images/stories/logosait_new.jpg

 

Валюта втікає з Тернополя

Гроші люблять тишу. Особливо іноземні. Тож не дивно, що останні події плюс затяжна економічна нестабільність достатньо налякали «єврозірки» та «американських Президентів». Відтак з початку грудня, особливо у вихідні, коли закриваються банки, валюта на Тернопіллі стає дефіцитом.

Аби врятувати ситуацію, минулого тижня «ПриватБанк» тимчасово ввів обмеження – продавати по 100 доларів на день в одні руки. Проте навіть цю сотку купити було важко. Воно й зрозуміло: у філіях «Ощадбанку», де курс завжди найнижчий, валюту скуповують міняйли «валютного п’ятачка» центрального ринку. А комерційні банки продають те, що купили. Тим часом населення не поспішає розставатись із кровними «зеленими». Тим паче, що експерти не втомлюються повторювати: золотовалютні резерви (ЗВР) країни постійно знижуються. І за останні 2 роки сягнули рівня початку 2006 р. Наприклад, лише протягом листопада резерви знизилися на 8,93%. І це ще не межа, адже в грудні доведеться віддавати зовнішні борги і купувати критичний імпорт. Відтак питання «Чи встоїть гривня?» вже не риторичне, а стратегічне.

Не дарма експерти відверто наголошують, що зараз курс валюти в Україні залежить від рішень владних структур, розміщених на трьох вулицях Києва: Інститутській, де знаходиться Національний банк України, Банковій, де розташована Адміністрація Президента, та Грушевського і Кабінету Міністрів.

– Теоретично збільшення попиту на іноземну валюту автоматично збільшує курс. Але Нацбанк має всі важелі стримувати ці коливання у межах 8,20-8,40 грн. за 1 долар США, – наголосив кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи ТНЕУ Богдан Адамик. – Та для економіки в цілому це не має великого значення, навіть якщо курс іноземної валюти підвищиться до 8,40 грн./долар. Це лише 1-2% коливань, а у державному бюджеті України закладено прогнозований курс на кінець 2013 р. – 8,40 грн./долар, тож особливо переживати людям не варто.

– НБУ під силу стримати ажіотаж на валютному ринку. Для цього Нацбанк  застосовує в останні дні як ринкові методи (збільшує обсяг продажу іноземної валюти на міжбанківському ринку, таким чином задовольняючи підвищений попит на іноземну валюту), так і адміністративні важелі впливу шляхом обмеження доступу комерційним банкам здійснювати спекулятивні операції з валютою.

Варто зазначити, що дії Національного банку були результативними, позаяк курс гривні на міжбанківському ринку в понеділок, 9 грудня, повернувся до звичних котирувань (8,18 грн./долар США), знизився курс продажу банками і готівкової валюти, зокрема, американський долар у понеділок можна було купити у банках за курсом 8,27-8,28 грн./долар США.

– Хочу наголосити, що економічних причин зростання курсу гривні вище 8,40 грн./долар немає. Проте в умовах політичної кризи важливо, щоб дії регулятора валютного ринку (НБУ) були спрямовані на забезпечення стабільності обмінного курсу гривні до іноземних валют і недопущення різких коливань, – зазначив Богдан Петрович.

Коливання курсу нацвалюти протягом останніх днів мають своє пояснення. Їх спровокували валютні спекулянти, насамперед – із комерційних банків. Останні прагнуть розгойдати курс і заробити на цьому, переконаний виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Сергій Мамедов.

– Така ситуація не нова для українського ринку. Подібні спроби були і півтора року тому, і під час так званої Помаранчевої революції під час кризи 2008-2009 років. Тому застосування санкцій щодо окремих банків було б цілком виправданим. І зараз Нацбанк демонструє рішучість у боротьбі зі спробами розхитати ринок, тому що у комерційних банків завжди є спокуса заробити на маржі спекулятивних операцій, бо це незрівнянно вище, ніж звичайні кредитні або депозитні операції. Тому дії Нацбанку продемонструють, що він контролює ситуацію, і це буде сигналом, що не потрібно намагатися розхитати ринок, – написав на своїй сторінці у Facebook Андрій Забловський, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.

Водночас він зазначив, що не очікує повторення валютного ажіотажу зразка 2004 чи 2008-го рр. або спроб розхитати курс, як сталось у 2010 р. Сьогодні ситуація на валютному ринку більш спокійна, а населення не поспішає масово скуповувати долари.

Жанна Попович ("Номер один")

ЦититаНавіть якщо валютний курс сягне 8,40 грн./долар, особливо переживати не варто. Це лише 1-2% коливань, наголосив доцент кафедри банківської справи ТНЕУ Богдан Адамик.

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер