images/stories/logosait_new.jpg

 

Одна з найпопулярніших газет на Тернопільщині дістала колег своєю саморекламою

Понад 50 львівських журналістів звернулися у секретаріат Львівської обласної організації Національної Спілки журналістів України щодо газети «Експрес».
Подаємо повний текст відкритого звернення:
«Звертаємось до вас з огляду на ситуацію, що склалася у журналістському середовищі Львова. Львів, який завжди був прикладом свободи слова та дотримання журналістських норм, сьогодні постав перед загрозою повної дискредитації професії журналіста та нівеляції професійних стандартів, а відтак – повної втрати довіри до засобів масової інформації. Така загроза спричинена систематичним порушенням етико-моральних норм, а часто – і Закону України «Про друковані засоби масової інформації в Україні» газетою «Експрес» та персонально її головним редактором Ігорем Петровичем Починком.
Вдатися до офіційного звернення до Спілки журналістів нас змусили останні події навколо газети «Експрес» і їх трактування самою газетою. Практично у кожному числі видання читаємо про «системний тиск» з боку влади, правоохоронних органів та чиновників, який чиниться на «незалежне видання». В умовах загроз свободі слова в Україні такі звинувачення мали б стати причиною належного реагування усієї журналістської спільноти, яка мала б стати на захист демократичних стандартів та вільної преси. Однак за однієї умови – якби вони були правдивими.
Насправді мова швидше про спекуляцію статусом засобу масової інформації, подання неправдивої та перекрученої інформації і прикриття журналістськими матеріалами особистих інтересів власників газети.
Так, на шпальтах газети «Експрес» знаходимо редакційні статті, в яких йдеться про «незаконні затримання працівників газети», «віроломні обшуки в помешканнях журналістів», «стеження за ними», «вибухи в друкарні» тощо.
Насправді жодне зі звинувачень не відповідає дійсності. «Вибух в друкарні» став наслідком несправного газового обладнання.
«Стеження за журналістами» відбувалося, вочевидь, з допомогою «жучка», знайденого в шафі одного з журналістів газети. Нагадаємо, жодних доказів, що знайдений прилад був підслуховуючим пристроєм, редакція не надала. Понад те – сам «підслуховуючий пристрій» щез, а коли правоохоронні органи в рамках кримінального провадження, ініційованого самою газетою, пробують отримати свідчення чи докази, це оголошується «перешкоджанням професійній діяльності». Самого ж журналіста, в помешканні якого начебто знайшовся «жучок», керівництво редакції звільняє з роботи, не виплативши заробітої платні, відтак той змушений шукати захисту в правоохоронців. Щодо «незаконних затримань», то мова про затримання представниками «Альфи» одного з працівників друкарні, якого підозрювали у сприянні контрабанді зброї (тепер слідство дотримується версії, що він не був поінформований про вміст поштових відправлень на його адресу). Тобто жодна з подій не має стосунку до журналістської діяльності, а тим паче – до перешкоджанню їй.
І такі випадки не поодинокі. Минулого року газета «Експрес» вийшла у світ з порожньою білою шпальтою. Це було подано як акція протесту проти спроб тиску на видання. Однак, як з’ясувалося пізніше, причиною такого кроку став господарський конфлікт між власниками однієї з бізнес-структур Ігоря Починка і програш останнім справи в суді.
Позиціонуючи себе як демократичне та незалежне видання, «Експрес» з легкістю порушує українське законодавство та Етичний кодекс українського журналіста. Зокрема в критичних матеріалах видання зазвичай відсутня позиція другої сторони. В останніх номерах газети читаємо розшифровки приватних розмов, що суперечить не лише законодавству у частині законного збору інформації, але й елементарній журналістській етиці.
Уважаємо, що така політика газети «Експрес» є неприпустимою і шкідливою для всього журналістського середовища. Поширення недостовірної, перекрученої, висмикнутої з контексту інформації під гаслом боротьби за свободу слова дискредитує професію журналіста, підриває довіру до ЗМІ, а також – довіру між самими журналістами.
В нинішніх реаліях, коли лише вільна журналістика може сприяти формуванню громадянського суспільства та протистояти спробам посилення авторитаризму в країні, нівеляція статусу ЗМІ загрожує не лише самим журналістам – вона може завдати непоправної шкоди Україні як незалежній державі. ЗМІ як одна із інституцій, які все ще користуються довірою серед населення, особливо відповідально повинні ставитися до тієї місії, яка на них покладена.
Нехтування журналістськими стандартами в обмін на тимчасову, меркантильну вигоду одного з видань ставить під сумнів роботу усіх представників нашого цеху.
Просимо Секретаріат ЛОО НСЖУ розглянути це наше звернення і дати оцінку викладеним у ньому фактам».

http://t-weekly.org.ua 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер