images/stories/logosait_new.jpg

 

Тернопільську родину "викинули" із житла

Без даху над головою залишилася напередодні Великодня родина Рудковських.Через поручительство у фінансовій справі родички колектори виселили тернополян із власної квартири, хоча судова тяганина ще триває.


- Я не знаю, куди маю подітися, - ридаючи, розповідала у день висилення Алла Рудковська. – Уже багато речей вивезли до родичів у недобудовану хату, дещо ще залишається…В іншій кімнаті плаче старенька мама. Їй переживати таке доводиться на сімдесятому році. Адвокати цілий день "билися", але нічого це не дало.

У ярмо родина, за словами жінки, потрапила у 2007-му, коли погодилася стати поручителем для сестри, яка взяла кредит для бізнесу.

Під заставу пішли трикімнатна квартира родини Рудковських у Тернополі та квартира сестри - у Вишнівці. Згодом фінансова криза та стрибки валюти внесли корективи у плани щодо повернення боргу. Аби покрити позику, сестра пані Рудковської поїхала за кордон. Але банк "продав" борг "Першій факторинговій компанії" – організації, яка купує дебіторську заборгованість клієнтів, пов'язану з постачанням товарів або наданням послуг.


Не мали рішення

Відтоді вже траплялося різне. Так, колектори вривалися у помешкання, ламали замки, зачиняли Аллу Рудковську на кухні, а самі нишпорили у квартирі та псували техніку.


- На засіданні, де прийняли рішення про виселення, мене не було, - каже жінка. – Адвокат був тільки на початку. Тож вирок суду мали надіслати поштою. Але не надіслали.


Тоді адвокат, за її словами, пішов у суд, написав заяву та отримав копію рішення. Та у часі, як виявилось, родина програла. Адже фірма уже встигла отримати виконавчий лист. Втім, адвокат стверджує, що ще не все втрачено. Мовляв, у тому "швидкісному" виселенні, як і загалом у справі, не обійшлося без порушень. Та й загалом ця факторингова компанія є звичайним товариством з обмеженою відповідальністю і права на повернення валютного боргу не має, пояснює він.


- Історія така: був банк "Дністер", він "благополучно" помер. Але перед ліквідацією відступив борг факторинговій компанії. Та спершу психологічно тиснула на родину, - каже адвокат Олександр Бурко. – Рудковським поливали меблі олією, псували техніку, залякували. Родина зверталась у міліцію, прокуратуру. Але правоохоронці не побачили підстав для того, щоб взятися за справу. Колектори врешті звернулися до суду.


Тепер - лише суди

Судові спори у цій справі тривають із 2010 р. Рішення про виселення родини з'явилося в березні. Хоча документа, що це засвідчує, родина не отримала, факторингова компанія після закінчення 10-денного терміну звернулася до суду за виконавчим листом. І отримала його.


- Ми подали апеляцію, але ухвали про відкриття провадження ще немає, - каже він. – Що цікаво: я отримав копію рішення з відміткою, що воно не вступило у силу, а колектори мають виконавчий лист про виселення. Хоча його видають лише тоді, коли рішення чинне.


Відізвати виконавчий лист наприкінці квітня родина не змогла. Адже усі процедурні питання, як стверджує адвокат, ідуть через той суд, який виніс рішення. Зважаючи на те, що родині не надіслали, як годиться, рішення суду, терміни для апеляційного оскарження мають поновити. Тож далі справа – за апеляцією.


Втім, і це – ще не все, бо пані Рудковська – не єдина власниця квартири. Співвласником майна є її син. Справа за його позовною заявою наразі перебуває на розгляді у суді першої інстанції.


Усі дії – логічні

У факторинговій компанії стверджують, що діяли у рамках закону. Мовляв, витребування боргу відбувалось протягом чотирьох років виключно в межах чинного законодавства, а ситуація із виселенням – логічне завершення розпочатого виконавчого провадження.


- Я - керівник фінустанови. Несу відповідальність за нерозголошення інформації про діяльність та майновий стан моїх клієнтів, - каже директор "Першої факторингової компанії" Володимир Колесніков. – З огляду на це, інформативних коментарів давати не можу. Проте, скажу, що на мою думку, родина із понад шести повносправних людей, з яких четверо останніх чотири роки перебувають на заробітках в Іспанії, могла б за п’ять років сплатити борг в розмірі менше декількох десятків тисяч євро. Напроти, боржники прикладали усіх зусиль, щоб не виплачувати кредит. Хоча і мали достойні пропозиції з реструктуризації боргу.


Тож судова тяганина, на його думку, врешті-решт отримала логічне завершення.


- Якщо людина не віддає боргів у країні, яка є правовою державою, вона має бути готова до того, що у неї відберуть майно, - каже пан Колесніков. – Це не було якесь рейдерське захоплення – боржників виселено за рішенням суду, винесеним понад рік тому.


Заперечує директор і вчинення психологічного тиску та псування майна. Стверджує, що усі заяви жінки про це декілька раз перевіряли правоохоронні органи та дали відмову в усіх випадках.


- Такого роду заяви завше супроводжують процес стягнення, щоб затягнути його строки та вчиняти тиск на кредитора, - каже він.



ОКРЕМО - Людям радять воювати


Не боятися сумнівних факторингових компаній та не уступати їм житло, радить тернополянам голова координаційної ради антиколекторів і правозахисників України “Ваша Надія” Федір Олексюк. Адже вимагати повернення валютного боргу колектори не мають права. Причому - майже у всіх випадках, адже у них немає ліцензії на операції з валютою, як і у більшості випадків ліцензії на факторингову діяльність.


- Як тільки-но з’явилася проблема з колекторами, шукайте допомоги, - додає він. – Не тягніть із цим!


Поміч, на його думку, слід шукати у тих юристів, які спеціалізуються на фінансово-банківських справах.


- Адже у справах такого роду є ряд нюансів і тонкощів, у яких юрист, який спеціалізується на кримінальних справах чи адміністративних, може не розібратися, - уточнює фахівець. - Відтак ви витратите гроші, але все одно втратите житло.


Власне, за словами пана Олексюка, ситуація з боргами у банках, колекторами та їхніми методами роботи в умовах процвітання корупційної системи та відсутності громадянського суспільства, доходить нині до абсурду.


Проблеми з банками та колекторами в Україні мають біля 3-х мільйонів громадян, 169 самогубств через ці проблеми вже сталось з початку кризи. Змінити ситуацію, на його думку, може тільки поява в Україні справжнього громадянського суспільства, тобто люди повинні об’єднатися проти системи свавілля і беззаконня.

Світлана ГРИВАС, 20 хвилин


Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер