images/stories/logosait_new.jpg

 

У Тернополі відбувся круглий стіл на тему:«Особливості проблеми аутизму у Тернополі»

21 червня у ГО(і) «Центр розвитку Тернопільщини», за підтримки супермаркету "Новус"  відбувся круглий стіл на тему: «Особливості проблеми аутизму у Тернополі» за участю головного  позаштатного дитячого психіатра ДОЗ ТОДА Смакоуз Надії Зеновіївни, психолога Громадської організації «Центр сприяння дітям з синдромом Дауна Бебіко», директора класичної школи  Монтессорі з поглибленим вивченням англійської мови Марія Малишко, психологів  Благодійного фонду «Сонях» Романа Шептицького, Оксани Утинської, Лілії Минько-Демчук та безпосередньо батьків дітей, хворих на аутизм. Під час зустрічі обговорювались питання діагностування, лікування, корекції, а головне соціальної адаптації дітей із вадами загального розвитку, зокрема аутизмом у Тернополі. За словами головного позаштатного дитячого психіатра ДОЗ ТОДА Смакоуз Надії Зеновіївни ще у 2011 році офіційно зареєстрованих дітей з діагнозом аутизм було 5, на сьогодні їх кількість сягає 45 по Тернопільській області.

- Найчастіше батьки починають помічати проблеми дитини у віці 2-2,5 років,- додає Надія Зеновіївна.- Наприклад, дитина не розмовляє, або не сприймає материнську мову. Причому дуже своєрідно - якщо дитина щось знає і розуміє, вона не може ці знання застосувати. Дитина реагує на шум, але ігнорує звернені до неї слова. У дитини не формується прив'язаність до батьків. Вона не бавиться зі своїми однолітками, а гра із забавками - завжди маніпулятивна (наприклад, катати машинку зі сторони в сторону), сюжетної, рольової гри від них домогтися неможливо. Якщо дитина перестає розуміти звернену до неї мову, починається затримка психо-мовленнєвого розвитку, варто звернутися до психіатра. За медичними критеріями, діагноз «аутизм» ставлять, починаючи з трирічного віку. Діти, що не досягли трьох років, згідно з усталеним порядком відвідують невролога.

- Проблема загальних порушень розвитку - це проблема дуже ранньої діагностики,- розповідає Лілія Минько-Демчук, психолог БФ «Сонях» .- Оптимальний варіант - два роки, три роки - і це терпимо. Якщо ці діти проходять своєчасну реабілітацію, то 80 відсотків з них уникають захворювання. Вони розвиваються практично як здорові, мають ті ж можливості в житті, що й решта. Нажаль, у Тернополі діагностика відбувається набагато пізніше. А пізня діагностика значно ускладнює можливість надання соціальної, реабілітаційної  та психологічної допомоги.

Лікування аутизму - це насамперед реабілітація за спеціальною програмою навчання. Нормальна дитина розвивається «автоматично», а дитину із загальним порушенням розвитку на кожному етапі потрібно підштовхувати та спрямовувати за допомогою спеціальних вправ. При чому це потрібно робити постійно і без перерв – додає мати дитини аутиста Наталя Парій. Моєму сину 17 років. Життя таких батьків дуже змінюється, тоді ти почуваєш себе ізольованим, відкинутим суспільством. Серед близьких мало хто розуміє твої проблеми. Оскільки, така дитина потребує цілодобового нагляду, один із батьків змушений повністю залишити роботу, та повністю присвятити їй час. Часто батьки соромляться такої дитини, і ховають її від «чужих очей» . Ти не можеш виділити час для друзів, і ті поступово віддаляються. Дехто боїться вийти з дитиною на прогулянку, оскільки від неї можна чекати будь-якої нетипової реакції на довкілля, яка не характерна для звичайної поведінки. Кожен вихід з квартири пов'язаний зі страхом, як відреагують люди на таку поведінку дитини. Часто батьки замикаються у собі ізолюючись у чотирьох стінах, або відвідують лише малолюдні місця.  Тому, дуже хотілось би, щоб у Тернополі створили реабілітаційний центр, у якому хворі на аутизм люди могли б проходити соціальну адаптацію.

 

-На сьогоднішній день вважається, що повністю вилікуватися від аутизму неможливо, хоча багато чого залежить від ступеня тяжкості захворювання і спільних зусиль батьків і фахівців. У будь-якому випадку при комплексному підході можна досягти позитивних результатів. Але безперечно те, що аутизм – це не присуд, аутизм – це хвороба з якою цілком можна жити. Хоча деякі специфічні особливості аутичної дитини ймовірно збережуться усе її життя. Ось, для прикладу, визначний російський математик Перельман – чим не аутист? Або Темпл Грендін – відома американська жінка-психолог, фільм про яку побачив світ минулого року, будучи аутистом, змогла закінчити університет і здобути популярність.Так що головне тут – не здаватися і вірити! І це завдання не тільки для самих аутистів чи їхніх батьків, але й для всіх нас – адже цивілізованість суспільства визначається його ставленням до тих, хто потребує його опіки- додала директора класичної школи  Монтессорі з поглибленим вивченням англійської мови Марія Малишко.

По завершенню круглого столу учасники погодили наступну зустріч, що відбудеться у вересні, на тему: «Створення уніфікованого центру з приводу питань аутизму на Тернопільщині». До участі будуть запрошені також Центри соціальних служб, Управління у справах неповнолітніх, Головне управління праці та соціального захисту населення ТОДА, Обласне управління освіти,  та представники міської влади.

Висловлюємо подяку:

Партнер заходу супермаркет «Новус»

Інформаційна підтримка like.te.ua, tgn.in.ua

 



       



Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер