images/stories/logosait_new.jpg

 

Декілька правил літніх фестивалів: що потрібно робити і чого не слід

Як слухати музику на відкритому повітрі кілька днів поспіль і залишитися при своєму розумі? Ну, щоб не збожеволіти від кількості хорошої і не дуже прослуханої музики, величезного простору, свіжого повітря(адже зазвичай фести проводяться за межами міста) та чималої кількості старих-нових знайомих.


Отож, літо триває, по переду ще буде з пару хороших фестивалів, тому пропоную вам невеличкий список поведінки на подібних заходах, дотримуючись яких можна отримати максимальне задоволення і від музики, і від усього, що її супроводжує.

Отже, потрапивши на великий багатоденний музичний фестиваль вам слід пам’ятати таке:

Розставляйте пріоритети. Зрозуміло, що раз вже ви потрапили на фестиваль, то хочеться подивитися і послухати все і відразу, – навіть якщо є дві сцени(мала та велика) і дві групи починають концерт з різницею в десять хвилин, а від однієї сцени до іншої півгодини швидким кроком(ну можливо і менше, але все ж, бігти доведеться точно). Так от: не повторюйте чужих помилок. Краще навіть не намагатися. Якщо все йде як треба і що відбувається на сцені вас влаштовує – додивіться усе до кінця: так враження вийде цільним і завершеним (а в іншому випадку великий ризик, що в душі і в пам’яті залишаться тільки невиразні грудки спогадів).

Якщо гурт не подобається – йдіть. На перший погляд, порада протилежна попередній, але, але… Якщо все добре – краще не метушитися. Але от якщо все погано – метушитися варто обов’язково. І неважливо, який статус виступаючої групи і скільки народу перед сценою: не обтяжували свій фестивальний досвід поганими враженнями. Зрештою, ви заплатили гроші за фестиваль рівно для того, щоб мати можливість вибирати.

Складайте розклад заздалегідь. Чудове правило, але все ж: список гуртів і порядок їх виступів розписаний за часом, зазвичай доступний на сайті фестивалю і в його офіційному додатку задовго до початку заходу. Свій маршрут теж краще розписати заздалегідь – просто щоб не втрачати цей час в процесі: його і так буде на що витратити.
Місцеві групи слухати необов’язково. Звичайно, інколи цікаво послухати і це, адже організатори намагаються розвивати локальну частину музичного життя і показувати свої групи широкій аудиторії. Це добре і правильно. Проте, досвід показує, що слухати їх простіше за все з боку. У кращому випадку місцева група нічого не зіпсує і швидко забудеться; в гіршому – ще й викличе роздратування; так чи інакше, нічого грандіозного ви напевно не почуєте. Краще прийти на фестиваль пізніше, а свій час витратити на щось більш путнє.

Займайте місця на хедлайнерів заздалегідь. Якщо мова йде про просто хорошу і загальновідому групу, можна спокійно прийти за 15 хвилин і отримати відмінну диспозицію близько до сцени, щоб не пропихатись через натовп. Якщо ж ви хочете більш-менш добре бачити класиків і сучасних хедлайнерів першої ланки – то краще бути готовим до того, щоб потрібно буде безглуздо постояти у натовпі півгодини: інакше існує великий ризик, що доведеться дивитися концерт на екранах(якщо вони будуть звісно) в парі сотень метрів від сцени. Також важливо пам’ятати, якщо основна частина публіки підходить до сцени з правого боку, це означає, що краще зробити гак і зайти з лівого, – там буде менше народу. І більше того: якщо вам важливіше комфортно послухати музику і не так вже суттєво бачити обличчя людей на сцені на власні очі, іноді зручніше буде встати де-небудь біля екранів, які зазвичай висять поруч з пультом звукорежисера, – якість звуку там зазвичай близька до ідеального, та й видно все теж добре, нехай і з екранів.

Не забувайте робити хоч інколи паузи. Щільний розклад виступів означає, що люди переміщаються від однієї сцени до іншої безперестанку, – типовий фестивальний сюжет, але не факт, що в даному випадку варто зливатися з натовпом. Замість того, щоб прослухати п’ятнадцять хвилин непріоритетну для вас групу, краще посидіти де-небудь у відносній тиші – по-перше, щоб укласти в голові враження від уже побаченого, по-друге, просто щоб відпочити: все-таки навіть для молодого організму стандартні фестивальні шість-вісім годин на ногах кілька днів поспіль – важке випробування, і, якщо ви хочете дожити до фіналу, краще залишати час на відпочинок.
Не їжте на ходу. Той же самий сюжет: коли опиняєшся на фестивалі вперше, велика спокуса віддати весь свій час музиці, а їсти щось на шляху від сцени до сцени точно не варто. По-перше, на фестивалі взагалі не так багато моментів, коли можна спокійно посидіти, – і вечерю точно логічно зробити одним з таких. По-друге, пошкодуйте свій шлунок.
Сонцезахисні засоби – те, що дійсно необхідне. На дворі літо, а отже є ризик бути спеченим, а потерпати потім через червону і болючу шкіру ой як не хочеться. Тому перед поїздкою запасіться сонцезахисними кремами, щоб захистити свою шкіру. А то повернення додому з обгорілим носом – не надто перспективне. Важливо не забути і про спрей від комарів та інших комах. Дуже потрібна річ скажу я вам, особливо коли вирішите ввечері погрітися біля вогнища.

Підбирайте правильне взуття. Найбожевільніша фестивальна картина – дівчата на підборах. Страшно уявити, що відчувають їхні ноги на наступний день. Втім, нерідко доводилося стикатися і з випадками, коли прості літні сандалі виявлялися причиною нестерпних страждань просто тому, що не були розраховані на те, що в них будуть стояти, ходити і стрибати багато годин поспіль. Пожалійте свої ноги – зрештою, якщо в перший день ви отримаєте пару-трійку мозолів, задоволення від решти фестивалю буде зіпсовано. Кращі варіанти, як показує практика, – кеди і кросівки.
Слідкуйте за змінами в програмі. Скасування концертів через причини технічні чи особисті бувають абсолютно на всіх фестивалях. Трапляється й таке, що не приїжджають хедлайнери. Про все це – як і про відповідні зміни в розкладі концертів – оголошують заздалегідь: до початку фестивалю – на його сайті; в процесі – на інформаційних стендах. Слідкуйте за цими оголошеннями, щоб зайвий раз не турбуватися і щоб не пропустити улюблену групу, яку посунули на годину вперед через те, що хтось не приїхав.

Дощовики таки ліпші за парасольки. Тобто в звичайному житті парасолька, звичайно, як правило, виглядає елегантніше, але на фестивалі їх володарів, які розкривають їх, тим самим позбавляючи позаду стоячих людей можливості побачити сцену, скажімо так, не дуже люблять. До того ж погода – штука непередбачувана, а парасолька – предмет все-таки більш громіздкий, ніж дощовик, який, якщо він не потрібен, можна легко згорнути і засунути в кишеню. А ще: якщо фестиваль проходить в полі, краще взяти з собою гумові чоботи.
Якщо йдете на фестиваль з дитиною, купіть їй беруші. А краще захопіть їх і собі. Ви напевно зустрінете чимало людей, які прямо в берушах слухають концерти, – і, треба сказати, це зовсім не так безглуздо, як може здатися: і вуха в безпеці, і чутно все цілком чітко.

Дивіться і слухайте концерт самі, а не через об’єктив камери на телефоні. Хочете зафіксувати враження від фестивалю на пам’ять? Так їх і так вже фіксують – ті тисячі людей навколо вас, які стоять з піднятими фотоапаратами та телефонами і знімають концерт. Вони ж викладуть це потім на YouTube чи в соціальні мережі або на сайт фесту – так що при бажанні враження можна буде освіжити. Краще залишити телефон у кишені і просто подивитися та послухати концерт так, як його і потрібно дивитися і слухати.

Записала Надія Ротман для “Тернопільської Липи” 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер