images/stories/logosait_new.jpg

 

Тернополянин винайшов технологію, за якою вирощує рекордний врожай картоплі

З урожаю картоплі на городі Романа Шуповала із Великої Березовиці, що неподалік Тернополя, дивуються усі знайомі, а дехто навіть намагається перейняти “технологію”.

Сьогодні секретами рекордних врожаїв картоплі пан Роман охоче ділиться з “Новою Тернопільською газетою”. Щоб мати гарний урожай, картоплю, за словами Романа Орестовича, треба готувати до садіння ще… восени.

– Для насіння відбираю середні бульби з глибокими вічками, – зауважує пан Роман, – мию їх дочиста, висушую на траві і уважно дивлюся, чи не мають жовтуватих плям – це означає, що вони уражені хворобою, тож такі відбраковую.

Щоб попіл тримався, додає цемент

Після Нового року Роман Шуповал дістає картоплю з ящиків і обкачує у деревному попелі з цементом: на літр попелу додає 100 г цементу.

– Якщо не додати цементу, то попіл просто обсиплеться і не дасть жодного ефекту, – каже Роман Орестович. – Якщо бульба розрізана, то треба, щоб на кожній половинці обов’язково було не менше трьох вічок. Варто зауважити, що розрізана картопля довше “заживає” і кільця пускає трохи пізніше. Потім акуратно складаю картоплю у підвалі на пісок. З 19 березня переношу картоплю до комори, де температура не нижча чотирьох градусів тепла. Там вона повинна пустити кільця. Коли кільця матимуть один сантиметр, картоплю можна садити.

Зважаючи на теперішню погоду, ті, хто хоче випробувати метод Романа Шуповала, можуть уже обкачувати картоплю в попелі і переносити в тепле приміщення. Перші кільця з’являться через два тижні.

– Цей спосіб використовую для пізньостиглих сортів – таких, як “Київський світанок”, “Слов’янка рожева” та двох ранніх – “Белла роса” та “Сорокаденка”, – розповідає господар. – Не можна обкачувати у попелі сорт “Невський” — у нього дуже крихкі кільця, що швидко обламуються.

Город посипає негашеним вапном

Навесні Роман Орестович передусім готує город до посадки: посипає сухим негашеним вапном, щоб розкислити грунт та вбити шкідників.

– На п’ять сотих городу беру 30 кілограмів негашеного вапна, – розповідає господар, – вношу також нітроамофоску. Для цього беру дволітрову пляшку, відрізаю дно, в кришці роблю дірку діаметром один сантиметр, засипаю у пляшку нітроамофоску і посипаю рядки так, щоб зернятка міндобрива були на відстані один сантиметр одне від одного. Перед посадкою обробляю картоплю “Престижем” – щоб її не їли колорадські жуки.

Індикатором того, що картопля не містить шкідливих речовин, є те, що у другій половині серпня жуки таки з’являються, але вони уже не завдають такої шкоди.

Висаджує Роман Орестович картоплю вручну в середині квітня, але з огляду на нинішню сніжну весну каже, що буде садити наприкінці квітня – на початку травня.

– “Сорокаденка” сходить найраніше. Уже наприкінці травня – на початку червня маємо свою молоду картоплю. Раніше пробував садити картоплю на початку березня, накривав її плівкою, а в квітні уже збирав урожай, але мав з цим чимало мороки, так що вже кілька років не практикую.

Щоб засадити п’ять сотих городу, Роман Шуповал витрачає не більше чотирьох мішків картоплі, а збирає 55-56.

– Якщо збираю 50 мішків, то вважаю, що рік виявився неврожайним, – резюмує господар.
Джерело: 0352.com.ua


Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер