images/stories/logosait_new.jpg

 

Як базарників із «Півника» обманули

секонд

З минулого понеділка не працює ринок вживаних речей між вулицями Шептицького та Медовою. У народі він більше відомий як ринок секонд-хенду на «Півнику». Люди в розпачі збирають свій непроданий крам, демонтують торгові лотки та будки.

Дехто ще досі не може зрозуміти, куди йому далі податися. Підприємці поділилися одразу на три групи: одні перенесли свою торгівлю на ринок «Котломонтаж» і дякують за те міському голові, інші переїжджають на «гуманітарку» по вулиці 15 квітня, решта – визначаються. Місяць тому їм повідомили про припинення дії угод про оренду торгових площ. Альтернативних варіантів не запропонували. Це спричинило кілька пікетувань міської ради, але хвилі протесту не принесли жодних результатів.

Власники чи шахраї?

Більшість підприємців звинувачують у неповазі до них керівництво товариства «Астра-Група», власника земельної ділянки. І саме на цю структуру покладають відповідальність за критичну ситуацію з «переселенням». На початку 2000-х років, коли тривало оформлення документів на користування землею у самому центрі Тернополя, тодішнє керівництво міста конкретно вказало її цільове призначення – будівництво торгово-розважального центру. Та про це підприємців-продавців «секонд-хенду» ніхто не повідомив. Щороку орендарі змушені були укладати угоди з доволі жорсткими умовами співпраці.

«Ми розуміємо, що преса нам не допоможе, — зазначила власниця однієї з торгових точок пані Валентина (ім’я змінено на прохання жінки, ред.) – Та хочу висловити думку, хоч анонімно, про справжні причини події. Нас викидають на вулицю. Багато хто погодився на гірші умови роботи».

Пані Валентина сиділа на великому клунку з речами. Вона потрапила до групи підприємців, які не визначилися з подальшим переїздом. Збоку гуділи крани, які вантажать кіоски для вивезення.

«Не знаю, що буду робити з нереалізованим крамом, — продовжила вона. — Всі знали, що рано чи пізно ринок закриють. Адже розмови про те, що такий «шанхай» у центрі міста не може існувати, точилися вже давно. Але нас повідомили про це в кінці липня. Велика біда в тому, що майже всі продавці почали купувати товар на зимовий сезон. Про таке мали сповістити хоча б на початку року, коли підписували договори оренди. А так величезна кількість речей ще з весни залишилася непроданою».

Товариство з обмеженою відповідальністю “Українсько-канадське спільне підприємство “Астра-Група” отримало земельну ділянку ще на початку 2000-х років. Усіма дозвільними паперами на ній передбачено будівництво житлової споруди з торгово-розважальними приміщеннями. Але жодним чином не згадано її використання для ринкової інфраструктури. Та майже півтора десятка років там функціонувала «гуманітарка».

10 тисяч «баксів» щомісяця

Черговий тривожний дзвінок для керівника «Астра-Групи» Мирослава Павловського пролунав у 2010 р. Тоді постійна земельна комісія з депутатів Тернопільської міської ради вимагала припинити торгівлю і почати використовувати ділянку згідно з цільовим призначенням. Та повноваження тодішнього муніципалітету підходили до кінця…

У кращі часи, коли не було навіть мови про ліквідацію «Півника», на ринку працювало понад 400 торгових точок. Власники кожної з них щомісяця платили майже 450 гривень. За щонайменшими підрахунками, за мінусом всіх адміністративних витрат, на руках у ТОВ, очолюваного Павловським, залишалося приблизно 10 тисяч американських доларів.

«Ми не знали про те, що тут не має бути ринку, — зауважила пані Валентина. – З нами постійно підписували договори. Та в кінці липня нас зібрали і повідомили про виселення до першого листопада. Найбільше бажання підприємців – торгувати до кінця року згідно з укладеними договорами».

Значна частина продавців «гуманітарки» переїхала на ринок «Котломонтаж» недалеко від автовокзалу. «Там зовсім непридатне місце для торгівлі вживаними речами. Адже навкруги продаються нові. Це не влаштовує не стільки наших підприємців, скільки тамтешніх. Адже їх виручка стане набагато меншою», — додала моя співрозмовниця.

«Коли люди порпаються у вживаній білизні, купують розтоптане взуття, і на це є шалений попит, то про яку Європу можна говорити!, — приєдналася до розмови Любомира Василівна. – Але на нових сучасних ринках поставити дешевих цін не зможемо. Отож і люди не зможуть дозволити собі купити навіть такі речі. Тож немає сенсу говорити про європейський рівень міста. Нам до Європи стільки, скільки нашим чиновникам вчитися нормальної поведінки зі своїми ж краянами».

Підставляють ще й будівельника

Як стало відомо, будівництво на місці «секонд-хенду» біля «Півника» здійснюватиме відомий забудовник. Тут передбачений житловий будинок з офісними та торговими приміщеннями. Звичайно, продавці ставляться до новоприбулого користувача з певною пересторогою і кожне його слово сприймають, ледь не як особисту образу.

«Астра-Група» залишила кілька неприємних несподіванок будівельнику: люди затаїли образу, адже їм не дали змоги реконструювати та перебудувати обжиті місця. Або хоча б мати можливість першочергового викупу торгових приміщень у новому будинку. «Звичайно, ринок у жахливому стані, — сказала Любомира Василівна. – Але кожен за своє робоче місце труситься. Ми тут заробляли і мали можливість утримувати сім’ї. І готові були вкладати кошти у реконструкцію, йти на компроміс. Мої син та чоловік хоч сьогодні згідні їхати на заробітки, аби вкласти гроші у реконструкцію чи купівлю нових торгових площ. Та у новому будинку нам ніхто не пропонує зробити це».

Постскриптум

Вже після розмови з підприємцями довелося почути багато інших неприємних відгуків від людей. “Обіцяли безкоштовно надати кран і вантажівки для завантаження кіосків, а насправді за нього кожен заплатив по 400 гривень”, — сказала з розпачем ще одна жіночка пенсійного віку. Біля неї у величезних мішках лежали непродані речі, які ще кілька днів тому були реальною можливістю заробити на кусень хліба.

Андрій ВЕРБІЦЬКИЙ, «Свобода»

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер