images/stories/logosait_new.jpg

 

За ягодами – у володіння князів Острозьких

Понад 300 км за один день – ніщо, якщо цей шлях обіцяє багато вражень. Саме такою стала мандрівка із Тернополя до Шумська, Острога й Дубно в рамках проекту DiscoveRIA.

— А що ви за одні, хлопці, будете? Ходите тут, усе фотографуєте. Для чого? — запитує нас літня жіночка у Переморівці, найпівнічнішому селі Тернопілля. — Ви, звичайно, вибачайте, що питаю. Але всякі люди є...

Так жителі Переморівки відреагували на появу наших журналістів біля церкви Покрова Пресвятої Богородиці, збудованої у 1753 році. Виявилося, що подібна пильність має підґрунтя. Адже храм кілька років тому обікрали — зник старовинний образ.

У переморівській церкві є чудотворна ікона Богородиці XVIII ст., яку місцеві дуже шанують. А втім, це віддалене село цікаве для туристів не лишень храмом — одразу біля нього плюскотить озерце, а на кілометри довкола зеленіють ліси. На околицях Переморівки достигають чорниці... Також ці ягоди можна купити біля трас. І сезон тільки розпочався!

Блукати сосниною на Шумщині та Острожчині можна було б не один день – свіже і надзвичайно чисте повітря аж п'янить! Однак задоволення псують кусючі комарі. А тому похід по ягоди триває тільки півгодини. До того ж, Острог із його пам'ятками та музеями чекає.


— Вам до замку? То від святих вирушайте вгору, до швидкої. І там поверніть уліво, до собору, — радять нам працівники Острозького музею книги і друкарства, що розмістився у Луцькій брамі.

Святими у містечку називають монумент трьом князям Острозьким. Музеїв же в Острозі - декілька. Той, що у брамі, ми знайшли першим. Окрім нього, є ще в самому замку. Там же на подвір’ї — собор. На порослому травою плацу фортеці часто влаштовують фотосесії для молодят. Приїжджають пари навіть з інших областей. Безлюдним, як видається, Острозький замок не буває. Утім, позитиву, яким віє від пам'ятки, вистачає усім.



Маршрут: Шумськ-Переморівка-Межиріч-Острог-Дубно


Виїжджаємо з Тернополя о сьомій ранку. Місце першої зупинки – урочище Соснина біля Шумська. Тут, на правому березі річки, височіє пагорб, де у княжі часи стояв замок і монастир. У наші дні пагорб усе там порсло деревами. Річку біля підніжжя пагорба перегороджує гребля, утворюючи рибний став. Воно й не дивно, що Соснина – улюблене місце відпочинку шумчан. Урочище – затишне. От тільки сміття у ньому треба прибрати. Та й дорогу до давнього хреста – розчистити і позначити, аби туристи не блукали.

А ми, таки знайшовши хрест, спускаємося навмання до ставу і вирушаємо на Переморівку. Повз машину "пролітають" ліси і переліски, у кожному з яких можна зупинитися для відпочинку. Також чи не в кожному селі – вікові церкви, часто дерев'яні. А вже за Переморівкою – суцільне царство лісів.

— Сюди на початку липня якраз і варто їхати. Тоді чорниць найбільше, — говорить учасник мандрівки тернополянин Олег Мудрий.

Cправді, більшість ягід ще не достигли. Така ж ситуація — із суницями. Загалом квітів у соснових лісах - мало. І справжнім відпочинком для ока стає розкішний сад із трояндами на подвір’ї Межиріцького монастиря. У храмі-обителі — давня ікона. Неподалік будівель — ще один став. Місцеві жителі залюбки купаються у ньому. Людей вочевидь не турбує, що зовсім неподалік працює Хмельницька АЕС. Її силуети добре видно вже з близького до Межиріччя Острозького замку.


Натомість із фортеці, що в містечку Дубно, відкриваються цілковито інші краєвиди — передусім на заквітчану ліліями річку і старі кам'яниці з вигадливими фасадами.

— Дубненський замок за станом збереження — чи не найкращий із тих, які я бачив, — каже Олег Мудрий. — Та й атмосфера тут така, що просто хочеться походити. Особливо цікаві підземелля.

Каземати пам’ятки - справді величезні. Пускають у них тільки організовані екскурсії. Ще одна незвична риса цієї фортеці — черешні над мурами. Від того, щоб скубнути кілька, не стримується майже ніхто. Зрештою, Дубно захопило нас настільки, що ми провели у замку та біля його укріплень понад дві години. У Тернопіль повернулися аж після восьмої вечора.


Поради туристу

Їхати на відпочинок у ліси Шумщини та Острожчини без засобів проти комах – реальний спосіб зіпсувати собі відпочинок. Особливо надокучають комарі, навіть удень.

20 хвилин 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер