images/stories/logosait_new.jpg

 

Доступне житло у Тернополі є, але не для всіх

Відтак усіх, хто прагне придбати нове житло за підтримки держави, просять поспішити з перереєстрацією на обліку - до 1 жовтн 2013-го. Вказати свої дані в новому реєстрі як особа, яка потребує покращення житлових умов, потрібно і громадянам соціально незахищених категорій.

Наприклад, інвалідам і чорнобильцям, каже директор Тернопільського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному будівництву (далі — Фонду — прим. ред.) Андрій Козак. Адже новий єдиний Держреєстр в Україні мають сформувати до 1 жовтня 2013 го. Після того отримати житло від держави, не перебуваючи в реєстрі, не зможуть ані пільговики, ані звичайні люди.

—?У нас — молода сім'я. Ми не маємо власного житла, тому шукаємо варіанти, як придбати квартиру, — каже Ірина. — Зважаючи на нинішні доходи, зрозуміли, що своя квартира в цьому житті нам не "світить", адже треба відкладати на неї майже 20 років. Повертати банківські кредити нам — не під силу. Та й не хочеться влізати у борги на 10 і більше років…

Тож молода родина вирішила поки що орендувати собі житло в Тернополі. Хоча це теж недешево.

Кредитують три держбанки

Про іпотечні кредити “RIA плюс” писала навесні, у №15. Адже у березні Державна іпотечна установа обнадіяла людей заявою, що знижує ставки. Йшлося про кредити рефінансування, які установа надає комерційним банкам для кредитування населення. Однак іпотека досі залишається малодоступною: кредити на придбання житла у банках видають на 10 років із середньою ставкою 20-21% річних. Причому перший внесок — не менше 30-35% від загальної вартості житла. Мало хто погодиться на таке.

Однак держава має власні житлові програми. Кредитні ставки тоді — 3-10%. Проте обмежень для участі у таких програмах — чимало. Крім того, якщо в Держбюджет коштів на це не заклали, дешевої іпотеки може і не бути. Так, у грудні 2012 го уряд пропонував у цьому році скоротити фінансування житлових програм майже на 900 млн грн.

Однак для охочих ризикнути діють чотири держпрограми: “Надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим людям”, “Надання пільгових довготермінових кредитів за рахунок власних коштів Фонду”, “Програма здешевлення вартості іпотечних кредитів, наданих банками” та “Програма будівництва доступного житла (70/30)”. Остання з них, до речі, стартувала нещодавно. Про її особливості, а також решту житлових програм розповів Андрій Козак.

—?Ми співпрацюємо з будівельними фірмами у Тернополі, Козовій, Борщеві та Шумську. Так, в обласному центрі в нас акредитовані два забудовники, — пояснює чоловік. — Ми готові мати справу і з іншими будівельними фірмами, але вони не поспішають йти нам назустріч. Адже фонд змушує кожну фірму пройти серйозну експертизу.

Фінансовими партнерами Фонду наразі є три державні банки: “Ощадбанк”, “Укрексімбанк” та “Укргазбанк”. З іншими фінустановами співпраця наразі не склалася.

Власне, готівки людям Фонд не дає. Усі кошти, які виділяють у межах виконання тієї чи іншої державної програми, спрямовують на будівництво житла, переконує пан Козак.

Отже, якщо ви доведете, що дійсно потребуєте житла і маєте достатньо високі офіційні доходи, можете спробувати купити квартиру в партнерстві з державою. Однак врахуйте, що у кожній житловій програмі є певні обмеження. Наприклад, щодо віку учасника, вартості житла, площі, кредитної ставки, терміну кредиту, першого внеску тощо.

Так, дві програми з надання пільгових довготермінових кредитів розраховані лише на молодих людей — віком до 35 років.

Натомість у програмі здешевлення вартості іпотечних кредитів, наданих банками, а також у програмі будівництва доступного житла можуть взяти участь українці будь-якого віку.

—?Такою є програма, яку ми умовно називаємо “70/30”. Вона діє у нас віднедавна, — розповідає фахівець. — Сусіди з Волині, наприклад, уже встигли оформити за цією програмою 22 квартири. Її суть така: якщо сім'я має певний стартовий капітал, який вона готова спрямувати на купівлю житла, то держава дає підтримку в розмірі до 30% від вартості житла.

Тобто тернополяни, як пояснює Андрій Козак, отримають 1400 грн за кожен квадратний метр квартири і ці кошти не треба повертати. Відтак один “квадрат” новозбудованого житла у будинках, які зводять за цією програмою фірми-партнери Фонду, коштує приблизно 4800 грн.

Оформили 12 квартир

Ще одна програма, де вік учасників — необмежений, передбачає здешевлення іпотечних банківських кредитів, продовжує фахівець.

—?Участь у ній беруть три держбанки. Вони надають кредит під 16% річних для будівництва житла, — додає пан Козак. — Це — високий відсоток. Але сім'ї-учасники програми отримують від Фонду суттєву компенсацію — у розмірі 13% річних. Тож людина, по суті, сама сплачує лише 3%.

Щоправда, перший внесок у цій програмі — до 25% річних. Обов’язковою є наявність високих офіційних доходів. Тож часто її учасниками, за словами фахівця, стають люди вже зрілого віку. Так, за 2012 рік оформили 26 квартир, а в 2013 му — уже 12.

Для молодих програму спростили

У молодіжних житлових програмах вік учасників — до 35 років. В одній з них молодь кредитують банки, в іншій — Фонд молодіжного кредитування. Обидва види кредитів надають із терміном погашення до 30 років, але не довше, ніж до досягнення старшим із подружжя пенсійного віку (55 — для жінок і 60 — для чоловіків — прим. ред.).

—?Діє програма зі спрощеними умовами. У ній ми не вимагаємо довідки з квартирного відділу. Тобто молодим людям не потрібно бігти в міськраду, щоб стати там на квартирний облік і взяти довідку, — пояснює Андрій Козак. — Достатньо засвідчити, що сім'я мешкає в гуртожитку або що житлова площа квартири, в якій вона прописана, є меншою за дев’ять квадратних метрів на кожного члена.

В одній із програм відсоткова ставка річних — 3%, в іншій — 3% плюс облікова ставка НБУ (у червні 2013 р. — 7% річних, тож разом ставка — 10% — прим. ред.).

—?Такі кредити можуть бути цікавими для молодих сімей і самотніх громадян, які прописані в різних населених пунктах області, — пояснює пан Козак. — Враховуючи, що багато людей переїжджають жити у Тернопіль, саме цей кредит може їм допомогти. Це ж краще, ніж винаймати помешкання.

Скажімо, молода сім’я сплачує 1000-1100 грн на місяць за оренду квартири. При цьому, як каже чоловік, люди бояться, що завтра-післязавтра господарі можуть їх виселити. Натомість, узявши кредит, за перший місяць родина сплатить 1800-1900 грн уже за свою квартиру. Згодом — менше, бо найвищі відсотки — саме у перший місяць.

—?Перший внесок — не менше 10% вартості житла. Це приблизно 23 тисячі, — підсумовує пан Козак. — Крім того, доходи молодих сімей — невеликі. Дружина може бути у декреті. Тож ми готові взяти двох поручителів, які гарантують, що родина поверне кредит.



Довідка

Розмір офіційного доходу сім'ї чи самотньої особи, який дозволить їм взяти участь в одній з державних житлових програм, вираховують індивідуально. Враховують при цьому умови програми, площу житла та інші показники. Існує спеціальна формула, за якою після витрат із сукупного сімейного доходу на виплату за тіло кредиту й відсотки, у родини має залишитися певна сума - мінімальний прожитковий мінімум на кожного члена сім'ї (1 січня 2013 р. він становив 1108 грн – прим. ред.).

Детальніше про житлові держпрограми – за тел. – 43-09-78

За інф. Андрія КОЗАКА

20 хвилин 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер