміло, що всі його жарти про те, що в Казахстані п'ють кінську сечу, а жінок тримають у клітках - це вигадка. Але коли уряд на повному серйозі намагається довести зворотнє, мимоволі запитуєш себе, а може, жарти Бората не такі вже й безлузді?

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер