images/stories/logosait_new.jpg

 

У колорадського жука з'явився побратим

Новий шкідник – золотиста нематода – активно поширюється полями та городами Тернопільської області. Він може знищити майже увесь урожай, тож фахівці б'ють на сполох

Нашому другому хлібові загрожує новий шкідник – золотиста картопляна нематода. Побратима колорадського жука - уже виявляли в усіх районах Тернопілля.

Хоча нематода, або різновид круглого хробака, гризе не сам овоч, а лише картопляне коріння, шкоди вони завдає чималої. Адже так майже увесь врожай може пропасти. Окрім картоплі, нематоді смакує також коріння помідорів, баклажанів. Інколи вона уражає інші рослини з роду пасльонових.

- Золотиста картопляна нематода є однією з найбільших загроз для картоплі, - розповідає провідний фахівець-фітогельмінтолог відділу фітосанітарного аналізу державної установи “Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія” Ольга Ваврух. - Цей паразит може знищити майже весь урожай.

Знайшли ще три заражені райони

Фітоінспектори щороку обстежують поля й городи краю та знаходять усе нові й нові вогнища нематоди. Так, торік у двох районах вводили карантин, аби позбутися шкідника. Але цього року фахівці знайшли паразита на городах і полях у ще трьох районах.

Загалом інспектори перевірили 144,16 га сільськогосподарських угідь. Виявили нові вогнища нематоди у фермерському господарстві, що в селі Ілавче Теребовлянського району, на семи присадибних ділянках у Заліссі Монастириського району та на 18-ти ділянках у Плотичі Козівського району. Там уже запровадили карантин, аби ліквідувати шкідника.

- Їсти таку картоплю можна, - каже експерт. - Шкідник лише зменшує врожайність овочів. Людям він не шкодить. Проблема в тому, що шкідники - дуже стійкі.

Личинки нематоди можуть роками, навіть десятиліттями перебувати в ґрунті, наголошує Ольга Ваврух. Але ознаки пошкодження картоплі появляються лише на шостий-сьомий рік після зараження.

- Найлегше візуально виявити зараження можна під час масового цвітіння картоплі, - пояснює співрозмовниця. – Якщо рослина відстає у рості, в'яла, листя жовтіє, а потім засихає, а корені – “бородаті”, густо обсипані цистами, то вона - уражена шкідником.

До речі, паразит не тільки суттєво знижує врожайність картоплі, а й погіршує якість овочу – у ньому зменшується вміст сухої речовини, крохмалю, білку, вітаміну С. Тож, якщо ви підозрюєте, що нематода оселилася і на вашій присадибній ділянці чи у полі, можете звернутися за консультацією у фітоінспекцію (контактний тел. 22-36-27 – прим. ред.).

Врятують… гарбузи та квасоля

- Основними шляхами розповсюдження нематоди є заражений ґрунт, садибний матеріал, тара, знаряддя, дощові води, тварини, - пояснює пані Ваврух. – Тож городникам треба дотримуватися карантинних заходів, висаджувати стійкі сорти картоплі і не забувати про сівозміну. На тому ж полі картоплю можна садити не раніше як через чотири роки.

Натомість там, за її словами, можна сіяти бобові, зернові, технічні, багаторічні трави.

- Господарі можуть засіяти городи гарбузами, квасолею, буряком, багаторічними травами, яким нематода не загрожує, - пояснює вона. - Ці рослини зменшують чисельність шкідника у ґрунті: личинки виходять із цист, але не маючи їжі, голодують і гинуть.

Також фахівець нагадує, що є сорти картоплі, стійкі до шкідника, наприклад: "Доброчин", "Пролісок", "Берегиня", "Водограй", "Слов’янка", "Молодіжна", "Західна". Із зарубіжних – "Беллароса", "Бетіна", "Вінета", "Міневра". Варто тепер садити їх. 

20 хвилин 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер