images/stories/logosait_new.jpg

 

В Тернополі з’явиться вулиця “Героїв Чорнобиля”

Традиційно 26 квітня, у річницю аварії на Чорнобильській АЕС, в Україні вшанували пам’ять загиблих під час радіаційної катастрофи. У цей день перші особи Тернопільщини поклали квіти до пам’ятників героям-ліквідаторам та жертвам аварії. Все відбувалось урочисто, з почестями. Та споглядаючи на цю картину і знаючи проблеми тих, хто досі на власному здоров’ї відчуває важкі наслідки трагедії, складається враження, що про мертвих у нашій країні дбають більше, ніж про живих.

Чорнобильцям обіцяють дешеві ліки

Загалом в області проживає понад 46,5 тис. осіб, яким встановлено статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. До зон радіоактивного забруднення належать деякі населені пункти Чортківського району, м. Чортків та м. Заліщики.

За кілька днів до відзначення чергової річниці цієї трагічної дати найактивніші представники чорнобильських організацій області зустрілись із керівництвом Тернополя та області, щоб обговорити найболючіші питання постраждалих внаслідок аварії. Уже той факт, що влада пішла назустріч, дає іскру сподівання, що тенденція у державі зміниться, люди будуть почутими, адже зараз проблем дуже багато.

- Вони стосуються соціального захисту, медичних аспектів. Останні пов’язані з мізерним фінансуванням. На вирішення проблеми із забезпечення житлом у цьому році з державного бюджету не виділено жодної копійки. Є проблеми пенсійного забезпечення. На превеликий жаль, кожного року зменшуються пільги, не виплачуються у повному обсязі пенсії. Навіть громадяни, які виграли суди у Пенсійного фонду, не можуть отримати належних їм коштів. Пояснення одне: казна пуста, – каже член ради Тернопільської обласної організації «Спілки Чорнобиль» Зеновій Бицка.

У частині медичного обслуговування для чорнобильців надаються пільги на медикаменти, зокрема, частину препаратів вони отримують безкоштовно. Та скористатися такою преференцією чорнобильці можуть вкрай рідко. Реалізує програму лише визначений перелік аптек. Коли люди звертаються з рецептом від лікаря, їм часто кажуть, що таких препаратів у них немає. Чекати доводиться по кілька тижнів. Крім того, люди скаржаться, що препарати, які вони отримують в аптеках, поганої якості. Якщо купувати ці засоби іншої країни-виробника, вони значно ефективніші, але й дорожчі. Виходить, аптеки на чорнобильцях економлять, а ті не отримують необхідної допомоги. Цю проблему активісти громадських організацій чорнобильців озвучили під час зустрічі з головою ТОДА Олегом Сиротюком. Керівник області, у свою чергу, дав розпорядження Інспекції контролю за якістю ліків перевірити дану інформацію по конкретно вказаних аптечних закладах. До цього переліку належить комунальна аптека на вул. Бродівській. Плюс сам перелік ліків не надто рясний. В основному це знеболюючі препарати, каже Зеновій Бицка, а цього явно недостатньо.

Ще однією болючою темою у частині медичного обслуговування є створення спеціалізованих палат для чорнобильців у лікувальних закладах міста. Заступник голови «Союз Чорнобиль України» Олександр Харитонов заявляє, що це питання вирішується не один рік, а єдине, чого вдалося досягти, – відведення профільних ліжок. Необхідність відкриття палат пояснюють тим, чорнобильці, згідно з законом, можуть отримувати допомогу лише в обласних закладах. Але часто такі послуги надають і місцеві лікарні. Мовляв, аби не страждали тернополяни, у медустановах необхідно створити спеціалізовані палати.

За словами секретаря Тернопільської міської ради Ігоря Турського, місто розглядає таку можливість, однак керівництво не готове сказати, як швидко це станеться. Адже спершу потрібно закласти під цей проект кошти, облаштувати палати, а вже тоді визначити їх статус.

Приміщення музею передадуть громадським організаціям

Традиційно фінансову підтримку на статутну діяльність громадській організації «Союз Чорнобиль України» надає Тернопільська міська рада. Мова йде про суму 5 тис. грн. Однак цього року вперше місто не виділило грошей на допомогу членам організації. ГО має найвищий показник звернень до Європейського суду прав людини. Питання стосуються виплати передбачених законодавством пенсій та компенсацій. Люди скаржаться, що навіть після рішення суду на користь позивача вони не можуть повернути собі коштів. Немає дієвого механізму стягнення фінансових зобов’язань з Пенсійного фонду. Та не це найбільше обурює людей, а ставлення до них представників органів влади. Мовляв, останні просто насміхаються з тих, хто не втрачає надії повернути передбачені їм законом гроші.

Також наболілою для чорнобильців є тема присвоєння одній із вулиць Тернополя назви «героїв Чорнобиля». Вперше ця тема прозвучала в місті п’ять років тому, але досі у цьому напрямку не зроблено жодного кроку. Наразі питання внесено у перелік запланованих міською радою заходів на 2014 рік. Ігор Турський пояснив, що цій процедурі має передувати громадське обговорення. Невдовзі воно розпочнеться на сайті міської ради. Планувалося, що назву «героїв Чорнобиля» носитиме одна з нових вулиць міста.

Крім того, Тернопільська обласна рада пообіцяла передати у власність чорнобильським громадським організаціям приміщення, в якому знаходиться музей чорнобильської трагедії. У цьому запевнив активістів заступник голови обласної ради Олег Боберський. Він також повідомив, що обласна рада зверталася до центральних органів влади щодо недопущення вилучення населених пунктів Заліщицького та Чортківського районів із переліку територій підвищеного радіологічного контролю.

Джерело: Номер один
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

вугілля і дрова

Банер