images/stories/logosait_new.jpg

 

У тернополян за борги виносять техніку та меблі

Працівники державної виконавчої служби приходять, описують майно та виносять його з квартири. За тиждень речі продають.

Такий сценарій може повторитися в помешканнях усіх тернополян, які не платять за комунальні послуги. Описувати та вилучати майно тернополян, які мають багатотисячні борги комунальникам, разом з виконавчою службою вирушив наш кореспондент.

І цей рейд виявився чи не найемоційнішшим за шість років роботи журналіста. Розуміння того, що люди винні, бо не платили, змінювалось співчуттям – адже з осель людей виносять майже все...

 

Боргує більше 60 тисяч

На опис і вилучення майна з вул. Лисенка, 1, де дислокується виконавча служба, вирушила ціла комісія з майже десятка людей. Це – державні виконавці, комунальники, міліціонер. Їхали у трьох авто, озброїлися списком боржників і судовими рішеннями.

 

- Доброго дня! А коли ваші сусіди бувають вдома? - запитує міліціонер в будинку зі списку на Бандери, 90 після того, як безуспішно стукав у двері квартири боржника.

 

Бувають рідко, повідомили коротко люди. А поміж тим, як кажуть держвиконавці, борг власників лише за гарячу воду та теплопостачання сягнув більше 14 тис. грн.

 

Наступна адреса – вул. Вербицького, 4, де комунальникам боргують більше 10 тисяч . Їдемо в машині з представниками жеків та "Тернопільтеплокомуненерго", розмовляємо.

 

- Людей шкода! - каже представниця жеку. - Але повірте, бідні платять, а ось ті, хто має змогу, – ні. На Чубинського, 4 живе жінка, борг якої за компослуги перевищив 60 тис. грн. Її родина – в Італії. Жінка, коли не прийдемо, каже, що не платить і платити не буде. Мовляв, нічого їй не зробимо, бо в неї - двоє неповнолітніх дітей. Ну от, що робити в таких випадках?

 

На Вербицького, як і на Чубинського, боржників удома не виявилося. Сусіди повідомили, що ті люди бувають рідко.

 

- Уже наобридло, - говорить сусідка боржника з вул. Вербицького. - Йдуть до нього, а потрапляють до нас. Різні служби були. Тут живе самотній чоловік. Не працює. На прожиття пляшки збирає. Чула, що має пенсію оформляти, то може вже буде потроху платити.

 

Нікого не застали ми вдома і в будинках на вул. Лесі Українки, 1 і 37. Там борги накопичили по майже по 10 тис. грн.

 

- Ми не вперше їздимо, - сказали в розмові комунальники. - Люди не відчиняють двері. Бачать, що щось не те і просто відсиджуються вдома.

 

Праска полетіла з дев'ятого поверху

Пощастило працівникам виконавчої служби в будинку, що на вул. Братів Бойчуків, 5. За цією адресою в одного з мешканців борг за компослуги – більше 22 тис. грн. Власника квартири вдома не застаємо, лише його подругу. Молода жінка відчинила двері та впустила "гостей". Квартира – без ремонту. Меблі та техніка - не нові. Люди в формі зачитали судову постанову та почали опис майна. Вилучити вирішили лише техніку: телевізор, пиловсмоктувач, шуруповерт, ноутбук і праску. Із вилученням останніх двох речей виникли проблеми.

 

- Тут не живу, прийшла в гості. Ноутбук - мій. Не маєте права забирати, - каже тернополянка.

 

Представники виконавчої служби попросили підтверджуючі документи на право власності.

 

- Це я що - у гості з документами ходити повинна? - перепитує жінка. - Залиште ноутбук!

 

Але прохання не допомогли, техніку описали. Після того виконавці помітили праску...

 

- Ні, не дам! - продовжила жінка. - Якщо будете забирати, я її через вікно краще викину...

 

Попередила і викинула. Праска полетіла з дев'ятого поверху й розбилася вщент поряд з припаркованими біля будинку автомобілями. Решту описаних речей із помешкання винесли. Зі слів тернополянки, власник квартири працює, а його родина – за кордоном.

 

- Таких випадків, як з тією праскою, ще не траплялося, - розповідає головний державний виконавець Тернопільського міського управління юстиції Андріана Данилевич. - Речі, які ми описали, передали на відповідальне зберігання представнику торговельної організації, яка згодом може те майно реалізувати, якщо власники не погасять заборгованість.

Таких організацій в Тернополі - кілька. Також майно на відповідальне зберігання можуть забрати представники жеків чи комунальних підприємств. Може воно залишитися на відповідальному зберіганні і в боржника. Проте в даному випадку робити це люди відмовилися.

 

За правилами, вилучене майно п'ять днів просто зберігають, аби боржник мав можливість ліквідувати заборгованість. Або ж, як власниця ноутбука, довести, що техніка належить не боржнику, а їй.

 

- Після п'яти днів майно реалізовують, - каже пані Данилевич. - Кошти розподіляють пропорційно поміж усіма стягувачами. Такі примусові дії – крок вимушений. Застосовують його до боржників, які не з'являються до держвиконавця на виклики і на його вимоги не реагують.

Вилученню, до речі, підлягають не всі речі. Приміром, не можна забирати холодильник, один диван, одне крісло, один стіл, одну шафу у розрахунку на кожного мешканця квартири. Також вилученню не підлягає одне пальто, одна куртка, продукти.

 

Окрім того, державні виконавці не забирають майна та техніки, які мають зношеність більше 50%. Стан речей та їхню описову вартість держвиконавець визначає сам. Саме надходження визначеної ним суми й має забезпечити реалізатор майна. Якщо ж люди вважають, що вартість занижена, можуть замовити сторонню оцінку в експертів.

 

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

 

За вилучене майно - копійки

Впускати чи не впускати держвиконавців у помешкання, вирішують самі люди. Та після кількох безрезультатних візитів виконавці отримують рішення суду на примусове входження до помешкання. У таких випадках навіть двері зламати мають право.

 

- Розумієте, так склалася ситуація, - емоційно пояснює жінка з будинку на вул. 15 Квітня, 39, куди прийшли держвиконавці. - У родині працює тільки чоловік, я доглядаю хвору маму. Ми стараємося платити, але важко все зразу. Та не описуйте, будь ласка, я знайду гроші, заплачу.

 

Виконавці пояснили, що змушені провести опис і вилучення. Єдина можливість зберегти майно – заплатити вже. На годиннику – майже 18.00. Жінка попросила півгодини і кудись вийшла. Ми ж поки що роздивилися квартиру – ремонт зроблений давно, з техніки – два телевізори, комп'ютер, дрібні електроприбори. Меблі - ненові.

 

Повернулася тернополянка уже з квитанцією з терміналу про оплату всього боргу - 7000 грн. Жінка пояснила, що гроші позичила.

 

- Якось шукатиму вихід, як розрахуватися з боргом, - сумно сказала вона.

 

До слова, окрім боргу, ще 10% від суми люди повинні сплатити на рахунок виконавчої служби.

 

У конфіденційній розмові з представниками виконавчої служби і комунальниками дізнаємося, що прибутки від реалізації майна - мізерні і покрити ними багатотисячну заборгованість важко. Оціночна вартість майна - невисока. Крім того, стягують кошти за транспортування, зберігання і навіть реалізацію. Таким чином боржники і майно втрачають, і з проблем не виходять. Такими ж можливостями як відстрочка оплати чи реструктуризація боргу тернополяни-боржники, як розповіли комунальники, користуються рідко.

 

Загалом виконавча служба щомісяця реалізовує в середньому 15 подібних примусових стягнень. Тому тернополянам, які боргують, варто знати – загроза реальна.

 

ДОВІДКА

Докладніше про державну виконавчу службу можна прочитати на їхньому офіційному сайті www.dvs.gov.ua. Дізнатися більше про повноваження державних виконавців, ваші права та обов'язки можна в Законі України "Про виконавче провадження", що регулюєть процес опису, вилучення та реалізації майна.

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер