images/stories/logosait_new.jpg

 

Тернопіль буде без військової частини

Колони зі спорядженням БТР почали вивозити з тернопільської військової частини. В обласній та міській раді вже знають про її розформування. А у військовій частині новину ще тримають у секреті

- Давно чула про те, що військову частину в місті планують закрити, - розповідає тернополянка Надія Довгань. - Наших військових уже відправили у Новояворівськ на навчання. Бачила техніку, яку вивозять із міста. Цікаво, що буде на місці частини? Пам’ятаю, у Теребовлі колись було військове містечко. Тепер там зарості і повний безлад.

Питання про збереження тернопільської військової частини неодноразово порушували в міській та обласній радах. Звернення до Президента України та міністра оборони щодо збереження одинадцятої окремої гвардійської артбригади прийняли 23 листопада депутати міської ради. Того ж дня питання "Про звернення депутатів Тернопільської облради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів щодо збереження 11 окремої гвардійської артилерійської Тернопільської бригади орденів Червоного Прапора і Богдана Хмельницького" розглядали на сесії в обласній раді. Та на це в Міністерстві оборони не відреагували, зазначає депутат облради Степан Барна. Територія військової частини у Тернополі займає приблизно п’ять гектарів. Це полігон у Білій та військова частина на вулиці Дубовецькій у Тернополі. Полігон, очевидно, передадуть іншій військовій частині. А от територія на Дубовецькій - приваблива для забудови.

- Є наказ Міністерства оборони України про розформування військової частини в Тернополі, - каже Степан Барна. - Що буде на її місці - невідомо. Земля перебуває на балансі Міністерства оборони. Після закриття військової частини територія переходить у користування громади міста, тобто міська рада прийматиме рішення щодо її використання. Є пропозиції про перенесення туди військового ліцею з Коропця. Так можна буде зберегти інфраструктуру території.

Реформування українських військ тепер триває по всій Україні. Воно передбачає відчутне скорочення кількості військових частин. Закриють близько 50 військових містечок, перенесуть штаб Чорноморського флоту у Київ, ліквідують Нахімовське училище в Севастополі, розповідає заступник міського голови з гуманітарних питань Леонід Бицюра.

- План розформування військових частин в Україні мають виконати до 1 січня 2014 року, - каже пан Бицюра. - Це пов’язано з переведенням Збройних Сил на контрактну форму. Звернення в Міністерство оборони щодо збереження тернопільської військової частини писали і генерали з ветеранських організацій. Але це нічого не дало. Кількість військових в Україні - у два-три рази менша від кількості представників правоохоронних органів. Це свідчить про те, що захисні установи у нашій державі змінюють із зовнішніх на внутрішні.

Одинадцяту окрему артбригаду, яка є бойовою частиною, у Тернополі створили ще у 2004 р. на базі 26-ї артдивізії. Відтоді вона за рівнем бойової підготовки була однією із кращих у тринадцятому армійському корпусі, якому підпорядковується, та й в Україні загалом. На базі частини є полігон, єдиний в області, де можна проводити навчальні стрільби школярів. Тернопільські артилеристи не раз посідали перші місця із фізичної підготовки. Та командування щороку скорочувало кількість військовослужбовців у частині. Загалом, за даними 2012 року, у Тернополі у військовій частині несли службу близько 500 осіб. Контрактників на той час було близько 57% військовослужбовців частини.

- Ця реформа Збройних сил свідчить про формування поліцейської держави , - каже голова Тернопільської обласної організації “Спілка офіцерів України” Олександр Варакута. - Розширяють у нас внутрішні війська. А це явна ознака тоталітарного суспільства.

Засмучена через розформування частини дружина військовослужбовця Вікторія Ільїнська (імя та прізвище змінене з етичних міркувань – прим. ред.). Жінка розповідає, що для її сім’ї це стало справжнім випробуванням.

- Ми вже більше, ніж півроку “сидимо на валізах”, - каже вона. – Спочатку сподівалися, що розмови про розформування військової частини – лише чутки. Але, коли улітку сказали, що командир отримав наказ, надія обірвалася. Найгірше лякає невизначеність – куди поїдемо, як там влаштувати своє життя?

За розповіддю пані Вікторії, її чоловік прагнув стати офіцером ще змалечку. Будучи дитиною, слухав розповіді дідуся про військову службу. Хотів стати схожим на нього. Тому після школи пішов навчатися у військову академію.

- П’ять років курсантського життя в казармі – це не рік, і не дев’ять місяців, як для звичайної строкової служби солдатів, - наголошує жінка. – Але ті, хто прагнуть стати офіцерами – знають, на що йдуть. Спілкуючись з іншими військовослужбовцями, я зрозуміла, що вони мислять по-іншому. Вони не тільки живуть за режимом, а й свято вірять у державу. Прикро, що наша влада не може потурбуватися про тих, хто цілодобово стоїть на її захисті.

Багато військовослужбовців мають у Тернополі власне житло, додає жінка. Навряд, вони захочуть кудись переїжджати та знімати квартиру. А службового помешкання ніхто не дає.

- Нам говорять про зміну місця служби, але ніхто не говорить про те, де нам жити, де працювати, які навчальні заклади відвідувати нашим дітям. А головне – ми не маємо часу на те, щоб усе спланувати. Скажуть, чоловікові, що він мусить прибути на нове місце служби, приміром, наступного тижня – і все – купуй квитки. Старші офіцери, скоріш за все, ітимуть на пенсію. Їхні дружини – переважно місцеві, мають своє помешкання, постійну, стабільну роботу.

Вікторія каже, що звикла до Тернополя, людей, має тут перспективну роботу. Тому не знає, як бути далі.

- Мовчу вже про тих, у кого є діти, - каже вона. - Зміна середовища, переїзди, новий садочок чи школа, безумовно, травмують дитячу психіку. З усім цим можна впоратися, якби армія хоча б у чомусь підтримувала своїх підлеглих. А так чекаємо, самі не знаємо чого. Мабуть, така доля військових – бути схожими на циганський табір, який постійно переїжджає з місця на місце, не відаючи, що на нього чекає попереду.

Тим часом у військовій частині про закриття нічого не говорять. Ще у травні цього року під час стрільбищ школярів командир 11-ї окремої артилерійської бригади Олег Лісовий із радістю зазначав, що чутки про розформування нашої частини поки що залишаються тільки чутками. Тепер питання розформування військової частини він відмовляється коментувати.

Ми надіслали запит у міністерство оборони України із переліком запитань про те, чи будуть розформовувати військову частину і що буде військовими з Тернополя. До 19 вересня нам повинні дати відповідь.

20 хвилин 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер