images/stories/logosait_new.jpg

 

Вигоди від "заручин" ЄС та України: скасування мит та висока якість товарів

Поки в Москві лякають Київ перепонами на митниці та зниженням товарообігу в разі зближення з Євросоюзом, українські економісти розраховують вигоди від "заручин" ЄС та України, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.


Перша і найочевидніша вигода - Європа готова скасувати майже всі мита. А у відповідь на тиск Росії Брюссель міркує про додаткові кроки на підтримку України, які не були передбачені проектом угоди.

Примітно, що остаточно утвердитися у правильності європейського вектору Україні допоміг шоколад. Вигнання української кондитерської продукції з російського ринку під надуманим приводом стало початком нової торговельної війни, збудило патріотизм серед самих українців і зробило виробникам цукерок неабияку рекламу в Європі.

Тепер шоколад "Рошен", що потерпав під репресії Москви, відомий у Європі краще, ніж завдяки будь-якій рекламі, яку могли б дозволити собі кондитери. Їсти його заради підтримки українських європрагнень готові тузи європейської політики.

Щоб перейти від слів до діла ЄС готовий створити з Україною зону вільної торгівлі. За підрахунками Єврокомісії, 750 млн євро зможуть зекономити виробники завдяки скасуванню 98% мит із тих, що є тепер. Це означає, що експортери отримають конкурентну перевагу, бо зможуть запропонувати свою продукцію європейцям дешевше, ніж зараз. Натомість Україна ще матиме час для того, щоб підготуватися до конкуренції з європейськими товарами на своєму ринку.

"ЄС зобов'язався більшість ринків відкрити одразу. Водночас Україна буде мати тривалі перехідні періоди", - зауважила експерт з Інституту економічних досліджень Вероніка Мовчан.

Звісно, дорога до Європи відкриється лише тим виробникам, які виготовляють продукцію європейської якості. Деякі вже модернізували виробництво, збудували лабораторії, отримали сертифікацію в ЄС. Решті – хочеш не хочеш - доведеться робити те саме, інакше рано чи пізно якісніші продукти витіснять їх навіть з українського ринку.

Шенгенську візу цього року отримала українська курятина двох виробників. Прискіпливі європейські ревізори тричі впродовж кількох років перевіряли виробництво перед тим, як дозволили експортувати курятину до ЄС. З підписанням угоди Євросоюз готовий скасувати мито на м'ясо птиці в межах квоти – 40 тис. тонн. Це не так уже й багато, але виробників тішить перспектива. Адже європейський сертифікат якості дає право продавати продукт де завгодно без додаткових перевірок.

"Якщо європейці сьогодні готові її споживати, і вони підтвердили тим, що нам надали дозвіл поставляти цю продукцію в Європу, то нам тепер простіше говорити з іншими споживачами, з іншими ринками", - пояснив виконавчий директор агрохолдингу Олексій Марченко.

Проте головною перевагою вільної торгівлі з Європою є навіть не скасування митних бар'єрів, а відсутність політичного чинника. Європейцям жодного разу не спало на думку заборонити ввезення будь-якого українського товару заради політичного тиску.

"Це нехарактерно для європейського бізнесу. Необґрунтовані, політично вмотивовані закриття ринків. Враховуючи те, що таких проблем і не було, то я думаю, що їх і не буде в майбутньому", - зазначила Мовчан.

Спроба Кремля натиснути на Україну репресіями проти українських товарів лише підштовхнула Київ і Брюссель назустріч один одному. В Євросоюзі тепер розглядають способи підтримати Україну – від спрощення візового режиму до фінансової допомоги. Міркують у Брюсселі й над тим, чи не ускладнити доступ до свого ринку російським товарам.

Нагадаємо, нещодавно Росія пригрозила Україні новими торговими проблемами у разі підписання асоціації з ЄС.

Кореспондент ТСН Марія Васильєва 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер