images/stories/logosait_new.jpg

 

У Тернополі сімейні лікарі їздитимуть до пацієнтів на новеньких автомобілях

У Тернополі сімейні лікарі їздитимуть до пацієнтів на новеньких автомобілях

Центр медико-санітарної допомоги отримав три нових автомобілі. Автопарк установи складається з двох малолітражних Renault та повнопривідної «Ниви». У Тернополі транспорт для санітарних потреб медиків закупили вперше за десятки років. На їх придбання з місцевої казни виділили 345 тис. гривень. Хто, куди і за чиї кошти їздитиме на новеньких автомобілях, дізнавалися журналісти «Номер один».

Санітарний транспорт працюватиме по заявках

Ключі від новеньких автомобілів міський голова Тернополя Сергій Надал передав головному лікарю Центру первинної медико-санітарної допомоги Миколі Медвідю у четвер, 6 лютого. З того часу працівники амбулаторій загальної практики сімейної медицини можуть діставатися до важкохворих пацієнтів, які проживають у віддалених районах, на службовому транспорті.

- Це автомобілі не для транспортування хворих, а для санітарних потреб медиків, - наголошує Микола Медвідь. - Вони будуть виїжджати на виклики до пацієнтів у віддалені дільниці, використовуватимуться для забору крові на дому у випадках, коли людина з об’єктивних причин самостійно не може звернутися в лікувальний заклад. Також для доставки різноманітної документації в інші медичні заклади.

Пріоритет в обслуговуванні у першу чергу матимуть люди похилого віку та пацієнти з різким погіршенням стану здоров’я.

- Зважаючи на те, що автомобілів є мало по відношенню до кількості амбулаторій, транспорт використовуватиметься в оперативному режимі. Плюс виконуватиме планову роботу відповідно до графіка. Право використовувати автомобілі має кожен лікар загальної практики сімейної медицини. Для цього йому потрібно лише подати заявку у центр медико-санітарної допомоги, - каже головний лікар.

Потреба у такому транспорті виникла через велику протяжність районів обслуговування амбулаторій. Враховуючи великий наплив хворих, виділити час лікарю для обслуговування пацієнтів удома буває вкрай важко. Найбільший радіус дії мають амбулаторії, які знаходяться у центрі Тернополя, тому що вони обслуговують кілька мікрорайонів: Новий Світ, центр, район цукрового заводу тощо. Тут будинки не густозаселені, тому в цілому пацієнтів не багато, однак проживають вони далеко. Натомість у спальних мікрорайонах ситуація дещо краща. Зважаючи на те, що там розміщені багатоквартирні будинки, медикам амбулаторій не доводиться далеко ходити до своїх пацієнтів.

- Мікрорайони «Східний» та БАМ обслуговують шість амбулаторій. Усі вони знаходяться у міській поліклініці №2 (плюс амбулаторії на вул. Куліша – авт.). Великий радіус обслуговування мають амбулаторії в центральній частині міста. Мова йде про установи, розташовані в міській поліклініці №1. Найкраща ситуація у мікрорайоні «Дружба». По-перше, тут невелика територія обслуговування. По-друге, є дві допоміжні амбулаторії, фізично наближені до населення, - каже Микола Медвідь.

Щоб придбати автомобілі, тендер доводилось оголошувати кілька разів. Річ у тім, що за державні кошти можна купувати автомобілі вартістю не більше 60 тис. грн., а новенькі машини за такі гроші навіть на вітчизняному авторинку знайти вкрай важко. Відтак мерії доводилось розглядати різні варіанти придбання автомобілів.

Їх зберігатимуть на території Центру екстреної допомоги. Санітарний транспорт ділитиме одну стоянку разом із «швидкими» на договірних умовах.

- Ми визначили пріоритети у галузі медицини. В першу чергу всі медичні послуги повинні бути максимально наближені до людей. Тобто ми забрали частину послуг з поліклінік і передали амбулаторіям загальної практики сімейної медицини. Саме створення таких амбулаторій, які розташовані в густонаселених спальних мікрорайонах, дозволяє наблизити допомогу до населення. Зважаючи на те, що держава не виділяє коштів на придбання обладнання, фінансування доводиться здійснювати з міського бюджету. Торік на галузь медицини було витрачено понад 1,5 млн. грн. Ці кошти пішли на придбання обладнання, техніки, ремонтні роботи. В тому числі придбано три автомобілі, які будуть використані для філій центру медико-санітарної допомоги. У 2014 році на утримання галузі медицини Тернополя передбачено з міського бюджету два мільйони гривень. Звичайно, цих грошей недостатньо для того, щоб галузь працювала на високому рівні за зразком європейських держав. Але цієї суми достатньо, щоб вирішити мінімальні потреби сфери охорони здоров’я, - зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал.

Медики задоволені бюджетом

За словами куратора галузі медицини, заступника міського голови Леоніда Бицюри, відкриття амбулаторій входить у загальноміську програму «Здоров’я тернополян» на 2013-2015 роки. Такі заклади вже працюють у різних мікрорайонах міста, тому тернополяни вже мали можливість скористатися їх послугами. Цього року заплановано відкриття ще трьох закладів такого типу.

За словами Миколи Миколайовича, наразі мережа амбулаторій у Тернополі сформована, однак немає меж досконалості. Якби була можливість, керівник центру не проти відкрити ще кілька закладів у віддалених районах. Однак для цього потрібні приміщення, які б відповідали нормам санітарного законодавства.

Як повідомив Микола Медвідь, днями заплановано підписання бюджету для Центру первинної медико-санітарної допомоги. Суми, передбачені фінансовим документом, дозволять 100-відсотково закрити захищені статті, зокрема заробітну плату та енергоносії. Щодо медикаментозного забезпечення пільгових категорій населення, то попередні розрахунки говорять про те, що ця робота у 2014 році виконуватиметься без зривів. Крім того, на центр покладена функція забезпечення наркотичними осередниками пацієнтів, які потребують знеболення в термінальних стадіях онкозахворювання. Коштів на виконання цих функцій за умови їх раціонального використання також достатньо, стверджує керівник установи. Також у бюджеті закладено кошти для пацієнтів, які мають трансплантовані органи.

Нагадаємо, центр медико-санітарної допомоги створено у 2013 році. Установа обслуговує 178 тис. тернополян. Мережа центру включає 15 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, в яких працює 115 лікарів. У 2013 році на закупівлю обладнання для центру з міського бюджету виділили близько мільйона гривень. Так, для амбулаторій було закуплено гематологічні та сечові аналізатори, ЕКГ-апарати, пульсоксиметри, апарати для визначення насичення крові киснем, сумки для лікарів загальної практики тощо. Тепер усі види аналізів пацієнти можуть здавати в закладах за місцем проживання. У першу чергу обладнання встановили в амбулаторіях, які функціонують самостійно і не мають прив’язки до великого лікувального закладу.

Найближчим часом заплановано автоматизувати робочі місця медиків. Мова йде про підключення комп’ютерів до електронної системи документообігу та реєстрації хворих.

Зоряна Гарасимів

Джерело: Номер один

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер