images/stories/logosait_new.jpg

 

Джуринський водоспад - найбільший рівнинний водоспад України

Серед численних пам’яток неживої природи водоспади чи не найбільше приваблюють і зачаровують нас своєю красою. На Україні вони зустрічаються порівняно рідко, переважно в гірських районах Криму і Карпат, а часом і на рівнинах.
На Західному Поділлі водоспади є лише в Південно-західній частині Тернопільської області, у пониззях басейнів річок Стрипа і Коропець. Долини цих річок тут вузькі, каньйоноподібні, врізані у поверхню плато на глибину 60-70 метрів. Їхні невеликі притоки утворюють глибокі яри, ущелини і каньйони, якими стрімко стікає вода. Водоспади тут здебільшого утворюють каскади з 15-20 водоспадів різних розмірів і типів .

Справжнім дивом нашого мальовничого краю Тернопілля є Джуринський водоспад. Він є одним із найпотужніших водних каскадів України. Він скидає свої води з висоти 16 метрів, розкидаючи їх вологим казковим маревом. Водоспад утворений на річці Джурин поблизу села Нирки Заліщицького району.

Джуринський водоспад є найбільшим рівнинним водоспадом України. За переказами старих людей, водоспад виник унаслідок перекопування вузьких перешийків, петлеподібних вигинів річок. У минулому на водоспаді була побудована невелика електростанція  

Дуже цікаво побачити водоспад узимку, коли назамерзають бурульки різних розмірів і форм, утворюючи химерні льодові замки.
Неподалік водоспаду колись був потужний Червоногородський замок, іноді і сам водоспад називають Червоногородським. Фортецю омивала річка, яка робила її ще неприступнішою. Завойовники – татари здогадались перерубати кам’яний кряж на одному з берегів, і річка змінила напрямок русла, води колись повноводного Джурина зірвались у вир водоспаду, старе русло обміліло і перестало захищати замок. А водоспад кількома каскадами вирує й донині. На цьому водопаді на початку XІX століття був побудований водяний млин, який на початку нашого століття перебудували на двохтурбінний водяний млин, що молов борошно і постачав електроенергію у червоногородське містечко. В 1956 році на його місці збудовано гідроелектростанцію, яка давала електричний струм для сіл Нирків, Нагіряни і Солоне.

На жаль тепер її також немає. На сьогодні на місці млина залишилися лише руїни. Але водопад і далі кидає свої води із 16- ти метрової висоти і має ширину 20 метрів. В околицях водоспаду розташовані руїни турецької фортеці XVII століття і католицький костьол XVIII століття.

Ще одним досить цікавим гідрологічним об’єктом Тернопільщини є Космиринський водоспад.

Водоспад знаходиться біля села Космирин Бучацького району. Тут розташований цілий комплекс цікавих геологічних і гідрологічних об’єктів. Ця місцина притягує якоюсь магічною силою, саме тут є можливість духовно відпочити і загартуватися.
Основою цього комплексу є травертинова скеля, розташована на березі безіменного потічка. Висота скелі сягає 12 метрів. Тут природа створила дивовижний за своєю красою водоспад. На вершині розташоване невелике карстове озерце, води якого вузеньким струмочком сягають бровки скелі і зриваються униз. Під водоспадом розміщені напівсферичні оксамитово-зелені травертинові утворення .

За підсумками відгуків відвідувачів цих водоспадів можна зробити висновок, що поїхати туди дійсно варто. Без сумнівів водоспади залишать приємні враження і ще раз доведуть, що Наша природа є найпрекраснішою і найбагатшою.

Список використаних джерел: 1. Свинко Й.М. Нарис про природу Тернопільської області : геологічне минуле, сучасний стан. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2007; 2. Тернопільський Енциклопедичний словник: Видавничо-поліграфічний кабінет «Збруч», 2004. 3. http://uk.wikipedia.org

Ковбасовська Віта

студентка відділення туризму

Коледжу Галицького інституту імені В’ячеслава Чорновола

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер