images/stories/logosait_new.jpg

 

Своєчасна сплата, погашення податкового боргу та заборгованості з єдиного внеску

Наприкінці лютого в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області начальник управління по роботі з податковим боргом Михайло Манастирський під час сеансу «гаряча лінія» поспілкувався із додзвонювачами про борги фізичних осіб.

Пропонуємо увазі відповіді на найголовніші моменти, що пов’язані з погашенням податкового боргу, несвоєчасною сплатою єдиного внеску та наслідками заборгованості, які були обговорені під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».

 

Запитання: Чи правда, що при наявності боргу у підприємця, є заборона виїзду за кордон?

Михайло Манастирський: При непогашенні узгодженого боргу з єдиного внеску, податкові органи надсилають вимоги про сплату. Боржникам-приватним підприємцям слід пам’ятати про те, що одним із джерел погашення боргів перед державою є особисте майно приватного підприємця. Також відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України  і в’їзду в Україну громадян України» до боржників-підприємців та посадових осіб підприємств боржників вживають заходи щодо тимчасових обмежень у праві виїзду за кордон.

Запитання: Роботодавець не сплачував єдиний соціальний внесок. Як уникнути проблем з нарахуванням пенсії?

Михайло Манастирський: Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» громадяни мають право на отримання пенсій за наявності необхідного страхового стажу. Стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди, за які в реєстрі відсутні дані про сплату єдиного внеску, не враховують, наймані працівники – застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії, і, відповідно, не враховується заробітна плата за ці періоди.

Крім того, якщо роботодавець має заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, сплачені ним поточні суми внеску зараховують в рахунок погашення боргу у порядку календарної черговості його виникнення. Відновлення прав особи на отримання пенсії та виплат у повному обсязі відбудеться після погашення роботодавцем заборгованості з єдиного внеску.

 

Запитання: Як податкові органи інформують про борги з єдиного соціального внеску?

Михайло Манастирський: До платників, які не виконали визначені Законом України про єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовують заходи впливу та стягнення. При виявленні платником своєчасно не нарахованих сум єдиного соціального внеску, такі платники мають можливість самостійно обчислити ці внески, відобразити їх у звітності та сплатити.

Сума єдиного соціального внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, обчислена податковими органами, є недоїмкою. Суму недоїмки стягують з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Вимогу про сплату боргу (недоїмки) формують на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається податковим органом платнику єдиного внеску в паперовій формі.

Запитання: Хто несе відповідальність за правильність заповнення реквізитів у платіжних документах?

Михайло Манастирський: Платник податку несе відповідальність за правильність заповнення реквізитів у платіжних документах. Зокрема, при заповненні документів на переказ з метою сплати недоїмки з єдиного соціального внеску необхідно зазначити службовий код, код виду сплати, податковий номер платника податків та інформацію про призначення платежу.

При сплаті недоїмки з єдиного внеску необхідно зазначити відповідний код виду сплати: 140 – Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу/заборгованості з єдиного соціального внеску.

Запитання: Чи підлягає списанню заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску?

Михайло Манастирський: Заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску не підлягає списанню, крім випадків:

- повної ліквідації юридичної особи - платника єдиного внеску, коли борги (недоїмка) зі сплати єдиного внеску залишилися непогашеними у зв'язку з недостатністю майна такого платника або майна засновників чи учасників, якщо вони несуть повну чи додаткову відповідальність за зобов'язаннями платника;

- смерті фізичної особи, оголошення померлою, визнання її у судовому порядку безвісно відсутньою або недієздатною за умови відсутності осіб, які відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (із наступними змінами та доповненнями) несуть зобов'язання зі сплати єдиного внеску, та засвідчення цього факту відділом державної реєстрації актів цивільного стану чи постановленням судового рішення.

Запитання: Чи можна дізнатися про борги онлайн?

Михайло Манастирський: Зауважу, що вже сьогодні платники податків можуть отримати інформацію про наявність або відсутність у них боргу, використавши Електронний кабінет, зайти до якого можна за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС. Приватна частина Електронного кабінету через режим «Стан розрахунків з бюджетом» відображає зведену інформацію станом на момент звернення, що містить наступну інформацію по кожному виду платежу: орган ДПС, назва податку (платежу), платіж (код), МФО банку, бюджетний рахунок та по кожному виду податку (платежу) на поточну дату, нараховано/зменшено, сплачено до бюджету, пеня, недоїмка, переплата, залишок несплаченої пені. Суми заборгованості перед бюджетом позначені червоним кольором.

До приватної частини Електронного кабінету вхід здійснюється після проходження електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID).

Запитання: Чи вірна інформація, що про податковий борг фізичної особи інформація буде доступною?

Михайло Манастирський: Так, внесено зміни до статей 12 та 35 Податкового кодексу України, відповідно до яких з 1 січня 2022 року інформація про фізичних осіб, які мають податковий борг, надається органам місцевого самоврядування для проведення роботи з такими боржниками та забезпечення його погашення, а також щомісячно буде оприлюднюватись на вебпорталі ДПС у формі відкритих даних (із зазначенням дати народження, прізвища, ім’я, по батькові фізичної особи).

Відтепер, інформація про наявність у фізичної особи податкового боргу не належить до інформації з обмеженим доступом.

Підписуйтесь на Telegram-канал Державної податкової служби України https://t.me/tax_gov_ua

Спілкуйтеся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»

 

Сектор інформаційної взаємодії

Головного управління ДПС у Тернопільській області

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер